Picit lassabban járj, tovább érsz: gyorsforgalmi utak szépíthetnek a sztrádakudarcokon

Elindultak az úton. Először tavaly adtak át gyorsforgalmi szakaszokat Romániában, a Craiovát és Pitești-et majdan összekötő Dex12-esen •  Fotó: Asociația Pro Infrastructură/Marius Pătrulescu

Elindultak az úton. Először tavaly adtak át gyorsforgalmi szakaszokat Romániában, a Craiovát és Pitești-et majdan összekötő Dex12-esen

Fotó: Asociația Pro Infrastructură/Marius Pătrulescu

Előrelépés történt az Arad és Nagyvárad között tervezett új gyorsforgalmi út ügyében, melynek megépítése immár biztosra vehető, főleg a projektbe foglalt „ráadás” miatt, mely Magyarország és Románia negyedik gyorsforgalmi összeköttetését jelenti. Erdély más részein is hasonló besorolású utakat terveznek, melyek olcsóbban megvalósíthatók, mint a nálunk számos kudarcos, végeláthatatlan projektbe foglalt autópályák, miközben a célnak szinte ugyanúgy megfelelnek.

Páva Adorján

2023. július 25., 19:002023. július 25., 19:00

Aláírták múlt héten Bukarestben az Arad és Nagyvárad között tervezett gyorsforgalmi út műszaki terve elkészítésének európai uniós finanszírozásáról szóló szerződést. A Bihar Megyei Tanács beszámolója szerint ebben a szakaszban fizetnek mintegy 4,4 millió eurót a megvalósíthatósági tanulmányért az infrastrukturális nagyberuházások programjának (POIM) 2014–2020-as alapjából. A műszaki dokumentáció – a megvalósíthatósági tanulmány, a műszaki terv, az építkezési engedélyek és a közbeszerzési eljárásokra vonatkozó iratcsomó – összesen mintegy 11 millió eurót emészt fel.

Szintén a múlt héten ellenőrizte az országos közútkezelő társaság (CNAIR) műszaki-gazdasági bizottsága a megvalósíthatósági tanulmányt, amely várhatóan augusztus első felében kaphat zöld jelzést. Ilie Bolojan Bihar megyei tanácselnök szerint

az egyik legfontosabb következő lépés a környezetvédelmi engedélyek beszerzése, ugyanis az út védett övezetek mentén halad majd.

Az Arad és a Bihar megyei szakhatóság már rábólintott a tervekre, a jövő hét folyamán pedig tisztázzák az országos környezetvédelmi ügynökség által felvetett kérdéseket is. Közben augusztus első felében tervezik lezárni az útvonalon található magánterületek beazonosítását is. Nemrég változtatniuk kellett Kisjenő környékén környezetvédelmi szempontok miatt, ezért késést halmoztak fel ezen a téren.

Térképen az Arad–Várad-gyorsforgalmi •  Fotó: A Bihar Megyei Tanács sajtószolgálata Galéria

Térképen az Arad–Várad-gyorsforgalmi

Fotó: A Bihar Megyei Tanács sajtószolgálata

„Terveink szerint augusztus végéig lezárjuk ezt az engedélyeztetési folyamatot, majd a technikai-gazdasági mutatókra vonatkozó kormányrendelet, illetve a műszaki dokumentáció elfogadása után rajtolhat a versenytárgyalás az építő kiválasztásáért. A munkálatok elkezdése prioritás nekünk és partnereink számára” – nyilatkozta a bihari önkormányzati vezető.

Az Arad–Nagyvárad gyorsforgalmi út (Dex11) a tervek szerint 120,1 kilométer hosszú lesz, ugyanakkor a projekt részeként Nagyszalonta felé 5, Aradra 3 kilométeres bekötőutat is építenek, illetve megvalósítják a magyar határ felé vezető 9,85 kilométeres aszfaltcsíkot is, így összesen 138 km-t valósítanak meg a több mint kétmilliárd eurósra becsült munkálatok során.

A nagyszabású beruházás megvalósítása érdekében 2020 novemberében szövetkezett a két határ menti megye és megyeszékhely önkormányzata. A projektben a román országos útügyi hatóság is partnerként vesz részt.

Akárcsak a bukaresti és a budapesti kormány, hiszen a határ mentén húzódó partiumi gyorsforgalmit összekapcsolják a magyarországi úthálózattal is.

A bukaresti kormány tavaly decemberben hagyta jóvá egy új gyorsforgalmi összeköttetés létesítését Románia és Magyarország között, amely a Magyarországon Békéscsabától Méhkerék felé tovább épülő (M44-es) autóutat köti majd össze a romániai oldalon Nagyszalontánál a Várad és Arad között létesítendő aszfaltcsíkkal.

