Egyre több a magára maradt, idős ember, sokfele hívják a diakónia munkatársait
Fotó: Diakónia Kerestyén Alapítvány
A reális szükségletekhez képest kevés az idősgondozással foglalkozó civil szervezet Romániában, másrészt a legnagyobb egészségügyi intézmények sem tudnak elegendő nővért, ápolót alkalmazni. Az idősotthonokba várólista alapján lehet bekerülni, az otthoni beteggondozás pedig nem tud minden szolgáltatást elvállalni. A Diakónia – Keresztény Alapítvány vezetője a Krónikának elmondta, hogy tavaly megduplázódott az állami támogatás összege, az évek során felgyűlt gondokat azonban ez sem képes megoldani.
2023. szeptember 06., 19:082023. szeptember 06., 19:08
2023. szeptember 06., 20:432023. szeptember 06., 20:43
A „rémségek házaként” működő, a szépkorú bentlakókat sok esetben kizsákmányoló romániai idősotthonok körül kialakult országos botrány ráirányította a figyelmet az országban élő ötmillió, 65 év fölötti idős ember sokasodó gondjaira. Egyre több családban az idősebb nemzedék hozzátartozói életvitelszerűen külföldön dolgoznak, vagy szülőföldjükről elköltözve az ország valamelyik nagyvárosában telepednek le, így az idős szülők magukra maradnak.
A legtöbb ember ragaszkodik ahhoz, hogy időskori éveit is saját otthonában élje le, de a hozzátartozók távolléte miatt és a kor előrehaladtával elhatározása egyre nagyobb gondokba ütközik. Ezen a területen próbálnak hathatós segítséget nyújtani az otthoni beteggondozással, idősápolással foglalkozó civil szervezetek.
A református egyház keretében működő Diakónia – Keresztény Alapítvány, a katolikus egyház Gyulafehérvári Caritas szervezete és az ortodox egyház országos Filantropia-hálózata a három legnagyobb, idősgondozással is foglalkozó romániai szociális szervezet. Mellettük számos kisebb civil szervezet is tevékenykedik az országban, de mindent egybevetve a valós szükségletekhez képest túl kevés az idős emberek szükségleteit ellátó betegápolási szolgáltató.
Nehéz megfelelő személyzetet alkalmazni
Tussay Szilárd, a Diakónia – Keresztény Alapítvány koordinációs irodájának igazgatója a Krónikának elmondta, hogy szervezetük Erdélyben és a Partiumban kilenc kirendeltséggel rendelkezik – Brassó, Sepsiszentgyörgy, Székelyudvarhely, Marosvásárhely, Szászrégen, Kolozsvár, Zilah, Szatmárnémeti és Nagyvárad székhellyel –, ezen belül 61 munkaponton dolgoznak.
Tevékenységük anyagi fedezetét több forrásból kell megpályázzák, de így sem éri a széle a hosszát. Az állami költségvetés kiadásaik mintegy felét fedezi, a pénz többi része a helyi és a megyei önkormányzatoktól, illetve más forrásokból és adományokból származik. Miközben napról napra több hozzátartozó keresi meg őket ápolásra szoruló idősebb családtagjaik ügyében, a Diakóniának is egyre nehezebb ápolót és nővért alkalmazni. A munkaerőpiacon az állami és a magánegészségügyi intézmények többet fizetnek az egészségügyi személyzetnek, mint az otthoni beteggondozással foglalkozó civil szervezetek.
Tussay Szilárd szerint az idősgondozás legnagyobb kihívása a szükséges munkaerő hiánya
Fotó: Kiss Gábor
,,Az építőiparral, az ételt házhoz szállító catering-cégekkel vagy más vállalkozásokkal szemben a mi szakterületünkön nem tudunk ázsiai munkaerőt alkalmazni. Nap mint nap a hazai munkaerőpiac súlyosbodó gondjait éljük át az idősgondozás terén is” – fogalmazott portálunknak Tussay Szilárd. A szociális intézmény vezetője azt is elmondta, hogy saját idősotthonaikban is jó ideje telt ház van, nagy a túljelentkezés, ezért várólisták alakultak ki. Országos jelenség, hogy egyre több az intézményi ellátásra szoruló idős ember, a rendelkezésre álló helyek száma pedig korlátozott.
Tavalytól magasabb az állami támogatás
A református szociális intézmény vezetője szerint nemzetközi és európai uniós összehasonlításban Románia rosszul áll az idősgondozás terén. Nem csak az idősotthonok száma marad el jóval a szükségletektől, hanem az otthoni beteggondozással is hasonló bajok vannak. A civil szervezetek anyagi szűkössége miatt nincs elegendő személyzet, így a munkatársi gárda túlterhelt. Sokszor arra kényszerülnek, hogy jóval több beteget látogassanak meg, mint amennyi az akkreditációs előírások alapján lehetséges volna, azaz napi hat személy.
,,Tavaly volt az első esztendő, amikor a munkaügyi minisztérium szinte megduplázta a házi beteggondozásra megpályázható összeget. Ilyen szempontból az idei esztendő jó évnek mondható, azonban számomra nagy kérdés, hogy a súlyos költségvetési hiánnyal küszködő országban marad-e a mostani mértékű támogatás. Volt már példa arra az elmúlt esztendőkben, hogy jelentősen megnyirbálták a szociális kiadásokat, amit elsősorban a hozzánk hasonló szervezetek sínylettek meg” – mutat rá a szervezet vezetője.
Svájci oktatói segítség
Nyugat-Európában az idősgondozásra sokkal több pénz áll az erre szakosodott intézmények rendelkezésére. Az elöregedés a legtöbb európai országban létező jelenség, így az államnak sürgősen lépni kell az ezzel kapcsolatos kihívások orvoslásához. A Diakónia Alapítvány szorosabb svájci kapcsolatainak köszönhetően a betegápolókat svájci szakemberek képzik személyes találkozókon vagy online formában, így sikerül megtanulniuk a szakterületen létező korszerű technikákat is.
Tussay Szilárd szerint az egyéb létező gondok mellett azzal is folyamatosan találkoznak, hogy a betegek ,,túlkezelik” magukat. ,,Az egészségügyi oktatás hiányával magyarázható, hogy mire kimegyünk a beteghez, kisebb gyógyszertárnyi kenőcsöt és más gyógyszert vásárolnak meg hallomásból, ami további szövődményeket okozhat a beteg egészségi állapotában. Sok ember feleslegesen fogyaszt túl sok gyógyszert nálunk” – hívja fel a figyelmet az intézményvezető.
Mindössze 12 500 hely jut az ötmillió, 65 év fölötti idős emberre a romániai idősotthonokban. A Kolozs megyei idősek otthona vezetője a Krónikának elmondta, egyre nagyobb szükség van a szépkorúak intézményes ellátására.
Erdőtűz ütött ki szerda este a Cibles-hegység Arcer-csúcsának oldalán, közel a csúcshoz.
A parajdi tragédia utáni második vagy harmadik napon 38 000 lejre emelték a Salrom Országos Sótársaság igazgatójának fizetését a részvényesek közgyűlésének határozatával – irányította rá a figyelmet Radu Miruță gazdasági miniszter szerdán.
Több százezer diák megélhetését és továbbtanulását veszélyezteti a kormány ösztöndíjrendszer-átalakító terve. A magyar diákszövetségek vezetői rámutattak, a tervezet ebben a formában visszalépést jelent a korszerű, európai szintű oktatás felé vezető úton.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
szóljon hozzá!