A járdára terelve vonultak az ünneplő magyarok a Protestáns Teológiától a Főtérre
Fotó: Rostás Szabolcs
A béke szorgalmazása, a fegyveres konfliktus beszüntetésének sürgetése lengte be a magyar nemzeti ünnepen Kolozsváron tartott rendezvénysorozaton elhangzott szónoklatokat. A kincses városban immár állandó kellékként meghonosított óriáskokárdával vonultak – a rendvédelmi szervek által a járdára szorítva – a magyarok a Protestáns Teológiától a Főtérre, ahol ökumenikus istentisztelettel, majd zenés-táncos szabadtéri ünnepséggel emlékeztek meg a márciusi ifjakról, a ’48-as hősökről. Terítékre került a nemzetek Európája, Orbán Viktor Nagy-Magyarország-térképes sálja, de a román–magyar autópálya-munkacsoport is.
2023. március 15., 18:182023. március 15., 18:18
2023. március 15., 19:452023. március 15., 19:45
Nemigen értették a Protestáns Teológiai Intézetnél gyülekező kincses városi ünneplő magyarok, miért kell a járdán vonulniuk a Főtérre, ha a Bocskai (Avram Iancu) tér nyugati oldalát a március 15-ei megemlékezés alkalmából amúgy is lezárták a forgalom elől. Erre a rendvédelmi szervek sem szolgáltak magyarázattal, már korábban erre kérték a szervezőket. Emiatt a több mint ezer fős tömeg összezsúfolódni kényszerült a Főtérre menet a Bocskai tér–Deák Ferenc (Eroilor) utca útvonalon, a március 15-ei felvonulás már nem érinti a Bel-Magyar (Kossuth Lajos) utcát, amióta teljesen felújították.
Itt már birtokba vette a kincses város Főterét a magyarok tömege
Fotó: Rostás Szabolcs
Fotó: Rostás Szabolcs
Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 175. évfordulóján rendezett ünnepség első megállója a Deák Ferenc utcai Teleki-ház volt, ahol Bem József tábornok megszállt 1848. decemberi kolozsvári győztes átvonulásakor, a jeles eseményt emléktábla őrzi. A palota erkélyén egy diák elszavalta Kölcsey Ferenc A szabadsághoz című költeményét, majd a piros-fehér-zöld színekben pompázó tömeg ünnepélyesen bevonult a gyöngyörűen felújított Szent Mihály-templomba.
Fotó: Rostás Szabolcs
Az Erdély második legnagyobb istenházában rendezett ökumenikus istentiszteleten László Attila Kolozs-dobokai főesperes-plébános azért fohászkodott, hogy a mostani háborús időkben Isten meghallgassa az emberiség kiáltó békevágyát, a világbékéért mondott imádságát. A Szent Mihály római katolikus plébánia plébánosa ugyanakkor áldást kért a magyar nemzetre és a véle együtt élő népekre.
Ökumenikus istentisztelet március idusán az erdélyi magyar történelmi egyházak képviselőivel a Szent Mihály-templomban
Fotó: Rostás Szabolcs
A Magyar Unitárius Egyház vezetője hálát mondott azért, hogy a magyarság „apró búzaszemként megmaradt Európa malomkövei között”. Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke ünnepi beszédében arról beszélt, az 1848/49-es forradalomra és szabadságharcra való megemlékezésen túlmenően március 15. faggat is bennünket, magyarokat a sorsunkról, jövőnkről, megmaradásunkról. Szerinte fel kell tennünk a kérdést, akarunk-e a Kárpát-medencében magyar életet, majd hozzátette, ha mi nem mondunk le a szabadságunkról, akkor nincs az a nagyhatalom, amely elnyomhat bennünket.
Fotó: Rostás Szabolcs
„Túléltünk forradalmakat, háborúkat, mert mindig született utána elég gyermek. A hazáért élni kell inkább, mint meghalni, ugyanakkor a márciusi ifjak is tudták, hogy szabadon élni csak békében lehet” – állapította meg Kató Béla püspök. Ezt követően Fehér Attila evangélikus lelkész, a Kolozsvári Egyházmegye Esperesi Hivatalának esperese mondott áldást, Grezsa Csaba, Magyarország kolozsvári főkonzulja pedig tolmácsolta Orbán Viktor miniszterelnöknek a külhoni magyarokhoz intézett üzenetét. Az istentiszteleten a kincses város magyar iskoláinak egyesített kórusa jóvoltából csendültek fel egyházi és világi énekek.
Fotó: Rostás Szabolcs
„Az idő önmagában nem megszünteti, hanem elmélyíti a fegyveres konfliktusokat; ma is béke kell ahhoz, hogy kimaradjunk a háborúból” – ezt már Varga Mihály pénzügyminiszter jelentette ki a kincses város Főterén felállított óriásszínpadon mondott ünnepi beszédében. Kolozsváron idén a szokásostól eltérő helyszínen, a Főtéren zajlott a március 15-ei központi ünnepség. A fideszes tárcavezető úgy vélekedett, szimbólumként vonul be a történelembe, hogy Erdély történelmi fővárosa Szent Mihály-templomát a román és a magyar állam közösen újította fel. Varga Mihály úgy vélekedett, március 15. vezérfonal, nem csak történelmi esemény, az intézményesített szabadságot, a nemzeti öntudatra ébredést jelenti.
