Sikertörténetnek számít a határ menti Csanáloson a környék első közösségi mezőgazdasági vállalkozása, amelyet két éve indítottak
Fotó: Schöntal Innovative Szövetkezet
Sikertörténetnek számít a többségében svábok lakta Szatmár megyei Csanálos két éve megalakított mezőgazdasági szövetkezete. A 23 gazda összeadott pénzén elindított közösségi vállalkozás eddig több millió euró értékben nyert pályázatokat, és hamarosan húsfeldolgozó üzemet is működtetni fog.
2019. április 28., 10:492019. április 28., 10:49
Szatmár megye legrégibb sváb településén, a Nagykárolytól 9 kilométerre, a román–magyar határ közelében fekvő Csanáloson alakult meg két évvel ezelőtt a községközpont német nevéről elkeresztelt Schöntal Innovative Szövetkezet.
A helyi társulásokba beadott termőföldekről nagyüzemi termeléssel ugyan szép hektárátlagokat értek el, de ez nem jelentett akkora bevételt a kisgazdáknak, hogy abból egy-egy gazdacsalád meg tudjon élni.
A szövetkezet létrehozásának egyik kezdeményezője, Schupler Tibor, Csanálos község alpolgármestere a Krónikának elmondta: hozzávetőleg két és fél évvel ezelőtt sikerült olyan irányba terelni a gazdák közötti beszélgetést, hogy elindulhasson a konkrét tervezés. Hat hónapot vett igénybe ez az időszak: a szövetkezés előkészítésének a fázisában mindenféle pro és kontra véleményt egymás mellé tettek, tucatnyi elképzelés született arról, mivel is foglalkozzék majd a leendő közösségi vállalkozás.
„Csanálos határában mintegy száz hektár kihasználatlan homoki szőlős terület árválkodik a kilencvenes évek óta. Először arra gondoltunk, hogy birtokba vesszük, és újratelepítjük, hiszen a kilencvenes évekig ez jelentős pénzforrást hozott a falunak. Közben felmerültek más ötletek is: van, aki gesztenye- vagy mogyorótermesztést javasolt, de az ötletbörzébe több más haszonnövény is bekerült. A beszélgetések során ezek a javaslatok végül mind kiestek a rostán, és
– összegzi az indulás körülményeit Schupler Tibor.
Schupler Tibor: kicsit én is csodálkozom, hogy ilyen jól indult szövetkezeti kezdeményezésünk
Fotó: Schöntal Innovative Szövetkezet
A 2017 kora tavaszán jogilag bejegyzett szövetkezetnek 23 állandó tagja maradt, miután két gazda visszalépett. A hosszas egyeztetésnek az lett a gyümölcse, hogy a szövetkezeti tagok anyagi lehetőségeik szerint egy vagy több részt fizettek be törzstőkébe, amivel útjára lehetett indítani az új vállalkozást.
Az alapszabály szerint egy tagnak maximum 20 százalék részesedése lehet, de a befizetett összegtől függetlenül mindenkinek egy szavazati joga van.
A jelentős kezdőtőke tette lehetővé, hogy önerőből 65 Limousin fajtájú üszőt és egy apaállatot vásároljanak Franciaországból, illetve Magyarországról. A húsmarhahizlalás melletti elköteleződést segítette elő, hogy a szövetkezetnek a 200 hektárnyi közbirtokossági legelőből 150 hektárnyi területet sikerült kibérelnie, a faluban pedig megvásároltak egy régi sváb házat a hozzá tartozó gazdasági épületekkel. Közben a tagok rendre kivették földjeiket a régebb óta működő helyi társulásokból, és hosszú távra a szövetkezetnek adták bérbe.
Schupler Tibor szerint úgy tervezték, hogy az állattartás öt éven belül éri el azt a jövedelmezőségi szintet, amelynél a tagság a törzstőkéhez való hozzájárulás arányában jut majd jövedelemhez.
A Schöntal Innovative Szövetkezet jó időben alakult, hiszen az európai uniós pályázatok, illetve a román agrárminisztérium pályázatai az utóbbi egy-két évben rendeződtek át, és ma már a különböző társulási formákban termelő gazdák számítanak a pénzforrások első számú célközönségének. A csanálosi szövetkezet a helyi Leader-program keretében tavaly nyerte el első, 190 ezer eurós pályázatát, amihez az ötven százalékos önrészt saját forrásból teremtették elő.
