Járhatóbb út. A népszámlálásra vonatkozó törvény módosításainak zöme a kisebbségeknek, így a magyaroknak is kedvez (képünk illusztráció)
Fotó: Haáz Vince
Valószínűleg többen és könnyebben fogják majd vállalni etnikai hovatartozásukat a jövő évi népszámláláson a kisebbségek számára kedvező számos módosításnak köszönhetően – összegzett a Krónikának Barna Gergő szociológus. Az eddigiektől eltérően 2021-ben három szakaszban zajló cenzus próbáját még novemberben megtarthatják.
2020. október 28., 19:192020. október 28., 19:19
2020. október 28., 19:222020. október 28., 19:22
Valós, megbízhatóbb adatokat eredményezhet a romániai lakosságról, és elsősorban a kisebbségekről számos módosítás, melyeket az elmúlt időszakban sikerült kiharcolnia az RMDSZ-nek a 2021-es népszámlálásra vonatkozó törvény kapcsán – számolt be a Krónikának Barna Gergő szociológus, aki külső szakemberként támogatta a szövetség honatyáit a parlamenti munka során.
Emlékeztetett, a kormány még februárban fogadta el a népszavazásra vonatkozó jogszabályt, de ebben nem szerepelt semmilyen, a kisebbségek összeírására vonatkozó kitétel. Az RMDSZ-nek a parlamenti munka során sikerült 29 pontban módosítani a jogszabályt, amelyet mindkét ház elfogadott, és augusztusban az államelnök is kihirdetett. Barna Gergő szerint
– hívta fel a figyelmet a szakember.
Az összeírásnak három szakasza lesz: először összegyűjtik a regiszteri adatokat, azaz összefésülik a különböző adminisztratív adatbázisokat a lakossági nyilvántartótól a nyugdíjpénztárig, egészségbiztosítási pénztárig, telefonszolgáltatókig. A második fázis önkitöltős lesz: a lakosoknak lehetőségük lesz online kitölteni a kérdőívet, otthon vagy az önkormányzatok által létrehozott összeíró pontokon. Ezután, a harmadik szakaszban alkalmazzák a hagyományos módszert: a számlálóbiztosok felkeresik azokat, akik nem vettek részt az önkitöltésben.
Magyar szempontból is sok a változás, a legfontosabb, hogy
„Elvben, ha magyar számlálóbiztos megy egy magyar háztartásba, lehetősége lesz arra, hogy magyarul kérdezzen, és magyarul töltse ki a kérdőívet. Ez jelentős előrelépés 2011-hez képest” – mutatott rá Barna Gergő.
A legutóbbi összeíráson csak mintakérdőív volt kinyomtatva azokon a településeken, ahol a magyarok aránya 20 százalék fölötti – ez jövőre is megmarad arra az esetre, ha a magyar nyelvet nem ismerő számlálóbiztos keres fel magyarokat.
– összegzett Barna Gergő, aki szerint a lehetőség minden olyan kisebbség esetében biztosított lesz, amely igényli, de nemzetközi nyelven is elérhető lesz a felület. A törvény arra is lehetőséget ad, hogy a kisebbségek nyelvén is legyen tájékoztató, felvilágosító kampány. De a számlálóbiztosok munkáját segítő magyar nyelvű eszköztár, útmutatók is lesznek, és az összeíró pontokban is lesz magyar nyelvű támogatás, ha 20 százalék fölötti a magyarság aránya. „Itt kell legyen olyan számlálóbiztos, aki tud magyarul, és magyarul tud segíteni azoknak, akik igénylik” – magyarázta Barna Gergő.
Barna Gergő: „A magyarok anyanyelvükön jobban meg tudják érteni a kérdéseket, pontosabban meg tudják adni a válaszokat, és ez segít abban, hogy valid, megbízható adatokat nyerjünk”
Fotó: Székelyhon Tv
A kisebbségeknek kedvező változtatásoknak több szempontból is jótékony hatása lehet, vélte a szociológus. „Ha magát a szervezési részét nézzük, fennáll egy aszimmetrikus viszony, ha egy román kérdezőbiztos megy be egy magyar háztartásba” – mutatott rá. Ez oldódik azáltal, hogy
„A magyarok anyanyelvükön jobban meg tudják érteni a kérdéseket, pontosabban meg tudják adni a válaszokat, és ez segít abban, hogy valid, megbízható adatokat nyerjünk” – hívta fel a figyelmet Barna Gergő, aki szerint ez amiatt is fontos, mivel a kérdőív nem a legegyszerűbb. Hozzátette, a módosításoktól azt is remélik, hogy többen és könnyebben fogják vállalni etnikai hovatartozásukat, nemcsak a magyar, hanem más romániai kisebbségek esetében is. Ez amiatt is fontos, mivel azoknak, akik csak regiszteri adattal rendelkeznek (nem töltik ki a kérdőívet, és nem kérdezik le őket), nincs etnikai hovatartozásra, anyanyelvre, vallási hovatartozásra vonatkozó adata.
Ezzel kapcsolatosan is született egy fontos törvényi módosítás, hívta fel a figyelmet a szakember. Mégpedig az, hogy
„Ez fontos, mert 2011-ben beemeltek 1,2 millió lakost az adatbázisba, akiknek nem volt etnikuma, és nem mindegy, hogy mihez viszonyítjuk a magyarok arányát” – mondta a szakember. Hozzátette, ez lehetőséget ad arra, hogy ha egy településen nyelvhasználati kérdések merülnek fel, világos legyen, hogy az etnikai arányt hogyan kell számolni.