Fotó: Rostás Szabolcs
Varga Mihály pénzügyminiszter szerint amikor 1848-at ünnepeljük, akkor mi, magyarok az autonóm nemzetállamokon alapuló sokszínű Európát is ünnepeljük
Fotó: Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa
„A szabadságot nem egy sál vagy zászló veszélyezteti, hanem a nemzetállamok lebontása” – utalt a politikus az Orbán Viktor Nagy-Magyarország-térképpel ellátott sálja, illetve a székely zászló romániai kitűzése körüli romániai ellenérzésekre. Varga Mihály úgy vélte, a román–magyar kapcsolatokban immár egyre több az együttműködés, és egyre kevesebb a vita, örvendetesnek nevezte, hogy a két ország hatóságai közösen lépnek fel az ukrajnai nemzeti kisebbségek érdekében. A pénzügyminiszter ismertette azt is, hogy román–magyar autópálya-munkacsoport igyekszik összehangolni a két ország infrastruktúra-fejlesztését, egyúttal reményének adott hangot, miszerint hamarosan eljön az idő, amikor négyre nő a sztrádaátkelők száma a román–magyar határszakaszon.
Fotó: Rostás Szabolcs
A kolozsvári március 15-ei ünnepségen felszólalt Oláh Emese alpolgármester, Hatos Attila, a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) elnöke, Irina Munteanu prefektus pedig felolvasta Nicolae Ciucă román kormányfőnek a romániai magyarokhoz intézett üzenetét. Az ünnepi műsort csaknem 200 néptáncos produkciója, valamint szavalatok és a Kolozsvári Magyar Gyermekkórus előadása színesítette, majd felcsendült a román és a magyar himnusz.
Fotó: Rostás Szabolcs
A ceremónián a Magyar Érdemrend tisztikeresztjét vehette át Lupescu Radu történész, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári Kara Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Tanulmányok Tanszékének volt tanszékvezetője, egyetemi docense, valamint Néda Árpád fizikus, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem nyugalmazott rektorhelyettese.
Magyar Érdemrend lovagkeresztet kapott Bódizs György István főorvos, a kolozsvári Rehabilitációs Kórház orvosigazgatója, Bodó Mária zongorapedagógus, a Temesvári Tudományegyetem Művészeti Karának nyugalmazott docense, Gábor Csilla irodalomtörténész, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara Magyar Irodalomtudományi Intézetének tanára, Murádin Jenő művelődéstörténész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, Nagy Béla újságíró, színházi dramaturg, a Bunyitay Vince Közkönyvtár alapítója, Oláh Zoltán kanonok, Főszékeskáptalan képviselője, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Római Katolikus Teológia Kara gyulafehérvári Pasztorális Teológia Intézetének igazgatója, címzetes egyetemi előadótanára, Reszler Mihály-János szentszéki tanácsos, Máramaros főesperese, a máramarosszigeti Borromeo Szent Károly Plébánia plébánosa, valamint Szabó József orvos, helytörténet kutató, a margittai Dr. Pop Mircea Városi Kórház újszülöttgyógyász főorvosa.
Varga Mihály pénzügyminiszter szerint amikor 1848-at ünnepeljük, akkor mi, magyarok az autonóm nemzetállamokon alapuló sokszínű Európát is ünnepeljük
Fotó: Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa
Magyar Arany Érdemkereszttel tüntették ki Geréd Vilmos székesegyházi karnagyot, kántortanítót, László Miklós fotográfust, a Kolozsvár Társaság Fotó Szakcsoportjának vezetőjét, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület tiszteletbeli tagját, Popa Mártát, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium igazgatóját, Potyó István karnagyot, a kolozsvári Szent Mihály Plébánia kántorát, a Romániai Magyar Zenetársaság alelnökét és a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának tanárát, Simon Gábor fuvolaművészt, a Kolozsvári Magyar Opera nyugalmazott igazgatóját, Solymosi Zsoltot, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium aligazgatóját, vallástanárát.
Fotó: Rostás Szabolcs
Magyar Ezüst Érdemkeresztet adományoztak Barbu Mártának, a Margittai Általános Iskola nyugalmazott tanítónőjének, Daradics Jánosnak, a Romániai Magyar Cserkészszövetség dévai Kőműves Kelemen Cserkészcsapat vezetőjének, valamint Nagy Piroskának, az Érszőllősi Általános Iskola nyugalmazott tanárának.
Diák szaval a Bem József-emléktáblával ellátott Teleki-ház erkélyén
Fotó: Rostás Szabolcs
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
szóljon hozzá!