Régi fényében ragyog, nők kezelésébe kerül a bonyhai kastély, ahol a reformátusok ikonikus nőalakja, Árva Bethlen Kata született

Régi fényében ragyog, nők kezelésébe kerül a bonyhai kastély, ahol a reformátusok ikonikus nőalakja, Árva Bethlen Kata született

A Maros megyei Bonyhán található kastélyt Bethlen Farkas építtette 1545-ben

Fotó: Kiss Gábor

Kívül-belül megújult a Maros megyei Bonyhán található, az Erdélyi Református Egyházkerület tulajdonát képező Bethlen-kastély. A 16. században épített műemlék az egyetlen erdélyi kastély, amely az egyházkerületé. Kató Béla püspök a Krónika megkeresésére arról beszélt, hogy az egyház nőszövetsége fogja működtetni közösségi térként az impozáns épületet, amelyben Árva Bethlen Kata, a barokk korszak egyik első írónője, a reformátusok ikonikus nőalakja született. Borsos Melinda, az Erdélyi Református Egyházkerület Nőszövetségének elnöke elmondta, a környékbeliek nagyon büszkék a felújításra, a nőszövetség pedig reméli, elindul egyfajta kastélyturizmus is, vonzza majd az épület a látogatókat, és munkahelyek is létesülnek.

Kiss Judit

2023. október 19., 10:012023. október 19., 10:01

Teljes egészében megújult a 16. században épült bonyhai Bethlen-kastély, amely rendezett környezetével a környék egyik legszebb látványossága. A magyar kormány támogatásának köszönhetően felújított, az Erdélyi Református Kerület tulajdonában lévő kastély avatóünnepségét október 28-án tartják a Maros megyei településen.

A kastély az egyházkerület közösségi tereként fog működni, a nőszövetség gondozásában áll, állandó kiállítást is berendeznek benne az erdélyi nemesi családokról, valamint Árva Bethen Kata írónőről (1700 – 1759), aki az épületben született, és akit ikonikus nőalaknak tekintenek a reformátusok – mondta el a Krónika megkeresésére Kató Béla református püspök.

Galéria

Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke

Fotó: Kiss Judit

A kastélyt Bethlen Farkas építtette 1545-ben, majd 1619 és 1719 között átalakították, kőfallal, nyolcszögletű bástyával erősítették meg. Az épületben 42 helyiség található, ezek három emeleten helyezkednek el. A négy saroktornyos kastélyt a leszármazottak ajándékozták az Erdélyi Református Egyházkerületnek 2008-ban. Kató Béla felelevenítette, az egyik legjelentősebb erdélyi nemesi család, a Bethlenek fészke volt a bonyhai kastély, amelyet 1948-ban államosítottak, ezt követően közintézmények működtek benne. A romániai műemlékek jegyzékében az MS-II-m-A-15598 sorszámon regisztrált épületnek a kommunizmus éveiben folyamatosan romlott az állapota.

Galéria

A Maros megyei településen és környékén élők is büszkék arra, hogy megújult az impozáns épületegyüttes

Fotó: Kiss Gábor

2008-ban Bethlen Fruzsinának, ifj. Bethlen Ádám lányának sikerült visszaszereznie az épületet, az ingóságokat elszállíttatta, és a kastélyt az egyházkerületnek ajándékozta. Ezt követően az egyház igyekezett állagmegőrzést biztosítani, 2011-ben a kastély új tetőzetet kapott.

Galéria

Fotó: Kiss Gábor

Kató Béla elmondta, hogy az 1990-es évek elején, amikor az erdélyi nemesi családok kezdték visszakapni impozáns, de leromlott épületeiket, több felajánlás érkezett az egyházkerülethez, hogy vegyenek meg kastélyokat, akár félig-meddig ajándékképpen fogadják el. „Nem vállaltuk el ezeket a felajánlásokat, mert tudatában voltunk annak, hogy egy rossz állapotban lévő kastély felújítása borzasztó sok pénzbe kerül, és nagyon nehéz fenntartani. Annak idején a nemeseknek megvolt a vagyonuk a fenntartáshoz, de ma teljesen más a helyzet” – mondta a püspök.

