Nem változott számottevően a magyar diákok száma az új tanévben

Bár nem nőtt, nem is apadt drasztikusan a magyarul tanuló diákok száma az új tanévben – derül ki a megyei tanfelügyelőségek adataiból. Az általános csökkenési tendencia az egyre gyengébb gyerekvállalási kedvnek tulajdonítható, valamint annak, hogy szórványban a vegyes házasságokból született gyerekeket többnyire román iskolába íratják. A magyar iskola fennmaradása egyes magyar többségű településeken annak is köszönhető, hogy a roma kisebbség gyerekei is oda járnak – mutattak rá a szakemberek.

Krónika

2010. szeptember 14., 08:292010. szeptember 14., 08:29

Nagyjából ugyanannyi diák folytatja magyar nyelven tanulmányait idén Romániában, mint az elmúlt években – derül ki a megyei tanfelügyelőségek egyelőre hozzávetőleges adataiból.

Nagy Éva minisztériumi tanácsadó lapunk kérdésére mára ígérte a végleges, összesített adatokat. A magyarul tanuló diákok száma nem csökkent drasztikusan az elmúlt években, bár nem is nőtt – azokat ugyanis, akik eleve román tannyelvű iskolába szeretnék beíratni gyereküket, nem lehet meggyőzni arról, hogy ne tegyék – mondta el lapunknak Pető Csilla Bihar megyei parlamenti képviselő, a képviselőház oktatási bizottságának tagja.

Mint mondja, nemcsak Biharban, más megyékben is két-három éve stagnál a magyar gyerekek létszáma, egyre jellemzőbbek azonban az átcsoportosítások. A szülők egyre kevésbé szeretik a vegyes iskolákat, szívesebben választják a csak magyar tannyelvű osztályokat működtető tanintézeteket, már ahol van ilyen.

Úgy látják ugyanis, hogy tagozatos iskolákban rosszabb helyzetben vannak a magyar osztályok, mint a román tannyelvűek: sok helyütt olyan oktatók tanítanak, akik más iskolákban is dolgoznak, így nehézkesebben végzik teendőiket.

„Arra is van példa, hogy az olyan iskolákban, ahol túl kevés az osztályterem, és egyes osztályok kénytelenek délután megtartani az óráikat, mindig a magyar gyerekek részesülnek a rendhagyó órarendben, ami igen kényelmetlen a számukra” – sorolta Pető Csilla. Olyan is történt már, hogy egy kéttagozatos iskolából néhány magyar osztályt emiatt beolvasztottak egy másik iskolába. A szórványmegyékben a legrosszabb a helyzet, itt sokszor elkerülhetetlen a vegyes osztályok működtetése, hiszen csak így jön össze a minimális létszám.

Daniel Funeriu: magolás helyett képességfejlesztés

A magoláson alapuló oktatásról a képességfejlesztésre való áttérést szorgalmazta a tanévnyitó alkalmából tegnap Aradon Daniel Funeriu tanügyminiszter. Arra az újságírói kérdésre válaszolva, hogy miben kell változtatni az oktatásnak, Funeriu kifejtette: „Az adatok felhalmozásán, vagyis a magoláson alapuló oktatásról át kell térni a képességekre épülő képzésre, vagyis jóval felkészültebb diákok képzésére”.

Az új tanévvel kapcsolatban elmondta, a gyerekek 90,5 százaléka „közegészségügyi engedéllyel rendelkező iskolákba” járhat. Hozzátette: tudatában van annak, hogy az oktatókat nem fizetik meg eléggé. „Minden rendszer normális működéséhez nagyon jól felkészült, megfelelően szelektált és jól megfizetett humán erőforrásra van szükség. Sajnos Romániában e három feltétel egyike sem teljesült az utóbbi húsz évben” – fejtette ki.

