Franciaországi diákok is segédkeztek a lövétei és homoródalmási sós vizű kutak felújításában az elmúlt héten. Összesen hat Bordeaux környéki önkéntes diák látogatott el a Hargita megyei Lövétére és Homoródalmásra annak a programnak a részeként, amelyet a Homoród–Rika–Küköllő LEADER Egyesület, illetve francia kollégáik szerveztek az épített örökség megmentéséért – nyilatkozta lapunknak Lázár László, a projekt helyi koordinátora.
2015. augusztus 31., 23:422015. augusztus 31., 23:42
Hozzátette, hogy a sós vizű források „szakértelmet nem igénylő\" felújításában helyi fiatalok is segédkeztek. Mint mondta, a programot nem első alkalommal szervezték meg, tavaly ugyanis székelyföldi diákok látogathattak Franciaországba, ahol egy közkút karbantartásából vették ki a részüket.
Lázár László hangsúlyozta, hogy az elmúlt héten lezajlott nemzetközi együttműködés sikerességét nemcsak a megújult kutak tanúsítják, hanem a részvevő diákok közötti kapcsolatfelvétel, illetve az, hogy a fiatalok ízelítőt kaphattak egymás kultúrájából. „Egyre inkább felgyorsult világban élünk, ahol napról napra nagyobb jelentőséggel bír egymás anyanyelvének, szokásainak, hagyományainak megismerése\" – véli a projektfelelős.
Lázár Zoltán lövétei polgármester elmondása szerint nagyobb esőzések idején többször is gondot okoz, hogy az eső-, valamint talajvíz elárasztotta a lövétei sóskutat; erre a problémára született megoldás a nemzetközi projekt révén, amelynek során a külföldi diákok is csákányt ragadtak és segédkeztek az elvezető sáncok kialakításában. Rámutatott, a kalákában elvégzett munka bizonyíték arra, hogy van lehetőség az összefogásra, a „napjainkban nem túl divatos\" közmunkával pedig nagy eredményeket lehet elérni.
Rigó Mihály, Homoródalmás elöljárója úgy véli, hogy a LEADER kezdeményezése nélkül biztosan nem újították volna fel idén a helyi sós vizű forrást, amely így zsindelyezett tetőt kapott a régi kátránypapíros megoldás helyett. Elmondta, a program összekovácsolta a helyi közösséget, ez pedig nemcsak a közös munka során derült ki, hanem abból is látszott, hogy a lefödéshez szükséges faanyagot ingyen biztosította a helyi közbirtokosság. Homoródalmáson egyébként nemcsak a kút felújításán dolgoztak az önkéntesek, hanem a Vargyasi-szorosban lévő pallók deszkáinak kicseréléséből is kivették a részüket.
Az Erdélyi-szigethegységben lévő Vârtop üdülőfaluban táborozó diákok egy csoportját szállították kórházba kedd éjjel ételmérgezés gyanújával.
A Kolozsvártól bő húsz kilométerre fekvő Magyarfenesen áthaladó főúton sokan megállnak a László-Rigó porta előtt friss zöldségért. Videós riportunkban a gazdacsalád farmbéli teendőit jártuk körül.
Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.
Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.
Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
szóljon hozzá!