A tervezett új határátkelő •  Fotó: A Bihar Megyei Tanács sajtószolgálata Galéria

A tervezett új határátkelő

Fotó: A Bihar Megyei Tanács sajtószolgálata

A magyar hatóságok már akkor jelezték, hogy elkészítették a térség fejlesztési tervét. Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter emlékeztetett, hogy 2010-ben egyetlen gyorsforgalmi útkapcsolat sem volt Magyarország és Románia között, ma pedig kettő működik, a harmadik pedig épül csengeri átkelési ponttal, az M49-es út meghosszabbításával, és most már jóváhagyták a negyediket is.

A jelenleg működő két összeköttetés a magyar M43-as és a romániai A1-es (dél-erdélyi) autópályát összekapcsoló, Csanádpalota–Nagylak II átkelő (2015 óta), illetve a magyar M4-es sztrádát és a romániai A3-ast (észak-erdélyit) összekapcsoló Nagykereki–Bors II átkelő (2020). A harmadik átkelő Csenger (HU) és Óvári (RO) térségében épül meg, az új út Szatmárnémeti körgyűrűjét kapcsolja majd össze az M3-as autópályából leágazó, épülő M49-es autóúttal. A Mátészalka–Szatmárnémeti gyorsforgalmi út létesítéséről 2021 áprilisában írt alá megállapodást Szijjártó Péter az akkori román gazdasági miniszterrel.

Szijjártó idén áprilisban is tárgyalt román tárcavezetőkkel Bukarestben. A Sorin Grindeanu szállításügyi miniszterrel folytatott megbeszélés után megerősítette: megállapodás született a Magyarországot Romániával összekötő negyedik gyorsforgalmi útról, amelynek a határmetszési pontja Méhkerék és Nagyszalonta között lesz, és várhatóan 2030-ra készül el.

A magyar politikus jelezte: korábbi célkitűzéseik alapján ötévente újabb gyorsforgalmi útkapcsolatot adnak át a két ország között.

Idézet
Ez sikerült 2015-ben és 2020-ban is. Illetve előkészítés alatt van a 2025-ös siker is, amikorra összekötik a felek a magyarországi M3-as autópályát a Szatmárnémeti körüli gyorsforgalmi úthálózattal”

– sorolta Szijjártó. „Ma már a 2030-as sikert biztosítottuk, hiszen megállapodtunk a negyedik gyorsforgalmi összeköttetésünkről is” – tette hozzá.

Csomópont Nagyszalonta körül •  Fotó: A Bihar Megyei Tanács sajtószolgálata Galéria

Csomópont Nagyszalonta körül

Fotó: A Bihar Megyei Tanács sajtószolgálata

Ezalatt az autópálya- és gyorsforgalmiút-összeköttetést egyaránt kell érteni. Hiszen a kettő bár hasonló, de nem ugyanaz. Mindkét kategóriában két-két sávból állnak a menetirányok, melyeket elválasztó sávval, korláttal különítenek el, és egyiket sem keresztez más út. Ugyanakkor a Romániában alkalmazott előírások szerint miközben sztrádán 130 kilométer/órás sebesség a felső határ, gyorsforgalmin 120 km/h. Előbbin valamivel szélesebbek a sávok (3,75 méter/3,5 m), és 2,5 méter széles leállósávval is rendelkezik, miközben gyorsforgalmin csak egy 1,5 méteres kiegészítő aszfaltrészt építenek. A menetirányokat elválasztó sáv is szűkebb, tehát a gyorsforgalmi út összfelülete több méterrel keskenyebb.

Emiatt olcsóbb is megépíteni: hosszabb távon, nehezebb terepen 100 millió eurós tételű spórolásokat is eredményezhet a sztrádához képest. Ennek ellenére Romániában csak a közelmúltban eszméltek fel arra, hogy a sokat húzott-nyúzott-görgetett, számtalanszor kudarcba fulladt sztrádaprojektek helyett-mellett érdemes a célnak ugyanúgy megfelelő gyorsforgalmi utakat is építeni.

Ugyanakkor a felismerés óta igen nagy a káosz: számos esetben utólag meg-megváltoztatják egy tervezett út besorolását vagy útvonalát, attól függően is, mennyi pénz van rá, ki van hatalmon, illetve milyen hasonló jellegű nagyberuházások zajlanak az adott térségben. Még nagyobb zavart okoz, hogy nemrég „bedobták” a Transregio besorolást is, amelyet sokan gyorsforgalminak hisznek, ám nem az, csupán a régi európai vagy országutak korszerűsített, biztonságosabb változata, melyek menetirányonként akár kétsávosak is lehetnek.