Hozzátette: tanügyminiszterként fő feladatának tartja, hogy visszaadja a romániai oktatás hitelét. Daniel Funeriu tegnap reggel az aradi Dimitrie Ţichindeal Pedagógiai Líceumban vett részt a tanévnyitó ünnepségen, majd több más tanintézetet is felkeresett. A szentannai általános iskolában három órát kellett halasztani a tanévkezdést a miniszteri látogatás miatt. Az ünnepséget eredetileg 9 órára tervezték, azonban mikor kiderült, hogy Funeriu meglátogatja az iskolát, elhalasztották. A diákok és szülők 12 óráig vártak az iskola sportpályáján, hogy meghallgathassák a tárcavezető beszédét.

Németságon az elemista diákok még 13.30-kor az osztálytermekben voltak, a miniszterre várva. Az aradi kisegítő iskolában is félórát késett a tanévkezdés a miniszteri látogatás miatt, a szellemi és testi fogyatékkal élő diákok ott toporogtak az udvaron a kezdésre várva, miközben a tárcavezető az egyik televíziónak nyilatkozott. Az iskola mintegy tíz tanára nem jelent meg az ünnepségen, így tiltakozva a miniszter részvétele ellen.

A legnagyobb Arad megyei tanügyi érdekvédelmi tömörülés, a Demokratikus Tanügyi Szakszervezet (SDI) képviselői arra panaszkodtak, hogy a miniszter nem hívta megbeszélésre az oktatókat, és bírálták részvételét a tanévnyitón. Erre reagálva a tárcavezető elmondta, senki nem kérte tőle, hogy találkozzanak, a nyári vakáció idején pedig számos alkalommal folytatott megbeszélést a tanügyi szakszervezetek országos vezetőivel.

Hírösszefoglaló

Megszűnt az „oktatási turizmus”

Bihar megyében a kilencvenes évek végén az is jellemző volt, hogy a szülők a közeli magyarországi városok iskoláiba járatták gyerekeiket. Pető Csilla szerint ez a trend mára teljesen megszűnt, azonban még mindig fennáll a vegyes házasságokból születő gyerekek problémája, akik az esetek túlnyomó többségében román iskolába fognak járni.

A partiumi megyében évek óta szinte változatlan a magyar osztályok és diákok létszáma. Idén összesen 313 elemi és 277 általános iskolai osztály indul magyar tannyelven, ebből 75 első és 65 ötödik. Magyar nyelven tegnap 1380 elsős kezdte meg tanulmányait a térségben.

Szatmár megyében is egyre ritkább, hogy valaki külföldön folytassa tanulmányait, csak azok választanak külföldi iskolát, akik családostól kivándorolnak – tudtuk meg Kónya László főtanfelügyelő-helyettestől, aki elismerte, hogy még nem készült felmérés arról, hány gyerek tanul külföldön.

A megyében egyelőre nem tudni, hány diák kezdte magyar nyelven az új tanévet, ugyanis az iskolaigazgatóknak 20-áig kell beküldeniük a tanulólétszámra vonatkozó jelentéseket. „Míg nem összesítettük ezeket a listákat, nem tudjuk, hány tanulónk van ebben a tanévben. Egyelőre annyit látni, hogy kevesebb a kilencedikes, mivel tavaly kevesebb volt a nyolcadikos” – fogalmazott Kónya. Hozzátette, „kárpótlásul” az előző évhez képest valamivel több lesz az első osztályos.

Magyar első osztály a Wesselényiben

Tanévkezdés tiltakozásokkal

Számos megyében különböző tiltakozó megmozdulásokkal vette kezdetét az új iskolai év. Kolozs megyében a Szabad Közoktatási Szakszervezetek Szövetségének tagjai a mellükre kitűzött fizetési szalaggal – amelyen a mínusz 25 százalék felirat szerepelt – tiltakoztak a pedagógusok bérének csökkentése ellen a tanévnyitón.

