Fotó: Agerpres
A petícióban többek között kérik, hogy minden magyar tanuljon meg legalább húsz román szót helyesen kiejteni; hogy az apróhirdetések szövegében – ha ingatlan eladásáról van szó – szerepeljen az is, hogy „Figyelem, tűzveszélyes!”; valamint, hogy május 31-ét nyilvánítsák gyásznappá a kegyetlenül meggyilkolt kutyák emlékére. A bukaresti tüntetők szerint a két Hargita megyei településen hozzávetőleg egy hónapon keresztül két-háromszáz fős magyar csoport tartotta rettegésben a romákat, illetve június 4-én Csíkszentmártonban felgyújtották egy roma család házát. Ezt követően a Mediafax hírügynökség értesülései szerint az elmenekült 170 fős roma csoportból mintegy ötvenen nem mertek visszatérni a községbe, mert további atrocitásoktól tartanak. Az asszonyokból, idős emberekből és gyermekekből álló csoport továbbra is erdőkben, hidak alatt él.
Gergely András csíkszentmártoni polgármester két napja már kézhez kapta a Romani Criss romaszervezet kérelmét, amelyben július 30-ára tüntetés engedélyezéséért folyamodtak. „Romániában mindenkinek jogában áll tüntetni, mi is utcára vonulhattunk volna a romák okozta fosztogatások, rablások, engedély nélküli legeltetések miatt” – szögezte le az elöljáró. Mint mondta, még nem döntötte el, engedélyezi-e a tiltakozó akció megtartását, ugyanis úgy véli, hogy a kedélyek szítása helyett jobb lenne megkeresni a békés együttélés lehetőségeit. Kifejtette, nem örül annak, hogy különböző roma szervezetek további viszályt szítanak a községben, szerinte a tüntetésszervezés és „nevetséges 11 pontos petíciók” megfogalmazása helyett a békés együttélés megteremtésén kellene munkálkodni.
Gergely András ugyanakkor cáfolta, hogy Csíkszentmártonban roma család házát gyújtották volna fel a magyarok. „Nem üldözünk senkit” – szögezte le a polgármester, hozzáfűzve, hogy a jelenleg az erdőben tartózkodó romák más évek hasonló időszakában is kinn éltek a hegyekben, ugyanis erdei gyümölcsök begyűjtésével foglalkoznak.
Hasonlóan vélekedik Böjte József csíkszentkirályi alpolgármester is, aki elmondta, hogy a községben mindössze egy pajtát gyújtottak fel, amiben bent égett egy ló, de senki nem öldösött kutyákat. A Protokollum a magyarok 11 parancsolatáról elnevezésű petícióról úgy vélekedett, hogy a romák replikaként fogalmazták meg arra a 11 pontban összefoglalt javaslatra, amelyben a békés együttélés néhány alapvető szabályának betartását kérték a romáktól. Mint mondta, a javaslat megfogalmazásakor ott voltak a Romani Criss képviselői is, és egyetértettek a pontokba foglalt elvárásokkal. „Felfújták az egész ügyet, és nem jó irányba haladnak a dolgok, ha az országos szórású tévécsatornák, illetve a bukaresti napilapok egyoldalúan a Romani Criss képviselője által mondottak alapján alkotnak véleményt a két községben történtekről” – szögezte le Böjte József. Egyébként mindkét elöljáró kifejtette, hogy a községben a Romani Criss képviselői jártak csupán, akikkel megvitatták a történteket, de egyiküket sem kereste meg emberjogi aktivista.
Markó Béla RMDSZ-elnök a Romani Criss bukaresti tüntetéséről szólva úgy vélte, azt nem a szövetség székháza előtt, hanem a kormány vagy esetleg az illetékes hatóságok épülete előtt kellett volna megszervezniük. „A szervezők nem vették figyelembe, hogy az RMDSZ már nincs kormányon. Ameddig ott volt, foglalkozott más kisebbségek, így a cigányság problémáival is. Ami a két Hargita megyei településen történt, azt az illetékes hatóságoknak kellett volna idejében megfékezniük” – vélekedett a szövetségi elnök.
Zivatarokra figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztás van érvényben vasárnap estig az ország nyugati felén. Az ország keleti felében ugyanakkor harmadfokú, vörös jelzésű riasztást adtak ki kánikula miatt.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) szerint jelentős károkat okozott a szombat délutáni és esti vihar Románia nyolc megyéjében – köztük Erdély, a Partium és a Bánság számos településén.
Ha az Európai Unió nem védi meg őshonos nemzeti közösségeket, nem különbözteti meg őket a bevándorló közösségektől, „akkor Európa saját sírját fogja megásni”,
A tudomány nemzetközi, de a tudós hazafi, így elvárható a magyar tudósoktól, hogy a nemzetközi tudomány szolgálata mellett saját nemzetük megerősítésén dolgozzanak – hangoztatta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter szombaton Tusnádfürdőn.
Orbán Viktor miniszterelnök a 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem hagyományos előadása után idén is maradt a színpadon, hogy válaszoljon a közönség több esetben igencsak személyes jellegű kérdéseire.
A román-magyar párbeszéd közös jövőnk tekintetében nélkülözhetetlen, Erdély és benne az erdélyi magyarság ügye a román partnerek, barátok nélkül megoldhatatlan – hangoztatta Tőkés László szombaton az erdélyi Tusnádfürdőn.
Narancssárga és sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható zivatarok miatt.
Saját belső felméréseink szerint ha most vasárnap lennének az országgyűlési választások, akkor 106 egyéni választókerületből 80-at mi nyernénk, ami fölényes győzelem, elsöprő többség – jelentette ki Orbán Viktor a Tusványoson.
Egy fiatal férfit üldözőbe vett egy medve a Cenk és a Keresztényhavas közötti túraútvonalon. A túrázót végül a csendőrség mentette meg.
A nemzeti kisebbségek jogainak hatékony érvényestéséhez szükség van arra, hogy a közösséget képviselő etnikai pártok bejussanak a parlamentbe, és ott legyenek a döntéshozatalnál.