Régi épületek „tiltott” felfedezése – Szökőcs Zsófia az immár Erdélyben is egyre ismertebbé váló urbex mozgalomról

Régi épületek „tiltott” felfedezése – Szökőcs Zsófia az immár Erdélyben is egyre ismertebbé váló urbex mozgalomról

Felfedezhető. Pazar kilátást nyújt a kolozsvári Bükk-erdő alatt található elhagyatott épület

Fotó: Szökőcs Zsófia

Erdélyben is találni „urbexest” – azaz olyan városfelfedezőt, aki például kerítést is átugrik azért, hogy megismerjen, dokumentáljon egy-egy elhagyatott, régi helyet, építményt. A közösségről, a mozgalomról Szökőcs Zsófia szatmári idegenvezetővel beszélgettünk.

Zoltán Ildikó

2022. július 09., 14:042022. július 09., 14:04

2022. július 09., 14:102022. július 09., 14:10

Erdélyben is egyre többen ismerkednek meg a nagyvilágban már jó ideje hódító, különleges, nem teljesen veszélytelen városnézés fogalmával. Az úgynevezett urbex (urban exploration) egy olyan hobbi, amelyre külföldön már egy teljes szubkultúra épült.

Célja az ember által alkotott, már elhanyagolt, romos, elhagyatott helyek, terek, építmények felfedezése,

olyan célpontok elérése, bejárása, ahová sok esetben tilos vagy nem ajánlott eljutni, belépni. Az urbex közösségről és az általa felfedezett terekről Szökőcs Zsófia szatmári idegenvezetővel, a G. M. Zamfirescu Kulturális Központ munkatársával beszélgettünk.

Íratlan szabályok

Az urbex közösségek tagjainak bizonyos íratlan szabályokat kell betartaniuk. Nem tehetnek kárt az adott helyen, nem szemetelhetnek, nem graffitizhetnek, semmilyen formában nem vandálkodhatnak – viszont ha nyitva van egy kapu, vagy hiányzik egy darab kerítés, élnek a lehetőséggel. Sokszor veszélyes.

Bármennyire elhagyatott egy hely, birtokháborításnak minősülhet, ezért nem törnek be, viszont a különböző, valamilyen oknál fogva izgalmas helyek elérése, dokumentálása, fényképes megörökítése amolyan trófea, miközben a helyszínről nem visznek el semmit.

Idézet
Gyerekként nagyon sokat kirándultam a szüleimmel, főleg erdélyi kastélyokat látogattunk, melyek többnyire romos vagy omladozó állapotban voltak, de számunkra ugyanolyan értékesek.

Az évek során belém ivódott, hogy minden, ami romos, az vagány és titokzatos” – ismertette Szökőcs Zsófia. Az urbexszel egyetemi évei alatt kezdett el komolyabban foglalkozni. Az első „lökést” a kolozsvári Korzo Egyesülettől kapta: egy séta alkalmával bevezették a város pár száz éves „színfalai” közé.

Ekkor döbbent rá, hogy mennyi apró érdekesség rejtőzik körülöttünk a mindennapokban, amelyeket nem vesznek észre az emberek. A tárgyak, a motívumok nagyon megszokottá válnak, habár érdekes a történetük.

Idézet
Számomra amellett, hogy érdekes, titkos, másoknak nem szembetűnő helyeket fedezek fel, gyakran történelmi értékekre is bukkanok. Persze nem minden elhagyatott ház történelmi érték”

 – tette hozzá az idegenvezető, aki több városban is felfedezett elhagyatott épületeket. Például Kolozsváron emlékezetes maradt, amikor a Bükk-erdőnek az aljában egy régi katonai épületből nézte a gyönyörű kilátást – tulajdonképpen egy betontömbben ült a semmi közepén.

Egy másik rejtélyes épület a Fenesi úti megálló környékén volt. Talán iskola lehetett régen. Éltek a kerítés átmászásának lehetőségével, viszont félúton, a semmiből megjelent egy kutya, ami még inkább „emlékezetessé” tette a felfedezést.

Később Pesten fedezett fel két kastélyt, a Törleyt és a Czuba-Duroziert.