Galéria

Fotó: Kiss Gábor

Kifejtette, az erdélyi kastélyoknak évszázadokkal ezelőtt az volt a szerepe, hogy adminisztratív területekként működtek: egy-egy grófság birtoka, területe, maga a kastély látta el azt a feladatot, ami tulajdonképpen a világi adminisztrációt jelentette. Vagyis kiállította honvédelemre a katonaságot, felfegyverezte, küldte, ahová kellett.

A nemesi családok ezen kívül iskolaügyeket vállaltak, ispotályokat tartottak fenn, és mindazt, amit egy terület megszervezése jelent, ők vállalták – fejtette ki Kató Béla.

Mint mondta, Erdélyben 23 grófi és 24 bárói család élt, az államosításkor, 1948-ban elvették tőlük a birtokokat, az önkormányzatok működtettek bennük intézményeket, az épületek állapota pedig folyamatosan romlott.

Galéria

A mennyezet is rossz állapotban volt

Fotó: Kiss Gábor

„Amint a nemesi leszármazottaktól hallottam, egy kastély egy négyzetméternyi részének fenntartásához egy hektár erdőre volt szükség régen. Tehát egy ötszáz négyzetméteres kastély fenntartásához ötszáz hektár erdő kellett, hiszen sokba került a személyzet, a fűtés, a karbantartás, stb. Tehát ha valaki a rendszerváltás után visszakapott egy kastélyt, az nagy terhet jelentett számára. Az effajta terhet az egyház nem veheti magára, hiszen sok más épületünk van, amelyekkel épp elég a baj” – mondta a püspök.

Galéria

A református egyház nőszövetsége fogja működtetni közösségi térként az impozáns kastélyt

Fotó: Kiss Gábor

Kifejtette, a bonyhai az egyetlen kastély, amely az Erdélyi Református Egyházkerület tulajdonában áll, és azért vállalták el a fenntartását, mert itt született Árva Bethlen Kata, aki a reformátusok számára ikonikus nőalak. Az emlékiratairól is ismert Árva Bethlen Kata jelentős mértékben támogatta az erdélyi magyar református egyházközségeket és iskolákat, irodalmi tevékenysége jelentős. Ugyanakkor azért is vált szimbolikussá az alakja, mert tragikus sorsa, gyermekeinek elvesztése, a szenvedések és nehézségek ellenére erős hit jellemezte.

Galéria

A kastély egyik belső tere a felújítás előtt

Fotó: Kiss Gábor

Kató Béla azt is elmondta, hogy amikor az egyházkerületé lett a kastély 2008-ban, már nagyon rossz állapotban volt: a mennyezet szakadt le, ők pedig annyit tudtak tenni, hogy a tetőzetet megjavíttatták, hogy ne menjen tönkre az épület. Az ablakokat bedeszkázták, hiszen a helyiek közül sokan bejártak az épületbe, rongálták a belső teret.

Bonyhán a legfrissebb, hivatalos népszámlálási adatok szerint 3528-an laknak, 1398-an román, 783-an magyar és 1148-an roma nemzetiségűnek vallották magukat.

Galéria

Fotó: Kiss Gábor

„Ezek után vártuk a »feltámadást», kerestük a lehetőséget, hogy mi történjen a leromlott állapotú kastéllyal. Arra gondoltam, hogy Bethlen Kata ikonikus alakja miatt éppen a nőszövetségnek kellene szervezkednie, intézkednie. Át is adtuk nekik, a nőszövetség pedig elkezdett jelképes támogatói gesztusként érkezett téglajegyeket gyűjteni, de hát ez természetesen nem volt elég a felújításhoz” – mondta el a püspök.

