Fotó: Kiss Gábor
A bukaresti táblabíróság 60 ezer lej kifizetésére kötelezi az oktatási minisztériumot és a Kolozs megyei tanfelügyelőséget a kolozsvári Apáczai Csere János Gimnázium képzőművészeti osztálya beindításának elutasításáért.
2021. október 27., 12:192021. október 27., 12:19
2021. október 27., 15:132021. október 27., 15:13
Ezáltal első alkalommal ítélt meg anyagi kártérítést kisebbségjogi ügyben, nyelvi diszkrimináció okán egy romániai bíróság. A bukaresti ítélőtábla jogerős ítéletében megállapította azoknak a magyar gyerekeknek a hátrányos megkülönböztetését, akik a kolozsvári Apáczai Csere János Gimnázium képzőművészeti tagozatán szerették volna elkezdeni a 2016-2017-es tanévben az ötödik osztályt, ám a megyei tanfelügyelőség és a minisztérium nem járult hozzá az osztály elindításához.
Az előzményekről, részletekről szerdán Kolozsvárt rendezett sajtótájékoztatójukon számoltak be az ügy jogi képviseletét ellátó jogászok, Bethlendi András és a felpereseket képviselő ügyvéd, Ilyés Zsolt.
Az ügy 2016-ban robbant ki, miután Valentin Cuibus, Kolozs megye akkori főtanfelügyelője – jelenleg megyei tanácsos – elutasította 16 magyar 5. osztályos diák szüleinek kérelmét, a megye egyetlen magyar tannyelvű képzőművészeti 5. osztályának elindításának engedélyezését. Ezáltal hátrányos megkülönböztetés érte a gyerekeket, akik 2016 szeptemberétől az Apáczai Csere János Gimnázium osztályában szerették volna kezdeni tanulmányaikat. Habár akkoriban közbenjárt az elutasított kérelem ügyében Király András kisebbségi oktatásért felelős akkori államtitkár, nem sikerült előremozdítani az osztály beindítását.
A határozat bátorítóan hatott a gyerekekre, akik közül 12-en továbbra is kitartottak a képzőművészeti osztályban való tanulás mellett. Ennek hatására szüleik újabb kérelmet nyújtottak be a Kolozs megyei tanfelügyelőséghez és a tanügyminisztériumhoz annak reményében, hogy legalább hatodik osztálytól elindulhat a képzőművészeti osztály.
Ilyés Zsolt és Bethlendi András, a jogvédő csoport szakértői
Fotó: Simó Helga
A főtanfelügyelő azonban a CNCD határozatát „ignorálható véleménynek” nyilvánította, cinikus hangnemben kioktatta az érintetteket, és továbbra sem volt hajlandó hozzájárulni az osztály elindításához. Így elkezdődött a második év anélkül, hogy magyar képzőművészeti osztály indult volna az Apáczaiban, amely egyedüli lett volna Kolozs megyében. Időközben többen elbátortalanodtak, emiatt végül 10 igénylő diák maradt, akik 2018 májusában kártérítési pert kezdeményeztek a bukaresti törvényszéken a tanügyminisztérium és a megyei tanfelügyelőség ellen. Az ugyanazon év novemberében született alapfokú ítélet elmarasztalta az alpereseket, a sértetteknek pedig fejenként 5000 lejes kártérítést szabott ki, azonban mindkét fél fellebbezett. Újabb ítélet született, ezúttal a bukaresti táblabíróságon, ami már 6000 lej kártérítést szabott meg a sértetteknek, viszont ez ellen is fellebbeztek az alperesek, kérve a per újratárgyalását. Ezt a kérelmet is elutasította azonban a legfelsőbb bíróság, jogerőre emelve az ítélőtábla verdiktjét, amely kimondta, hogy fejenként 6000 lej kártérítés jár a sértett kolozsvári diákoknak.
„Az ügy lezárult, a szülők pedig nyilvános bocsánatkérésre szólítják fel a Kolozs megyei tanfelügyelőséget, a tanügyminisztériumot és Valentin Cuibust, az ügy kirobbanásáért felelős akkori főtanfelügyelőt” – közölték szerdai sajtótájékoztatójukon a diszkriminációs eljárásban és a kártérítési perben jogi tanácsadást és jogi képviseletet nyújtó AGFI jogászai. Bethlendi András és Ilyés Zsolt elmondta, tudomásuk szerint ez precedens nélküli ítélet Romániában, ismereteik szerint ez a legelső olyan kisebbségjogi ügy, ahol nyelvi diszkrimináció okán anyagi kártérítést ítél meg jogerősen egy romániai bíróság.
A jogászok szerint továbbra is kérdés, van-e szándék arra, hogy teljes értékű képzőművészeti osztály induljon magyar nyelven Kolozs megyében, a politikusok, pedagógusok és a magyar közösség akarja-e, illetve hajlandó-e ezért tenni. „Ugyanis a jogi keretek adottak az osztály létrehozásra, viszont erre igényt kell formálni. A Kolozs megyei diákoknak, akik képzőművészetet szeretnének tanulni magyar nyelven, nem lesz más választásuk, mint Nagyváradra, Csíkszeredába, Sepsiszentgyörgyre, esetleg Budapestre menni” – hangzott el a sajtótájékoztatón. Egyébként a hiány pótlásának szükségességét jól szemlélteti, hogy a diszkriminált gyerekek között akad olyan, aki azért költözött családjával Budapestre, és készül képzőművésznek, mert nem látott arra lehetőséget, hogy akár a középiskolai szinttől magyar nyelven tanulhasson képzőművészetet Kolozsváron.
Székely Géza, az Apáczai-gimnázium nyugalmazott pedagógusa sztrájkőrséget is állt a képzőművészeti osztály kálváriája miatt
Fotó: Feleki István
Bethlendi és Ilyés úgy véli, a képzőművészeti osztály és a többnyelvű helységnévtáblák ügye is arra mutat, hogy jogi úton érvényt lehet szerezni nyelvjogi kérdésekben Romániában. Felhívták a figyelmet, hogy 2016 februárjától 2017 januárjáig politikai lobbi és nyomásgyakorlás által próbáltak megoldást találni az ügyre, ami azonban sikertelennek bizonyult, és tényleges megoldást csak az eredményezett, miután jogi eszközökhöz folyamodtak.
Megszűnik a képzőművészeti osztály a kolozsvári Apáczai Csere János Gimnáziumban, miután az oktatási minisztérium írásban nem engedélyezte az indítását, holott szóban korábban ígéretet tett rá. korábban írtuk
„Megbuktatták” az Apáczai képzőművészeti osztályát
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Köröz a rendőrség egy ismeretlen gépkocsivezetőt, aki csütörtök este halálra gázolt egy 67 éves gyalogost Aranyosegerbegy (Viişoara) község területén, majd elhajtott a baleset helyszínéről.
Újabb három F-16 Fighting Falcon típusú vadászgép szállt le csütörtökön az aranyosgyéresi légi támaszponton azok közül, amelyeket Norvégiától vásárolt Románia – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Újrázhat Béres Csaba, a Bihar megyei Székelyhíd jelenleg is regnáló polgármestere, a margittai bíróság ugyanis elutasította az Erdélyi Magyar Szövetség és jelöltje, Boros Dávid fellebbezését.
szóljon hozzá!