Estére apadt Székelyföld előnye, a magyarlakta megyék közzül a Szilágyság vezet

•  Fotó: Rostás Szabolcs

Fotó: Rostás Szabolcs

Vasárnap 21 óráig 9 134 142 választópolgár, azaz a szavazásra jogosultak 50, 69%-a adta le a szavazatát az európai parlamenti választásokon – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján követhető adatokból. Városon 4 580 543, vidéken 4 553 599 választópolgár szavazott. Vasárnap 20 órakor az látszott, hogy Kolozs megyében a választópolgárok 45,55 százaléka, Bihar megyében 51,44 százaléka, Maros megyében 49,15 százaléka, Szatmár megyében 46,71 százaléka, Hargita megyében 47,51 százaléka és Kovászna megyében 47,29 százaléka élt szavazati jogával. Romániában eddig minden korábbinál többen járultak urnákhoz. A voksukat leadó magyar politikusok szavazásra buzdították a romániai magyarokat, kihangsúlyozva többek között, hogy az európai parlamenti képviselet megőrzéséhez legalább félmillió magyar szavazatra van szükség.

Krónika

2024. június 09., 15:462024. június 09., 15:46

2024. június 09., 21:472024. június 09., 21:47

Vasárnap 21 óráig 9 134 142 választópolgár, azaz a szavazásra jogosultak 50, 69%-a adta le a szavazatát az európai parlamenti választásokon – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján követhető adatokból. Városon 4 580 543, vidéken 4 553 599 választópolgár szavazott.

Egy órával korábban, 20 órakor a romániai választási részvétel 45,7 százalékos volt, városi környezetben 3 977 027 személy, falusi környezetben 4 289 952 választópolgár járult az urnákhoz.

Ebben az időpontban az látszott, hogy vasárnap 20 óráig Kolozs megyében a választópolgárok 45,55 százaléka, Bihar megyében 51,44 százaléka, Maros megyében 49,15 százaléka, Szatmár megyében 46,71 százaléka, Hargita megyében 47,51 százaléka és Kovászna megyében 47,29 százaléka élt szavazati jogával.

Vasárnap 19 órakor a romániai választási részvétel 43,15 százalékos volt, városi környezetben 3 722 483 személy, falusi környezetben 4 083 947 választópolgár járult az urnákhoz. Vasárnap 18 óráig 7 239 290 választópolgár, azaz a szavazásra jogosultak 40,18%-a adta le a szavazatát az európai parlamenti választásokon – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján valós időben követhető adatokból. Városon 3 535 307, vidéken 3 715 594 választópolgár szavazott. Mozgóurna segítségével 51 435-an szavaztak.

Két órával korábban, 16 óráig a szavazásra jogosultak

32,36%-a adta le a szavazatát az európai parlamenti választásokon – közölte a Központi Választási Iroda (BEC).

A városi lakosság 27,26, és a vidéken élők 39 százaléka szavazott. Magas részvételi arányt regisztráltak Olt - 39,11%, Vâlcea - 38,85%, Giurgiu - 38,62%, Teleorman - 38,24% és Gorj - 38,14 megyében, a legkevesebben Vaslui megyében - 24,51%, Bukarestben - 25,73%, valamint Galac - 26%, Iaşi - 27,86% és Temes - 30,15% megyében szavaztak 16 óráig.

Az erdélyi megyék közül Fehérben 34,33, Aradon 30,45, Biharban 36,17, Beszterce-Naszódon 36, Brassóban 33,03, Krassó-Szörényben 33,17, Kolozsban 32,08, Kovásznában 34,17, Hargitában 34,89, Hunyadon 32,74, Máramarosban 33,84, Marosban 34,47, Szatmárban 32,98, Szilágyban 37,38, Szebenben 30,16, Temesben 30,15 százalékos részvételi arányt mértek 16 órakor.

Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője szerint azt látni, hogy a magyarok lakta megyék részvétele kezdi követni a déli megyékét. A parlamenti képviselő szerint ugyanakkor továbbra is problémák vannak az erdélyi nagyvárosokban: Kolozsváron, Nagyváradon, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Szatmárnémetiben, Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Kézdivásárhelyen.

Vasárnap 15 óráig 5 332 077 választópolgár, azaz a szavazásra jogosultak 29,59%-a adta le a szavazatát az európai parlamenti választásokon – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján valós időben követhető adatokból. Városon 2 597 259, vidéken 2 734 818 polgár szavazott. Mozgóurnával összesen 13 946-an voksoltak.

Az országos átlaghoz képest nagyobb arányban szavaztak Hargita megyében 15 óráig, ugyanis a szavazásra jogosultak 31,13 százaléka járult az urnák elé.

Kovászna megyében 30,38 százalékos ez az arány, míg Maros megyében 30,47 százalék.

•  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

Fotó: Rostás Szabolcs

Rossz hír, hogy a szintén jelentős magyar népességgel rendelkező Kolozs és Szatmár megyében a választásra jogosultak 18, 87, illetve 20, 03 százaléka voksolt. Szilágy megyében a szavazásra jogosultak 21, 87, míg Biharban 21, 48 százaléka ment el voksolni. Ezzel szemben Olt megyében a választópolgárok 36,28 százaléka járult már az urnák elé, ami magasan az országos átlag fölött van.

korábban írtuk

A Székelyföld felzárkózott, a magyarlakta megyékben nő a szavazási kedv
A Székelyföld felzárkózott, a magyarlakta megyékben nő a szavazási kedv

Romániában minden korábbinál többen járultak az urnákhoz vasárnap az EP-választáson, a jelentős magyar lakossággal rendelkező megyékben azonban a részvétel reggel 10-15 százalékkal elmaradt az országos átlagtól, délre viszont behozták a lemaradást.

korábban írtuk

A magyarlakta megyék közül Kolozs megyében szavaztak eddig a legkevesebben
A magyarlakta megyék közül Kolozs megyében szavaztak eddig a legkevesebben

Országos viszonylatban Kolozs megyében az egyik legkisebb a szavazási kedv a Központi Választási Iroda (BEC) legfrissebb tájékoztatója szerint.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 18., szerda

Máramarosnak törvényben rögzített napja lett augusztus 15-e

Máramarosnak törvényben rögzített hivatalos napja van szerdától.

Máramarosnak törvényben rögzített napja lett augusztus 15-e
2025. június 18., szerda

A parajdi sóbánya tárnáit elárasztó víz hamarosan telítődik sóval, nem áll fenn omlásveszély

A parajdi sóbánya tárnáit elárasztó víz hamarosan telítődik sóval – jelentette ki szerdai parajdi sajtótájékoztatóján Nicolae Sebastian Șoltuz, a Salrom beruházási igazgatója.

A parajdi sóbánya tárnáit elárasztó víz hamarosan telítődik sóval, nem áll fenn omlásveszély
2025. június 18., szerda

Kiskorú bűnözőket fogtak el Brassóban: autót törtek fel, kábítószer volt náluk

Két kiskorút fogott el a brassói csendőrség: a fiatalok feltörtek egy elhagyott autót, a hatóságok kábítószert is találtak náluk.

Kiskorú bűnözőket fogtak el Brassóban: autót törtek fel, kábítószer volt náluk
2025. június 18., szerda

Szakértők szerint nagy valószínűséggel kipusztult a halfauna a Kis-Küküllőben

A Kis-Küküllő teljes hosszában majdnem teljes mértékben kipusztult a halfauna a Korond-patakba, majd onnan a folyóba került magas sótartalom miatt – állapította meg a sajtónak szerdán szétküldött tanulmányában egy független szakemberekből álló csoport.

Szakértők szerint nagy valószínűséggel kipusztult a halfauna a Kis-Küküllőben
2025. június 18., szerda

Nőtt a tordai sóbánya látogatottsága a parajdi katasztrófa óta

A parajdi bányaszerencsétlenség óta nőtt a tordai sóbánya látogatottsága a helyi turizmusban dolgozók szerint. Nemes Árpád, a tordai sóbánya volt idegenvezetője a Krónikának elmondta, a parajdi katasztrófa új lehetőségeket nyit a tordai létesítmény előtt.

Nőtt a tordai sóbánya látogatottsága a parajdi katasztrófa óta
2025. június 18., szerda

Tanulni érdemes, a tudás érték – közösségként jutalmazta a tantárgyversenyek aradi magyar díjazottjait a tanfelügyelőség

Másodízben szervezte meg az Arad Megyei Tanfelügyelőség a tantárgyversenyeken helyezéseket elérő magyar diákok közös díjkiosztó ünnepségét.

Tanulni érdemes, a tudás érték – közösségként jutalmazta a tantárgyversenyek aradi magyar díjazottjait a tanfelügyelőség
2025. június 18., szerda

Hogyan kezelhető a családon belüli erőszak? – Rendőrségi tájékoztató a segítségnyújtásról

A családon belüli erőszak esetén igénybe vehető hatósági intézkedésekről nyújtott részletes tájékoztatót a rendőrség. A hatóság szerint az áldozaton múlik, hogy erőszak esetén időben igénybe veszi-e a segítséget.

Hogyan kezelhető a családon belüli erőszak? – Rendőrségi tájékoztató a segítségnyújtásról
2025. június 18., szerda

Kárpátaljai magyarok nyújtottak segítséget a székelyföldi árvízkárosultaknak

Nehézségeik ellenére kárpátaljai magyarok nyújtottak segítséget a székelyföldi árvízkárosultaknak, a 6600 eurós adományt Nagy Ferenc, a Nagydobronyi kistérség polgármestere vitte el szerdán Háromszékre.

Kárpátaljai magyarok nyújtottak segítséget a székelyföldi árvízkárosultaknak
2025. június 18., szerda

A parajdi turizmus fellendülését remélik a hamarosan újranyíló sósfürdőtől

Legkésőbb július elsején újra megnyit a parajdi sósfürdő, melytől a helyi turizmus fellendülését remélik.

A parajdi turizmus fellendülését remélik a hamarosan újranyíló sósfürdőtől
2025. június 18., szerda

A Bánságban és a Partiumban is kánikula várható

Újabb elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki a nagy hőség miatt szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia területének nagy részére.

A Bánságban és a Partiumban is kánikula várható