Emlékeztetett, amikor 2017-ben a reformáció 500. jubileumát ünnepelte az egyház, és felújították a Protestáns Teológia épületét is a magyar kormány jóvoltából, Orbán Viktor miniszterelnök Kolozsvárra érkezett az ünnepségre. „Az ünnepséget követően azt kérdeztem tőle viccesen: kért téged már ötezer nő egyszerre valamire? Azt mondja, hogy nem, de mi lenne az? Előzőleg kitaláltam, hogy a nőszövetség gyűjtsön össze ötezer aláírást, kérjék, hogy a magyar kormány segítsen felújítani a bonyhai kastélyt. A miniszterelnök pedig egy hét múlva válaszolt, hogy támogatják a felújítást” – fejtette ki a püspök. Arra is kitért, hogy

mivel műemlék épület, nem volt egyszerű a felújítás, rengeteg engedélyeztetés zajlott Bukarestben, Marosvásárhelyen, ásatásokat, falképkutatást is kellett végezni. „A tervek szerint szállodát is akarunk létesíteni a kastély szomszédságában, de a megvalósítás egyelőre nem kezdődött el, mert nem engedélyezték a műemlék közelsége miatt” – mondta a püspök.

Galéria

Árva Bethlen Kata, a barokk korszak egyik legismertebb írónője a bonyhai Bethlen-kastélyban született

Fotó: Kiss Gábor

Kató Béla arról is beszélt kérdésünkre, hogy még nincsenek végleges összegek arra vonatkozóan, mennyibe kerül a teljes felújítás. „Az bizonyos, hogy a kastély felügyeletét állandóan biztosítani kell. A nőszövetség továbbképzéseket, közösségi alkalmakat szervez, és más rendezvényeknek is helyet ad a kastély, amelyhez kis tó is tartozik, parkkal. Nagyon szép nagy pince is van, ott lehet bármilyen rendezvényt tartani” – mondta Kató Béla. Mint sorolta, az emeleten emlékszobák lesznek: a Bethlen-család és más nemesi családok történetét ismerhetik meg az érdeklődők, valamint Árva Bethlen Kata élettörténetét.

Galéria

A bonyhai kastély a felújítás előtt

Fotó: Kiss Gábor

Árva Bethlen Kata irodalmi értékű önéletírás szerzője, s egyúttal a nemzeti szellemű kegyességi irány utolsó jelentős képviselője, a nagy kancellár unokahúga volt. Apjának, Bethlen Sámuel küküllői főispánnak, az enyedi kollégium világi kurátorának a házában az átlagosnál magasabb műveltséget szerzett s örökölte tőle a közművelődésre áldozó szociális érzéket is. Élete a református vallásért való küzdelemben telt el, attól kezdve, hogy tizenhét éves korában anyja „soha eléggé meg nem siratható keserves házasságra, vallásán kívül valóhoz”, mostohatestvéréhez, gróf Haller Lászlóhoz kényszerítette. Férje családja és a térítő papok mindent megtettek, hogy a fiatal nagyasszonyt áttérítsék, s zaklatásaik Haller halála (1719) után sem szűntek meg.

Mikor újra férjhez ment (1722) a nálánál jóval idősebb református Teleki Józsefhez, Teleki Mihály kancellár fiához, az önéletíró fivéréhez, a Haller-família perrel, erőszakkal elragadta tőle első házasságából élve maradt gyermekeit,

nehogy anyjuk elidegeníthesse őket a katolikus vallástól. A szívében és lelkében megsebzett anya keserűségét növelte második házasságából született s az ő hitét valló gyermekeinek korai elhunyta, és végül betetőzte Teleki halála (1732). Hévízi és sorostélyi birtokain, fogarasi udvarházában élete ettől kezdve özvegységben, „árvaságban” telt el; a Teleki-családdal folytatott örökösödési perek és gyakori hosszas betegeskedések közepette.

