Csoma Botond: az RMDSZ képviselőinek az a fő munkájuk és feladatuk, hogy az erdélyi magyarok hangját hallassák Brüsszelben és Strasbourgban, nem pedig fordítva
Fotó: Rostás Szabolcs
Rangsorolta európai parlamenti képviselőjelöltjeit pénteki ülésén az RMDSZ csúcsvezetősége, amely ismételten Vincze Loránt és Winkler Gyula jelenlegi eurohonatyáknak szavazott bizalmat. Harmadik helyre sorolták Szilágyi Dóra MIÉRT-elnököt, akinek jelenlétével a nők és a fiatalok támogatását kívánja megszerezni az alakulat.
2024. március 01., 14:312024. március 01., 14:31
2024. március 01., 20:522024. március 01., 20:52
A Szövetség Állandó Tanácsának (SZÁT) Kolozsváron tartott ülése rendkívül vidám hangulatban zajlott, ennek a helyszínen összesereglett újságírók is tanúi voltak, akik sokszor harsány nevetést hallottak kiszűrődni az ülésteremből. A rangsoroló ülés végén meglepetésre nem Kelemen Hunor szövetségi elnök és az EP-lista vezetői álltak a sajtó képviselői elé, hanem Csoma Botond szóvivő, ő ismertette az első három jelölt nevét.
Csoma Botond ismertetése szerint mivel az idei választási évnek óriási a tétje, az RMDSZ úgy ítélte meg, hogy tapasztalt jelöltekre van szükség az Európai Parlamentben, ezért nem szavaztak a változásra. „Jelöltjeink erővel rendelkeznek, edzettek, megfelelőképpen tudják képviselni a magyar érdekeket Brüsszelben, azokkal a eszközökkel, amelyek rendelkezésünkre állnak” – fogalmazott az RMDSZ bukaresti képviselőházi frakcióvezetője. Hozzátette, „a nagy változások évtizedében” szerinte csak az RMDSZ jelöltjei képesek megfelelni a kihívásoknak, és képesek képviselni a magyar érdekeket az Európai Unió fórumain.
Csoma Botond leszögezte, ezeknek a jelölteknek az eddigi tevékenységük alapján az a fő munkájuk és feladatuk, hogy az erdélyi magyarok hangját hallassák Brüsszelben és Strasbourgban, és nem fordítva, azaz nem az EU hangját kell tolmácsolniuk Erdélyben. Az RMDSZ szóvivője fontos üzenetnek nevezte, hogy a Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT) elnöke a 3. helyen szerepel a szövetség EP-jelöltlistáján, külön kiemelve, hogy nőről és fiatalról van szó. „Ez üzenet a nők és a fiatalok számára egyaránt, hogy mindenkire szükség van annak érdekében, hogy sikeresek legyünk. Nekünk meg kell szereznünk azoknak az embereknek a voksainak a 90 százalékát, akik el mennek szavazni, tehát a mozgósításban mindenkire szükség van” – fogalmazott Csoma Botond.
Csoma közölte, várhatóan március folyamán születik meg az egyezség az EMSZ és az RMDSZ között, éppen ezért ebben a pillanatban még nem tudni, lesz-e jelöltjük a tulipános listán. Hozzátette, az az RMDSZ szándéka, hogy csomagban állapodik meg a kisebbik erdélyi magyar politikai alakulattal, és a megállapodás a teljes választási évre szól: a június 9-én rendezendő EP- és helyhatósági megmérettetéstől a december 8-ai romániai parlamenti választásig.
Megkérdeztük azt is, miként látja az RMDSZ, kedvez-e számára az, hogy idén összevonják az európai parlamenti és a helyhatósági választást Romániában. Csoma Botond ennek kapcsán elmondta, voltak viták a témában a szervezeten belül is, és nem tud egyértelmű választ adni a kérdésre. Hozzátette, az RMDSZ regionális politikai alakulatként nem hasonlíthatja magát az országos lefedettséggel rendelkező, kormányzó román Szociáldemokrata Párthoz (PSD), vagy a Nemzeti Liberális Párthoz (PNL), a lényeg azonban szerinte az, hogy a szövetség fel van készülve az összevont választásokra is, a tét pedig az erdélyi magyarok képviselete.
Ennek okát firtató kérdésünkre Csoma Botond úgy válaszolt, hogy az RMDSZ vezetőségének döntése alapján a szóvivő nyújt tájékoztatást az ülésen született határozatokról, a jelölteknek pedig a jövőben számtalanszor alkalmuk nyílik ismertetni programjukat a sajtóval és a választópolgárokkal.
