Fotó: Gálna Zoltán
Aláírta a szerződést a segesvári polgármesteri hivatal és az Országos Örökségvédelmi Intézet a segesvári középkori vár helyreállításához szükséges dokumentáció elkészítésére. Ez alapján hirdetik majd meg a nemzetközi tendert az UNESCO-listára felvett középkori városmag helyreállítására.
2020. szeptember 15., 19:092020. szeptember 15., 19:09
2020. szeptember 15., 20:082020. szeptember 15., 20:08
Az 1999 óta világörökségi helyszínként nyilvántartott segesvári vár restaurálására és állagmegőrzésére az UNESCO és a nemzetközi építészszervezet szabályzata alapján hirdetnek meg külföldiek jelentkezését is lehetővé tevő versenytárgyalást.
– idézte az Agerpres hírügynökség Ovidiu-Dumitru Mălăncrăvean polgármestert, aki szerint a procedurális okokból rájuk kényszerített több hónapos várakozás után sikerült előmozdítani a projektet és aláírni a szerződést a műszaki és történelmi adatokat is tartalmazó dokumentációt készítő céggel.
Az elöljáró szerint a segesvári vár restaurálására és jobb kihasználására kiírandó, a örökségvédelmi intézettel közösen lebonyolítandó nemzetközi tender országos premiernek számít, hiszen eddig csak nagyvárosok, például Kolozsvár írt ki külföldiek számára is nyitott versenytárgyalásokat, de azokra is csak magáncégek jelentkezhettek. Hozzátette,
Fotó: Antal Erika
A polgármester szerint a dokumentáció elkészítését közvita is követi, melyen a segesváriak, illetve a turizmusban érdekelt szereplők mondhatják el a várral kapcsolatos észrevételeiket, panaszaikat és óhajaikat.
Az országos épített örökség helyreállítására vonatkozó program keretében valósul meg, a helyi polgármesteri hivatal és az örökségvédelmi intézet közötti partnerség révén. Utóbbi igazgatója, Ştefan Bâlici egy éve jelentette be, hogy a szakmai intézmény támogatják a segesvári várfelújítást, és a nem mindennapi munkálatra nemzetközi tenderen keresnek kivitelezőt. Ovidiu-Dumitru Mălăncrăvean polgármester egyébként a dokumentációt elkészítő cég képviselője mellett a német evangélikus egyház képviselőivel is találkozott, a vár egyes részei ugyanis ennek a tulajdonában vannak.
Fotó: Gálna Zoltán
A segesvári várban egyébként már júliusban általános állagfelmérési munkálatba kezdtek az országos örökségvédelmi intézet szakemberei, ez ugyanis elengedhetetlen lépés az uniós források lehívásához. Az önkormányzat a tulajdonjogi viszonyokat is tisztázta, ami szintén szükséges a felújításhoz: a vár falát és a hozzá tartozó bástyákat telekeltette.
„Vannak bástyák, amelyek a német evangélikus egyház tulajdonát képezik, és vannak falszakaszok, amelyek be vannak építve magánházakba” – nyilatkozta akkor a Krónikának Tóth Tivadar alpolgármester. Arról is beszámolt, hogy a két leomlott várfalszakasz helyreállítása ügyében is történt előrelépés: a Szabók bástyája és a Csizmadiák bástyája közötti leomlott falrész újjáépítését a Károly brit trónörökös támogatásával működő Monumentum Egyesület végzi el, míg a római katolikus templom mögötti falrész helyreállítását az önkormányzat vállalta.
Az egyik leglátogatottabb erdélyi és romániai turisztikai helyszínnek minősülő Segesvár történelmi városközpontja 1999 óta a Világörökség része, itt maradt fenn legösszefüggőbben az erdélyi szász épített örökség.
Óratornya a 14. században épült, 1556-ig városháza is volt, jelenleg múzeum. Híres zenélő óráján a 12 apostol ezüst szobra sétált körbe, ezeket 1601-ben elraboltak, majd 1648-ban pótoltak. Az óvárosban még számos értékes épület, látnivaló akad.
Segesvár a Drakula-mítosz egyik fő helyszíne is azáltal, hogy 1431-ben itt született a kegyetlenségéről híres havasalföldi vajda, Vlad Țepeș, akiről a néphit szerint Bram Stoker angol író világhírű regényének címszereplőjét, a vámpír grófot mintázta.
Átfogó állagfelmérési munkálatokat végeznek a segesvári várban az országos műemlékvédelmi intézet szakemberei. Közben egy civil szervezet önkéntesei nekiláttak egy leomlott várfalszakasz újjáépítésének a helyi önkormányzat támogatásával. Tóth Tivadar alpolgármester örömmel szá
A június 9-i helyhatósági választásokon nyertes Arad megyei RMDSZ-es polgármesterjelöltek letették hivatali esküjüket, és hétfőn három olyan településen is megalakultak a képviselőtestületek, amelyeket magyar polgármesterek irányítanak.
November elsején, pénteken egyházzenei áhítatot tartanak az elhunytak lelki üdvéért a kolozsvári Szent Mihály Templomban.
Meleg marad az idő a következő napokban, a hőmérsékleti csúcsértékek 19-20 Celsius-fok körül alakulnak a régiók többségében, november első napjaiban azonban lehűlés várható.
A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.
Kolozsváron lesz látogatható az erdélyi református kollégiumok 400 évét bemutató vándorkiállítás.
Beiktatták tisztségébe hétfőn Bíró Barna Botondot, Hargita megye új tanácselnökét, és a székelyföldi megye közgyűlése is megalakult.
A Maros megyei környezetvédelmi ügynökség hétfőn kibocsátja a környezetvédelmi engedélyt a ratosnyai vízerőmű üzembe helyezésére – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot.
Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.
szóljon hozzá!