Fel kellett számolni a rablógazdálkodást – Marosvásárhely polgármestere a „kedvenc” cégekről, az ipar gyors megerősítéséről

Fel kellett számolni a rablógazdálkodást – Marosvásárhely polgármestere a „kedvenc” cégekről, az ipar gyors megerősítéséről

Soós Zoltán meggyőződése, hogy új fejlesztési irányvonallal behozható a lemaradás

Fotó: Haáz Vince

Polgármesterségének első négy hónapja során Soós Zoltán Marosvásárhelyen hadat üzent mindannak, ami az elmúlt húsz esztendőben megakasztotta a város fejlődését. A nagy infrastrukturális beruházásokra készülő elöljáró mandátuma elején előbb a városházán rak rendet. Marosvásárhely polgármestere a Krónikának adott interjúban elmagyarázta az átszervezések lényegét, vázolta befektetésösztönző, valamint infrastruktúra-fejlesztési terveit.

Makkay József

2021. február 19., 18:072021. február 19., 18:07

– Tavaly októberi beiktatása óta megismerhette Marosvásárhely minden gondját-baját. Ezek közül mit tart égetőnek, mi zavarja a legjobban?

– Az előző városvezetés nem tartotta be a törvényes előírásokat, a megfelelő procedúrákat a közbeszerzéseknél, a munkálatok lebonyolításánál és átvételénél. Sok problémánk van az örökölt számlák kifizetésével. Ha nincs mögöttük törvényes dokumentáció, nem tudjuk igazolni, hogy a kivitelező elvégezte a munkálatokat. Ilyenkor egyeztetünk a cégekkel, és elmagyarázzuk, hogy nem rosszindulatból nem fizetünk, hanem a törvény nem teszi lehetővé, és bizonyos esetekben megtörténik a kiegyezés.

Idézet
Marosvásárhely legnagyobb problémája, hogy az elmúlt tíz esztendőben elmaradtak a fejlesztések: a városházán rablógazdálkodás folyt.

Az előző adminisztráció a költségvetést úgy állította össze, hogy udvari cégeken keresztül pumpálják ki a város kasszájából a pénzt. Marosvásárhely annyira lemaradt, hogy a 2020-as helyhatósági választásokon nem az volt a kérdés, román vagy magyar legyen-e a polgármester, hanem az, hogy ki tudjuk-e mozdítani végre a várost a holtpontról. Hála Istennek, Marosvásárhely választóinak több mint fele megértette, hogy rendet kell tenni, hozzá kell fogni a fejlesztésekhez, amihez pénzforrás szükséges.

– A rendteremtés első száz napját hogyan fogadta a lakosság?

– Elsőként a hulladékgazdálkodás körüli anomáliákat igyekeztünk felszámolni, és átalakítottuk a város adózási rendszerét. A korábbi adórendszer nem biztosította a köztisztasághoz szükséges forrásokat. A köztisztasági vállalat a város előző vezetőségéhez kötődött, így olyan szerződést írtak alá, amely kimondta: az elmaradó lakossági szemétdíjakat a polgármesteri hivatal törleszti a cég felé.

Idézet
Az a nehéz helyzet állt elő, hogy a marosvásárhelyiek egyharmada évek óta nem fizetett semmilyen hozzájárulást a város köztisztaságához.

Idéntől a szemétdíjat a lakosság helyi adójához csatoltuk, amelyet négy részletben lehet törleszteni. Az elején bosszantotta az embereket az új tétel megjelenése, de a többség hamar megértette, hogy szó sincs adóemelésről; az új adórendszer átláthatóbbá vált. A köztisztaság viszont csak az egyik gond a sok közül. Sok rossz szerződéssel találkoztam az aszfaltozások, útjavítások terén is, a városháza kedvenc cégei nagyon drágán dolgoztak, a jelenséget lépésről lépésre felszámoljuk.

Úgy gondolom, a mandátum elején az a legfontosabb, hogy adminisztrációs szempontból rend legyen, tovább tudjunk lépni. Közben elkezdtük a városháza apparátusának átszervezését is, amit év végéig szeretnénk befejezni, hogy gőzerővel dolgozhassunk az új projekteken.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

– Mindenhol kényes kérdés az elbocsátásoké. Mennyire kivitelezhető, hogy a városháza megváljon több száz alkalmazottjától?

