Olyan a mesterséges intelligencia, mint a kőbalta: jó és rossz célra is lehet használni a Krónikának nyilatkozó szakértő szerint

•  Fotó: Pixabay.com

Fotó: Pixabay.com

Elbutíthatja az emberiséget a gépi tanulás – mesterséges intelligencia – térhódítása, veszélyezteti a demokráciát, ugyanakkor vitathatatlan előnyei is lehetnek: megkönnyíti a munkavégzést, idővel talán kevesebbet kell majd dolgozniuk az embereknek – nyilatkozta a Krónikának W. Szabó Péter marosvásárhelyi informatikus, a Tengr.ai Artificial Intelligence Kft. alapító vezetője, több képalkotó modell fejlesztője.

Kiss Judit

2023. augusztus 31., 10:122023. augusztus 31., 10:12

Miként alakíthatja a jövőnket a szélsebes iramban teret hódító mesterséges intelligencia, miért adhat ez okot borúlátásra, illetve milyen tekintetben a derűlátásra? – ezeket a sokakat foglalkoztató kérdéseket jártuk körül W. Szabó Péter marosvásárhelyi informatikussal, a Tengr.ai Artificial Intelligence Kft. alapító vezetőjével, több képalkotó modell fejlesztőjével Kolozsváron. W. Szabó Péter a Kolozsvári Magyar Napok keretében tartott panelbeszélgetésen fejtette ki meglátásait, illetve válaszolt az érdeklődők kérdéseire.

Az előadást követően arra kértük a szakembert, összegezze a Krónikának, jelenleg milyen perspektíva sejlik fel mindabból, ahol a mesterséges intelligencia tart.

A szakember először is pontosított, szerinte túl általános a mesterséges intelligencia kifejezés, ő inkább a gépi tanulás megnevezést alkalmazza.

W. Szabó Péter informatikus: „ha a géppel végeztetünk el feladatokat, azok a feladatok egy idő után eltűnnek az emberek számára” •  Fotó: Makkai Márk Galéria

W. Szabó Péter informatikus: „ha a géppel végeztetünk el feladatokat, azok a feladatok egy idő után eltűnnek az emberek számára”

Fotó: Makkai Márk

„Elsősorban azért, mert annyi mindenre használták a mesterséges intelligencia szót, hogy a marketing teljesen elkoptatta, most már a csapból is ez folyik. Ugyanakkor félrevezető is, mivelhogy mesterséges intelligencia alatt minden emberihez hasonló gondolkodást szokás érteni, de ez elég megfoghatatlan. A gépi tanulás viszont sokkal jobb kifejezés szerintem: a ChatGTP és a képalkotó modellek mind gépi tanulás útján tanulnak – ez jól mutatja azt is, hogy abban az értelemben intelligencia, ahogy az ember is megtanul valamit, és utána azt alkalmazza adott esetben más helyzetre” – fejtette ki az informatikus. Mint mondta,

ugyanígy tanul a gép, ez pedig azt is jelenti, hogy mindig egy tanult adathalmazból indul ki, nem az internetről, aztán a mi kéréseinket egy előre betanított modell szolgálja ki.

Rámutatott, gyakorlatilag a ChatGTP-től kezdve az összes, manapság népszerű modell így működik, úgyhogy a gépi tanulás kifejezés talán kevesebb félreértéshez vezet. „Nem gondoljuk, hogy akkor, amikor beszélünk vele, azonnal megtanul valamit, vagy hogy azonnal változik a modell. Azt sem gondoljuk, hogy valamilyen rosszakaratú dolog lenne, hiszen mindig az ember kezében válik kétélű fegyverré: abban az esetben, ha az ember rossz szándékra, célra használja.

Idézet
Ha fegyvert csinálunk a modellből, vagy fegyvereket vezérlünk vele, persze hogy negatív az eredmény”

– mondta W. Szabó Péter. Mint magyarázta, az emberiség történetének viszonylag az elején a kőbalta is egyaránt volt használható jó és rossz szándékú cselekedetekre. „Az emberiség bizony nagyon »jó« abban, hogy a különböző technikai vívmányokat mások kiirtására használja, de ez

Idézet
soha nem a technikai vívmány, a technológiai fejlődés hibája, hanem ilyen az emberi természet”
– fogalmazott a szakember.