Erdélyben az Arad–Nagyvárad, illetve a Szatmárnémeti–Óvári összeköttetés megvalósítása betonbiztosnak mondható a nemzetközi érdekeltség miatt is, miközben már épül a Várad körgyűrűjét az A3-as sztrádával Bihar település közelében összekötő, 19 kilométer hosszú út.

Utóbbi nagyobb része egyébként korábbi tervek szerint sztrádaként, mintegy 3 kilométer pedig gyorsforgalmiként lett volna elkönyvelve, ám most már 13 km gyorsforgalmiról – melyet szerencsés estben év végén átadhatnak – és 6 km négysávos országútról szólnak a hírek.

Ugyanakkor előrehaladott állapotban van az észak-erdélyi autópályát a DN1-es számú országúttal a Kolozs megyei Tordatúr közelében összekötő ötkilométeres gyorsforgalmi út terve is, amelynek megvan az első körben kihirdetett építője.

Gyorsforgalmi út Magyarországon •  Fotó: MTI Galéria

Gyorsforgalmi út Magyarországon

Fotó: MTI

Közben Szatmár nemcsak nyugat, hanem kelet felé is gyorsforgalmit kaphat: Nagybánya irányába is hasonló besorolású aszfaltcsík épülhet a korábban elhangzott tervek szerint, sőt a szomszédos megyeszékhelytől egészen Suceaváig húzódó új észak-romániai összeköttetést terveznek. A Nagybánya–Dés- és Dés–Beszterce-szakaszoknak már készül a megvalósíthatósági tanulmánya.

Hogy Románia sokáig mennyire kihasználatlanul hagyta a gyorsforgalmi utakban rejlő lehetőségeket, abból is látszik: csupán tavaly adták át az első ilyen besorolású útszakaszt a Craiova és Pitești között épülő aszfaltcsík Robănești és Piatra-Olt közötti, 18,5 kilométeres szakaszán.

Aztán még tavaly 40 kilométeresre nőtt a táv, amely révén immár Balș és Slatina is elkerülhető.

A romániai autóipar által régóta követelt Craiova–Pitești-összeköttetésen kívül (melyet a craiovai gyár miatt „Ford-autópályának” is neveznek) számos más gyorsforgalmi út megépítését tervezik Románia Kárpátokon túli részein is: például a Ploieşti–Buzău–Focşani–Paşcani, Craiova–Târgu Jiu, Focşani–Brăila, Brăila (Jijila) – Tulcea (Cataloi), Buzău–Brăila, Konstanca–Tulcea vagy Bákó–Piatra Neamţ útvonalon.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

Showműsort csinált Piedone a fogyasztóvédelmi razziából

Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.

Showműsort csinált Piedone a fogyasztóvédelmi razziából
2025. április 02., szerda

A turisták körében népszerű erdélyi várak mellett elhaladó szakasszal bővül a Via Transilvanica

Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.

A turisták körében népszerű erdélyi várak mellett elhaladó szakasszal bővül a Via Transilvanica
2025. április 02., szerda

Ha nem tudom, nem fáj. Az egészségügyi szűrővizsgálatok fontosságáról beszél a Krónikának a háziorvos (VIDEÓ)

A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.

Ha nem tudom, nem fáj. Az egészségügyi szűrővizsgálatok fontosságáról beszél a Krónikának a háziorvos (VIDEÓ)
2025. április 01., kedd

Gazdálkodóként vagy nosztalgiából is sokan kedvelik Gazdaszemmel című videós riportsorozatunkat (VIDEÓ)

Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.

Gazdálkodóként vagy nosztalgiából is sokan kedvelik Gazdaszemmel című videós riportsorozatunkat (VIDEÓ)
2025. április 01., kedd

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek
2025. április 01., kedd

Óvodából iskolába: elkezdődött az iratkozás az előkészítő osztályba

Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.

Óvodából iskolába: elkezdődött az iratkozás az előkészítő osztályba
2025. április 01., kedd

A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia

A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.

A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia
2025. április 01., kedd

Kilószámra árulta a drogot, rajtakapták a dílert

Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.

Kilószámra árulta a drogot, rajtakapták a dílert
2025. április 01., kedd

Petárdákkal űztek vissza az erdőbe egy hárombocsos anyamedvét a Székelyföldön

Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.

Petárdákkal űztek vissza az erdőbe egy hárombocsos anyamedvét a Székelyföldön
2025. április 01., kedd

Beszterce-Naszód megye: meghalt egy férfi, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá

Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.

Beszterce-Naszód megye: meghalt egy férfi, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá