Partiumi sváb falu sikertörténete: eurómilliókat ér a csanálosi gazdák összefogása

Sikertörténetnek számít a határ menti Csanáloson a környék első közösségi mezőgazdasági vállalkozása, amelyet két éve indítottak •  Fotó: Schöntal Innovative Szövetkezet

Sikertörténetnek számít a határ menti Csanáloson a környék első közösségi mezőgazdasági vállalkozása, amelyet két éve indítottak

Fotó: Schöntal Innovative Szövetkezet

Sikertörténetnek számít a többségében svábok lakta Szatmár megyei Csanálos két éve megalakított mezőgazdasági szövetkezete. A 23 gazda összeadott pénzén elindított közösségi vállalkozás eddig több millió euró értékben nyert pályázatokat, és hamarosan húsfeldolgozó üzemet is működtetni fog.

Makkay József

2019. április 28., 10:492019. április 28., 10:49

Szatmár megye legrégibb sváb településén, a Nagykárolytól 9 kilométerre, a román–magyar határ közelében fekvő Csanáloson alakult meg két évvel ezelőtt a községközpont német nevéről elkeresztelt Schöntal Innovative Szövetkezet.

Néhány helyi gazda már hosszú évekkel ezelőtt beszélgetett arról, hogy alternatívát kellene keresni gazdálkodásukra, mert az 5–10 hektáros birtokokból senki nem tud megélni.

A helyi társulásokba beadott termőföldekről nagyüzemi termeléssel ugyan szép hektárátlagokat értek el, de ez nem jelentett akkora bevételt a kisgazdáknak, hogy abból egy-egy gazdacsalád meg tudjon élni.

A szövetkezet létrehozásának egyik kezdeményezője, Schupler Tibor, Csanálos község alpolgármestere a Krónikának elmondta: hozzávetőleg két és fél évvel ezelőtt sikerült olyan irányba terelni a gazdák közötti beszélgetést, hogy elindulhasson a konkrét tervezés. Hat hónapot vett igénybe ez az időszak: a szövetkezés előkészítésének a fázisában mindenféle pro és kontra véleményt egymás mellé tettek, tucatnyi elképzelés született arról, mivel is foglalkozzék majd a leendő közösségi vállalkozás.

„Csanálos határában mintegy száz hektár kihasználatlan homoki szőlős terület árválkodik a kilencvenes évek óta. Először arra gondoltunk, hogy birtokba vesszük, és újratelepítjük, hiszen a kilencvenes évekig ez jelentős pénzforrást hozott a falunak. Közben felmerültek más ötletek is: van, aki gesztenye- vagy mogyorótermesztést javasolt, de az ötletbörzébe több más haszonnövény is bekerült. A beszélgetések során ezek a javaslatok végül mind kiestek a rostán, és

Idézet
a gazdák többsége arról döntött, hogy az új szövetkezet húsmarhatartással foglalkozzék”

– összegzi az indulás körülményeit Schupler Tibor.

Schupler Tibor: kicsit én is csodálkozom, hogy ilyen jól indult szövetkezeti kezdeményezésünk •  Fotó: Schöntal Innovative Szövetkezet Galéria

Schupler Tibor: kicsit én is csodálkozom, hogy ilyen jól indult szövetkezeti kezdeményezésünk

Fotó: Schöntal Innovative Szövetkezet

Öt év türelmi idő

A 2017 kora tavaszán jogilag bejegyzett szövetkezetnek 23 állandó tagja maradt, miután két gazda visszalépett. A hosszas egyeztetésnek az lett a gyümölcse, hogy a szövetkezeti tagok anyagi lehetőségeik szerint egy vagy több részt fizettek be törzstőkébe, amivel útjára lehetett indítani az új vállalkozást.

Úgy döntöttek, hogy egy tagsági rész háromezer euró legyen – egy szövetkezeti tag ugyanakkor több részt is befizethetett – így a 120 részből (részvényből) álló törzstőke olyan indulási pénzalapot jelentett, amivel nekivághattak a részletesen kidolgozott tervek megvalósításához.

Az alapszabály szerint egy tagnak maximum 20 százalék részesedése lehet, de a befizetett összegtől függetlenül mindenkinek egy szavazati joga van.

A jelentős kezdőtőke tette lehetővé, hogy önerőből 65 Limousin fajtájú üszőt és egy apaállatot vásároljanak Franciaországból, illetve Magyarországról. A húsmarhahizlalás melletti elköteleződést segítette elő, hogy a szövetkezetnek a 200 hektárnyi közbirtokossági legelőből 150 hektárnyi területet sikerült kibérelnie, a faluban pedig megvásároltak egy régi sváb házat a hozzá tartozó gazdasági épületekkel. Közben a tagok rendre kivették földjeiket a régebb óta működő helyi társulásokból, és hosszú távra a szövetkezetnek adták bérbe.

Ma már ötven hektáron termelnek abraktakarmányt, és harminc hektáron téli, szálas takarmányt a marhaállománynak. Terveik szerint 250 fősre növelnék az állatlétszámot. Jelenleg 170 főt számlál a nyári tanyán tartott csorda, és a szövetkezetnek pár héten belül az első bevételei is megérkeznek a felhizlalt bikaborjak eladásából.

Schupler Tibor szerint úgy tervezték, hogy az állattartás öt éven belül éri el azt a jövedelmezőségi szintet, amelynél a tagság a törzstőkéhez való hozzájárulás arányában jut majd jövedelemhez.

Több millió euró pályázatokból

A Schöntal Innovative Szövetkezet jó időben alakult, hiszen az európai uniós pályázatok, illetve a román agrárminisztérium pályázatai az utóbbi egy-két évben rendeződtek át, és ma már a különböző társulási formákban termelő gazdák számítanak a pénzforrások első számú célközönségének. A csanálosi szövetkezet a helyi Leader-program keretében tavaly nyerte el első, 190 ezer eurós pályázatát, amihez az ötven százalékos önrészt saját forrásból teremtették elő.

•  Fotó: Schöntal Innovative Szövetkezet Galéria

Fotó: Schöntal Innovative Szövetkezet

A mintegy négyszázezer eurós keretből vásárolták meg a szövetkezet új traktorparkját a szükséges mezőgépekkel. De pályázatot nyertek a bukaresti mezőgazdasági minisztériumban is egy mobil vágóhídra 55 ezer euró értékben. A szakminisztérium országszerte nyolc hasonló, kisméretű vágópontot finanszíroz a krónikus vágóhídhiány enyhítésére. Egyelőre az Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóságok (DSVSA) szokásos, hosszúra nyúló, bürokratikus engedélyeztetési procedúrája miatt késik mindenhol az elnyert pályázatok munkálatainak elkezdése, a szövetkezet vezetői azonban

abban reményednek, hogy nyárára sikerül beindítani a környék első mobil vágóhídját, ahol nemcsak saját szarvasmarháikból vághatnak, hanem a helyi kisgazdák is behozhatják vágóállataikat.

A szövetkezet vezetői azt szorgalmazzák, hogy a húsmarhaállomány nagyobb részét élő állatként külföldön értékesítsék, és a friss húst helyben, a szövetkezet hentesboltjában adják el. Az élőállat exportról ma már előrehaladott tárgyalások folynak francia és török felvásárlókkal. A marhahús iránti helyi kereslet mértéke dönti majd el, hogy mennyi állat megy exportra, és mennyit értékesítenek helyben, friss húsként.

A tervek itt nem érnek véget, hiszen a szövetkezet vezetőit nemrég értesítették arról, hogy legnagyobb értékű, 2,6 millió eurós európai uniós pályázatukat is elfogadták.

A pénzt a volt kollektív gazdaság egy részének a felújítására fordítanák, az épületeket és a telephelyet még tavaly vásárolták meg egy csődbe jutott vállalkozótól. A pályázati pénzből négy istállót alakítanak át, és a legmodernebb állattenyésztési berendezésekkel látják majd el. A telephelyen egy nagyobb méretű vágóhidat és egy húsfeldolgozó kisüzemet is építenek a pályázati forrásból. A harminc százalékos önrészt igénylő pályázati összeget a szövetkezet bankhitelből fedezi.

Schupler Tibor szerencsés helyzetnek tartja, hogy ma már állami garancia mellett lehet ilyen agrárhitelt igényelni, így hamarosan beindulhatnak az új telephely kiépítésének munkálatai is.

•  Fotó: Schöntal Innovative Szövetkezet Galéria

Fotó: Schöntal Innovative Szövetkezet

Fontos az átláthatóság

„Kicsit én is csodálkozom, hogy ilyen jól indult szövetkezeti kezdeményezésünk” – fogalmaz a csanálosi gazda, aki szerint

a sváb települések sem szeretik jobban az összefogást, mint Erdély más gazdaközösségei, de a közös beszélgetés és az ötletbörze meggyőzte a falubelieket arról, hogy nem vezet más út a sikeres gazdálkodáshoz.

A jól induló szövetkezeti összefogás hátterében az átláthatóság és a megbízhatóság áll. „Minden hétfőn este gyűlést tartunk a tagsággal, megbeszéljük a soron levő teendőket. Nem mind a 23 tag tud részt venni, de a többség jelen van, így első kézből értesülnek mindarról, ami a szövetkezetben történik. Az ügyvezető igazgatónk állatorvos, aki a szövetkezeti tagok közül megválasztott öttagú vezetőbizottsággal közösen irányítja a vállalkozást” – magyarázza a Krónikának Schupler Tibor.