– A polgármesteri hivatal keretében több mint száz nyugdíjas dolgozik, emellett 50-60 betöltetlen állást tartunk nyilván, és további 40 egyéni vállalkozói szerződésről tudunk. Ezek összeadásával már most le tudunk építeni mintegy kétszáz állást. Lesznek néhány tucat embert érintő belső átszervezések is: ha egy alkalmazott szakmailag nem felel meg, helyébe elsősorban fiatal munkaerőt szeretnénk behozni a városházára. Két év alatt a jelenlegi 1300 alkalmazottból mintegy ezer emberrel maradnánk.

Idézet
A létszámcsökkenés folytatódni fog, mert hatékony és költségkímélő adminisztrációt kell fenntartani, ami ideális esetben 700 alkalmazottat jelent. A személyzeti szerkezet átalakítása 5-6 éves folyamat.

– Kampányában többször elmondta, hogy Marosvásárhely elveszítette a regionális versenyt a jobb teljesítményű erdélyi városokkal szemben. Behozható-e a lemaradás?

– Több erdélyi várossal összehasonlítva valóban nehéz helyzetbe kerültünk. A Marosvásárhelyhez hasonló méretű városok közül Gyulafehérvár vagy Nagyszeben 20 évvel ezelőtt még mögöttünk állt, ma viszont jobban teljesítenek. De az egyharmaddal kisebb Beszterce is előttünk jár.

Idézet
Meggyőződésem, hogy új fejlesztési irányvonallal behozható a lemaradás. Számunkra az a fontos, hogy a regionális versenyben a Nagyszeben–Kolozsvár–Brassó-pólusok között megtaláljuk a helyünket.

Legfontosabb kitörési pontjaink az egészségipar, légi szállítás, logisztika, mezőgazdaság és élelmiszeripar. Marosvásárhely hagyományosan erős ágazata az élelmiszer-feldolgozás, amely nettó exportőr is. A hús- és a tejipar domináns cégei helyi kis- és középvállalatok egy-két multinacionális nagyvállalattal kiegészülve. Az ingatlanfejlesztés terén lemaradtunk Nagyszeben, Kolozsvár és Brassó mögött, de más beruházások sem érkeztek.

Sok cégvezetővel beszélgettem, akik az elmaradt beruházásokat egyértelműen a bürokráciával és a városházi korrupcióval magyarázták. Marosvásárhelynek nagyon rossz hírneve volt a befektetők között, mert csak megfelelő borítékkal lehetett kilincselni, amit sokan nem vállaltak.

Galéria

Fotó: Rab Zoltán

– Milyen stratégiában gondolkodik a befektetők megnyerésére?

– A városházának évente mintegy 25 millió euró a befektetési kerete. Az adóészszerűsítésekkel és a városban működő cégek megkeresésével az összeget növelni tudjuk. Tanácsi határozat született arról, hogy aki Marosvásárhelyen bizonyos értékben beruház, és munkahelyeket teremt, adókedvezményben részesül. A Friesland tejipari cégóriásnak Marosvásárhelyen van az országos központja, most éppen velük tárgyalunk a jó együttműködés reményében, de más helyi és nemzetközi cégeket is megkeresünk azzal az üzenettel, hogy a városvezetés nyitott a párbeszédre.

Idézet
Minden gazdasági ágazatból feltérképezzük a helyben működő vállalkozásokat, és partnerséget ajánlunk nekik.

A városháza rendelkezésére álló pénzekből hozzá akarunk járulni a beruházási költségekhez. Marosvásárhelyen az egyik legnagyobb magyarországi beruházó a Richter Gedeon, velük is tárgyalni szeretnénk, hiszen a város orvosi és gyógyszerészeti központ, ezt a tevékenységet is hangsúlyosan fejleszteni szeretnénk. Itt konkrét segítséget ajánlhatunk földterület formájában, hogy a gyógyszergyár növelhesse termelési kapacitását.

– Marosvásárhelyen súlyos lemaradások vannak az infrastruktúra-fejlesztésben is. Miként tudnak előrelépni az ipari parkok és a terelőutak építésével?

– Jelenleg 20 nagyobb pályázat van folyamatban, de ezek többsége csak az előtanulmány szintjéig jutott el. A nagypályázatok közös baja, hogy amióta a város elnyerte, szinte semmi előrelépés nem történt a megvalósítás terén. A finanszírozási időszak fele már letelt, ezért csak nagy erőfeszítések árán tudjuk behozni a lemaradást, hogy hozzájuthassunk az uniós pénzekhez.

