Fotó: Pixabay.com
Elbutíthatja az emberiséget a gépi tanulás – mesterséges intelligencia – térhódítása, veszélyezteti a demokráciát, ugyanakkor vitathatatlan előnyei is lehetnek: megkönnyíti a munkavégzést, idővel talán kevesebbet kell majd dolgozniuk az embereknek – nyilatkozta a Krónikának W. Szabó Péter marosvásárhelyi informatikus, a Tengr.ai Artificial Intelligence Kft. alapító vezetője, több képalkotó modell fejlesztője.
2023. augusztus 31., 10:122023. augusztus 31., 10:12
Miként alakíthatja a jövőnket a szélsebes iramban teret hódító mesterséges intelligencia, miért adhat ez okot borúlátásra, illetve milyen tekintetben a derűlátásra? – ezeket a sokakat foglalkoztató kérdéseket jártuk körül W. Szabó Péter marosvásárhelyi informatikussal, a Tengr.ai Artificial Intelligence Kft. alapító vezetőjével, több képalkotó modell fejlesztőjével Kolozsváron. W. Szabó Péter a Kolozsvári Magyar Napok keretében tartott panelbeszélgetésen fejtette ki meglátásait, illetve válaszolt az érdeklődők kérdéseire.
A szakember először is pontosított, szerinte túl általános a mesterséges intelligencia kifejezés, ő inkább a gépi tanulás megnevezést alkalmazza.
W. Szabó Péter informatikus: „ha a géppel végeztetünk el feladatokat, azok a feladatok egy idő után eltűnnek az emberek számára”
Fotó: Makkai Márk
„Elsősorban azért, mert annyi mindenre használták a mesterséges intelligencia szót, hogy a marketing teljesen elkoptatta, most már a csapból is ez folyik. Ugyanakkor félrevezető is, mivelhogy mesterséges intelligencia alatt minden emberihez hasonló gondolkodást szokás érteni, de ez elég megfoghatatlan. A gépi tanulás viszont sokkal jobb kifejezés szerintem: a ChatGTP és a képalkotó modellek mind gépi tanulás útján tanulnak – ez jól mutatja azt is, hogy abban az értelemben intelligencia, ahogy az ember is megtanul valamit, és utána azt alkalmazza adott esetben más helyzetre” – fejtette ki az informatikus. Mint mondta,
Rámutatott, gyakorlatilag a ChatGTP-től kezdve az összes, manapság népszerű modell így működik, úgyhogy a gépi tanulás kifejezés talán kevesebb félreértéshez vezet. „Nem gondoljuk, hogy akkor, amikor beszélünk vele, azonnal megtanul valamit, vagy hogy azonnal változik a modell. Azt sem gondoljuk, hogy valamilyen rosszakaratú dolog lenne, hiszen mindig az ember kezében válik kétélű fegyverré: abban az esetben, ha az ember rossz szándékra, célra használja.
– mondta W. Szabó Péter. Mint magyarázta, az emberiség történetének viszonylag az elején a kőbalta is egyaránt volt használható jó és rossz szándékú cselekedetekre. „Az emberiség bizony nagyon »jó« abban, hogy a különböző technikai vívmányokat mások kiirtására használja, de ez
W. Szabó Pétert arra kértük, mondja el, miként vélekedik arról, amiről mostanában széltében-hosszában sok szó esik: nevezetesen hogy a gépi tanulás vagy mesterséges intelligencia térhódítása miatt jelentős mértékben átalakul a munkavégzés és munkavállalás mikéntje. „Nagyon sok munkáról úgy gondoltuk eddig, hogy majd csak évek múlva fogja megkönnyíteni vagy egyenesen kiváltani a gépi tanulás, viszont ez már most bekövetkezik.
