Kézenfekvő ok. Brassó megyében nem jutott megyei képviselethez az RMDSZ az idei választásokon
Fotó: Facebook/RMDSZ Brassó megyei szervezete
Igazságtalannak tartják, leszámolásnak érzik az RMDSZ lemondatott területi elnökei a szövetség felső vezetésének eljárását. Úgy vélik, Kolozsvárnak nincs stratégiája a szórvány egyre súlyosbodó problémáira.
2020. december 17., 08:372020. december 17., 08:37
2021. április 13., 14:042021. április 13., 14:04
Igazságtalan döntésnek, eddigi munkájuk semmibevételének tartják az RMDSZ lemondatott szórványbeli megyei és területi elnökei a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) döntését, hogy a helyhatósági választásokon való gyenge szereplés miatt leváltotta őket, és ideiglenes elnököket nevesített a helyükbe.
A Temes megyei szervezet élére addig Molnár Andrást nevezték ki, a Brassó megyeit Novák Levente vezeti. A Nagybánya területi szervezetet Székely István, a Történelmi Máramarosit Horváth Anna ügyvezető alelnök irányítja.
A döntést mindenik lemondatott megyei elöljáró felháborodással fogadta, és úgy értékelte, hogy a RMDSZ felső vezetése a fejük fölött határozott ügyükben. „Igazságtalannak tartom” – reagált Facebook-bejegyzésben a határozatra Kovács Attila. A Brassó megyei szervezet leváltott elnöke szerint
Azt is kifogásolta, hogy a döntést nem személyesen közölte vele a szövetségi elnök. „Precedensértékű, hogy úgy váltanak le megyei elnököt az RMDSZ-ben, hogy előzőleg erről nem is tájékoztatják, nincs lehetősége saját álláspont kialakítására” – írta Kovács Attila.
Úgy vélte, a helyhatósági és parlamenti választások eredményeit külön kellett volna kiértékelni, úgy kiderült volna, „hogy a teljes szórvány jó néhány választás óta folyamatosan veszít az erejéből, és hogy ennek a folyamatnak a megállítására, úgy tűnik, az RMDSZ-nek nincs válasza, nincs stratégiája”.
Kovács Attila lemondatott Brassó megyei elnök beszélget egy választóval a szeptemberi kampányban
Fotó: Facebook/RMDSZ Brassó megyei szervezete
Kovács Attila szerint miközben a helyhatósági választásokon elveszett a megyei képviselet, a parlamentin jó eredményeket sikerült elérni a megyei vezetésnek.
– mutatott rá. Hozzátette, jövőre járt volna le az elnöki mandátuma, és nem akarta újra megpályázni a tisztséget. „20 évnyi elnöki munka után azonban nem áll szándékomban a hátsó ajtón távozni, mint ahogy ezt a SZÁT rám osztotta” – írta. Hozzátette, eddig sem a funkciókért könyökölt, hanem a közösségért dolgozott, és ezután is ezt fogja tenni, tisztségtől függetlenül.
Vida Noémi, az RMDSZ Nagybánya területi szervezetének leváltott elnöke, volt nagybányai alpolgármester a szervezet hivatalos Facebook-oldalán köszönte meg a munkát kollégáinak. Mint írta,
Vida Noémi, a Nagybánya területi szervezet lemondatott elnöke
Fotó: Facebook/Vida Noémi
„Az eredményeket ki kell értékelni, levonni a tanulságokat, és maximálisan azon dolgozni, hogy hasonló kudarc, mint a megyei tanácsból való kiesés, többé ne fordulhasson elő” – fogalmazott Vida, azt ígérve, hogy a közelben marad, továbbra is segíti a munkát.
Béres István László, a történelmi Máramaros területi szervezet leváltott elnöke a bejegyzéshez intézett hozzászólásában nyersebben fogalmaz.
– írta a volt parlamenti képviselő, aki szerint az lett volna rendjén, ha a lemondatás a helyhatósági választások után történik. „Hátha megoldják azt, amit mi nem tudtunk” – zárta sorait a máramarosszigeti politikus.
Béres István László, a Történelmi Máramaros területi szervezet leváltott elnöke
Fotó: Facebook/Béres István László
Felháborítónak tartja a SZÁT eljárását Marossy Zoltán, a Temes megyei szervezet lemondatott elnöke is. A bánsági politikus a Maszol.ro hírportálnak nyilatkozva „a Kelemen-csapat” erődemonstrációjának nevezte menesztését.
Rámutatott, a helyébe kinevezett Molnár András a képviselőjelölti lista élén kevesebb, 4700 szavazatot kapott a Temes megyei magyaroktól, mint az általa vezetett megyei tanácsosjelölti lista (9250). „Erre engem felfüggesztenek a tisztségemből, és kit neveznek ki? – Molnár Andrást” – hívta fel a figyelmet az anomáliára Marossy, aki hétfőn már át is adta a stafétát utódjának.
– jelentette ki a hírportálnak Marossy Zoltán. Rámutatott, az RMDSZ bánsági kudarca Temesváron múlott, ahol a szövetség nem tudta „az USR–Fritz-hullámot ellensúlyozni”. „Ezért vállalom a felelősséget, egyértelmű. De nem így akartam befejezni” – fogalmazott többi társához hasonlóan Marossy Zoltán.
Marossy Zoltán menesztett Temes megyei elnök
Fotó: Facebook/Zoltán Marossy
A szórványbeli lemondatások kapcsán a Krónika Székely István Gergő politológus véleményét is kikérte, aki rámutatott: a központnak van egy alapszabályi eszköz a kezében, amit ilyen esetekben bevethet. „A területi szervezet kap egy ultimátumot, hogy rendezni kell a sorokat, nem lehet húzni-halasztani a dolgot. Ez bevett szokás a politikai pártoknál, hogy választások után tisztújítást rendelnek el” – jelentette ki a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet munkatársa. Hozzátette, a területi szervezetekben ez felhördülést szült, olyan értelmezést nyert, hogy kaptak egy „kihelyezett komiszárt” a fejük fölé.
„Egy szórványmegyében ha valakik magyar vonalon tesznek valamit, azok biztosan ismerik egymást személyesen is. Minél kisebb egy közösség, annál inkább rányomja a bélyegét a közéletre az eliteken belüli személyes viszonyok minősége. Egyre kevésbé lehet már a formális csatornákon keresztül bonyolítani a közéletet, politikát, és egyre fontosabbá válik, hogy X. és Y. között milyen konfliktusok vannak” – mutatott rá a társadalomkutató többek között a Nagybánya területi szervezeten belüli ellentétekre utalva.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!