Idézet
Összességében 100 millió euró infrastrukturális összberuházásról van szó, amihez projektenként hozzá kell számítani a városháza 10-20-30 százalékos önrészét a következő 3-4 esztendőben.

Ezekből újítjuk fel a Dózsa György, a November 7, a Hosszú utcát, a December 1. sugárutat és a főteret. Tervben van a város jelzőlámpáinak és kameráinak összehangolt fejlesztése is. A legnagyobb infrastrukturális beruházás a déli körgyűrű megépítése lesz, a munkálatok hat szakaszból állnak, amiből kettő már rendelkezik partnerségi szerződéssel, és a licit elindításán dolgozunk. A másik kettő ősszel indul, míg az utolsó két szakasz meghirdetése 2022 elején válik esedékessé.

Idézet
Idei újdonságnak számít a hetedik szakasz: a fejlesztési minisztérium új Maros-híd megépítését finanszírozza Marosszentkirály felé, a vegyi kombinát mellett.

Ez fontos beruházás lesz, mert a Mezőség felől érkező autós forgalom nem fog a városba bejönni, hanem egyenesen felkanyarodik az autópályára. A déli körgyűrű megépítése azért is sürgős feladat, mert az erdélyi autópálya marosvásárhelyi bekötő szakasza év végére készül el, ami nyugat felől óriási terhelést ró a város egyetlen főtengelyére, a Dózsa György utcára. Leghamarabb mégis csak 2022 végén beszélhetünk a körgyűrű első három kilométeres szakaszának átadásáról.

Galéria

– Legalább ekkora gond az északi körgyűrű hiánya is. Ha a délire legalább négy évet kell várni, az északi mikor készülhet el?

– A déli és az északi körgyűrű együttvéve mintegy 160 millió euróba kerül. Ezek megépítéséhez Szentkirályon kívül még két Maros-hídra van szükség.

Idézet
Ha ez a hatalmas beruházás elkészül, Marosvásárhely forgalma végre felszusszanhat. Nagy előrelépést várok a metropoliszövezet beindulásától.

Az északi körgyűrűt a metropoliszövezet települései kell közösen megpályázzák, mert a nyomvonal a város határain kívül halad. Az előkészületek azonban már itt is megtörténtek. Év végéig összeáll az a 8–10 fős szakembercsapat, amelyik az északi körgyűrű tervezésével foglalkozik. A 2023-ban induló nagy európai forráslehívások idejére kell összeálljon a pályázathoz szükséges dokumentáció, és akkor belátható időn belül szakaszonként ott is el tudjuk indítani az építési munkálatokat.

– Ön szerint lesz-e türelme az embereknek a városháza több évtizedes tétlensége után kivárni a nagy változásokat?

– Az elvárások egyértelműen nagyok, de tapasztalataim szerint a marosvásárhelyiek többségében megvan a türelem, mert tudják, hogy pár hónap alatt nem lehet húsz esztendő lemaradásait megváltoztatni. A visszajelzésekből érezzük, hogy bíznak bennünk, másrészt azt várják, változzanak a dolgok.

Idézet
Egyelőre korlátozott lehetőségeink vannak, mert még nincs városi költségvetés sem, de már nagy előrelépés, hogy aki bejön a városházára, új környezettel találkozik, és mindenkit emberszámba veszünk.

Digitalizáljuk a teljes városi menedzsmentet. Ma már egyetlen helyre kell benyújtani a kéréseket, és egyetlen helyen kivenni, így az igénylő nem jár ajtóról ajtóra. Ezzel nemcsak sok bosszúságtól és felesleges időveszteségtől óvjuk meg a lakosokat, hanem a csúszópénz elfogadásának lehetőségét is kiiktatjuk a városházán. Minden szempontból tiszta várossá szeretném átalakítani Marosvásárhelyt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 10., szerda

Intim fotók nyilvánosságra hozásával zsarolta tanárnőjét egy hetedikes diák az egyik erdélyi városban

Jobb jegyeket akart, ezért megzsarolta történelemtanárnőjét egy hetedikes diák Brassóban.

Intim fotók nyilvánosságra hozásával zsarolta tanárnőjét egy hetedikes diák az egyik erdélyi városban
2024. április 10., szerda

Készül az utódnevelésre Értarcsán Románia legöregebb meggyűrűzött gólyája, védelemre szorul a populáció

A Bihar megyei Értarcsára érkezett meg idén is, tatarozza fészkét, készül a fiókák nevelésére Románia legöregebb meggyűrűzött gólyája, amely idén töltötte be a 21. életévét.