Sőt, már most szükség lenne rá, és nagy hibája sok cégnek, hogy a megfelelő minőségbiztosítás nélkül engedi szabadjára modelljeit az interneten. Ugyanis hogyha van egy, a szakmához jól értő valaki, az meg tudja mondani, hogy egy modellnek a kimenete jó vagy nem jó. Ezért fontos, hogy a szakmát ismerő emberek egy részének át kell alakulnia úgynevezett »supervisorrá«, minőségi ellenőrré” – mondta W. Szabó Péter.
Fotó: Pixabay
Hozzátette, véleménye szerint nem tűnnek el teljesen szakmák, és árnyaltabb a kép annál, mint amiről a sajtó gyakorta cikkezik, és listázza a munkaköröket, amelyek létét veszélyezteti a gépi tanulás terjedése.
Például egy sajtótermék is lehet ilyen. Előfordul, hogy valaki mondjuk azt szeretné, hogy legyen egy sajtóorgánum, ami hasznos neki. Mondjuk egy németországi párt esetében el tudom képzelni, hogy választásokkor nagyon fontos, hogy az alakulatnak legyen saját médiája, de azon kívül nem szeretne nagyon sokat költeni. Tehát amikor mondjuk nincs kampány, akkor a sajtótermék nem annyira hasznos, viszont a párt ebből a kampánylogikából kiindulva nem meneszti a sajtómunkásokat. Főleg Németországban nem, ahol a munkavállalókat nagyon erős törvények védik” – fejtegette W. Szabó Péter.
Megkérdeztük a szakembert, hogy mi az, amiről borúlátóan vélekedik, miként hathat negatívan a jövőnkre a gépi tanulás térhódítása, illetve milyen tekintetben hozhat pozitívumot. „A gépi tanulás terjedése butíthatja az embereket. Egész biztos, hogy a technikai civilizáció hat az emberre, és az is biztos, hogy ha a géppel végeztetünk el feladatokat, azok a feladatok egy idő után eltűnnek az emberek számára.
A másik véglet az lehet, hogy annyira értelmetlenné válik sok ember élete, hogy magát az életkedvet veszítik el, a létezés értelmébe vetett hitet, ez pedig ugye akár depresszióhoz, öngyilkossághoz is vezethet” – fejtette ki a szakember. Példát is mondott ide kapcsolódóan: már létezik egy startup, amely „augmented reality szemüveget” létrehozó szoftvert készít.
Fotó: Pixabay.com
„Egyébként annak is lehet veszélye, hogy a mesterséges intelligencia éppen kinek a kezébe kerül. Van modell például, ami a vegyi fegyvereket tudja generálni a végtelenségig, ez halálos lehet, ugye. Például volt modell, amit a gyógyszerkutatás során alkalmaztak, és amikor azon dolgoztak, hogy minél kevesebb mellékhatása legyen a szernek, akkor hibafüggvényeket alkalmaztak. De ha megfordítják a hibafüggvényt, akkor a modell máris vegyi fegyvert tud gyártani” – hozta fel példaként W. Szabó Péter. Megvilágította azzal a példával is, hogy
De nyilván ez csak azért lehetséges, mert valaki azt mondta a modellnek, hogy az illető embert meg kell ölni – vagyis a technológia csak eszköz. Felmerül a kérdés, hogy miként lehet mindezt szabályozni, hiszen bárki számára hozzáférhetővé válhat a gépi tanulás. „Ha nagyon olcsó a technológia, akkor bárki számára elérhetővé válik – nem olyan, mint az atombomba, hogy – szerencsénkre – nagyon kevés ország rendelkezik vele. És hogy kinek lenne a feladata szabályozni? Elméletileg a jogalkotásé lenne, ami viszont jóval lassabban halad, mint a technológiai fejlődés” – szögezte le a szakember. Mint mondta, jelenleg – már pár éve – a jogalkotásban is lehetne használni a gépi tanulást, és akkor a jogalkotás is tudna gyorsulni, csak ehhez a döntéshozatali mechanizmusokat is gépi tanulásra kéne cserélni.
– fogalmazott a programozó.