Galéria

Fotó: Kiss Gábor

Családi tragédiája, testi és lelki fájdalmai Bethlen Katát a búskomorságig elkeserítették. Élénk gyakorlati tevékenységgel próbálta ellensúlyozni lelki gyötrelmeit. Gazdaságot vezet, kertészetet létesít, papírmalmára és üveghutájára felügyel, szökött jobbágyait keresteti, egy sereg mesterembert foglalkoztat. Hihetetlen energiával küzd a természeti csapások, a jégverés, árvíz, tűz okozta károk helyreállításán. Orvosi ismereteket is elsajátít és nagy hozzáértéssel gyógyítgatja cselédeit, környezetének tagjait.

Keményen őrzött vagyonával jótékonykodik: paplakot, templomot építtet, az udvarhelyi és vásárhelyi kollégiumokban diákokat, udvarházában prédikátorokat neveltet. Segíti a fogarasi egyházat, hogy a nemes leányok oktatására is legyen iskolamester, mert „fájdalommal szemlélhetni a mostani ott való leányok állapotját…”

Családtalanná vált élete szinte feloldódott a református egyházban, amely számára nemcsak a hitvallást jelentette, hanem a magyar kultúrát és irodalmat is. Mindent megtett az erdélyi protestáns tudományos és irodalmi élet serkentése érdekében, kitűnő segítő társra találva a 18. század középső évtizedeinek legnagyobb erdélyi tudósában, Bod Péterben, aki 1743-tól 1749-ig udvari papja volt.

Borsos Melinda, az Erdélyi Református Egyházkerület Nőszövetségének elnöke megkeresésünkre elmondta, eddig is próbáltak közösségi tevékenységeket szervezni a kastély köré és a kastélyban, és a felújítást követően is közösségépítő és kulturális tevékenységekre összpontosítanak.

Galéria

Fotó: Kiss Gábor

„Figyelemfelkeltésként eddig is tartottunk kastélynapokat, ilyenkor egész napos programsorozatot tartottunk, amelyre az ország minden részéből jöttek nők, 1500-2000-en is részt vettek a rendezvényeinken. Egyébként a kastély felújítása nemcsak a környék számára jelent sokat, hanem az egész erdélyi nemességnek jelent óriási elégtételt” – mondta a nőszövetség elnöke.

Hozzátette, a környékbeliek is nagyon büszkék a kastélyra, nemcsak a magyarok, hanem a más nemzetiségűek is, a helyi lakosság nagyon vegyes összetételű, nagy többségében román és roma. „Azt is reméljük, hogy elindul egyfajta kastélyturizmus is, vonzza majd az épület a látogatókat, munkahelyeket is fog jelenteni” – mondta a nőszövetség elnöke.

Galéria

Fotó: Kiss Gábor

korábban írtuk

Elkezdődtek a munkálatok az uniós támogatásból megújuló gernyeszegi Teleki-kastélyban
Elkezdődtek a munkálatok az uniós támogatásból megújuló gernyeszegi Teleki-kastélyban

Teljes körű felújítás kezdődött az egyik legimpozánsabb erdélyi nemesi rezidenciában, a gernyeszegi Teleki-kastélyban, 4,6 millió euróból újul meg – közölte Teleki Kálmán tulajdonos az Agerpres hírügynökséggel.

korábban írtuk

Elkezdődött az oltszemi Mikó-kastély felújítása
Elkezdődött az oltszemi Mikó-kastély felújítása

Elkezdődtek az oltszemi Mikó-kastély felújítási munkálatai – jelentette be pénteken a Kovászna megyei tanács vezetősége.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 04., csütörtök

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására

Bár még távol áll attól, hogy összegyűljön a felújításához szükséges teljes összeg, lassan azért haladhatnak a temesvári Hunyadi-kastély restaurációs munkálatai, miután több forrásból sikerült biztosítani a szükséges pénz egy részét.