W. Szabó Pétert arra kértük, mondja el, miként vélekedik arról, amiről mostanában széltében-hosszában sok szó esik: nevezetesen hogy a gépi tanulás vagy mesterséges intelligencia térhódítása miatt jelentős mértékben átalakul a munkavégzés és munkavállalás mikéntje. „Nagyon sok munkáról úgy gondoltuk eddig, hogy majd csak évek múlva fogja megkönnyíteni vagy egyenesen kiváltani a gépi tanulás, viszont ez már most bekövetkezik.

Idézet
Például a programozók munkája sokkal könnyebb, de ugyanígy van a könyvelésben, a banki szektorban, a különböző ügyfélszolgálati munkahelyek, vagy a fordítások esetében”
– fejtette ki az informatikus. Kérdésünkre, hogy a jövőben lesz-e egyáltalán szükség például szinkrontolmácsokra, W. Szabó Péter azt mondta, meglátása szerint kevesebb szinkrontolmácsra, programozóra lesz szükség a jövőben, mint most. „Minden szakmából kevesebb szakemberre lesz szükség, de ezek a munkakörök nem fognak megszűnni – úgy, ahogy a patkolókovács se szűnt meg attól, hogy van autó, viszont sokkal kevesebben űzik a szakmát. Meglátása szerint ugyanakkor

reményt jelent azoknak, akik most a felsorolt szakmák valamelyikét űzik, hogy szükség lesz egyfajta minőségbiztosítási folyamatra.

Sőt, már most szükség lenne rá, és nagy hibája sok cégnek, hogy a megfelelő minőségbiztosítás nélkül engedi szabadjára modelljeit az interneten. Ugyanis hogyha van egy, a szakmához jól értő valaki, az meg tudja mondani, hogy egy modellnek a kimenete jó vagy nem jó. Ezért fontos, hogy a szakmát ismerő emberek egy részének át kell alakulnia úgynevezett »supervisorrá«, minőségi ellenőrré” – mondta W. Szabó Péter.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Hozzátette, véleménye szerint nem tűnnek el teljesen szakmák, és árnyaltabb a kép annál, mint amiről a sajtó gyakorta cikkezik, és listázza a munkaköröket, amelyek létét veszélyezteti a gépi tanulás terjedése.

Idézet
Vannak olyan ágazatok, amelyek alapvetően nem profitábilisak, sőt adott esetben mínusz termelésük van, de valamilyen okból valakinek megéri őket életben tartani.

Például egy sajtótermék is lehet ilyen. Előfordul, hogy valaki mondjuk azt szeretné, hogy legyen egy sajtóorgánum, ami hasznos neki. Mondjuk egy németországi párt esetében el tudom képzelni, hogy választásokkor nagyon fontos, hogy az alakulatnak legyen saját médiája, de azon kívül nem szeretne nagyon sokat költeni. Tehát amikor mondjuk nincs kampány, akkor a sajtótermék nem annyira hasznos, viszont a párt ebből a kampánylogikából kiindulva nem meneszti a sajtómunkásokat. Főleg Németországban nem, ahol a munkavállalókat nagyon erős törvények védik” – fejtegette W. Szabó Péter.

Megkérdeztük a szakembert, hogy mi az, amiről borúlátóan vélekedik, miként hathat negatívan a jövőnkre a gépi tanulás térhódítása, illetve milyen tekintetben hozhat pozitívumot. „A gépi tanulás terjedése butíthatja az embereket. Egész biztos, hogy a technikai civilizáció hat az emberre, és az is biztos, hogy ha a géppel végeztetünk el feladatokat, azok a feladatok egy idő után eltűnnek az emberek számára.

Idézet
De hogyha minden feladatot elvégez a gép helyettünk, akkor tulajdonképpen egész életünk értelme eltűnik egy adott pillanatban, vagy az ember átmegy egy abszolút hedonizmusba.

A másik véglet az lehet, hogy annyira értelmetlenné válik sok ember élete, hogy magát az életkedvet veszítik el, a létezés értelmébe vetett hitet, ez pedig ugye akár depresszióhoz, öngyilkossághoz is vezethet” – fejtette ki a szakember. Példát is mondott ide kapcsolódóan: már létezik egy startup, amely „augmented reality szemüveget” létrehozó szoftvert készít.