A jelenleg hét főállású alkalmazottal dolgozó csanálosi szövetkezet egyedüli a megyében, amely ilyen háttérrel és ilyen léptékben látott hozzá a közös munkához. Mint kiderült,

itt is sok volt a kezdeti vita, de a tagságot meggyőzte az alaposan kidolgozott működési terv, a sok pályázati lehetőség és a gyors fejlődés ígérete.

A szövetkezet vezetői szerint pár éven belül komoly bevétellel számolhat mind a 23 család, amely vállalta a nem mindennapi kezdeményezést, hogy közös mezőgazdasági termelésbe, közös élelmiszer-feldolgozásba és értékesítésbe fogjon.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 21., hétfő

Cellatársa ölte meg az elítéltet az egyik börtönben

Az aradi börtön egyik elítéltjét hétfő délután megölte a cellatársa.

Cellatársa ölte meg az elítéltet az egyik börtönben
2024. október 21., hétfő

Négy év múlva HÉV-re ültetnének Kolozsváron

A régi összetételű kolozsvári tanács utolsó, keddi ülésén szavazhatják meg a nagyvárost és agglomerációját kiszolgáló helyiérdekű vasút (HÉV) megvalósíthatósági tanulmányát. Négy év múlva indulhatna az első HÉV.

Négy év múlva HÉV-re ültetnének Kolozsváron
2024. október 21., hétfő

Drog hatása alatt, lopott autóval menekült a rendőrök elől, majd balesetezett

Szabálytalanságot szabálytalanságra halmozott egy Arad megyei fiatalember vasárnap este: kábítószer hatása alatt ellopott egy autót, felfüggesztett jogosítvánnyal vezetett, a rendőri felszólításra nem állt meg, majd balesetezett.

Drog hatása alatt, lopott autóval menekült a rendőrök elől, majd balesetezett
2024. október 21., hétfő

Országszerte vadásszák a medvét, a környezetvédők a bíróságon hadakoznak a törvény ellen

Országszerte elkezdődött a medvevadászat, az idén elfogadott vadászati és vadgazdálkodási törvény alapján 2024-re és 2025-re összesen 426 medvét tudnak kilőni a vadászegyesületek. Környezetvédő civil szervezetek a bírósághoz fordultak a jogszabály ellen.

Országszerte vadásszák a medvét, a környezetvédők a bíróságon hadakoznak a törvény ellen
2024. október 21., hétfő

Szolgálatba állt, magyarul tanul a kameruni piarista, az első afrikai diakónus Erdélyben

Először állt szolgálatba Afrikából érkezett diakónus Erdélyben, a fiatal piarista az első afrikai a Gyulafehérvári Főegyházmegyében.

Szolgálatba állt, magyarul tanul a kameruni piarista, az első afrikai diakónus Erdélyben
2024. október 21., hétfő

Beiktatták tisztségébe Székelyudvarhely új polgármesterét

Beiktatták tisztségébe hétfőn Szakács-Paál Istvánt, Székelyudvarhely új polgármesterét, és a székelyföldi város közgyűlése is megalakult.

Beiktatták tisztségébe Székelyudvarhely új polgármesterét
2024. október 21., hétfő

Igazi vénasszonyok nyara: van, ahol 21 fok is lehet az elkövetkező napokban

Országszerte felmelegedés várható a következő napokban, a Bánságban 21 Celsius-fok is lehet, jövő héten azonban fokozatosan lehűl az idő; esőre október utolsó és november első napjaiban lehet számítani – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Igazi vénasszonyok nyara: van, ahol 21 fok is lehet az elkövetkező napokban
2024. október 21., hétfő

Halálra késeltek egy férfit Maros megyében

Őrizetbe vett hétfőn a rendőrség egy 23 éves marosbogáti fiatalembert, aki a gyanú szerint vasárnap este késszúrással megölt egy 55 éves férfit Radnót egyik utcáján.

Halálra késeltek egy férfit Maros megyében
2024. október 21., hétfő

Stabil az állapota a férfinak, akire medve támadt Beszterce-Naszód megyében

Beutalták a besztercei megyei klinikai kórház ortopédiai osztályára azt a férfit, akire medve támadt vasárnap délután egy legelőn Beszterce-Naszód megyében – írja az Agerpres hírügynökség.

Stabil az állapota a férfinak, akire medve támadt Beszterce-Naszód megyében
2024. október 20., vasárnap

Tűz ütött ki egy Kolozs megyei rendezvényteremben

Tűz ütött ki vasárnap este a Kolozs megyei Erdőfelek egyik rendezvénytermének konyhájában lévő elektromos panelben, amelyet az alkalmazottak még a tűzoltóság kiérkezése előtt eloltottak. Az épületből húsz személy, köztük az alkalmazottak is kimenekültek.

Tűz ütött ki egy Kolozs megyei rendezvényteremben