A szégyenérzet ellenére is egyre nagyobb az igény az idősotthonok szolgáltatásaira

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Mindössze 12 500 hely jut az ötmillió, 65 év fölötti idős emberre Romániában az állami és magánkézben lévő szociális szolgáltatók által fenntartott időotthonokban, amivel sereghajtók vagyunk az Európai Unióban. A kormány új pályázati lehetőségeket kínál az otthoni idősgondozásra, amivel csökkenteni lehet a szociális otthonokra nehezedő nagy nyomást. A Krónika által megszólaltatott Kolozs megyei idősek otthona vezetője szerint a külföldre távozott nagyszámú családtag miatt egyre nagyobb szükség van az idős emberek intézményes ellátására.

Makkay József

2023. május 15., 19:232023. május 15., 19:23

2023. szeptember 06., 21:312023. szeptember 06., 21:31

Lesújtó helyzetbe került a romániai idősgondozás. A lakosság hangsúlyos elöregedésével egyre nagyobb teher nehezedik a reális szükségletek töredékét kiszolgáló intézményrendszerre – ismerte el a napokban Marcel Boloș, az Európai Beruházások és Projektek Minisztériumának vezetője, amikor egy 80 millió eurós európai uniós pályázati projektet bocsájtott közvitára. A miniszter szerint Romániában közel egymillióra rúg a 65 év fölöttiek száma, akik valamilyen szinten gondozásra, segítségre szorulnak.

A romániai statisztikák ilyen szempontból is lesújtóak: az idősotthonokban mindössze 12 500 hely áll rendelkezésre, ami a valós igények töredéke.

A szakminisztérium RMDSZ-es államtitkára, Hegedüs Csilla az új projekttel kapcsolatban a Krónikának elmondta, hogy a meghirdetésre kerülő pályázatból többek között új szociális lakásokat lehet építeni az idősek számára. Az uniós forrás lehetővé teszi az egyéni szociális lakások rehabilitációját, napközi otthonok korszerűsítését, illetve otthoni ápolási szolgáltatásokat.

A bágyoni Irgalmasság Háza a református templom szomszédságában, egy csendes zöldövezetben fekszik •  Fotó: Bágyoni Öregotthon Galéria

A bágyoni Irgalmasság Háza a református templom szomszédságában, egy csendes zöldövezetben fekszik

Fotó: Bágyoni Öregotthon

Az otthoni idősgondozásra pályázó szervezetek feladatai közé tartozik a mozgásképtelen személyek öltöztetése, etetése, a velük történő kommunikáció, az ételkészítés, bevásárlás, takarítás, mosás,

az otthonon kívüli mozgás elősegítése és kísérés, az adminisztráció, a vagyonkezelés és egyéb szociális szolgáltatások. Az integráltan nyújtott kiegészítő szolgáltatások közé tartozik az orvosi ellátás, a munkaterápia, a pszichoterápia, pszichopedagógia, a szociális, jogi és információs tanácsadás.

,,A közeljövőben megjelenő pályázatra akkreditált állami és magán szociális szolgáltatók jelentkezhetnek a helyi hatóságokkal együttműködve” – mutatott rá portálunknak Hegedüs Csilla.

Faluhelyen szégyen öregotthonba kerülni

A valós szükségletekhez képest azonban az idősgondozást szolgáló uniós pályázati keret túl kevés pénzt jelent, hiszen a rendszerváltás óta eltelt 33 esztendőben a román állam alig vett tudomást erről a szociális szakterületről. A nyugdíjasotthonokba beutalt személyekért hosszú éveken át mintegy száz lejt fizettek, ami a szociális intézmények kiadásaihoz képest jelképes összegnek számít.

Ezzel magyarázható, hogy

az önfenntartóvá vált magán szociális szolgáltatók havi díjai a nagyvárosi öregotthonokban ötezer lej körül kezdődnek,

amit a nyugdíjasok többsége önerőből nem tud kifizetni. Csak abban az esetben van esély egy magán szociális intézménybe bekerülni, ha a család havonta fedezi a nyugdíj és a költségek közötti különbözetet. Akinek erre nincs lehetősége, az a helyi önkormányzatok vagy az egyházak által fenntartott időskori intézményekbe várhat bebocsájtásra, ahol a várakozási lista akár több év is lehet. De hosszú a várakozási idő a magán szociális szolgáltatóknál is, hiszen mindenhol korlátozott a helyek száma.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Kolozsváron jelenleg húsz öregotthon működik és mindenhol hosszú várakozási lista fogadja a jelentkezőket.

A kivételek közé tartozik a Kolozsvártól 45 kilométerre fekvő aranyosszéki Bágyonban működő öregotthon, ahol még vannak üres helyek, de jellemző módon a szüleiket elhelyezni akaró családtagok elsősorban a városi intézményeket keresik. Sógor Géza, a bágyoni Irgalmasság Házát működtető Misericordia Egyesület vezetője szerint a faluhelyen fenntartott öregotthonok azért nem annyira kedveltek Romániában, mert az időskori szociális intézmények lakói kilencven százalékban városiak.

,,Faluhelyen még mindig nagy szégyen, ha valaki idősotthonba kerül, ezért a család mindent elkövet, hogy lehetőleg otthon gondozzák a szülőket, de a fiatalok külföldre távozásával egyre kevesebb a lehetőség erre” – fogalmazott a Krónikának Sógor Géza.

Idéntől ezer lej az idősek után járó fejkvóta

Az 1999-ben indult aranyosszéki öregotthon 15 éven át azon ritka erdélyi szociális intézmények közé tartozott, ahol a kisnyugdíjasokat is fogadták, a különbözetet pedig nyugat-európai adományokból finanszírozták. Sógor Géza szerint ennek a korszaknak azonban vége szakadt, mert

már nincs kitől összekoldulni a szükséges pénzt, a nyugati támogatások elapadtak.

Ma már Bágyonban is csak úgy tudnak fogadni idős lakókat, ha a havi 3400 lejes díjat az érintett, vagy a család kifizeti. Ami még mindig jóval olcsóbb, mint a kincses város ötezer lej fölötti havi költsége személyenként.

Ápoló szakszemélyzet. A bágyoni szociális intézményben is egyre nehezebb bővíteni a személyzetet •  Fotó: Bágyoni Öregotthon Galéria

Ápoló szakszemélyzet. A bágyoni szociális intézményben is egyre nehezebb bővíteni a személyzetet

Fotó: Bágyoni Öregotthon

A Misericordia Egyesület vezetője szerint megszaporodtak a vállalkozásszerűen induló szociális intézmények, ami azt jelenti, hogy működtetőjük profitorientáltan nagy összeget ruház be induláskor, így jó fizetést tud adni a szakszemélyzetnek, és korszerű a berendezés. A valódi szociális érzékenységre alapozó intézmények ezzel a trenddel nem tudnak lépést tartani, hiszen az ápolóknak, nővéreknek kínált fizetések jóval alacsonyabbak, így nehezebb megfelelő személyzetet is toborozni. Idéntől ugyan a román állami támogatás jelentősen nő – az intézményekbe befogadott idős személyek után ezer lej az új ,,fejkvóta” –, a három évtizede tartó közömbösséget ez mégsem tudja hirtelen megváltoztatni.

Nem ideális, de jó megoldás

Sógor Géza örvendetesnek tartja a hírt, hogy a román kormány az otthoni idősgondozásra is nagyobb hangsúlyt fektet, ez az intézkedés azonban csak azokon tud érdemben segíteni, akik az otthoni háztartásban önellátóak, így elegendő, ha valaki naponta fél órára vagy egy órára meglátogatja őket. A rendszernek az a nagy hibája, hogy

a szociális szervezetek által vállalt otthoni beteggondozást végzők minimálbér körüli havi juttatást kapnak, ami túl kevés pénz ahhoz, hogy erre kapható munkavállalók dolgozzanak.

A teljes otthoni ellátásra szoruló idősek helyzete még nehezebb, hiszen ha nincs mellettük családtag, az állami támogatás szintén kevés ahhoz, hogy napi 24 órás ellátást biztosítsanak a beteg számára.

Sógor szerint az egyetlen járható útként legtöbbször a hosszú várakozási listás idősotthonok kerülnek közelképbe, amitől a legtöbb szépkorú irtózik, hiszen megszűnik megszokott otthoni környezete. Ezzel is magyarázható, hogy ezekben a szociális intézményekben viszonylag rövid az ittartózkodók túlélési esélye.