Ha az, aki ezt a szemüveget viseli, találkozik egy lehetséges partnerrel, akkor a szoftver kivetíti a szemüvegre a mondatokat, hogy miket mondjon a lánynak udvarlásként – vagyis ha engedjük, a technika ilyen mélyen beleszólhat az életünkbe.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

„Egyébként annak is lehet veszélye, hogy a mesterséges intelligencia éppen kinek a kezébe kerül. Van modell például, ami a vegyi fegyvereket tudja generálni a végtelenségig, ez halálos lehet, ugye. Például volt modell, amit a gyógyszerkutatás során alkalmaztak, és amikor azon dolgoztak, hogy minél kevesebb mellékhatása legyen a szernek, akkor hibafüggvényeket alkalmaztak. De ha megfordítják a hibafüggvényt, akkor a modell máris vegyi fegyvert tud gyártani” – hozta fel példaként W. Szabó Péter. Megvilágította azzal a példával is, hogy

ugyanazt a modellt, ami egy önvezető hajót vagy önvezető repülőt tud vezetni, öngyilkos drónoknál is lehetséges használni: célba veszi az embert, nekirepül, az ember pedig felrobban, mert a drón azonosította az arcot.

De nyilván ez csak azért lehetséges, mert valaki azt mondta a modellnek, hogy az illető embert meg kell ölni – vagyis a technológia csak eszköz. Felmerül a kérdés, hogy miként lehet mindezt szabályozni, hiszen bárki számára hozzáférhetővé válhat a gépi tanulás. „Ha nagyon olcsó a technológia, akkor bárki számára elérhetővé válik – nem olyan, mint az atombomba, hogy – szerencsénkre – nagyon kevés ország rendelkezik vele. És hogy kinek lenne a feladata szabályozni? Elméletileg a jogalkotásé lenne, ami viszont jóval lassabban halad, mint a technológiai fejlődés” – szögezte le a szakember. Mint mondta, jelenleg – már pár éve – a jogalkotásban is lehetne használni a gépi tanulást, és akkor a jogalkotás is tudna gyorsulni, csak ehhez a döntéshozatali mechanizmusokat is gépi tanulásra kéne cserélni.

Idézet
„Ily módon eljutunk oda, hogy a döntéshozó és a végrehajtó hatalmat is kicseréljük mesterséges intelligenciára. Így mi marad nekünk? Elvesztettük a demokráciát”

– fogalmazott a programozó.

Azt mondta, a demokrácia halála a gépi tanulás miatt egyébként már valamiképpen bekövetkezett. „Egész biztos, hogy ez a kérdés a jövő évben nagyon hangsúlyosan elő fog kerülni. Ugye olyan szinten meghatározza az ember életét a közösségi média, és olyannyira ez a legfőbb információforrás tömegek számára, hogy bizonyítottan lehet befolyásolni vele a választások eredményeit. Egy szavazót akár át lehet irányítani egy másik szavazótáborba – és ennek már kezd komoly szakirodalma lenni. Ez pont úgy működik, mint az úgynevezett kollaboratív filtering nevű, szintén mélytanulási modell: hasonlóan a Netflix filmajánlójához, a Facebook ajánló gépezetéhez” – mondta a szakember. Mint magyarázta, ez a modell úgy gondolja, hogy minket érdekel egy adott téma, és akkor hasonlóakat dob fel nekünk, és ez filmekkel kapcsolatban nem annyira veszélyes, mint ha mondjuk a pártpreferenciánkkal kapcsolatos posztokat kezdjük lájkolni, megosztani, nézni.

Idézet
Ebben az esetben mind az adott témában bennünket megerősítő üzeneteket kapunk, ez pedig öngerjesztő folyamat, amiből nem tudunk kijutni. Így persze teljesen polarizálja, átjárhatatlanná teszi a társadalmat, gyakorlatilag a politikai vitát is ellehetetleníti,

mert úgy állítja be, hogy nekünk igazunk van, a másik oldalon állók pedig mind hülyék. Úgy gondolom, hogy 2024-ben a választásokon nálunk is nagyon szépen lehet ezeket a trendeket majd kutatni, hogyha valaki ezt szeretné” – mondta W. Szabó Péter.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

A szakembert arra kértük, foglalja össze, milyen pozitív hozadékok remélhetőek a gépi tanulás terjedésének köszönhetően. „Tulajdonképpen minden technikai vívmány megkönnyíti az életünket. Több szabadidőnk lesz, ugyanis a mesterséges intelligenciának rengeteg hozzáadott értéke van a gazdasághoz: egyesek több száz milliárd dollárra saccolják ezt már rövidtávon is.

