Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhely és nagyvárosi övezetének lakossága érdekében Soós Zoltán akár Dorin Floreával is megpróbálna együttműködni. Ezt a magyar szervezetek által támogatott független polgármesterjelölt arra a kérdésünkre közölte, hogy milyen kapcsolatot létesítene a város jelenlegi elöljárójával, ha utóbbi elnyeri a megyei tanács elnöki tisztségét.
2020. augusztus 05., 14:372020. augusztus 05., 14:37
2020. augusztus 05., 14:412020. augusztus 05., 14:41
Ugyanis mint néhány napja nyilvánossá vált, a regnáló elöljáró már nem pályázik egy hatodik mandátumra, inkább a megyei tanácsot készül „bevenni”.
– fejtette ki Soós Zoltán, hozzáfűzvén, hogy a jelenlegi polgármester úgynevezett visszalépése arra utal, hogy ellenfele nem vállalná fel az esetleges vereséget.
A választási versenynek „Győzzön Vásárhely!” jelszóval nekivágó Soós Zoltán polgármesterjelölt szerint a Marosvásárhelyt 20 éve vezető Dorin Florea meglehet, nem indul a szeptemberi választásokon, de az általa felépített rendszert le kell váltani még akkor is, ha más jelöltek fogják megjeleníteni a helyhatós&
Soós ugyanakkor úgy véli, amennyiben a megyei választásokon Florea „ráverne” az előbbi által sokkal esélyesebbnek és rátermettebbnek tartott Péter Ferencre, „a megyét is ugyanúgy tönkretenné, akár a várost”.
Fotó: Haáz Vince
Felvetésünkre, hogy elméletileg volna ennek sötétebb változata is – mégpedig ha ő nem nyeri el Marosvásárhely polgármesteri székét, Florea viszont megyeelnökként egyik napról a másikra a múzeumnál közvetlen felettesévé válna –, Soós kijelentette, hogy ő nem távozna az intézmény éléről. Az RMDSZ politikusa egyébként kettős győzelemmel számol: a sajátjával és az újrázni készülő Péter Ferenc jelenlegi megyeelnökével.
„Célom nem a magányos döntéshozatal egy sötét szobában, hanem a párbeszéd, az érintettekkel való folyamatos dialógus, a közösen megalapozott és elfogadott döntések” – jelentette ki Soós Zoltán függetlenként induló marosvásárhelyi polgármesterjelölt.
Szerdai sajtótájékoztatóján Soós Zoltán arról is beszélt, hogy amennyiben legalább neki sikerül ellenfeleit maga mögé utasítania, ha nem is egyik napról a másikra, de véget vetne a kélt évtizede tartó „pusztításnak”. A városkassza kezelésében az otthonról hozott modellt alkalmazná.
– mondta. Ennek fényében a város költségvetését az igényeknek megfelelően állítaná össze, megakadályozva a pazarlást. Ugyanakkor a városháza körüli pénzügyi korrupciót is felszámolná.
Dorin Florea „várkastélyának” a bemutatása volt Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármesterjelölt csütörtöki sajtótájékoztatójának a témája. A félórás „haknira” a több román pártot is megjárt elöljáró pontosan húsz évvel ezelőtti megválasztása adott okot.
Ebben Szabó Árpád tanácsosjelölt is megerősítette: a közgazdász, egyetemi oktató szerint a polgármesteri hivatal mindenekelőtt egy anyagi átvilágításra szorul. Az átláthatóság fontosságát hangsúlyozta Szilágyi Nándor pályázati szakértő is.
Fotó: Haáz Vince
Florea megérti „sok magyar frusztráltságát”, ezért magát ajánlja
„Megértem sok magyar frusztráltságát amiatt, hogy milyen jelöltet ajánlanak nekik. Nem akarok sót szórni a sebre, de...” – kezdte első kampányvideóját Marosvásárhely jelenlegi polgármestere, Dorin Florea, aki hivatalosan is bejelentette, indul a Maros megyei önkormányzat elnöki tisztségéért. A megyei önkormányzat épülete előtt készült videóban Florea többek között arról beszél, hogy a magyarok többet érdemelnek, olyan megyei tanácselnökjelöltet, aki fontosnak tartja az egyházakat és az iskolákat, olyan jelöltet, akinek konkrét tervei és elképzelései vannak. Véleménye szerint ő megfelelő jelölt, mert érdekli Marosvásárhely és a megye lakosságának sorsa, ugyanakkor tudja, hogy Maros megye életében milyen fontos szerepet tölt be a megyeszékhely. „Ideje lenne, hogy a megyét olyan elnök vezesse, aki támogatja Marosvásárhelyt és a város terveit” – fogalmazott a búcsúzó polgármester.
A húsz éve Marosvásárhelyt vezető Florea független jelöltként indul, de a Victor Ponta által alapított Pro Románia támogatását élvezi. Személyes tanácsadója, Claudiu Maior pedig Marosvásárhely polgármestere szeretne lenni, a Pro Románia színeiben indul. Kettőjük indulásáról elsőként egy román helyi napilapban megjelent választási reklámból értesülhettek a város és Maros megye lakói. Ott Floreának magyar nyelvű szlogenje is volt: O alegere sigură/Egy biztos választás.
Egyébként Maros megye vezetői székét többen is megpályázzák a közelgő helyhatósági választásokon: újrázna a jelenlegi tanácselnök, az RMDSZ-es Péter Ferenc, de a tisztség elnyerését tűzte ki célul Cristian Chirteș, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Maros megyei elnöke is. A Népi Mozgalom Pártja (PMP) Daciana Mihaela Nateát indítja, a szociáldemokraták (PSD) jelöltje Vasile Gliga megyei pártelnök, illetve a Szabad Emberek Pártja is versenybe száll, ők Ovidiu Radian Vasut indítják. (Simon Virág)
A Kolozsvártól bő húsz kilométerre fekvő Magyarfenesen áthaladó főúton sokan megállnak a László-Rigó porta előtt friss zöldségért. Videós riportunkban a gazdacsalád farmbéli teendőit jártuk körül.
Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.
Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.
Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
szóljon hozzá!