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására
2024. április 04., csütörtök

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon

Egyre több nagyváradi kérvényezi a fogyatékkal élőknek járó ingyenes parkolókártyát, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne kelljen fizetniük a parkolásért a belvárosban, és – szintén ingyen – helyet biztosítsanak az autójuknak otthonuk közelében.

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon
2024. április 04., csütörtök

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében

A Schlauch Lőrinc emlékév keretében csütörtökön együttműködési megállapodást írt alá Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöke és Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója a püspöki palota Schlauch termében.

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében
2024. április 04., csütörtök

Feltöltötte EP-jelöltlistáját az RMDSZ, nevesítette jelöltjét az MPE is

Véglegesítette az európai parlamenti választáson induló jelöltjeinek listáját az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa csütörtöki ülésén.

Feltöltötte EP-jelöltlistáját az RMDSZ, nevesítette jelöltjét az MPE is
2024. április 04., csütörtök

Megvan, mi okozhatta a tömeges fertőzést a temesvári iskolában, 14 diákot még kórházban ápolnak

A Temes megyei egészségügyi igazgatóság csütörtökön megerősítette, hogy norovírusgóc alakult ki a temesvári C.D. Loga főgimnáziumban.

Megvan, mi okozhatta a tömeges fertőzést a temesvári iskolában, 14 diákot még kórházban ápolnak
2024. április 04., csütörtök

Már a polgármesterjelöltje is megvan Váradon az EMSZ-nek arra az esetre, ha nem jönne össze a koalíció az RMDSZ-szel

Csomortányi Istvánt indítja polgármesterjelöltként, és önálló tanácsosi jelöltlistával vág neki Nagyváradon az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) a június 9-ei önkormányzati választásoknak, amennyiben az RMDSZ nem fogadja el a koalícióra tett ajánlatukat.

Már a polgármesterjelöltje is megvan Váradon az EMSZ-nek arra az esetre, ha nem jönne össze a koalíció az RMDSZ-szel
2024. április 04., csütörtök

Pedofilt leplezett le, az év legjobbjának választották a nagybányai csendőrnőt

Első alkalommal kapta meg nő Az év csendőre kitüntetést, amelyet a bukaresti belügyminisztérium szerint többek között azzal érdemelt ki, hogy márciusban sikerült azonosítania és elfognia egy férfit, aki több kiskorút is molesztált.

Pedofilt leplezett le, az év legjobbjának választották a nagybányai csendőrnőt
2024. április 03., szerda

Budapesttel versenyezne Kolozsvár rekordprofitot termelő rendezvénycsarnoka

A kolozsvári BTarena tavaly bruttó 2,3 millió lejes nyereséget és 7 millió lejes összbevételt termelt, azzal együtt, hogy 3 millió lejt költöttek Románia legnagyobb, idén tízéves többfunkciós rendezvénycsarnoka villanyvilágításának korszerűsítésére.

Budapesttel versenyezne Kolozsvár rekordprofitot termelő rendezvénycsarnoka
2024. április 03., szerda

Drogkereskedőkre csapott le az ügyészség erdélyi megyékben

Kábítószer-kereskedés gyanúja miatt öt házkutatást tartott szerdán a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) Kolozs és Beszterce-Naszód megyében – közölte az intézmény.

Drogkereskedőkre csapott le az ügyészség erdélyi megyékben
2024. április 03., szerda

További rosszullétek, átfogó vizsgálat zajlik a temesvári iskolai megbetegedés ügyében

A temesvári Constantin Diaconovici Loga Főgimnázium további 18 tanulója jelentkezett a sürgősségen mérgezéses tünetekkel, miután az éjszaka folyamán a tanintézet 18 diákját hasonló tünetekkel már beutalták a Louis Ţurcanu Gyerekkórházba.

További rosszullétek, átfogó vizsgálat zajlik a temesvári iskolai megbetegedés ügyében