Fotó: Schöntal Innovative Szövetkezet
A mintegy négyszázezer eurós keretből vásárolták meg a szövetkezet új traktorparkját a szükséges mezőgépekkel. De pályázatot nyertek a bukaresti mezőgazdasági minisztériumban is egy mobil vágóhídra 55 ezer euró értékben. A szakminisztérium országszerte nyolc hasonló, kisméretű vágópontot finanszíroz a krónikus vágóhídhiány enyhítésére. Egyelőre az Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóságok (DSVSA) szokásos, hosszúra nyúló, bürokratikus engedélyeztetési procedúrája miatt késik mindenhol az elnyert pályázatok munkálatainak elkezdése, a szövetkezet vezetői azonban
A szövetkezet vezetői azt szorgalmazzák, hogy a húsmarhaállomány nagyobb részét élő állatként külföldön értékesítsék, és a friss húst helyben, a szövetkezet hentesboltjában adják el. Az élőállat exportról ma már előrehaladott tárgyalások folynak francia és török felvásárlókkal. A marhahús iránti helyi kereslet mértéke dönti majd el, hogy mennyi állat megy exportra, és mennyit értékesítenek helyben, friss húsként.
A pénzt a volt kollektív gazdaság egy részének a felújítására fordítanák, az épületeket és a telephelyet még tavaly vásárolták meg egy csődbe jutott vállalkozótól. A pályázati pénzből négy istállót alakítanak át, és a legmodernebb állattenyésztési berendezésekkel látják majd el. A telephelyen egy nagyobb méretű vágóhidat és egy húsfeldolgozó kisüzemet is építenek a pályázati forrásból. A harminc százalékos önrészt igénylő pályázati összeget a szövetkezet bankhitelből fedezi.
Fotó: Schöntal Innovative Szövetkezet
„Kicsit én is csodálkozom, hogy ilyen jól indult szövetkezeti kezdeményezésünk” – fogalmaz a csanálosi gazda, aki szerint
A jól induló szövetkezeti összefogás hátterében az átláthatóság és a megbízhatóság áll. „Minden hétfőn este gyűlést tartunk a tagsággal, megbeszéljük a soron levő teendőket. Nem mind a 23 tag tud részt venni, de a többség jelen van, így első kézből értesülnek mindarról, ami a szövetkezetben történik. Az ügyvezető igazgatónk állatorvos, aki a szövetkezeti tagok közül megválasztott öttagú vezetőbizottsággal közösen irányítja a vállalkozást” – magyarázza a Krónikának Schupler Tibor.
A jelenleg hét főállású alkalmazottal dolgozó csanálosi szövetkezet egyedüli a megyében, amely ilyen háttérrel és ilyen léptékben látott hozzá a közös munkához. Mint kiderült,
A szövetkezet vezetői szerint pár éven belül komoly bevétellel számolhat mind a 23 család, amely vállalta a nem mindennapi kezdeményezést, hogy közös mezőgazdasági termelésbe, közös élelmiszer-feldolgozásba és értékesítésbe fogjon.
Színes programkavalkád várta hétvégén a Fehér megyei Bethlenszentmiklósra látogatókat, a Jövőnk a Szórványban Egyesület által harmadik alkalommal rendezett magyar napokon minden korosztályt megszólítottak.
Felakasztotta magát egy kiskorú, aki a nagyváradi börtönben volt vizsgálati fogságban.
Súlyos baleset történt hétfőre virradóra a 13B jelzésű országúton, Parajd és a Bucsin-tető között; két személy meghalt, hárman megsérültek.
Hosszú idő után ismét „foghíjmentessé” vált a nagyváradi színház épülete, illetve a teátrum előtti tér, miután a hétvége során végre sikerült pótolni a klasszikus külsejű kandeláberek lámpatesteit.
Meghaladta századik kiadását a kolozsvári Bejön a vidék kistermelői vásár. A főleg Kolozs megyei magyar gazdákat felvonultató seregszemle iránt csökkent ugyan az érdeklődés, de még mindig hűséges törzsvásárlói kör övezi a gazdák kínálatát.
Bár eleinte határidő előttre várták az észak-erdélyi autópályát a DN1-es főúttal Tordatúr közelében összekötő Kolozs megyei gyorsforgalmi út elkészültét, most már az is nehezen elképzelhető, hogy februárig befejezik.
Brassóban továbbra sem működik magyar kulturális intézményrendszer, és fogy a magyarság, ennek ellenére lelkesedéssel, immár 14. alkalommal szervezik meg vasárnaptól a magyar napokat, amely idén is gazdag, változatos kínálattal várja a közönséget.
Hargita megyében nyolc településen 39 transzformátorállomást rongált meg a felhőszakadás, áramkieséseket okozva – közölte szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter jelenlétében a Fehér megyei Szépmezőhöz tartozó Bethlenszentmiklóson már pénteken országos takarítási napot tartanak, összekapcsolva az eseményt a délután kezdődő Bethlenszentmiklósi Magyar Napokkal.
Fiatal nő holttestét emelték ki a Szamosból pénteken Szatmárnémetiben – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
szóljon hozzá!