Szatmárpálfalva polgármestere a Rákóczi-iskola miatt kíván bosszút állni
Fotó: Szatmárpálfalvi Polgármesteri Hivatal
Teljesen természetesnek és helyénvalónak tekinti Szatmárpálfalva polgármestere, hogy magyarról románra cserélik a községhez tartozó Ombod iskolájának névadóját. Zenoviu Bontea állítja, semmi baja a magyarokkal, ellenben a lapunknak adott nyilatkozata mögül kilóg a lóláb.
2021. április 09., 12:202021. április 09., 12:20
„És az RMDSZ politikusai nem vádolhatók etnikai konfliktus kiprovokálásával, amikor Rákóczi Ferencről nevezték el a szatmárnémeti iskolát?” – lendült támadásba Zenoviu Bontea, Szatmárpálfalva polgármestere, amikor a helyi magyarság által kifogásolt iskolaátkeresztelés okairól kérdeztük.
Mint arról beszámoltunk, az elöljáró kezdeményezésére a település képviselő-testülete nemrég a Soltész János egykori helyi református lelkészről elnevezett ombodi általános iskolát Ion Barbu matematikus nevére keresztelte át, bár utóbbinak semmi köze a javarészt magyarok lakta településhez. A névváltoztatást Magyar Lóránd szatmári RMDSZ-es parlamenti képviselő a minap szóvá tette a bukaresti törvényhozásban, etnikai konfliktus generálásával vádolva a pálfalvi elöljárót, leszögezve: Soltész János „egy élet munkájával érdemelte ki, hogy iskola viselje a nevét”.
Szatmárpálfalva község relatív többségben lévő magyarsága tehetetlenül nézi, amint Zenoviu Bontea liberális polgármester sorra hozza meg etnikailag megosztó intézkedéseit annak ellenére, hogy a magyarellenes lépések már a parlament plénuma elé is eljutottak. Az elöljáró legutóbb a Soltész János egykori helyi r
A második mandátumát taposó Zenoviu Bontea a Krónika megkeresésére leszögezte, a névváltoztatás teljesen törvényesen történt, azt jóváhagyta az oktatási intézmény igazgatótanácsa, majd a község képviselő-testülete is. Szerinte nem lehet elvitatni ezt a demokratikus jogot a helyi önkormányzattól.
Sőt az elöljáró meglehetősen hajmeresztően reagált. „Milyen iskolát alapított, és milyen állapotba került? Amikor 2016-ban először polgármester lettem, a húsz évig tevékenykedő RMDSZ-es polgármester miatt az iskola szinte összedőlt, én újíttattam fel” – magyarázta Szatmárpálfalva polgármestere. Hiába vetettük közbe, hogy
akárcsak párhuzamot vonni az ombodi névváltoztatás és aközött, hogy 2019-ben Rákóczi nevét vette fel Szatmárnémetiben egy olyan tanintézet, amelyet évtizedeken keresztül 10-es számú iskolának neveztek.
Amikor azt firtattuk, miért éppen a távoli Câmpulung Muscel városában született, Szatmárhoz semmiféleképpen nem kötődő Ion Barburól nevezik át az ombodi általános iskolát, Bontea tudálékosan azt kezdte fejtegetni, hogy ismerni kell a főként a két világháború között költőként, matematikusként kifejtett tevékenységét, ezzel mindenképp kiérdemelte.
A Szatmárnémeti közelében fekvő község liberális elöljárója azt igyekezett bizonygatni, hogy neki nincsenek problémái a magyar nemzetiségű emberekkel, amit szerinte az is bizonyít, hogy községházi tanácsadója magyar. Megemlítette azt is, hogy a település számos utcája viseli magyar személyiség – Ady Endre, Petőfi Sándor – nevét. „Engem a pártpolitikai játszmák nem érdekelnek, csak a község fejlesztése. E téren semmiféle támogatást nem kaptam a RMDSZ-től, a helyi elnöküknek még a saját utcája leaszfaltozásával szemben is ellenvetése volt” – jelentette ki Zenoviu Bontea, egyértelműsítve: nem kíván változtatni a névváltoztatási határozaton.
Összesen 3,5 millió euróból öt zöldövezetet újítanak fel vagy alakítanak ki az Arad megyei Pécskán. A magyar határ közelében fekvő település önkormányzata a lakosság komfortérzetét szeretné növelni, egyúttal egészséges életkörülményeket teremteni.
A brassói helyi közlekedési vállalat (RATBV) összesen 39 sofőrjét vették őrizetbe 24 órára egy üzemanyaglopási ügyben, amelyben szerdán 46 házkutatást tartottak.
Öt napon át száz Szilágy megyei rendőr elsősorban a gyalogosokat ellenőrizte, hogy mennyire tartják be a közlekedésrendészeti szabályokat. Az április 22–27. között falun és városon megtartott megyei szintű razzia a megelőzésre helyezte a hangsúlyt.
Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen – tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.
A Fehér megyei Tövisen avatták fel kedden Románia legnagyobb napelemparkját. Az összesen 55 millió eurós napelempark-beruházás – ebből 15 millió euró vissza nem térítendő támogatás – az országos helyreállítási terv (PNRR) részét képezi.
A május elsejei hosszú hétvégén általában jó idő lesz, a sokéves átlagnál helyenként jóval magasabb hőmérsékletekkel, de a hegyekben és dombvidéken elszórtan átmeneti légköri instabilitás is előfordulhat.
Egy második világháborús repülőbombát találtak szerdán reggel az aradi Neuman Ferenc Aréna közelében, egy építkezésen.
Lelkiismeret szerinti voksolást javasol szimpatizánsainak a román elnökválasztás május 4-én, vasárnap tartandó első fordulóján az egyik kisebbik erdélyi magyar párt, a Magyar Polgári Erő (MPE).
A palántanevelés idénye van, amikor a gazdák igyekeznek megbízható emberektől vásárolni kiültetésre kerülő zöldségpalántákat. A Szilágy megyei Rátonban az Illés család palántakínálatát a megye több piacán is jól ismerik, sok visszajáró vásárlójuk van.
Szerdától folytatódhat az oktatás a nagyszebeni Samuel von Brukenthal Főgimnáziumban – közölte kedd este a Szeben megyei egészségügyi igazgatóság (DSP) döntését az intézmény sajtószóvivője.
1 hozzászólás