Semmi haszna? A befogott és áthelyezett medvék javarésze visszatér lakott területekre
Fotó: Hargita Megyei Csendőrfelügyelőség
A problémás medvék elköltöztetésük után sem maradnak az erdőben, továbbra is bejárnak településekre, csak éppen más megye, más falu lakóinak életét nehezítik meg, ha nem sikerül visszatérniük korábbi „tetteik” helyszínére – ismertették brassói szakemberek egy uniós finanszírozású kutatás eredményeit.
2022. február 02., 14:012022. február 02., 14:01
Nem bizonyult jó megoldásnak a településekre bejáró medvék befogása és áthelyezése – állapították meg az országos erdőgazdálkodási kutatási és fejlesztési intézet brassói szakemberei. A „problémás” nagyvadak ugyanis az elköltöztetés után sem maradtak az erdőben, továbbra is bejártak településekre, csak éppen más megye, más falu lakóinak életét nehezítették meg. Az intézet 2014 és 2021 között európai uniós finanszírozással végzett kutatást a barna medve faj „konzerválásáról”, a felmérés eredményeit a Bună Ziua Brașov című napilap ismertette.
A jelzett időszakban huszonkét, Brassó megyében befogott és áthelyezett medvét figyeltek meg GPS nyomkövetővel.
– idézi a napilap Ramon Jurj szakértőt. Az intézet munkatársa több medve esetét ismertette. A Predealon a sípályán lefilmezett, Sízőnek elnevezett medve Bihar megyében okozott gondokat, a barcarozsnyói vár környékéről befogott medve pedig más turisztikai településen riogatta az embereket.
A barcarozsnyói vár udvarán néhány évvel ezelőtt fogtak be egy medvét: akkor a vad Brassó megyében maradt, ugyanannak a vadászegyesületnek a területére szállították, ám a lehető legmesszebbre, a Bucsecs-hegység lábához. A megfigyelt medve hatalmas területet járt be, a Bucsecs-hegységben kószált. Végül az Argeș megyei Rucăr közelében kötött ki, ott riogatta a turistákat; néhány hónap után a Pecineagu gyűjtőtó mellé vándorolt, hasonlóképpen sok volt rá a panasz. Visszatért Barcarozsnyóra, ahol újra befogták, az utolsó jeleket pedig Brassópojánáról fogták be, végül a medve elpusztult. Ez az áthelyezés is egyértelmű kudarc volt – szögezte le Jurj.
Egy másik medvét Brassó Rakodó negyedében fogtak be, elköltöztették a Vâlcea megyei Lotru-hegységbe. Ez a medve is rengeteget kószált, hét megye területén vándorolt át, Olt megyébe is eljutott, onnan visszafordult, végül a Szeben megyei Szebenjuharos közelében talált magának a brassóihoz hasonló élőhelyet. Itt két és fél évig maradt, közben folyamatosan bejárt a településre, a lakók sokat panaszkodtak miatta.
Az intézet képviselője arról a medvéről is beszámolt, melyet a predeali sípályán filmeztek le. A Síző néven emlegetett medvét Bihar megyébe költöztették, a Béli-hegységben egy 50 ezer hektáros kompakt erdőben engedték el. A medve három nap alatt jutott lakott részre, Tövis közelébe, ott elpusztult. Az „Orvosnő” Azuga városába járt be, az ottani kórház udvarán fogták be, onnan kapta a nevét. Ezt a medvét ugyanannak a vadászterületnek a legtávolabbi pontjára vitték el, Brassó és Prahova megye határára. Onnan megfordult, Alsótömös irányába, Barcarozsnyó közelében sátrakat tépett szét, majd visszatért Azugába,
Mint ismeretes, a kormány tavaly nyáron fogadta el a rendeletet, amely értelmében eltávolítható minden olyan nagyvad, amely a településeken belül veszélyezteti a lakosságot. Az önkormányzatok által létrehozott sürgősségi beavatkozó csapat dönti el, hogy a medvét elhajtják, elaltatják és áthelyezik, vagy kilövik. A rendelet értelmében az elaltatott és áthelyezett példányokra nyomkövető nyakörv kerül.
A brassói helyi közlekedési vállalat (RATBV) összesen 39 sofőrjét vették őrizetbe 24 órára egy üzemanyaglopási ügyben, amelyben szerdán 46 házkutatást tartottak.
Öt napon át száz Szilágy megyei rendőr elsősorban a gyalogosokat ellenőrizte, hogy mennyire tartják be a közlekedésrendészeti szabályokat. Az április 22–27. között falun és városon megtartott megyei szintű razzia a megelőzésre helyezte a hangsúlyt.
Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen – tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.
A Fehér megyei Tövisen avatták fel kedden Románia legnagyobb napelemparkját. Az összesen 55 millió eurós napelempark-beruházás – ebből 15 millió euró vissza nem térítendő támogatás – az országos helyreállítási terv (PNRR) részét képezi.
A május elsejei hosszú hétvégén általában jó idő lesz, a sokéves átlagnál helyenként jóval magasabb hőmérsékletekkel, de a hegyekben és dombvidéken elszórtan átmeneti légköri instabilitás is előfordulhat.
Egy második világháborús repülőbombát találtak szerdán reggel az aradi Neuman Ferenc Aréna közelében, egy építkezésen.
Lelkiismeret szerinti voksolást javasol szimpatizánsainak a román elnökválasztás május 4-én, vasárnap tartandó első fordulóján az egyik kisebbik erdélyi magyar párt, a Magyar Polgári Erő (MPE).
A palántanevelés idénye van, amikor a gazdák igyekeznek megbízható emberektől vásárolni kiültetésre kerülő zöldségpalántákat. A Szilágy megyei Rátonban az Illés család palántakínálatát a megye több piacán is jól ismerik, sok visszajáró vásárlójuk van.
Szerdától folytatódhat az oktatás a nagyszebeni Samuel von Brukenthal Főgimnáziumban – közölte kedd este a Szeben megyei egészségügyi igazgatóság (DSP) döntését az intézmény sajtószóvivője.
Több mint 60 tűzoltó dolgozik a szászrégeni raktárépületnél kiütött tűz eloltásán.
szóljon hozzá!