Nyolc év szünet után idén ősztől újra elkezdődik a medvék hajtóvadászata
Fotó: Tuchiluș Alex
A Székelyföld egyik legnagyobb, 53 ezer hektáron vadgazdálkodást folytató Zetelaka és Társai Vadász- és Horgászegyesületének elnöke, Benke József mérnök sok évi lobbimunkája is tetten érhető abban a törvényben, amely idéntől ismét vadászhatóvá teszi Romániában a medvét. A legismertebb romániai magyar vadgazdálkodási szakember szerint hosszú évekre van szükség, amíg megnyugtatóan sikerül szabályozni a túlszaporodott medveállományt. Úgy látja, a mostani állapot nem jó sem az embernek, sem a medvének.
2024. augusztus 05., 10:152024. augusztus 05., 10:15
2024. augusztus 05., 16:152024. augusztus 05., 16:15
– Sok év szakmai küzdelmük vált valóra a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvénytervezet elfogadásával, amely nyolc év tiltás után engedélyezi a hagyományos medvevadászatot Romániában. Mennyi időnek kell eltelnie ahhoz, hogy a medvék által okozott vadkárok csökkenjenek?
– A sokéves beavatkozás hiánya miatt ez a vonat sajnos elment, hiszen nyolc év telt el, amióta a medvét nem vadásszák Romániában. Az újra bevezetett vadászat ellenére azonban biztosra vehető, hogy 2-3 éven belül nem fog csökkenni a vadkárok mértéke, csodára tehát nem számíthatunk. Az évente rendezett hajtóvadászatok tudnak majd segíteni idővel az egyensúly visszaállításában. Újabb két medvegenerációnak kell majd érzékelnie az ősszel ismétlődő hajtóvadászatokat ahhoz, hogy az állományban kialakuljon az embertől való félelem. Legalább nyolc évnek kell eltelnie ahhoz, hogy az elmúlt nyolc esztendőben betiltott vadászat negatív hatásait jóvá lehessen tenni.
A vadgazdának tettekkel kell bizonyítania, hogy segíteni akar a normalitás visszaállításáért. Ennek előfeltétele, hogy idén teljesíteni tudjuk a 426 egyedet számláló 2024-es preventív kvótát és az 55 egyedre jóváhagyott beavatkozási kvótát.
– Egy frissen közzétett írásában a brassói Erdészeti és Vadbiológiai Kutatási Intézet szakmai dokumentációjára hivatkozva ön arról ír, hogy Romániában mintegy 9570 medve él. Ezzel szemben a törvény elfogadásának alapjául szolgáló környezetvédelmi minisztériumi tanulmány a medvék számát 7500 és 8200 közötti egyedre teszi. Alábecsülték az állományt?
– Egyértelmű, hogy több medve él annál, amit a hivatalos statisztika jelez. Jómagam is arra a tanulmányra alapozok, amit a brassói vadgazdálkodási szakemberek készítettek, de azt már szakmai körökben jeleztem, hogy a felmérésből kimaradt az utóbbi tíz év természetes szaporulata, ami évi átlagban tíz százalék. A végösszegből levontam az elmúlt években különböző okokból elpusztult egyedek számát – amelyek hivatalosan megjelennek a statisztikákban –, illetve a kilőtt egyedekét, és egy részletes számítás alapján így kerekedett ki a tavalyi medveállomány 9500-as becsült létszáma. Erről vannak vitáink a szakmán belül, de ennél fontosabbnak tartom, hogy a kutatóintézet tanulmánya alapján végre megszületett a rég várt törvény. Ez viszont egyértelműen politikai indíttatású: a Prahova megyei turistaösvényen medve áldozatává vált 19 éves lány tragikus halála átbillentette a medvékkel szimpatizáló közvélemény álláspontját, amit a kormánypárti politikusok érzékeltek. Ha idén nem lenne választási év, a törvény valószínűleg nem született volna meg.
– Az állatvédő szervezetek többek között azzal vádolják a kormánypártokat, hogy a trófeavadászat szempontjából legértékesebb nagy és kapitális medvék kilövésének engedélyeztetésével veszélyeztetik a medvepopuláció jövőjét. Mi erről a véleménye?
– Ez hamis állítás. A törvény eleve szabályozza, hogy 400 pontos határértékig lehet medvét vadászni, ebbe a kategóriába rendszerint a 6-10 éves, ivarérett egyedek kerülnek.
A medvevadászatnak részletesen körülírt szabályrendszere van. Frissen elkészült magyar és román nyelvű írásomban ezt foglaltam össze, hogy útmutató lehessen a kezdő vadászok számára is, akiket a medvevadászat során hozzáértő vadászok kísérnek majd el. 2016 előtt sem lehetett kilőni kapitális példányokat, ezt a luxust Romániában utoljára Nicolae Ceaușescu engedte meg magának, aki 600 pont fölötti medvéket is lőtt a Kárpátokban.
Benke József vadgazdálkodási szakember szerint hosszú évek kellenek az újboli egyensúly megteremtésére a medvepopulációkban
Fotó: Beliczay László
– A medvevadászat 2016-os betiltása előtt is drága mulatság volt, kevesen hódolhattak ennek a vadászszenvedélynek. A vadgazda mennyiért értékesít egy medvetrófeát?
– Nincs országosan szabályozott ára a medvevadászatnak, minden egyesület a maga tarifáit kínálja a bel- és külföldi vadászok számára. A zetelaki egyesületben egy medve kilövéséért 5500 eurónál kezdődnek az árak, amiből mintegy 500 euró az állam bevétele, a teljes összeg felkúszhat 6-7 ezer euróig.
Azzal érveltem, hogy elsősorban azokból az ivarérett, megtermett egyedekből kell kilőni, amelyek rátámadnak a tehenekre és egyéb háziállatokra, tehát kiemelt veszélyt jelentenek emberre és állatra egyaránt. A törvényhozók végül nekem adtak igazat.
– Miért fontos, hogy őszi hajtóvadászatok keretében lehessen medvére vadászni?
– A prevenciós medvekvótát őszi hajtásban kell végrehajtani, mert akkor megvan az esély arra, hogy a már megesett károkat okozó egyedek puskavégre kerüljenek. A hajtásban az egyedül levő egyedekre kell lőni, amelyek közepes nagyságúak – 400 CIC pontszám alatt van a kilőhető egyed bőre –, így mindkét nemből esnek el állatok, ami a medveállomány szerkezetét javítja. Alapszabály, hogy a vadászok egy éves bocsokkal lévő anyamedvére, valamint kapitális egyedekre nem lőnek. Aki igazán szereti a vadászatot, és hajtásban medvét tud lőni, az egy életre szóló élménnyel lesz gazdagabb.
A medve nagyon intelligens állat, ismeri társait, akikkel megosztja élőhelyét, és gyorsan felfogja, hogy a hajtóvadászat a bőrére megy. A hajtott medvék félelem-feromonokat bocsátanak ki, amiket a hajtásban levő más medvék is észlelni fognak, mikor keresztezik egymás nyomait, szaglás által felismerik a veszélyes helyzetet.
A vadászok azt szeretnék elérni, hogy a nagy vad ismét féljen az embertől
Fotó: Pixabay
– Mennyire veszélyes a vadászokra és a hajtókra a medvevadászat?
– A medvevadászat nem veszélytelen foglalkozás. A vadászbalesetek elkerülése végett a tölcsér típusú hajtás területének előkészítése során kötelezően magas állásokat kell építeni oda, ahol várhatóan a hajtott medvék megjelennek.
Minden állásban a vadász egy tapasztalt kísérővel lesz, aki megadja vagy sem a lövési engedélyt. Ezek az emberek a vadászegyesület tapasztalt tagjai, akik már sokszor láttak medvét, így ismerik az állatok korát, és nem tévesztenek össze egy kapitális egyedet fiatalabb példánnyal. Fontos ugyanakkor a hajtók védelme is, akiket sörétes puskával felszerelt vadászok kísérnek, hogy vészhelyzetben beavatkozhassanak. Nem javasolt a vadászkutyák bevetése, mert az ebek a bocsokat támadják, amitől az anyamedve rendkívül agresszívé válhat, ami veszélyes helyzetet tud teremteni.
– A vadásztársaságok miként tudják meggyőzni a közvéleményt a medvevadászat előnyeiről?
– Egy-egy vadászat lejárta után tudatni kell a nagyközönséggel az eredményt, megadva a szükséges magyarázatokat, hogy milyen szerepe van a vadgazdálkodásban a vadászatnak. Vérmentes fotókat is nyilvánosságra lehet hozni. Fontos, hogy a vadgazda bebizonyítsa jóhiszeműségét, hogy jól gazdálkodik a rá bízott vaddal, hogy segíti rendezni a mostani felborult helyzetet. Azzal ma már a lakosság többsége is tisztában van, hogy a 8 éves beavatkozás hiánya miatt a túlszaporodott medveállomány hatalmas károkat okoz. (A tavalyi hivatalos adatok szerint a medvekár elérte a 3 millió eurót.)
ami majd elvezet oda, hogy kevesebb medvét pusztítsanak el. A mostani állapot nem jó sem az embernek, sem a medvének.
Klaus Iohannis államfő kedden kihirdette a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvényt.
Szappanoperához hasonlít a romániai politikai osztály viszonyulása a túlszaporodott medveállományhoz. Miközben a környezetvédők bagatellizálják a problémát, újabb és újabb emberáldozatok jelzik, hogy a vadgazdálkodást kivették a szakemberek kezéből.
Mintegy 9 millió euró vissza nem térítendő támogatáshoz jut az Arad megyei önkormányzat fenntartásába tartozó Arad Megyei Sürgősségi Kórház, amelynek onkológiai osztályát szerelik fel modern eszközökkel, illetve nyolc műtőjét újítják meg.
Pásztori István neve az elmúlt hetekben Erdély-szerte ismertté vált, miután megnyerte Magyarország népszerű televíziós gasztronómiai műsorát, a Konyhafőnököt.
Házszentelés közben raboltak ki egy családot Nagybányán: a tolvaj kihasználta, hogy a pap megérkezése után nyitva maradt a lakás ajtaja, és egy 250 lejt tartalmazó pénztárcával, valamint iratokkal távozott a házból.
2025 második napján aggasztó méreteket öltött a hegyi balesetek száma – jelentette pénteken a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Több mint 30 malac elpusztult, 600 sertést pedig kimentettek abból a tűzből, amely csütörtök reggel keletkezett egy Szatmár megyei farmon – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Számos erdélyi helyszínt ajánl a CNN azon úti célok között, amelyeket érdemesnek tart meglátogatni a 2025-ös évben a világon.
Sűrű köd miatt rosszak a látási viszonyok Kovászna, Hargita, Brassó és Szeben megyében csütörtök este - figyelmeztet az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kolozs megye hegyvidékein szélvihar lesz a következő órákban – figyelmeztetett csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Felerősödő szélre, a hegyekben hóviharokra számíthatunk csütörtökön és pénteken az ország több régiójában, Erdélyben havazásra van kilátás – figyelmeztetnek a meteorológusok.
Újév napján 93 személynek nyújtottak segítséget a hegyimentők – tájékoztatott csütörtökön a Salvamont.
szóljon hozzá!