Az, hogy a regiszteri adatokból bekerülőket milyen módszertan szerint emelik be az adatbázisba, mindenki számára fontos, mutatott rá Barna Gergő.
– emlékeztetett. Ez ugyan az Európai Unióban is elfogadott procedúra, viszont van egy átlátható módszertana, amit Romániában is ki kell dolgozni. „Ez meg kell hogy jelenjen még a népszámlálás előtt, hogy lehessen látni, mi alapján történik majd a végső számoknak a megállapítása. Hiszen az a legfontosabb kérdés, hogy hányan élünk Romániában és az egyes településeken” – mutatott rá Barna Gergő. Példaként a jelenlegi járványhelyzetet említette, hogy a nem egyértelmű demográfiai adatok miatt Bukarestben háromszor számolták újra a fertőzöttségi arányt. „Az lenne a legfontosabb, hogy minél reálisabb képhez jussunk az összeírás végén” – vázolta a célt a társadalomkutató.
mondta a szakember, amikor a külföldi románokról kérdeztük. A demográfiai kérdések a belső mobilitást, illetve a kivándorlást, külföldi munkavállalást firtatják, de lesznek a háztartás összetételélre, illetve az iskolázottságra és gazdasági tevékenységre vonatkozó kérdések is. Ezeket egészítik ki a nemzetiségre, anyanyelvre és felekezeti hovatartozásra vonatkozó etnokulturális kérdések.
Újabb két hónap alatt, október–novemberben zajlana azoknak a felkeresése, akik az önkitöltésben nem vettek részt, azaz a hagyományos összeírás. Az adatok feldolgozása körülbelül egy évet vesz igénybe, valószínűleg 2022 végén fognak megjelenni az első hivatalos eredmények, melyek még előzetes eredmények lesznek. A szakemberek azt remélik, hogy mivel az adatfelvétel már digitálisan történik, ez felgyorsítja a folyamatot.
Bevállalhatják. A kisebbségeknek kedvező változtatásoknak több szempontból is jótékony hatása lehet
Fotó: Pixabay.com
Barna Gergő szerint a törvénymódosítással „kicsit megnyílt a paletta”, és bár ez csak keret, azon reményének adott hangot, hogy ebben a formában lesz gyakorlatba ültetve. „Reméljük, hogy be fogják tartani a törvényi előírásokat” – mondta, hozzátéve, hogy bár a különböző fázisoknak már folyik az előkészítése, egyelőre nincs sok konkrétum. Holott
Valószínűleg minden megyéből kiválasztanak egy-két települést, amelynek néhány népszámlálási körzetében kipróbálják a módszereket, az eszköztárt, a kérdőívet. Egyelőre még nem tudni, hogy a próbanépszámlálás mikor kezdődik, és melyek lesznek az érintett települések, de a mintában kell lenniük olyan helységeknek is, ahol a kérdőív magyar változatát lehet alkalmazni.
„Úgy módosítottuk a törvényt, hogy minél erősebb legyen a rálátásuk ezekre a folyamatokra” – mondta Barna Gergő az önkormányzatokra utalva.
A szociológus szerint a magyarlakta megyeközpontokból is lesznek körzetek a mintában, Csíkszereda, Sepsiszentgyörgy, Szatmárnémeti is bekerülhet a próbafolyamatba. „Nekünk is fontos, hogy lássuk, hogy ami a törvényben van, a gyakorlatban miként lesz alkalmazva, és hogyan fog működni” – mutatott rá a szociológus a magyar nyelvű eszköztárra, kérdőívre utalva.
Kabay Barna filmrendező, forgatókönyvíró, producer, valamint Petényi Katalin forgatókönyvíró, rendező, vágó kapta az idei Bethlen Gábor-díjat.
Hosszas várakozás után Kolozsváron is megjelenhet az IKEA lakberendezési áruházlánc, amely helyi sajtóértesülések szerint a Románia egyik legnagyobb vegyes rendeltetésű beruházása részesévé válhat.
A legtöbb romániai városban november közepén már megnyílnak a karácsonyi vásárok, amelyek január elejéig naponta turisták ezreit vonzzák. A statisztikai intézet adatai alapján tavaly decemberben Brassó, Kolozsvár és Nagyszeben volt a leginkább látogatott.
A román pártok közigazgatási reformja és a családtámogatás szükségessége uralta az RMDSZ Kolozsváron megtartott észak-erdélyi kampánynagygyűlését.
Több erdélyi megye településein razziáztak a rendőrök az elmúlt napokban: Máramaros, Szilágy és Fehér megye egyenruhásai egy-egy községközpontban, illetve városban ,,terepeztek”. A kiszabott bírságok többsége közlekedésrendészeti kihágásokat érintett.
„Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” – ez a mottója a 2024. évi tudományünnepi programsorozatnak – közölte csütörtökön a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kolozsvári Területi Bizottsága .
November 15. és jövő január 5. között rendezik meg a karácsonyi vásárt Aradon. A megbékélési parkban óriáskerékkel és műjégpályával próbálják meg háttérbe szorítani a 13 aradi vértanú emlékművét, a Szabadság-szobrot.
Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy Bihar megyei fiatalembert, aki egy Szatmár megyei településen az egyik utcáról ellopott egy autóbuszt és balesetet okozott – közölte a Szatmár megyei rendőrség.
Az aradi határrendészek négy szíriai állampolgárt tartóztattak fel, akik gyalog akartak átjutni a mezőn Magyarország területére.
Megfagyott két férfi az elmúlt éjjel a Hargita megyei Ége településen.
szóljon hozzá!