Kiskolások látogatásai teszik kellemesebbé az idős lakók hétköznapjait •  Fotó: Bágyoni Öregotthon Galéria

Kiskolások látogatásai teszik kellemesebbé az idős lakók hétköznapjait

Fotó: Bágyoni Öregotthon

Idézet
Legtöbbször különböző betegségekben szenvedő, nagyon idős emberek kerülnek az otthonokba,

és egyre több az Alzheimer-kóros ember, aki speciális gondozást igényel. Az elmúlt 24 évben nálunk is több száz idős ember fordult meg, és többségüket sajnos kikísértük a temetőbe” – fogalmaz a Krónikának Sógor Géza.

Az egyesület vezetője elismeri, hogy az idősek otthonai nem jelentenek ideális helyet az élet vége fele közeledő emberek számára, de a családtagok szétszóródásával keletkező kényszerhelyzet orvoslására még mindig ez jelenti a legjobb megoldást.

Ebéd a bágyoni idősek otthonában •  Fotó: Bágyoni Öregotthon Galéria

Ebéd a bágyoni idősek otthonában

Fotó: Bágyoni Öregotthon

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 03., csütörtök

Gazdasági miniszter: 45 millió euróba kerülne a parajdi sóbánya rehabilitálása, javasoltam a sótársaság igazgatótanácsi tagjainak visszahívását

Radu Miruță gazdasági, digitalizációs, vállalkozási és idegenforgalmi miniszter bejelentette: javasolta a részvényesek közgyűlésének, hogy hívják vissza a Salrom Országos Sótársaság igazgatótanácsának tagjait a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófát vizsgál&o

Gazdasági miniszter: 45 millió euróba kerülne a parajdi sóbánya rehabilitálása, javasoltam a sótársaság igazgatótanácsi tagjainak visszahívását
2025. július 03., csütörtök

Erdőtűz tombol Máramaros megyében, helikopterrel próbálják oltani

Erdőtűz ütött ki szerda este a Cibles-hegység Arcer-csúcsának oldalán, közel a csúcshoz.

Erdőtűz tombol Máramaros megyében, helikopterrel próbálják oltani
2025. július 03., csütörtök

Gazdasági miniszter: 6000 lejjel emelték a Salrom igazgatójának fizetését a parajdi tragédia után

A parajdi tragédia utáni második vagy harmadik napon 38 000 lejre emelték a Salrom Országos Sótársaság igazgatójának fizetését a részvényesek közgyűlésének határozatával – irányította rá a figyelmet Radu Miruță gazdasági miniszter szerdán.

Gazdasági miniszter: 6000 lejjel emelték a Salrom igazgatójának fizetését a parajdi tragédia után
2025. július 03., csütörtök

Magyar diákvezérek: veszélyben a romániai fiatalok jövője, ha a tüntetéseknek nem lesz eredménye

Több százezer diák megélhetését és továbbtanulását veszélyezteti a kormány ösztöndíjrendszer-átalakító terve. A magyar diákszövetségek vezetői rámutattak, a tervezet ebben a formában visszalépést jelent a korszerű, európai szintű oktatás felé vezető úton.

Magyar diákvezérek: veszélyben a romániai fiatalok jövője, ha a tüntetéseknek nem lesz eredménye
2025. július 02., szerda

Ezer Székely Leány Napja a csíksomlyói hegynyeregben

Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.

Ezer Székely Leány Napja a csíksomlyói hegynyeregben
2025. július 02., szerda

Védeni kell az időseket az „unokázós” csalóktól

Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.

Védeni kell az időseket az „unokázós” csalóktól
2025. július 02., szerda

Quad alá beszorult férfi holttestére bukkantak az Erdélyi-szigethegységben

Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.

Quad alá beszorult férfi holttestére bukkantak az Erdélyi-szigethegységben
2025. július 02., szerda

Közel 3 millió lej bevételt generáltak a rabok a nagyváradi börtönnek, és nekik is csurrant-cseppent

Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.

Közel 3 millió lej bevételt generáltak a rabok a nagyváradi börtönnek, és nekik is csurrant-cseppent
2025. július 02., szerda

Különleges zenés játszóteret avattak Szatmárnémetiben

Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.

Különleges zenés játszóteret avattak Szatmárnémetiben
2025. július 02., szerda

Erdészeti razzia Háromszéken: 121 bírságot róttak ki az ellenőrző szervek

Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.

Erdészeti razzia Háromszéken: 121 bírságot róttak ki az ellenőrző szervek