Fotó: A szerző felvétele
2011. január 07., 09:462011. január 07., 09:46
Bár mintegy tíz évvel ezelőtt Dorin Florea marosvásárhelyi polgármester még prefektusként megvétózta a Fodor Imre, akkori helyi elöljáró által szorgalmazott épületcsere kérdését, most ő melegítette fel újra a témát. Florea ugyanazt szeretné, amivel tucatnyi esztendővel ezelőtt Fodor is próbálkozott: visszaköltöztetni a polgármesteri hivatalt a Bernády György által száz évvel ezelőtt épített csodálatos szecessziós városházába. Ha terve megvalósulna, a városi önkormányzat jelenlegi székházát a szomszédos tornyos épületben helyet kapó prefektúrának és megyei tanácsnak adná át. Akárcsak Fodor Imre, Dorin Florea is azzal érvel, hogy Bernády városháza céljából építtette a Komor Marcell és Jakab Dezső budapesti műépítészek által megálmodott szecessziós épületet.
A jelenlegi városatya szerint a várost és lakóit illetné meg a tornyos épület. Elképzelése szerint amennyiben sikerül a cseréről megállapodnia a régi városházán székelő prefektúrával és a megyei önkormányzattal, úgy rendezné be a polgármesteri hivatalt, hogy az apparátusnak csak egy része kerüljön a színes, mázas cseréppel fedett tetőzetű épületbe. „Nem tömörítenék minden irodát ide. Inkább ünnepi alkalmakra használnám a városházát, amit látogathatóvá tennék, hogy láthassák a marosvásárhelyiek és az ide érkező turisták, micsoda épülettel büszkélkedhetünk” – fejtette ki a polgármester, aki szerint az épület többnyire a kulturális jellegű rendezvények színhelye kellene hogy legyen.
A város 1906-ban befejezett jelképére az RMDSZ is, Florea is csak akkor tartott igényt, amikor éppen a szomszédos – Emil Dandea Trianon utáni polgármester idejében, brâncovensc stílusban épült – városházán tevékenykedett. Amikor 1996 és 2000 között Florea a tornyos épületben a prefektusi teendőket látta el, határozottan ellenezte Fodor Imre kérését. Később, amikor átvette a polgármesteri széket és vele együtt az új városházát, a megyei önkormányzat elnökei, Virág György és Lokodi Edit Emőke mondtak nemet a cserének.
Kérdésünkre, hogy prefektusként miért nem támogatta Fodor és az RMDSZ elképzelését, Dorin Florea kitérő választ adott. „Akkoriban más feladatok foglalkoztattak, az épületcsere nem számított olyan prioritásnak, mint például az Alsó-nyárádmente árvízvédelme. És különben is, Fodor soha nem kérte az ingatlant. Ha megtette volna, prefektusként támogattam volna” – nyilatkozta a Krónikának Dorin Florea.
Fodor Imre szerint Dorin Florea rosszul emlékezik az 1996 és 2000 között történtekre. A város hajdani polgármestere lapunknak elmondta, hogy ő több ízben is szorgalmazta a cserét, de az akkor prefektusi tisztséget betöltő Florea keresztbe tett a tervnek. „Hogyne kértem volna az épületet. Még választ is kaptam a beadványomra. Mégpedig elutasítót” – nyomatékosította a volt elöljáró, akit 2000-ben éppen a jelenlegi városgazda váltott. Néhány évvel ezelőtt Dorin Florea még úgy nyilatkozott a több mint tíz évvel ezelőtt történtekről, „akkor úgy kívánta meg az érdeke”.
A megye jelenlegi főispánja, Marius Paşcan nem lát semmi kivetnivalót a cserében. Dorin Florea volt sajtószóvivője teljesen természetesnek tartja, hogy a prefektúra és a megyei önkormányzat átadja a helyét a polgármesteri hivatalnak és átköltözzék a szomszédos ingatlanba. A „társbérlő” megyei tanács vezetője azonban más álláspontot képvisel. Lokodi Edit szerint Florea javaslata jogilag megalapozatlan. „Bernády valóban városháza rendeltetéssel húzatta fel a tornyos épületet, de amikor a román állam átvette, akkor már egy ideje nem városházaként használták” – érvelt a csere ellen Lokodi. Kérdésünkre, hogy mielőtt a megyei pártbizottság átvette volna az ingatlant, mi működött ott, Lokodi nem tudott választ adni, de megígérte, hogy utánanéz a telekkönyvi másolatban. Keresztes Gyula egykori főépítész és helytörténész szerint a megyei pártbizottság 1965-ben a városi néptanácstól vette át a vásárhelyi polgárok áldozatkészségéből épített egykori városházát.
A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.
Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.