Egyik sem volt látogatható – sikerként élte meg a felfedezést. Továbbá egy használaton kívül lévő gőzmozdonyt és egy MÉH fémhulladéktelepet is megtekinthetett, amelynek a kerítésére temérdek plüssállat volt szegezve.

Galéria

Az izraelita temető

Fotó: Szökőcs Zsófia

„Mikor Pestre jöttem, már ismertem az urbex kifejezést, mivel elkezdtem elhagyatott helyek címszóval keresgélni az interneten, és sok érdekes, az emberek számára nem hétköznapi helyet fedeztem fel. Így találtam meg Budapest egyedülálló izraelita temetőjét, amely Lajta Béla építész keze munkáját dicséri, és romantikus stílusával kitűnik az izraelita temetők sorából – ismertette a szatmári kulturális központ munkatársa. – A budai Ördög-árokról sokan mai napig sem tudják, hogy egy patak, amely a Dunába torkollik. Sokáig szennyvízelvezetőként is szolgált. A 19. század változásai miatt döntöttek úgy, hogy a patakot a föld alatt vezetik tovább.”

Odafigyelés a régi értékekre

Szökőcs Zsófia Instagram-oldalán a legtöbb kép elhagyatott helyeket ábrázol, szöveges kísérettel. Mindezt azért tartja fontosnak, mert a képeken és szövegeken keresztül jelezné: ez olyan hobbi, amelyben az emberek megtalálhatják önmagukat, sajátos módon jelenthet ez számukra valamit. Emellett figyelemfelhívásnak is szánja, mert fontos az odafigyelés a régi „értékekre”, hogy konzerválja ezeket az emlékeket.

„Ha magunkkal nem vihetjük, azért mégis elhelyezzük valahol egy képzeletbeli időintervallumon, mint nagymamáink mesélték egykoron, hogy még ott volt az üzlet, ahol sorban álltak kenyérért és tejért. Elsétálsz, és hirtelen megpillantod, hogy az üzlet felirata még ott van” – egészítette ki Szökőcs Zsófia.

Az urbex a turisták körében is kezd elterjedni.

Az idegenvezető szerint lesznek, akiket csak a „flancos” dolgok érdekelnek, de kialakul egy olyan réteg is, amely – ha egy kicsit is hajlik az extremitásra – értékelni fogja a kommunizmus hagyatékát, az omladozó falakat, kastélyokat, barlangokat. Mert ezek képesek egy olyan világot bemutatni, olyan titkos helyeket, amelyeket nem minden ember „vállal be”, ám ha egyesek mégis megteszik, olyan gazdagsággal térnek haza, amely megváltoztathatja a gondolkodásukat, szemléletüket, világképüket.

Az urbex nemcsak a városi felfedezésről szól, hanem a történelem megismeréséről, a fényképezésről, a hely történetének felfedezéséről, legendáiról, fizikai adottságainak kihasználásáról. „Magunkért is megtehetjük mindezt, hogy gazdagabbak legyünk, de csinálhatjuk ezt azért is, hogy felhívjuk a környezetünk figyelmét ezekre az értékekre. Minél jobbak az eszközeink, annál élőbben tudjuk átadni” – hangsúlyozta az idegenvezető.

Szökőcs Zsófia szerint az urbex nem egy olyan tevékenység, amelyet bárkinek ajánlana.

Mivel sosem lehet tudni, hogy miféle emberek fordulhatnak meg az egyes helyeken, sokszor titokban tartják, hol van egy-egy ilyen célpont, hogy megvédjék a további rongálódástól. Ugyanakkor fontos, hogy mégis átadják egy-egy izgalmas helynek a hangulatát: milyen az, amikor mindent hirtelen hátrahagytak, mintha megfagyott volna az idő valamikor az 1990-es évek végén vagy akár a 18. században.

Tulajdonképpen akár lehetne egy extrém, indirekt örökségvédelmi tevékenységnek is nevezni, hiszen Sonkoly Gábor az egyik művében úgy definiálja az örökségvédelmet, mint egy folyamatot, melynek során ,,az eredeti tartalom valami újjal, a birtokba vevő értelmezésével gazdagodik; így az örökség összekapcsolódik az emlékezettel, mindkettő az identitás része, amit meg kell keresni, elő kell ásni, meg kell őrizni, vagy újra fel kell fedezni.”