Készül az utódnevelésre Értarcsán Románia legöregebb meggyűrűzött gólyája, védelemre szorul a populáció
2024. április 10., szerda

Csak Nagyváradig jutott el a gyilkosságért elítélt magyar férfi, aki Bukarestben szökött meg a rend őrei elől

Szerdára virradóra elfogták Nagyváradon azt a férfit, aki kedden egy bukaresti orvosi rendelő előtt szökött meg egy rabszállító járműből. Egy személy felismerte őt, és hívta a 112-es segélyhívószámot.

Csak Nagyváradig jutott el a gyilkosságért elítélt magyar férfi, aki Bukarestben szökött meg a rend őrei elől
2024. április 09., kedd

Nehezen látja meg a medve az árnyékát határidő előtt a dél-erdélyi sztráda hiányzó szakaszán

Civil szakemberek szerint biztossá vált, hogy a dél-erdélyi sztráda még hiányzó, a „medvealagutakról” elhíresült szakasza lesz az első romániai autópályarész, amely kicsúszik az országos helyreállítási tervben kötelezőként kitűzött 2026-os határidőből.

Nehezen látja meg a medve az árnyékát határidő előtt a dél-erdélyi sztráda hiányzó szakaszán
2024. április 09., kedd

Repceföldekre permetezett méreg végzett a krasznabélteki méhállománnyal, a hatóságok a felelősöket keresik

Több száz méhcsaládban keletkezett súlyos veszteség Krasznabélteken, miután helyi repcetermesztő gazdák bejelentetlenül erős rovarölő szerrel permeteztek. A Szatmár megyei esetet több állami hivatal vizsgálja.

Repceföldekre permetezett méreg végzett a krasznabélteki méhállománnyal, a hatóságok a felelősöket keresik
2024. április 09., kedd

Sorban állás helyett pár kattintás: minden 10 nagyváradiból 8 online fizette be a helyi adóját

A nagyváradi városháza újabb rekordot döntött az online adóbefizetések terén: az év első három hónapjában, vagyis a kedvezmények időszakában begyűjtött összegek 78,4 százaléka online érkezett.

Sorban állás helyett pár kattintás: minden 10 nagyváradiból 8 online fizette be a helyi adóját
2024. április 09., kedd

Segítséget ajánl a magyarsága miatt bántalmazott erdélyi tornászfiúnak Nagy Elek üzletember

Nagy Elek erdélyi származású üzletember teljes körű szponzori és továbbtanulási támogatást ajánl fel a bántalmazott erdélyi tornászfiúnak, amennyiben úgy gondolja, a történtek miatt alternatíva lehet Magyarországon folytatnia a sportkarrierjét.

Segítséget ajánl a magyarsága miatt bántalmazott erdélyi tornászfiúnak Nagy Elek üzletember
2024. április 08., hétfő

Székelyföldtől a Partiumig több település terelőutat kaphat idén

Terelőút tehermentesíthet idén több erdélyi települést: a szerencsés megyeszékhelyek, városok és községek közül Sepsiszentgyörgy, Temesvár, illetve a Bihar megyei Élesd, Belényes és Váradszentmárton is új útnak örülhet, ha minden jól megy.

Székelyföldtől a Partiumig több település terelőutat kaphat idén
2024. április 08., hétfő

Kinyílt a kincsesdoboz: 20 éve lett ismét önálló község az Arad megyei Kisiratos

A Kisiratos Kürtöstől való elszakadásáról tartott népszavazás eredményét megerősítő 2004. április 7-i kormányhatározat meghozatalának 20. évfordulóján ünnepség keretében emlékeztek meg az önálló községgé válásról vasárnap a helyi kultúrotthonban.

Kinyílt a kincsesdoboz: 20 éve lett ismét önálló község az Arad megyei Kisiratos
2024. április 08., hétfő

Harminckét éves álom valósult meg Kovásznán: felavatták a Csoma Emlékközpontot

Harminckét évvel az alapkőletétel után Kovásznán hétfőn felavatták a Kőrösi Csoma Sándor Emlékközpontot.

Harminckét éves álom valósult meg Kovásznán: felavatták a Csoma Emlékközpontot