Azt mondta, a demokrácia halála a gépi tanulás miatt egyébként már valamiképpen bekövetkezett. „Egész biztos, hogy ez a kérdés a jövő évben nagyon hangsúlyosan elő fog kerülni. Ugye olyan szinten meghatározza az ember életét a közösségi média, és olyannyira ez a legfőbb információforrás tömegek számára, hogy bizonyítottan lehet befolyásolni vele a választások eredményeit. Egy szavazót akár át lehet irányítani egy másik szavazótáborba – és ennek már kezd komoly szakirodalma lenni. Ez pont úgy működik, mint az úgynevezett kollaboratív filtering nevű, szintén mélytanulási modell: hasonlóan a Netflix filmajánlójához, a Facebook ajánló gépezetéhez” – mondta a szakember. Mint magyarázta, ez a modell úgy gondolja, hogy minket érdekel egy adott téma, és akkor hasonlóakat dob fel nekünk, és ez filmekkel kapcsolatban nem annyira veszélyes, mint ha mondjuk a pártpreferenciánkkal kapcsolatos posztokat kezdjük lájkolni, megosztani, nézni.
mert úgy állítja be, hogy nekünk igazunk van, a másik oldalon állók pedig mind hülyék. Úgy gondolom, hogy 2024-ben a választásokon nálunk is nagyon szépen lehet ezeket a trendeket majd kutatni, hogyha valaki ezt szeretné” – mondta W. Szabó Péter.
Fotó: Pixabay
A szakembert arra kértük, foglalja össze, milyen pozitív hozadékok remélhetőek a gépi tanulás terjedésének köszönhetően. „Tulajdonképpen minden technikai vívmány megkönnyíti az életünket. Több szabadidőnk lesz, ugyanis a mesterséges intelligenciának rengeteg hozzáadott értéke van a gazdasághoz: egyesek több száz milliárd dollárra saccolják ezt már rövidtávon is.
mondjuk 32 órával. Egyébként az általam vezetett cégnél már ez működik” – mondta a programozó. Mint magyarázta, ha a konkurens cégek hosszú távon szeretnének versenyben maradni, akkor nekik is be kell vezetniük a négy napos munkahetet. Hasonló módon terjedt el az ötnapos munkahét nyolc órával, mert Németország déli részén az autóipar elhozta ezt a változást az 1900-as évek elején. „Hozzánk persze a kommunizmus miatt csak jóval később érkezett el az ötnapos munkahét. Amikor Baden-Württembergben és Bajorország környékén létrejött gyakorlatilag a világ legfejlettebb autóipara – itt gyártották a Mercedest, BMW-t, stb. –
– mondta W. Szabó Péter.
Kifejtette, a Fordnál rájöttek, mi lenne, hogyha lecsökkenne a munkaidő, emellett azért, hogy könnyebb legyen a munkásoknak, óvodát létesítettek a helyszínen, hogy tehermentesítsék a szülők napi programját. „Ezek mind olyan dolgok, amikről úgy tűnik, hogy azért csinálják a kapitalista döntéshozók, mert kedveznek a munkásoknak, de közben pedig természetesen nekik is jó, Ha produktív az alkalmazott, akkor minőségibb, hatékonyabb munkát végez, és ha elégedett, akkor persze kevésbé hajlamos arra, hogy elmenjen más céghez” – fejtette ki a szakember. Összegzésként hozzáfűzte: ugyanúgy, mint bármilyen más technológiánál, elsősorban tőlünk, emberektől függ, hogy mire használjuk a gépi tanulást – és ennek a használatnak az eredményét is az ember mozgatja.
Hódít a mesterséges intelligencia (MI/AI), egyre több startup használja, akik pedig élnek vele, további fejlesztéseket terveznek egy friss elemzés szerint.
Több száz munkahelyet szüntet meg a Springer német médiavállalat az ország legnagyobb tömeglapjánál, a Bildnél, és a munka nagy részének elvégzéséről mesterséges intelligenciára alapozva gondoskodik – írták német lapok kedden.
Tűz ütött ki szombat hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Közös tudományünnepi rendezvény tartott az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
szóljon hozzá!