Vincze Loránt és Winkler Gyula újrázhat az uniós törvényhozásban. Középen a 2019-ben az EP-lista 3. helyére rangsorolt, az RMDSZ-ben már aktívan nem politizáló Hegedüs Csilla
Fotó: Haáz Vince
Az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöki tisztégét 2016 óta betöltő, 46 éves Vincze Loránt 2019-ben szerzett EP-mandátumot az RMDSZ színeiben. A Marosvásárhelyen született 46 éves EP-képviselő az újságírói pályáról nyergelt át a politikába, 2011-ben kinevezték az alakulat külügyi titkárának, 2013-2016 között a FUEN alelnökeként, a Minority SafePack európai polgári kezdeményezés koordinátoraként tevékenykedett.
Hozzá képest az 59 éves Winkler Gyula már csak koránál fogva, viszont az RMDSZ-ben kifejtett tevékenysége okán is „régebbi motorosnak” számít a szövetség berkeiben. A Vajdahunyadon született politikus 1996–1999 között Hunyad megyei tanácsosként, 1999-2000 között alprefektusként tevékenykedett, majd a 2000-ben rendezett választásokon megszerezte első parlamenti képviselői mandátumát a tulipános listán.
Kormányzati tisztséget is betöltött 2004-től, amikor megkapta a tárca nélküli kereskedelmi miniszteri posztot a Tăriceanu-kabinetben; a 2007-ben végtrehajtott kormányzati átszervezés után államtitkárként folytatta ugyanannál a kis- és közepes vállalkozásokért és idegenforgalomért felelős minisztériumban. De nem sokáig, mert még ugyanabban az évben kommunikációs és információtechnológiai miniszter lett. Itt sem melegedett meg a helye, mivel a 2007-ben rendezett európai parlamenti választáson annak ellenére szerzett mandátumot, hogy a 3., nem befutóhelyen szerepelt, ám mivel Frunda György nem kívánt az uniós törvényhozásban tevékenykedni, Winkler lett a „nevető harmadik”.
Egyébként az öt évvel ezelőtti EP-választásokon az RMDSZ egy helyen eszközölt cserét: 2019-ben az alakulat vezetősége Winkler Gyula mellé Vincze Lorántot küldte Brüsszelbe, Sógor Csaba 12 év után nem jutott befutóhelyhez.
Részleges „őrségváltás” lesz az RMDSZ európai parlamenti képviseletében, miután az alakulat vezetősége a jelenleg is mandátummal rendelkező Winkler Gyula mellett Vincze Loránt FUEN-elnököt küldi az uniós törvényhozásba, ők kapják a két befutóhelyet.
Két közlekedési baleset is történt csütörtökön késő este Arad megyében, nagyjából azonos időpontban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Portálunk kérdőíves felmérést indított a médiafogyasztási szokások megismerése érdekében. És ha már kutatunk, akkor a Krónikát is górcső alá vesszük.
Székelyföldi látogatásra érkezett pénteken Szijjártó Péter magyar külügyminiszter.
Mintegy 894 ezer lejt (mintegy 179 ezer euró) utal ki a Marcel Ciolacu vezette kormány a tartalékalapból a december 1-jei román nemzeti ünnep alkalmából Gyulafehérvárra tervezett rendezvények megszervezésére.
Zsarolás és illegális fogva tartás vádjával vettek őrizetbe egy szilágysági víz-gázszerelőt és fiát, akik erőszakkal próbálták behajtani egyik falustársuktól az elvégzett munkálatok ellenértékét.
Csaknem hárommillió eurós beruházás eredményeképpen szerda délután felavatták az Arad megyei Pécska határában Románia első sűrített földgázzal (CNG) és folyékony földgázzal üzemelő kamionokat kiszolgáló (LNG) töltőállomását.
Őrizetbe vettek szerda este a maroshévízi rendőrök egy férfit, aki botrányt keltett a város kórházában és agresszívan viselkedett az egészségügyi személyzettel szemben.
Tüntetés zajlott csütörtökön a Fehér megyei Kudzsiron található fegyvergyárban, miután az üzem munkásai szerint tarthatatlanná válik a helyzet a megrendelések hiánya miatt.
Csütörtök hajnalban újabb két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból a hegyimentők – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Felfüggesztette a Szatmár Megyei Törvényszék annak a keresetnek a tárgyalását, amelyet az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) szatmárnémeti szervezete nyújtott be az Arad megyei Ottlaka és Nagypél külterületén létesítendő napelempark megépítése ellen.
szóljon hozzá!