Fotó: Biró István
2009. április 25., 12:272009. április 25., 12:27
Köszöntő beszédében Băsescu kijelentette: feltétel nélküli híve a gyors decentralizációnak, a helyi közigatgatás autonómiájának. \"Románia még nem egy modern állam, a közösségi ügyekben túl sokszor Bukarestben döntenek\" - mondta. Példának hozta fel, hogy az oktatás egyre gyengébb minőségének is a központosított rendszer az oka. \"A központi döntések sokszor nem felelnek meg a helyi közösség akaratának\" - magyarázta, hozzáfűzve, hogy ez egyéb területekre is érvényes.
Băsescu arra hívta fel a figyelmet, hogy a helyi közigazgatás önállóságának növelését késleltetheti a szélsőséges megközelítés. \"Kölcsönösen figyelnünk kell egymás érzékenységére\" - mondta.
\"Hiszem, hogy a kisebbségek értéket teremtenek, szépítik és erősítik az országot mindaddig, míg meg tudják őrizni értékeiket\" - jelentette ki az államfő, hozzáfűzve, hogy a kisebbségek hidat jelentenek az országok között. Éppen ezért szükségesnek tartja, hogy a kisebbségi törvényt minél hamarabb fogadja el a parlament. Hangsúlyozta azonban: elfogadhatatlan a kisebbségi kérdésnek minden olyan megközelítése, amely túlmutat az ország alkotmányán.
Hargita és Kovászna megyékre utalva az államfő felhívta a figyelmet a székelyföldi gyerekeknek a nem megfelelő román nyelvoktatásból fakadó esélyegyenlőtlenségére. Szerinte kiemelt figyelmet kell szentelni a székelyföldi gyerekek oktatására. Az elnök ugyanakkor a két székely megyében történő befektetések hiányára is figyelmeztetett. \"Megoldást kell keresni a székelyföldi fejlesztések iramának növelésére\" - magyarázta.
Traian Băsescu az RMDSZ-el kapcsolatosan úgy vélekedett: a szervezet rendkívül sokat tett a romániai demokráciáért és a kisebbségi problematika megértéséért. Hozzáfűzte: szeretné, ha bármelyik román állampolgár érdekeinek képviseletét is megpróbálná ellátni.
Tőkés László szavait Toró T. Tibor EMNT alelnök tolmácsolta. Az üzenet szerint a magyar összefogás történelmi szükségszerűség, melyet nem írhat felül egyéni vagy csoportérdek. Tőkés azonban megemlítette: az ellentéteket a két szervezet összefogása sem oldotta fel teljesen, de esély nyílt az erdélyi magyar politika új alapokra való helyezésére. Az EMNT elnöke bízik abban, hogy a júniusi választásokon négy személy is EP-mandátumhoz jut.
A magyar baloldal üdvözletét tolmácsolta Lendvai Ildikó. \"Első pártelnöki utam ide vezetett\" - hangsúlyozta az MSZP vezetője. Mint elmondta: tanulni jött a Erdélybe, ahol sikerült létrehozni a magyar összefogás listáját. \"Otthon is erre van szükség\" - mondta., hozzátéve, hogy tanulni kell az RMDSZ türelméből, szívósságából. Dávid Ibolya, a Magyar Demokrata Fórum vezetője arra figyelmeztetett: \"ügyelni kell a megnyert szabadságra, ne építsünk újabb határokat magyar és magyar között\".
\"Az összefogás listája nagy győzelem\" - vélte Németh Zsolt. A Fidesz alelnöke szerint a magyarság az egyedüli számottevő európai kisebbség, melynek nincsen önrendelkezési joga. Németh a moldovai köztársasággal példázta, hogy Romániának sem az autonómiától, sem pedig a kettős állampolgárságtól nem kell tartania. Az alelnök ugyanakkor Orbán Viktor pártelnök üzenetét is tolmácsolta, amely szerint, habár az RMDSZ és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) összefogása lehetne szélesebb körű is, a tárgyalások folytatására jó keretet nyújt az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum.
A kongresszuson az alapszabályzatot egyebek között úgy módosították, hogy a Kulturális Autonómia Tanácsban az EMNT delegálta személyek és intézmények is részt vehessenek. Az esemény végén bemutatkozott az RMDSZ három EP-jelöltje, Winkler Gyula, Sógor Csaba és Kovács Péter. Markó Béla ugyanakkor elmondta: taktikai oka van, hogy az RMDSZ és EMNT összefogása az EP választásokra jött létre. \"Az összefogás, szolidaritás mindig kényszer alatt történik, ha nem jutunk egyezségre a romániai magyarság EP-képviseletét veszélyeztettük volna\" - mondta Markó.
Harmadfokú hőségriasztás lesz érvényben hétfő reggeltől kedd reggelig Mehedinți és Dolj megyében – figyelmeztetett vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Balázs-Fülöp Emese nem átutazó, nem nézelődő vendég Afrikában, már több mint egy éve Kongóban él.
A Román Vasúttársasághoz (CFR) érkezett panasz szerint szombaton a balázsfalvi állomáson a Mangalia-Kolozsvár között közlekedő vonat kilences kocsijában egy kinyíló ablak megütött két gyermeket – számolt be a vállalat.
Egy 47 éves hivatásos pilóta és egy 18 éves fiatal az Aradon szombaton történt repülőgép-baleset halálos áldozata. Az utas pilóta szeretett volna lenni.
Egy aradi gyár udvarára zuhant szombaton egy kis méretű repülőgép, két személy meghalt.
Hegyi balesetben életét vesztette pénteken egy 39 éves nagyszebeni túrázó a Fogarasi-havasokban, a Szuru-vízesés térségében.
Július közel 2 Celsius-fokkal volt melegebb Romániában az ilyenkor megszokottnál: Olténiában 43 Celsius-fok feletti, Erdélyben pedig 40 fok feletti hőmérsékleti értékeket mértek.
Három orvhalászt bírságoltak meg, illetve fosztottak meg a zsákmányuktól és a felszereléseiktől a rendőrök Arad megyében az elmúlt napokban.
Aláírták a szerződést a nagyközönség által közel húsz éve nem látogatható temesvári Hunyadi-kastély restaurálási és megerősítési munkáinak elvégzésére – jelentette be pénteken Alfred Simonis, a Temes megyei közgyűlés elnöke.
Vízbe esett egy 40 év körüli nő péntek délelőtt Aradon, a városháza mögötti parkot a városi stranddal összekötő gyalogoshíd közelében.