Galéria

A szatmári vívóterem

Fotó: Szökőcs Zsófia

Szatmár rejtett zugai

Szökőcs Zsófia Kolozsvár után Szatmáron is az elhagyatott zugok felfedezésére indult. Számos épület belső udvarába sétált, nyitott be. Talált takaros kerteket, vagy épp a Kereskedelmi és Iparbank volt épületét, de ólomüveges, színes ablakokat és egyedien díszített csigalépcsős lépcsőházakat is. Ez utóbbi a Fehér ház volt, ahova egy felújítás alatt sikerült besurranni és végigsétálni az épületen.

Az eddig csak írott forrásokból ismert kutat is megnézte.

„Sok ember számára még az Eminescu-iskola is tartogathat meglepetéseket, mivel a folyosón található egy nem is akármilyen kút, amelyet a Magyarország-szerte híres Róth Miksa tervezett” – fogalmazott Szökőcs Zsófia.

Galéria

Fotó: Szökőcs Zsófia

Nem kell a központtól túl messzire menni, hiszen az Astoria mögötti kisutcán is omladozik egy gyönyörű épület. Az Aurora Szálló fa bejárata még éppen áll. Aki van olyan bátor, hogy elmerészkedik odáig, szintén egy belső udvaron, nem messze az Iparosotthontól, felfedezhet egy vívótermet, amelyet 2–3 hónapja lakatoltak le.

Falépcső és kovácsoltvas motívumok vezetnek a teremig, ahol szintén megállt az idő:

védősisakok, kinyitott szekrényajtókra akasztott vívócipők, régi cikkek a falon a büszke díjazottakról, a csapat régi logója, konzervesdobozok, tagsági könyvek szanaszét és egy boríték régi, fekete-fehér képekkel.

Galéria

Fotó: Szökőcs Zsófia

„Hasonló érzés volt a lezárt Luceafărul moziban vagy az Orizont buszpályaudvaron sétálni. Régi moziplakátokat, diafilmeket látni. Régi újságpapírok és mozivászon, ami mögé besétáltam – idézte fel Szökőcs Zsófia. – Felmentem a vetítőterembe, láttam a hatalmas, cirka 2 méteres nagyságú vetítőgépeket.

Idézet
Elképzeltem, hogy ott ül valahol a nézőtéren édesapám, és megyek fel az emeletre, ahol egykor cukrászda volt, és ott ettek a barátaikkal egy-egy forró nyári délutánon.

De ezek az én emlékeim, vagy más emlékei is, talán felidéznek valakiben majd egy hasonló emléket, és talán nem pusztulnak el teljesen az épületek a történetükkel együtt.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 06., szombat

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében

Az év eleje óta 28-szor kérték a csendőrség segítségét medvék eltávolításához Hargita megyei településekről – közölte pénteken a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség sajtóirodája.

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében
2024. április 06., szombat

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását

Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását
2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron
2024. április 05., péntek

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
2024. április 05., péntek

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia
2024. április 05., péntek

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa

Huszonöt év rácsok mögött töltött idő után kiszabadult a börtönből pénteken Románia rendszerváltás utáni történetének legrettegettebb sorozatgyilkosa – írja honlapján a Digi 24.

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa
2024. április 05., péntek

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben

Márton Áron püspök tiszteletének szentelt emlékkiállítás nyílik Kolozsváron az Ars Sacra Claudiopolitana Egyházművészeti Kiállítótérben április 11-én.

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben
2024. április 04., csütörtök

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására

Bár még távol áll attól, hogy összegyűljön a felújításához szükséges teljes összeg, lassan azért haladhatnak a temesvári Hunyadi-kastély restaurációs munkálatai, miután több forrásból sikerült biztosítani a szükséges pénz egy részét.

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására
2024. április 04., csütörtök

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon

Egyre több nagyváradi kérvényezi a fogyatékkal élőknek járó ingyenes parkolókártyát, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne kelljen fizetniük a parkolásért a belvárosban, és – szintén ingyen – helyet biztosítsanak az autójuknak otthonuk közelében.

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon
2024. április 04., csütörtök

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében

A Schlauch Lőrinc emlékév keretében csütörtökön együttműködési megállapodást írt alá Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöke és Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója a püspöki palota Schlauch termében.

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében