Miklósi Mátyás Csaba: attól leszünk kisebbségiek, ha elhisszük magunkról, hogy kevesebbek vagyunk
Fotó: Jakab Mónika
Miklósi Mátyás Csaba lelkipásztor két éve a Kárpátokon túli területeket is magában foglaló Brassói Református Egyházmegye esperese. Tizenhárom és fél évet szolgált Erzsébetvárosban, jelenleg brassói lelkipásztor. A legnagyobb kiterjedésű romániai magyar szórvány vezető lelkipásztoraként azt vallja, minden gyülekezetben a minőségi munkára kell törekedni.
2021. január 17., 08:542021. január 17., 08:54
2021. április 13., 14:042021. április 13., 14:04
– Bő egy évtizedes erzsébetvárosi lelkészi munkája után miként válik meg gyülekezetétől?
– A váltás lelkileg nagy megpróbáltatás elé állít. Amióta itt élünk a feleségemmel, a gyülekezetet igazi családdá alakítottuk, emiatt is nagyon nehéz elszakadni a közösségtől. Pedig mindig azt vallottam, hogy úgy éljünk egy gyülekezetben, azt tudatosítsuk magunkban, hogy az egyházközség nem a miénk, hanem a Jóistené. Végül is jött egy fordulópont az életünkbe, amikor meghoztuk a döntést: elfogadtam az egyik brassói gyülekezet megüresedett lelkészi állását, ahova elődöm nyugdíjba vonulását követően hívtak meg.
– Régóta foglalkozik a szórványgondozással. Ezt a munkát sok lelkész azért nem szereti, mert demoralizáló hatású folyamatosan temetni és ritkán keresztelni. Hogyan éli ezt meg?
– Túlzásnak tartom a szórványlelkészi teendőket erre a kérdéskörre szűkíteni, habár tény, hogy mindez megviseli az embert. Nemrég végeztem egy összesítést az erzsébetvárosi és a hozzá tartozó öt szórványgyülekezetben feljegyzett temetésekről és keresztelésekről az elmúlt 13,5 esztendőre vonatkozóan. A számadatok megrendítőek. Összesen 127 személyt temettem, és 49-et kereszteltem. De a megkeresztelt fiatalokból is csupán 22-en maradtak helyben, és közülük mindössze tizenhárman beszélnek magyarul. Ha ilyen szempontból nézzük a statisztikákat, még szomorúbb a helyzet.
A házasságok túlnyomó többsége vegyes házasság, így az abból kikerülő gyerekek nagy része románná válik. Persze vannak kivételek. Egy ortodox apuka például minden vasárnap elhozza a feleségét és két gyerekét a református templomba, és istentisztelet után értük jön. Kőművesként az egyházközségünknek is dolgozik. Rájött, hogy családja ebben a közösségben jól érzi magát. De ezek kivételek, amelyek a szabályt erősítik.
– Mi ad erőt egy szórványlelkésznek, hogy végezze szélmalomharcnak tetsző munkáját?
– Szolgálatom egyik alapelve, hogy attól leszünk kisebbségiek, ha elhisszük magunkról, hogy kevesebbek vagyunk, mint a többség.
Azt vallom, hogy nincs különbség kis és nagy gyülekezet között, csupán hozzáállás tekintetében. Fontos, hogy istentiszteleteinken a maximumot nyújtsuk. A hétköznapi bűnbánati istentiszteletekre is el szokott jönni 30-40 ember. Sem az igehirdetés tartalmát, sem az együttlétek számát nem szabad lefele licitálni. Esperesi vizitációkon megkérdezem a lelkészeket, hány bibliaórát tartanak? Foglalkoznak-e a fiatalokkal? Amikor azt a választ kapom, hogy nem, mert úgysem jönnek el, rákérdezek: megtartottad ezeket az alkalmakat? Egy tizenéves fiatal nem fog bekopogni a parókiára, hogy megkérdezze, tiszteletes úr, tart-e bibliaórát? Ezt a lelkésznek kell kezdeményeznie.
– Az egykori Szászföld magyar szórványa a brassói egyházmegye felségterületéhez tartozik. A szászok kivándoroltak, mit hagytak maguk után?
– Jellemzően több egykori szász faluban az elszórványosodott magyar közösségek nagyobbak, mint ahány szász ember még itt él. A magyar–szász viszony alakulásáról egy érdekes történetet mondok el az egyik erzsébetvárosi szórványunkból. Holdvilágról 1989-ben távozott az utolsó szász atyafi, aki a gyülekezet gondnokaként az evangélikus templom kulcsát átadta román szomszédjának. Amikor a falu református magyar gondnoka megkérdezte, miért nem neki adta, hiszen addig is közösen használták a templomot, a szász atyafi így válaszolt: azért adtam román embernek, hogy minden vasárnap kérd el, nehogy azt gondoljátok, a tietek a templom.
A községnek később magyar alpolgármestere lett egy református egyháztag személyében, aki a kétezres évek elején keresett meg, nem venném-e át a templomot, hogy ne álljon üresen. A kérését azzal hárítottam el, hogy a közösségünk túl kicsi egy ekkora templom fenntartásához. Van egy kisbuszunk, amelyikkel összeszedjük a szórványgyülekezetek tagjait, így biztosítjuk az istentiszteleteket egy-egy gyülekezetben.
A szászok távozása után már csak az emlék maradt meg a rendezett falvakról és a népszokásaikról. Ha mélyebben belemegyünk ebbe a témába, elmondhatjuk, hogy az idősebb nemzedékek nagyon zárkózott emberek voltak. Nem csak a magyarokkal, a románokkal sem barátkoztak. Tökéletesen illett rájuk az a mondás: az én házam az én váram.
Erzsébetváros református temploma
Fotó: Jakab Mónika
– Mennyire megy a református lelkésznek a román nyelvű prédikáció?
– Az egyházi rendtartás, az erdélyi egyházkerület püspöksége ezt nem kéri tőlünk. A lelkészekre van bízva, ki hol és mikor szólal meg románul. Az erdélyi református egyház nem szeretne román nyelvű missziót, rossz példának ott van a felvidéki történet. A lelkésznek kell eldöntenie, hogy erre mikor van szükség.
De megszólalok románul esketésen és keresztelőn is, ha a másik fél vagy a keresztszülők nem tudnak magyarul. Kialakult már a rendje. És ez még inkább így van a Kárpátokon túli területeken, ahol Jászvásáron, Dornavátrán, Fălticeni-ben, Karácsonykőn, Bákóban, Galacon, Râmnicu Vâlceán, Târgu Jiuban, Craiován vagy Bukarestben kell istentiszteleteket tartani, és elvégezni az egyéb egyházi szolgálatokat. A brassói egyházmegyéhez 28 egyházközség és mintegy hetven szórványgyülekezet tartozik.
– Mi fogadja az esperesi vizitációk alkalmával?
– Két éve vagyok a legnagyobb romániai szórványegyházmegye esperese. A legtöbbet a pandémia előtt, 2019-ben utaztunk, amikor felkerestem a gyülekezeteket. Hatalmas munka volt állandóan úton lenni, de besegítettek ebbe a lelkésztársak is, akik között elosztottuk a gyülekezeteket, miután a moldvai szórványgyülekezeteket gondozó fiatal lelkipásztorunk már nem vállalta. Nincs ebben semmi meglepő, mert Brassóból indulva egy ilyen út oda-vissza 1200 kilométer.
Azonban egyedi élmény ezeket a gyülekezeteket végigjárni, ahol rendszerint 10–20–30 ember vár. A Kárpátokon túli városok közül a bukaresti és a galaci gyülekezetek voltak a legnépesebbek. Galacon a 20. század elején például négyezer tagja volt a református gyülekezetnek. Az olténiai misszió 1990-ben alakult. Ezek zömében mind értelmiségi gyülekezetek. Craiován a magyarok többsége orvos, akiket annak idején ide helyeztek, és itt alapítottak családot. Ők még ragaszkodnak anyanyelvükhöz és vallásukhoz, a gyerekek közül viszont csak az, aki visszatért Erdélybe egyetemre, és ott keresett magának társat. De ez a kisebb százalék. Sokan beolvadtak a román többségbe.
– Vannak-e románok, akik szívesen vállalják a református hitet?
– Erre is van példa egy galaci filozófiatanár személyében, aki az ortodox teológián is tanult, majd Svájcban doktorált, ahol megismerte Kálvin János teológiáját. Hazatérve megkereste Nagy Endre lelkipásztort, akit még 1987-ben helyezett ki a galaci, konstancai és brăilai szórványgyülekezetekbe akkori püspökünk, és ő azóta ott szolgál. A román atyafi konfirmált, és lefordította román nyelvre a kátét. Ma ő a galaci gyülekezet gondnoka, és az édesanyja és a felesége is áttért a református hitre. Érdekes történetek ezek, amit igazán csak azok értenek, akik ezt a fajta szolgálatot vállalják román környezetben.
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.
A bukaresti kormány 17,8 millió lejt utal ki a tartalékalapból vízsótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek az RMDSZ javaslatára – tájékoztatott hétfőn a szövetség sajtóirodája.
Négy nap keresés után hoztak le a Máramarosi-havasokról a hegyimentők egy 27 éves ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Akármerre néztünk, színpompás népviseleteket láttunk vasárnap délután a bánffyhunyadi református templom árnyékában. A Kalotaszegi Magyar Napok hagyományos népviseleti mustrájára összegyűltek innen a Barcsay-kertbe vonultak.
Hatvanötezer lej értékű valutát és egyéb értékeket tartalmazó táskát talált a dél-erdélyi autópálya egyik parkolójában, amit a szászsebesi rendőrségnek adott át egy férfi.
Véget ért vasárnap a 10. Double Rise fesztivál a festői szépségű, Fehér megyei Torockón.
szóljon hozzá!