Idézet
Ez pedig oda vezethet, hogy ha a cégek nem szeretnének rengeteg embert elbocsátani, óriási munkanélküliséget generálva, hanem a piacgazdaság nyomására a legjobb embereket szeretnék megtartani, akkor óhatatlanul bevezetik a heti négynapos munkahetet,

mondjuk 32 órával. Egyébként az általam vezetett cégnél már ez működik” – mondta a programozó. Mint magyarázta, ha a konkurens cégek hosszú távon szeretnének versenyben maradni, akkor nekik is be kell vezetniük a négy napos munkahetet. Hasonló módon terjedt el az ötnapos munkahét nyolc órával, mert Németország déli részén az autóipar elhozta ezt a változást az 1900-as évek elején. „Hozzánk persze a kommunizmus miatt csak jóval később érkezett el az ötnapos munkahét. Amikor Baden-Württembergben és Bajorország környékén létrejött gyakorlatilag a világ legfejlettebb autóipara – itt gyártották a Mercedest, BMW-t, stb. –

Idézet
annyival drágábban tudták eladni az autót, mint amennyibe a munkás fizetése került, hogy megengedhették maguknak, hogy a dolgozónak jobb legyen”
– magyarázta W. Szabó Péter. Hozzátette, ugyanezt csinálta a Ford is Amerikában: egy adott pillanatban megduplázta a munkásai órabérét a hasonló, összeszerelő amerikai ipari üzemekhez képest, és persze, hogy a Fordhoz mentek a legjobb dolgozók. A Ford így tudott roppant hatékonyan remek autókat csinálni nagy tömegeknek, meg volt nyilván egy csomó jó ötlete is mellette. „Pénzzel egy rövid ideig lehet motiválni a munkást, és meg lehet szerezni a jó szakembereket.
Idézet
Viszont rájöttek arra is, nem jó az embernek, hogy egyfolytában napi 12 órákat dolgozik, hiszen kiég – most divatos a burnout jelenséget, azaz a kiégést emlegetni, akkor persze még nem volt az, de a lényeget sejtették”

– mondta W. Szabó Péter.

Kifejtette, a Fordnál rájöttek, mi lenne, hogyha lecsökkenne a munkaidő, emellett azért, hogy könnyebb legyen a munkásoknak, óvodát létesítettek a helyszínen, hogy tehermentesítsék a szülők napi programját. „Ezek mind olyan dolgok, amikről úgy tűnik, hogy azért csinálják a kapitalista döntéshozók, mert kedveznek a munkásoknak, de közben pedig természetesen nekik is jó, Ha produktív az alkalmazott, akkor minőségibb, hatékonyabb munkát végez, és ha elégedett, akkor persze kevésbé hajlamos arra, hogy elmenjen más céghez” – fejtette ki a szakember. Összegzésként hozzáfűzte: ugyanúgy, mint bármilyen más technológiánál, elsősorban tőlünk, emberektől függ, hogy mire használjuk a gépi tanulást – és ennek a használatnak az eredményét is az ember mozgatja.

korábban írtuk

Az elmúlt évben 50 százalékkal nőtt a mesterséges intelligenciát alkalmazó romániai startupok száma
Az elmúlt évben 50 százalékkal nőtt a mesterséges intelligenciát alkalmazó romániai startupok száma

Hódít a mesterséges intelligencia (MI/AI), egyre több startup használja, akik pedig élnek vele, további fejlesztéseket terveznek egy friss elemzés szerint.

korábban írtuk

Mesterséges intelligenciával írat cikkeket a tömeges létszámleépítésbe fogó német médiavállalat
Mesterséges intelligenciával írat cikkeket a tömeges létszámleépítésbe fogó német médiavállalat

Több száz munkahelyet szüntet meg a Springer német médiavállalat az ország legnagyobb tömeglapjánál, a Bildnél, és a munka nagy részének elvégzéséről mesterséges intelligenciára alapozva gondoskodik – írták német lapok kedden.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 09., szerda

Előzetesbe került az apja elleni robbantásos merénylet megrendelésével vádolt nő

A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.

