Előre kódolt. A számítástechnika terén folyamatosan jelennek meg újabb és újabb szakmák
Fotó: Veres Nándor
Pontosításra szorul a romániai szakmák jegyzéke Raluca Turcan ügyvivő munkaügyi miniszter szerint. A Krónika által megszólaltatott szakértők is úgy gondolják, hogy a jegyzéket folyamatosan frissíteni kell, mert a munkaerőpiac dinamikusan alakul, szegmentálódik, a gyakorlat az, hogy a jegyzékben szereplő általános megnevezést az álláshirdetésekben, a munkaköri leírásban pontosítják.
2021. október 18., 08:532021. október 18., 08:53
2021. október 18., 09:312021. október 18., 09:31
A Romániai Foglalkozási Jegyzék (COR) frissítésére készül a munkaügyi minisztérium. Raluca Turcan ügyvivő munkaügyi miniszter az elmúlt hetekben több ízben is nyilatkozott a témával kapcsolatban, hangsúlyozva, a jegyzékben 189 olyan foglalkozást azonosítottak, amelyeket már nem űz senki az országban, ezzel párhuzamosan viszont közel 1800 olyan szakmát gyakorolnak, amelyek nem lelhetők fel a lajstromban.
Az ügyvivő miniszter közölte:
Példaként említette a belsőépítész, a kibernetikai biztonsági auditor, kibernetikai biztonsági szakértő vagy a befektetőkkel való kapcsolattartásért felelős igazgató megnevezéseseket. Közben pedig teljesen eltűntek az olyan szakmák, mint a harmonikaviaszolás, a zongorahúr-készítő, a cserzővarga vagy a hajkötő.
A miniszter a munkáltatók szövetségeivel is egyeztetett, és a visszajelzések szerint a jegyzék a jelenlegi formájában elavult. Válaszképpen azt tervezik, hogy a módosítás során a jövő szakmái is bekerülnek a jegyzékbe, sőt egyszerűsítik a procedúrát, ami alapján a munkaadók kérhetik az újabb foglalkozások bejegyzését, hogy az megfeleljen a munkaerőpiac elvárásainak.
Mindez a munkaerő-foglalkoztatási ügynökségek által szervezett képzések szempontjából is fontos, hiszen a munkaerőpiacon ma már nemzetközi szinten zajlik a verseny. „Nem képezhetünk csak ácsokat és asztalosokat, bár ezek jól fizetett szakmák, viszont ha az új foglalkozások nem jelennek meg a kínálatban, a jövő felkészületlenül ér” – mondta Raluca Turcan. Hozzátette, a hazai 16 és 24 évesek 56 százaléka rendelkezik digitális kompetenciákkal, miközben az európai átlag 80 százalék, ez a teljes lakosságra levetítve Romániában 10 százalék az európai 33 százalékhoz képest. Az ügyvivő miniszter arra is kitért, hogy hatalmas szakadék van az iskolában tanultak és a munkaerőpiac elvárásai között.
„Folyamatosan tűnnek el szakmák és jelennek meg újak, a foglalkozások jegyzékét állandóan frissíteni kell” – jelentette ki megkeresésünkre Ördög Lajos, a Kovászna megyei munkaügyi felügyelőség vezetője. Felidézte, tíz évvel ezelőtt ez még komoly gondot jelentett, hiszen elterjedt szakmák hiányoztak a dokumentumból, például nem szerepelt az operatőr sem a lajstromban.
Jelenleg az alkalmazás során nincsenek fennakadások, a munkaszerződés megkötése előtt ki kell választani a jegyzékből a kódot, ha pedig egy rétegszakma nem szerepel, hasonlót vagy gyűjtőnevet biztosan lehet találni. Például a számítástechnika terén jelennek meg folyamatosan újabb és újabb szakmák, de ha a pontos leírás nem is szerepel a jegyzékben, az nem jelent akadályt az alkalmazásnál.
A főfelügyelő szerint az is indokolt, hogy az eltűnt szakmákat töröljék, például
Folyamatosan készülnek a tanulmányok arról is, hogy milyen foglalkozások tűnnek majd el a jövőben. „Meglepő módon a biztosítási ügynök is ezek között szerepel, valószínűleg azért, mert egyre többen online kötnek biztosítást” – mutatott rá a szakember.
Új szakma. Néhány éve még kerékpáros futárokkal sem találkoztunk úton-útfélen
Fotó: Jakab Mónika
Arros Orsolya, a DreamJobs Romania állásportál vezetője lapunknak elmondta, azért is indította a platformot, mert azt tapasztalta, nehézkes a munkaerő-toborzás. Elsősorban a számítástechnika, az adminisztráció és irodai területen sokkal nagyobb a kereslet, mint a kínálat, a piac dinamikusan fejlődik, ezzel párhuzamosan szegmentálódik.
Olyan munkahelyek jelennek meg ezekben az ágazatokban, amelyeknek nem felelnek meg pontosan a foglalkozások jegyzékében szereplő kódok, ezért általánosan írják be a munkaszerződésbe, az álláshirdetésekben pedig pontosítják a munkaköri leírást egy adott szakmán belül. Ez Arros Orsolya szerint nem csak a számítástechnikára jellemző, hanem a műszaki, gazdasági területeken is ezt tapasztalják, folyamatosan szakosodnak, ezért a foglalkozások jegyzékét is állandóan frissíteni kell, hogy tükrözze a valóságot.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!