Fotó: A temesvári püspökség sajtóirodája
„Ez a több mint 250 éves székesegyház, amely a temesvári egyházmegye központja és szíve, nem csupán a katolikusoké, hanem mindenkié, Temesvár lakosaié, és találkozási pont minden jóakaratú ember számára” – nyilatkozta Pál József Csaba római katolikus megyés püspök a története legátfogóbb felújítási és átalakítási munkálatain átesett Szent György-templom szombati megáldása-újraszentelése előtt.
2023. április 21., 14:392023. április 21., 14:39
2023. április 21., 14:432023. április 21., 14:43
A főpásztor elmondta: amikor 2018-ban püspökké szentelték, csupán fél évig celebrálhatott szentmisét a székesegyházban, amelyet 2019 februárjában a felújítási munkálatok elkezdése miatt bezártak. „Természetesen mindannyian vártuk, hogy véget érjen a helyreállítás, néha a türelmünket is elveszíthettük. A munkálatokat a Covid-járvány is lassította” – idézte Pál József Csabát a temesvári püspökség sajtóirodája.
A Nyugati Jelen beszámolója szerint a hétvégi eseményt beharangozó sajtótájékoztatón a megyés püspök jelezte, a megújult dóm nemcsak a híveket és a temesváriakat, hanem a város vendégeit, a bel- és külföldi turistákat is szolgálja majd, akik meglátogatják a régió legszebb barokk épületét. „Aki a felújított templomunkba belép, az találkozik a történelemmel és a művészeti alkotások szépségével, de a legfontosabb, hogy találkozhat Istennel, akitől erőt és reményt kapunk ahhoz, hogy folytathassuk utunkat az életben.
– mondta Pál József Csaba.
Fotó: Facebook/Temesvári egyházmegye
Ioan Darida egyetemi tanár, restaurátor szakértő a sajtótájékoztatón ismertette: a falakról hét festékréteget kellett eltávolítani, és mindent újrafesteni ahhoz, hogy a templombelső visszanyerje régi fényét. Valamennyi fából készült szobrot és díszítőelemet újra kellett aranyozni, amit legutóbb az 1850-es felújítás alkalmából végeztek el az akkori mesterek. Sorin Maxim, a nyugati regionális fejlesztési ügynökség igazgatója az MTI szerint felidézte: másodjára dolgoztak együtt a temesvári püspökséggel, miután a máriaradnai kegytemplomot és ferences kolostort is uniós támogatással újították fel.
Fotó: A temesvári püspökség sajtóirodája
A még Martin Roos megyés püspök kezdeményezésére indult temesvári beruházásnak két pillére volt: az épület tetőzetének, külső homlokzatának, belső tereinek a felújítása és a berendezés restaurálása. A fő anyagi forrást az Európai Unió Regionális Operatív Programja (2014-2020) biztosította: a munkálatokra vonatkozó szerződések összértéke 16 460 849,60 lej volt (áfa nélkül), amelyből 16 118 710,41 lej EU-s hozzájárulás, 342 139,19 lej pedig a Temesvári Római Katolikus Egyházmegye saját hozzájárulása. Ugyanakkor az egyházmegye saját forrásokból, illetve hazai és külföldi adományokból és támogatásokból a projekt számos más vonatkozását is támogatta.
A temesvári Szent György-székesegyház felújítási munkálatainak megáldását övező liturgikus program már április 13-án elkezdődött. Az ünnepi eseménysorozat csúcspontját a szombati pontifikális szentmise jelenti, mely 10 órakor kezdődik, és amelynek főcelebránsa Miguel Maury Buendía érsek, Románia és a Moldovai Köztársaság (hamarosan távozó) apostoli nunciusa.