Előzetesbe került az apja elleni robbantásos merénylet megrendelésével vádolt nő
2025. április 09., szerda

Erdély tarolt az Év úti célja versenyen, a fődíj messze landolt

Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.

Erdély tarolt az Év úti célja versenyen, a fődíj messze landolt
2025. április 09., szerda

Új adót vethetnek ki egy erdélyi nagyvárosban, hogy legyen pénz az óvóhelyek karbantartására

A brassói magán- és jogi személyek a jövő évtől új adót fizethetnek: a polgári védelmi adót – adta hírül a Bună Ziua Brasov helyi portál. A cikk szerint az így befolyó összegeket a polgári védelmi célú óvóhelyek fenntartására fordítanák.

Új adót vethetnek ki egy erdélyi nagyvárosban, hogy legyen pénz az óvóhelyek karbantartására
2025. április 09., szerda

A medvék elriasztják a turistákat a hegyvidéki üdülőhelyekről – Aggódnak és megoldást várnak a turisztikai vállalkozók

A medvék elriasztják a hegyvidéki üdülőhelyekről a turistákat, akik már táborokba sem merik elengedni a gyerekeiket – jelentette ki szerdán az Agerpresnek a Brassópojánai Turisztikai Munkáltatók Szövetségének elnöke.

A medvék elriasztják a turistákat a hegyvidéki üdülőhelyekről – Aggódnak és megoldást várnak a turisztikai vállalkozók
2025. április 09., szerda

Szülőföldön magyarul: változás a pályázatban az OTP romániai kivonulása és az e-személyik miatt

Az eddigiekhez képest több adatot, dokumentumot kell megadniuk a magyar állam által a határon túli óvodásoknak, iskolásoknak, egyetemi hallgatóknak biztosított oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra pályázó erdélyieknek.

Szülőföldön magyarul: változás a pályázatban az OTP romániai kivonulása és az e-személyik miatt
2025. április 09., szerda

Egyelőre velünk marad a télies időjárás, mínusz 10 fok is lehet

Egyelőre marad a télies időjárás: a meteorológusok legfrissebb előrejelzései szerint a hét végéig országszerte rendkívül alacsony hőmérsékleti értékek várhatók, egyes térségekben pedig hótakaró is kialakulhat.

Egyelőre velünk marad a télies időjárás, mínusz 10 fok is lehet
2025. április 09., szerda

Gyümölcslé és hidegen préselt olaj mezőségi családi gazdaságból (VIDEÓ)

Gyümölcslevet és hidegen préselt olajat gyárt szamosújvári kisüzemében a közel negyven hektáron gazdálkodó Miklósi András. A 15 éve utazási irodát működtető közgazdász egyik napról a másikra váltott, és belevágott agyümölcsfeldolgozásba.

Gyümölcslé és hidegen préselt olaj mezőségi családi gazdaságból (VIDEÓ)
2025. április 08., kedd

Időközi választások: Zilahon nem lesz magyar polgármesterjelölt, Biharban még nem döntöttek a magyar szervezetek

A Bihar megyei magyar politikai szervezetek még nem döntötték el, hogy állítanak-e megyeitanácselnök-jelöltet az időközi választáson, míg Szilágy megyében az RMDSZ a PSD polgármesterjelöltjét támogatja Zilahon.

Időközi választások: Zilahon nem lesz magyar polgármesterjelölt, Biharban még nem döntöttek a magyar szervezetek
2025. április 08., kedd

Nemcsak a csapatok, a sportcsarnok működtetője is sokat nyer Kolozsváron

Rekordbevétellel erősítette meg vezető helyét a BT Aréna a romániai sportcsarnokok nyereségességét tekintve. A 10 ezer férőhelyes kolozsvári létesítmény Kelet-Közép-Európa egyik neves sportcsarnokává „nőtte ki magát”.

Nemcsak a csapatok, a sportcsarnok működtetője is sokat nyer Kolozsváron
2025. április 08., kedd

Élményfürdő épülhet az egykoron pusztító árvíz sújtotta partiumi faluban (Videóval)

Története legnagyobb beruházására készül a Szatmárnémetitől csupán alig több mint 10 kilométerre fekvő Szatmárudvari: az idők folyamán tűzvész és árvíz által egyaránt sújtott település most élményfürdő építésével szeretné megalapozni jövőjét.

Élményfürdő épülhet az egykoron pusztító árvíz sújtotta partiumi faluban (Videóval)