Kevés otthon és gondozó jut egyre több magára maradt idős emberre

Egyre több a magára maradt, idős ember, sokfele hívják a diakónia munkatársait •  Fotó: Diakónia Kerestyén Alapítvány

Egyre több a magára maradt, idős ember, sokfele hívják a diakónia munkatársait

Fotó: Diakónia Kerestyén Alapítvány

A reális szükségletekhez képest kevés az idősgondozással foglalkozó civil szervezet Romániában, másrészt a legnagyobb egészségügyi intézmények sem tudnak elegendő nővért, ápolót alkalmazni. Az idősotthonokba várólista alapján lehet bekerülni, az otthoni beteggondozás pedig nem tud minden szolgáltatást elvállalni. A Diakónia – Keresztény Alapítvány vezetője a Krónikának elmondta, hogy tavaly megduplázódott az állami támogatás összege, az évek során felgyűlt gondokat azonban ez sem képes megoldani.

Makkay József

2023. szeptember 06., 19:082023. szeptember 06., 19:08

2023. szeptember 06., 20:432023. szeptember 06., 20:43

A „rémségek házaként” működő, a szépkorú bentlakókat sok esetben kizsákmányoló romániai idősotthonok körül kialakult országos botrány ráirányította a figyelmet az országban élő ötmillió, 65 év fölötti idős ember sokasodó gondjaira. Egyre több családban az idősebb nemzedék hozzátartozói életvitelszerűen külföldön dolgoznak, vagy szülőföldjükről elköltözve az ország valamelyik nagyvárosában telepednek le, így az idős szülők magukra maradnak.

Ezzel magyarázható, hogy égető probléma lett az idősgondozás.

A legtöbb ember ragaszkodik ahhoz, hogy időskori éveit is saját otthonában élje le, de a hozzátartozók távolléte miatt és a kor előrehaladtával elhatározása egyre nagyobb gondokba ütközik. Ezen a területen próbálnak hathatós segítséget nyújtani az otthoni beteggondozással, idősápolással foglalkozó civil szervezetek.

A református egyház keretében működő Diakónia – Keresztény Alapítvány, a katolikus egyház Gyulafehérvári Caritas szervezete és az ortodox egyház országos Filantropia-hálózata a három legnagyobb, idősgondozással is foglalkozó romániai szociális szervezet. Mellettük számos kisebb civil szervezet is tevékenykedik az országban, de mindent egybevetve a valós szükségletekhez képest túl kevés az idős emberek szükségleteit ellátó betegápolási szolgáltató.

Nehéz megfelelő személyzetet alkalmazni

Tussay Szilárd, a Diakónia – Keresztény Alapítvány koordinációs irodájának igazgatója a Krónikának elmondta, hogy szervezetük Erdélyben és a Partiumban kilenc kirendeltséggel rendelkezik – Brassó, Sepsiszentgyörgy, Székelyudvarhely, Marosvásárhely, Szászrégen, Kolozsvár, Zilah, Szatmárnémeti és Nagyvárad székhellyel –, ezen belül 61 munkaponton dolgoznak.

A több évtizedes múlttal rendelkező egyházi szervezet a bukaresti munkaügyi és szociális minisztérium által akkreditált szolgáltatásokat lát el a beteg- és idősgondozás területén.

Tevékenységük anyagi fedezetét több forrásból kell megpályázzák, de így sem éri a széle a hosszát. Az állami költségvetés kiadásaik mintegy felét fedezi, a pénz többi része a helyi és a megyei önkormányzatoktól, illetve más forrásokból és adományokból származik. Miközben napról napra több hozzátartozó keresi meg őket ápolásra szoruló idősebb családtagjaik ügyében, a Diakóniának is egyre nehezebb ápolót és nővért alkalmazni. A munkaerőpiacon az állami és a magánegészségügyi intézmények többet fizetnek az egészségügyi személyzetnek, mint az otthoni beteggondozással foglalkozó civil szervezetek.

Tussay Szilárd szerint az idősgondozás legnagyobb kihívása a szükséges munkaerő hiánya •  Fotó: Kiss Gábor Galéria

Tussay Szilárd szerint az idősgondozás legnagyobb kihívása a szükséges munkaerő hiánya

Fotó: Kiss Gábor

,,Az építőiparral, az ételt házhoz szállító catering-cégekkel vagy más vállalkozásokkal szemben a mi szakterületünkön nem tudunk ázsiai munkaerőt alkalmazni. Nap mint nap a hazai munkaerőpiac súlyosbodó gondjait éljük át az idősgondozás terén is” – fogalmazott portálunknak Tussay Szilárd. A szociális intézmény vezetője azt is elmondta, hogy saját idősotthonaikban is jó ideje telt ház van, nagy a túljelentkezés, ezért várólisták alakultak ki. Országos jelenség, hogy egyre több az intézményi ellátásra szoruló idős ember, a rendelkezésre álló helyek száma pedig korlátozott.

Tavalytól magasabb az állami támogatás

A református szociális intézmény vezetője szerint nemzetközi és európai uniós összehasonlításban Románia rosszul áll az idősgondozás terén. Nem csak az idősotthonok száma marad el jóval a szükségletektől, hanem az otthoni beteggondozással is hasonló bajok vannak. A civil szervezetek anyagi szűkössége miatt nincs elegendő személyzet, így a munkatársi gárda túlterhelt. Sokszor arra kényszerülnek, hogy jóval több beteget látogassanak meg, mint amennyi az akkreditációs előírások alapján lehetséges volna, azaz napi hat személy.

,,Tavaly volt az első esztendő, amikor a munkaügyi minisztérium szinte megduplázta a házi beteggondozásra megpályázható összeget. Ilyen szempontból az idei esztendő jó évnek mondható, azonban számomra nagy kérdés, hogy a súlyos költségvetési hiánnyal küszködő országban marad-e a mostani mértékű támogatás. Volt már példa arra az elmúlt esztendőkben, hogy jelentősen megnyirbálták a szociális kiadásokat, amit elsősorban a hozzánk hasonló szervezetek sínylettek meg” – mutat rá a szervezet vezetője.

Svájci oktatói segítség

Nyugat-Európában az idősgondozásra sokkal több pénz áll az erre szakosodott intézmények rendelkezésére. Az elöregedés a legtöbb európai országban létező jelenség, így az államnak sürgősen lépni kell az ezzel kapcsolatos kihívások orvoslásához. A Diakónia Alapítvány szorosabb svájci kapcsolatainak köszönhetően a betegápolókat svájci szakemberek képzik személyes találkozókon vagy online formában, így sikerül megtanulniuk a szakterületen létező korszerű technikákat is.

Ha az ottani anyagi biztonságot nem is lehet ,,átköltöztetni” Erdélybe, legalább az alkalmazott módszerek tekintetében közelítenek Nyugat-Európához.

Tussay Szilárd szerint az egyéb létező gondok mellett azzal is folyamatosan találkoznak, hogy a betegek ,,túlkezelik” magukat. ,,Az egészségügyi oktatás hiányával magyarázható, hogy mire kimegyünk a beteghez, kisebb gyógyszertárnyi kenőcsöt és más gyógyszert vásárolnak meg hallomásból, ami további szövődményeket okozhat a beteg egészségi állapotában. Sok ember feleslegesen fogyaszt túl sok gyógyszert nálunk” – hívja fel a figyelmet az intézményvezető.

korábban írtuk

A szégyenérzet ellenére is egyre nagyobb az igény az idősotthonok szolgáltatásaira
A szégyenérzet ellenére is egyre nagyobb az igény az idősotthonok szolgáltatásaira

Mindössze 12 500 hely jut az ötmillió, 65 év fölötti idős emberre a romániai idősotthonokban. A Kolozs megyei idősek otthona vezetője a Krónikának elmondta, egyre nagyobb szükség van a szépkorúak intézményes ellátására.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 15., kedd

Naponta lefoglalnak lopott járműveket a magyar–román határon

Gazdag fogása volt az elmúlt napokban a magyar határrendőrségnek a Csanádpalota–Nagylak II. magyar–román határátkelőhelyen: szinte minden nap lefoglaltak egy Nyugat-Európából lopott járművet.