Lucia Cojocaru szakszervezeti vezető rámutatott: „hallgatólagos tüntetésről” van szó, amely révén fel akarják hívni a szülők és a hatóságok figyelmét a tanügyi alkalmazottak sanyarú helyzetére. Hozzátette, a diákok nem hibásak ezért, nem akarják őket büntetni, így nem áll szándékukban a tiltakozás drasztikusabb formáit választani. Temesváron a Vlad Ţepeş Gimnázium mintegy ötven tanára és diákja lépett meghatározatlan időre általános sztrájkba tegnap, így tiltakozva a korábbi igazgató, Tiberiu Ciobanu elbocsátása ellen.

A pedagógusok nem tartották meg a tanévnyitót, és a tanfelügyelőséggel folytatott sikertelen tárgyalás után úgy döntöttek, ma és holnap is folytatják a sztrájkot, míg csütörtökön a tanfelügyelőség székháza előtt tüntetnek a korábbi vezető tisztségébe való visszahelyezését kérve. Halász Ferenc főtanfelügyelő-helyettes tegnap az új igazgatóval, Lia Istinnel együtt megpróbált bemenni az iskolába, de a kapu zárva volt.

Halász Ferenc kifejtette: a tanfelügyelőség törvénytelennek tartja a sztrájkot, és nem hajlandó visszahelyezni a korábbi igazgatót. Târgu Jiuban egy iskola több pedagógusa nem jelent meg a tanévnyitón, a szülők nagy része pedig nem küldte iskolába csemetéjét így tiltakozva az ellen, hogy a nemrég felújított tanintézetet be akarják zárni.

Hírösszefoglaló

Magyar nyelvű első osztály indult tegnap a zilahi Wesselényi Református Kollégiumban, így esély van arra, hogy javul a magyar elemi oktatás helyzete a városban – tudtuk meg Márkus László Szilágy megyei tanfelügyelőtől.

Elmondta, kis, eldugott településeken előfordult, hogy az alacsony diáklétszám miatt be kellett zárni iskolákat, de arra is volt példa, hogy két, tavasszal bezárt iskolát sikerült újraindítaniuk.

A tanfelügyelő hozzáfűzte, kollégái valamennyi településen arra panaszkodnak, hogy csökken a gyerekek létszáma. Zilahon összesen 60 magyar elemista van, és megyeszerte is folyamatos a létszámapadás.

„Évről évre kevesebb a gyerek. Azt nem mondhatni, hogy a fiataljaink elmennének, de a válság hatására csökkent a gyerekvállalási kedv” – mutatott rá a térség demográfiai gondjaira Márkus László. A tanfelügyelő elmondta: az, hogy nem csökkent látványosan a magyar iskolák száma többek között annak is köszönhető, hogy a magyar többségű településen a romák is magyar nyelvű iskolába íratják gyerekeiket. A romáknál nagyobb a népszaporulat, ez segít fenntartani a magyar iskolák létszámegyensúlyát, tette hozzá Márkus László.

Kevesebb osztály nagyobb létszámmal

Kovászna megyében a tavalyhoz képest nem változtak érdemben a beiskolázási számok. Keresztély Irma főtanfelügyelő a Krónikának elmondta: 38 800 tanuló kezdte az új tanévet, 2376 elsőst írattak be. Ez a szám stagnálást jelent, az általános beiskolázási adatok tavalyhoz képest nem változtak, hangsúlyozta a főtanfelügyelő. Mint mondta, a helyzet vidékenként változik, Barót és Bodzaforduló környékén nőtt a diákok száma, míg Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen kevesebb gyerek iratkozott be, azonban a változás mindkét esetben jelentéktelen mértékű.

Hargita megyében sem történt változás tavalyhoz képest, csupán kevesebb osztályt jegyeztek be idén – közölte lapunkkal Ferencz S. Alpár főtanfelügyelő. „Ha az osztályok számát nézzük, csökkenés mutatkozik, ez azonban a minisztériumi rendeletnek tulajdonítható” – magyarázta Ferencz, hozzátéve, hogy az első és ötödik osztályok emelt létszámmal indultak a 2010–2011-es tanévben, egy-egy osztályban 25–30 gyerek is van. A főtanfelügyelő szerint Hargita megyében is számottevő azon fiatalok száma, akik a 8. osztály elvégzése után abbahagyják tanulmányaikat, de igyekeznek megtartani diákjaikat.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 27., péntek

Az RMDSZ párhuzamot von Soós Zoltán büntetőügye és a fekete március között

„Politikai jelentéstartalommal bíró lépésnek” tekinti az RMDSZ, hogy továbbra sem térhet vissza hivatalába Soós Zoltán, Marosvásárhely korrupcióval gyanúsított polgármestere.

