Vajdahunyadon 4 év elteltével sikerült visszajutnia a magyar közösségnek a városi tanácsba 2 képviselővel
Fotó: Facebook/Muzeul Castelul Corvinilor
Megerősödtek a romániai magyar szórványközösségek a június 9-i választások eredményei szerint. A számok azonban arra is utalnak, hogy a szórványközösségek nemcsak az önkormányzati testületekbe jutottak be, hanem az önbizalmukat is visszanyerték, ugyanis a romániai magyar közösség sajátos része, a szórvány hangja lett erőteljesebb.
2024. június 16., 13:512024. június 16., 13:51
2024. június 16., 14:092024. június 16., 14:09
Brassó megyében visszajutott a magyar közösség a megyei önkormányzatba, méghozzá 3 tanácsossal, ez 7 százalék fölötti eredmény. A Máramaros megyei Tőkésen – ahol a népszámlálási adatok szerint 41 magyar él – bejuttattak egy tanácsost a helyi képviselő-testületbe, Beszterce-Naszód megyében az RMDSZ 16 éve kiesett a megyei tanácsból, ám idén két képviselőt küldtek a magyarok a testületbe, és bejutottak a besztercei városi tanácsba is. Ez csak néhány az erdélyi magyar szórványközösség önkormányzati választásokon elért sikerei közül, amelyeket Jakab Adorján, az RMDSZ területi szervezetekért felelős ügyvezető alelnöke sorolt fel az Erdély TV 24plusz című műsorában.
Mindez Jakab Adorján szerint azt bizonyítja, hogy a polgármesteri posztot mostanáig ideiglenesen betöltő Jakab Árpád és csapata munkáját a román közösség is értékelte és bizalmat szavazott neki. „Bátran ki lehet jelenteni, hogy Máramaros megyében az elmúlt évtized legaktívabb kampányán vagyunk túl. Három évvel ezelőtt igazán új lendületet kapott a szervezet, miután Pintér Zsolt vezetésével egyesítették a megyében működő két területi RMDSZ-szervezetet annak érdekében, hogy a magyar közösségnek újra legyen ereje és hangja az önkormányzatokban. Ennek meg is lett az eredménye: 20 éve kapott utoljára ilyen sok szavazatot a megyében az RMDSZ, így 4 év kihagyás után visszajutottunk a Máramaros megyei önkormányzatba. Nagybányán Pap Zsolt és Máramarosszigeten Orosz Krisztofer méretkezett meg a polgármesteri székért és annak ellenére, hogy nem nyerték meg a tisztséget, a kiváló munkájuknak köszönhetően Nagybányán kettőről háromra, Máramarosszigeten 1-ről 2-re sikerült növelni a tanácsosaink számát. Aknasugatagon 8 év kihagyás után újra bejutottunk a helyi tanácsba” – sorolta az RMDSZ ügyvezető alelnöke.
Visszakerült a Brassó Megyei Tanácsba az RMDSZ a június 9-ei helyhatósági választásokon. A szövetség jelöltjei 17 381 szavazatot kaptak.
Kiemelte, hogy Beszterce-Naszód megyében 8 év kihagyás után a somkeréki és 4 év kihagyás után a nagysajói helyi tanácsokba is bejutottak. „Fehér megyében mind a helyi listákra, mind pedig az EP-listára leadott szavazatok száma meghaladja az elmúlt évtizedben elért szavazatok számát, de sajnos ez még nem volt elegendő ahhoz, hogy a megyei tanácsi küszöböt átlépje a szövetség. De sikerült újra polgármesteri mandátumot nyerni Torockón és Székelykocsárdon, utóbbi esetében a magyarok aránya csak 25 százalék, ami azt bizonyítja, hogy a román közösség is pozitívan értékelte Csegezi Edit jelenlegi polgármester asszony munkáját” – fogalmazott Jakab.
Hunyad megyében 4 év után visszajutott a magyar közösség Vajdahunyadon a helyi tanácsba, 2 képviselővel (a nyolc évvel ezelőtti eredményt duplázta) és Déván egyről kettőre nőtt a magyar tanácsosok száma. „Szeben megyében négy év kihagyás után visszajutottunk a helyi önkormányzatba: Medgyesen, Vízaknán és Balázstelkén is, illetve Erzsébetvároson helyt adtak az óvásunknak és a második körös visszaosztásból az RMDSZ jelöltje kapta meg az utolsó tanácsosi helyet, bár hétfőn a részleges eredmények alapján az körvonalazódott, hogy a magyaroknak nem lesz képviselete az önkormányzatban” – ismertette az alakulat területi szervezetekért felelős ügyvezető alelnöke az Erdély TV-ben.
Arra a kérdésre, hogy mi volt az idei választásokon a siker titka, Jakab Adorján a közösség hozzáállásának a fontosságát említette első helyen, de emlékeztetett arra, hogy 2023. november 11-én, amikor Nagybányán ismertették az RMDSZ szórvány cselekvési prioritásait a 2024-es választási évre vonatkozóan,
„2020-ban egy nagyon bonyolult, és a koronavírus-járvány által ellehetetlenített választási kampány után kiestünk több szórványtelepülésen a helyi és megyei tanácsokból, ezek fájó vereségek voltak számunkra, hiszen ez több volt, mint politikai veszteség. Idén azt a döntést hoztuk, hogy minden olyan településen, ahol a magyarok számaránya eléri a 3 százalékot, elindulunk a választásokon. A legkisebb közösségekben is, ahol elméletileg elképzelhetetlen nyerni, kerestünk minimum két embert, aki vállalta a jelöltséget és indítottunk listát, még ha nem is volt ez teljes lista. És ennek van eredménye, sok kicsiből sok lett: helyi és megyei tanácsosi mandátumok, EP-mandátumok” – hangsúlyozta Jakab Adorján.
Arra a kérdésre, hogy miről szól az önkormányzati jelenlét a szórványban, az RMDSZ területi szervezetekért felelős ügyvezető alelnöke a politikai veszteség és a közösségi veszteség közötti különbség fontosságát hangsúlyozta. „Teljesen más dimenziója van annak, amikor tömbvidéken egy önkormányzatban a választások után 10 RMDSZ-es tanácsos helyett 9 szerez mandátumot, ez egy politikai veszteség, legtöbb esetben a helyét egy másik magyar ember veszi át valamelyik törpepárt színében” – fogalmazott Jakab Adorján.
Amellett, hogy megőrizte polgármesterei számát Arad megyében az RMDSZ a június 9-ei helyhatósági választásokon, növelte önkormányzati képviselőinek számát, így a 2024–2028-as ciklusban 54 helyi tanácsosa és két megyei tanácsosa lesz a magyar szervezetnek.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.
Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.
Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
szóljon hozzá!