Fotó: Facebook/Temesvári egyházmegye
Az eucharisztikus ünnepségen mintegy húsz érsek, püspök és küldött vesz részt az ország különböző római katolikus és görögkatolikus egyházmegyéjéből, valamint külföldről – közölte a temesvári püspökség sajtóirodája. A szentmisén részt vesz Ioan Selejan bánsági metropolita, Temesvár román ortodox érseke és Lukijan Pantelić, Budapest szerb ortodox püspöke, a temesvári egyházmegye adminisztrátora. A történelmi eseményen jelen lesznek a minisztériumok képviselői, parlamenti képviselők, az állami hatóságok, hazai és külföldi civil intézmények, nemzeti kisebbségek képviselői.
A főcelebráns a templomhajó falait tizenkét helyen, nevezetesen a tizenkét szentelési keresztben vagy apostoli keresztben szent olajjal – krizmával – keni meg, majd ezeknél a kereszteknél ünnepélyesen meggyújtják a tizenkét gyertyát. A pontifikális szentmise zenei szolgálatát három énekkar biztosítja. Vasárnap Szent György, a székesegyház és a székeskáptalan védőszentjének ünnepén, a székesegyház búcsúünnepén 11 órakor Pál József Csaba megyés püspök pontifikális szentmisét mutat be három nyelven.
Fotó: A temesvári püspökség sajtóirodája
A régi temesváriak által dómnak nevezett székesegyházat a Dóm téren (ma Piaţa Unirii), a törökök kiűzését követően Ausztriai Károly, azaz III. Károly magyar király kezdeményezésére építették – olvasható a püspökség honlapján. Az építési tervrajzokat Josef Emmanuel Fischer von Erlach császári főépítész készítette; ő vezette a bécsi Hofburg építését is. Az építési munkálatok 1736-ban kezdődtek, majd alig két év múlva, a várost sújtó pestisjárvány miatt, leálltak. Néhány év múltán azonban folytatódtak, így 1754-ben a templom részben elkészült. Gróf Anton Engl von Wagrain csanádi püspök 1754. április 30-án szentelte fel, majd ugyanazon esztendőben, szeptember 8-án az új székesegyházban mutatta be az első szentmisét. A templom barokk stílusban épült, a munkálatokat 1774-ben fejezték be.
Fotó: Facebook/Temesvári egyházmegye
A temesvári egyházmegye – mely közigazgatásilag Arad, Temes, Krassó-Szörény megyét fedi le és és egy kis részt Mehedinți megyéből is – területe 24 755 négyzetkilométer a Gerhardus.ro oldalon olvasható adatok szerint, és négy főesperesi kerületre – Székesegyházi, Temesi, Marosi és Hegyvidéki –, ezen belül pedig nyolc esperesi kerületre tagolódik. A kimutatások szerint mintegy 108 ezer római katolikus hívő lakja. Ebből a honlapon közölt adatok szerint 47 943 magyar (44,1%), 29 454 román (27,1%), 11 860 német (10,9%), 5254 horvát (4,8%), 4771 bolgár (4,4%), 2443 szlovák (2,2%), 2908 roma (2,6%), 2005 cseh (1,8%), 2077 más nemzetiségű (1,9%).
A befejezéshez közeledik a temesvári dóm teljes felújítása, tervek szerint 2023 áprilisában kerül sor a székesegyház újraszentelésére.
Több év kihagyás után ismét Kolozsvárra látogat a Szentegyházi Gyermekfilharmónia, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) megalakulásának 140. évfordulójára szervezett emlékünnepség záró programjaként lép fel.
Negyedik alkalommal gyűlnek össze a lovaskultúra iránt érdeklődők idén nyáron a Barcasági Magyar Lovasnapon. Az eseményt június 14-15-én rendezik remeg Barcaújfaluban.
Újabb állami kezdeményezés kínál legtöbb tízezer lejes támogatást a polgároknak: a kályhaprogram új, energiatakarékosabb fa-, brikett- vagy pellettüzelésű fűtőkészülék beszerzésére ösztönzi 27 megye csaknem 900 hegyvidéki településének lakosságát.
Bezáratta csütörtök délelőtt a kolozsvári Széchenyi téri (Mihai Viteazul) piacot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU), hogy Sellenberk községben megjelent egy anyamedve egy boccsal.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.
Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.
szóljon hozzá!