Az RMDSZ párhuzamot von Soós Zoltán büntetőügye és a fekete március között
2025. június 27., péntek

Több mint 9000 diák vett részt a kisebbségek anyanyelv képességvizsgáján

Több mint 9000 nyolcadik osztályt végzett diák vett részt pénteken a kisebbségek anyanyelv és irodalom írásbeli vizsgáján – tájékoztatott az oktatási minisztérium.

Több mint 9000 diák vett részt a kisebbségek anyanyelv képességvizsgáján
2025. június 27., péntek

Évek óta nem működik a több mint egymillió lejből felújított öntözőrendszer

Közel hat évvel ezelőtt újították fel az ópálosi szivattyúállomást, amellyel több ezer hektár termőföldet lehetne öntözni Arad megyében, de a berendezés csak néhány hónapig működött, mert a Marosból a csatornába szivattyúzott víz elszivárgott.

Évek óta nem működik a több mint egymillió lejből felújított öntözőrendszer
2025. június 27., péntek

A parajdi bányakatasztrófa a Legfelsőbb Védelmi Tanács asztalán

Nicușor Dan államfő hétfőre összehívta a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését.

A parajdi bányakatasztrófa a Legfelsőbb Védelmi Tanács asztalán
2025. június 27., péntek

Erdélyben viharokkal, máshol kánikulával küszködnek

Viharos, zivataros időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket bocsátott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Erdélyben viharokkal, máshol kánikulával küszködnek
2025. június 25., szerda

Bihar megye akvaparkjai turisták ezreit vonzzák, Kolozs megye a nyomukba sem ér

Bihar megye az elmúlt években felismerte, hogy az egyik legnagyobb természeti erőforrása – a termálvíz – jóval több lehetőséget rejt magában, mint amit eddig kihasználtak.

Bihar megye akvaparkjai turisták ezreit vonzzák, Kolozs megye a nyomukba sem ér
2025. június 25., szerda

Év végéig is eltarthat az akut ivóvízprobléma a Kis-Küküllő menti településeken

Súlyos gondot okoz az ivóvízellátás hiánya Dicsőszentmártonban és a környező Maros megyei településeken a Kis-Küküllő vizének megnövekedett sókoncentrációja miatt, a vezetékes ivóvízellátás több ízben is szünetelt az elmúlt napokban.

Év végéig is eltarthat az akut ivóvízprobléma a Kis-Küküllő menti településeken
2025. június 25., szerda

Pert nyert a prefektúra, elveszik a visszaszolgáltatott falut

Pert nyert az Arad megyei prefektúra az egyetlen családnak visszaszolgáltatott partiumi falu, Zarándnádas ügyében.

Pert nyert a prefektúra, elveszik a visszaszolgáltatott falut
2025. június 25., szerda

Elhunyt Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd, közíró, az Iliescu-rezsim első politikai menekültje

Életének 84. évében meghalt Kincses Előd jogász, közíró, a romániai rendszerváltás utáni időszak egyik legismertebb magyar közéleti alakja, az erdélyi magyar ügyek és érdekek kitartó képviselője, védője.

Elhunyt Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd, közíró, az Iliescu-rezsim első politikai menekültje
2025. június 25., szerda

Három jármű ütközött Élesd terelőútján, két személy életét vesztette

Két Maros megyei személy vesztette életét Élesd terelőútján egy tömegbalesetben kedd délután, két személygépkocsi és egy autóbusz karambolozott.

Három jármű ütközött Élesd terelőútján, két személy életét vesztette