Naponta lefoglalnak lopott járműveket a magyar–román határon
2024. október 15., kedd

Megmenekült a juhászat a csődtől, a hatóságok rekordidő alatt számolták fel a juhpestist

Lecseng a kis kérődzők vírusos betegsége, a juh- és kecskepestis. Az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság magyar alelnöke a Krónikának elmondta, hogy egy hónapon belül felszámolják az állatkereskedelemben hozott megszorító intézkedéseket.

Megmenekült a juhászat a csődtől, a hatóságok rekordidő alatt számolták fel a juhpestist
2024. október 15., kedd

Büntetőeljárás zajlik egy partiumi kórház ellen, a gyanú szerint embertelenül bántak a betegekkel

Büntetőeljárás zajlik a Bihar megyei Vaskohszikláson működő pszichiátriai kórház illetékesei ellen, miután a gyanú szerint embertelenül bántak az ott ápolt betegekkel, és nyomorúságos körülmények között tartották őket.

Büntetőeljárás zajlik egy partiumi kórház ellen, a gyanú szerint embertelenül bántak a betegekkel
2024. október 15., kedd

Óvás tett lakatot a dél-erdélyi autópálya mentén kialakított illemhelyekre

Az A1-es autópálya több illemhelye is zárva van két hete a létesítmények karbantartására kiírt versenytárgyalás eredményének megtámadása miatt.

Óvás tett lakatot a dél-erdélyi autópálya mentén kialakított illemhelyekre
2024. október 15., kedd

Tűz ütött ki egy Hargita megyei építőanyag-lerakatnál

Tűz ütött ki hétfő este egy székelykeresztúri építőanyag-lerakatnál – számolt be a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Tűz ütött ki egy Hargita megyei építőanyag-lerakatnál
2024. október 15., kedd

Ma már Erdélyben, a Székelyföldön is lehet dizájner szakmáról beszélni, hála a sepsiszentgyörgyi Design Hétnek

A Sepsiszentgyörgyön ötödik alkalommal megszervezett Design Week (Dizájn Hét) újra megmutatta, hogy a dizájn létező szakma Erdélyben, a Székelyföldön, ugyanakkor a fiatalok merhetnek álmodozni, mert lehet nagyot alkotni az ágazatban.

Ma már Erdélyben, a Székelyföldön is lehet dizájner szakmáról beszélni, hála a sepsiszentgyörgyi Design Hétnek
2024. október 14., hétfő

Magyar személyiségekről neveznek el utcákat Nagybányán

Magyar személyiségekről neveznek el utcákat Nagybányán, a magyar közösség szempontjából jelentős helyszíneken – ismertette az MTI-vel hétfőn az önkormányzati testület döntését Pintér Zsolt, az RMDSZ Máramaros megyei szervezetének elnöke.

Magyar személyiségekről neveznek el utcákat Nagybányán
2024. október 14., hétfő

Székelyföldi sztrádaszakaszra írtak ki licitet

Közzétették az elektronikus közbeszerződési rendszerben (SEAP) az A8-as autópálya Gyergyóalfalu és Ditró közötti szakaszának tervezésére és kivitelezésére vonatkozó szerződést.

Székelyföldi sztrádaszakaszra írtak ki licitet
2024. október 14., hétfő

Újabb Bihar megyei körgyűrűt adtak át a forgalomnak

Jó hír az arra közlekedőknek: vasárnap 17 órakor átadták a forgalomnak a 9,3 kilométeres belényesi körgyűrűt – ez a Bihar Megyei Tanács által megvalósított hatodik elkerülő út.

Újabb Bihar megyei körgyűrűt adtak át a forgalomnak
2024. október 14., hétfő

Nyitott Zsinagógák Éjszakája Nagyváradon körutakkal, kulturális programokkal

A Bihar Megyei Műemlékvédelmi Alapítvány (Oradea Heritage) az országos rendezvényekhez kapcsolódva megszervezi október 19-én a Nyitott Zsinagógák Éjszakáját Nagyváradon.

Nyitott Zsinagógák Éjszakája Nagyváradon körutakkal, kulturális programokkal