Fotó: Boda L. Gergely
Az aggasztó demográfiai mutatókkal is alátámasztott diáklétszám-csökkenés ellenére sem szándékozik újjáalakítani a magyar tagozatot a marosvásárhelyi Petru Maior Egyetem. A rektori tisztségért harcba szálló profeszszorok inkább az angol, francia, olasz és spanyol nyelvű oktatás beindítását tervezik.
2016. január 28., 13:152016. január 28., 13:15
A magát a régiót legjobban lefedő felsőoktatási intézményeként meghatározó egyetemen a közeljövőben szó sem lehet a magyar nyelvű oktatás visszavezetéséről – fejtette ki lapunknak a rektori tisztségért versengő Călin Enăchescu és Daniel Ştefan.
Ugyan a két jelölt nem veti el teljesen a magyar csoportok létrehozását, azonban jelenleg két okból is megvalósíthatatlannak tartják: egyrészt az egyetem nem rendelkezik elegendő oktatóval, másrészt képtelen felvenni a harcot a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel. „A Sapientia marosvásárhelyi karán szinte minden olyan szak működik, amit mi létre tudnánk hozni. Ráadásul nagyon nehéz egy olyan egyetemmel felvenni a versenyt, amelyet a magyar állam finanszíroz” – érvelt a második rektori mandátumára pályázó Enăchescu.
Fiatalabb kihívója, Daniel Ştefan a magyar nyelvű oktatás akkreditációjában látja a legfőbb nehézséget. Ennek dacára a két tanár angol, francia, olasz és spanyol nyelvű csoportok beindítását tervezi. Kérdésünkre, hogy szerintük a térségben valóban több fiatal beszéli ezt a négy világnyelvet, mint a magyart, a jelenlegi intézményvezető pontosítani kívánt, mondván, hogy ajánlatukkal kimondottan a külföldi diákokat céloznák meg. Erre azért is mutatkozik igény, mivel a hazai demográfiai mutatók szerint vészesen csökken a középiskolások, azaz a potenciális egyetemi hallgatók száma. „Éppen ezért ki kell mennünk a nemzetközi porondra. Az ötvenhat esztendős múlt kötelez” – vélekedett Călin Enăchescu.
A múlt másról szól
Az ötvenhat éves múlt, amelyre a rektor hivatkozik, azonban éppen arról szól, hogy a mai egyetem jogelődjét, a Marosvásárhelyi Pedagógiai Főiskolát 1961-ben létrehozó, a Magyar Autonóm Tartomány Néptanácsa Oktatási-Művelődésügyi Osztályának közleménye szerint az intézményt magyar és román tagozattal kell működtetni. Kezdetben két fakultást létesítettek: román nyelv és irodalom, magyar nyelv és irodalom, valamint fizika, kémia és ipari ismeretek néven. A főiskola hároméves képzést nyújtott, és az általános iskola felső tagozatán oktató pedagógusokat képzett.
Idővel a Ceauşescu-rendszer felszámolta a marosvásárhelyi pedagógusképzést, és 1981-ben almérnöki főiskolává alakította az intézményt. A teljes elrománosítási folyamat az 1990-es évek elején indult be, amikor politikai okokból több értékes magyar oktatót is eltávolítottak vezetői beosztásából. Az etnikai tisztogatás volt az egyik szikrája annak a lángnak, amely begyújtotta a Sapientia létrehozásának tervét. Ennek későbbi alapítója, Hollanda Dénes professzor is kénytelen volt búcsút venni a mérnöki egyetemtől, ahol azelőtt négyszer is dékánnak választották.
Trianon előtti épületek
Az 1996-tól a Petru Maior Marosvásárhelyen született görög katolikus pap, író és történész, az Erdélyi Iskola meghatározó alakja nevét viselő egyetem lényegében két, múlt század eleji szecessziós épületben székel. A Radó Sándor által tervezett és a magyar állam pénzén, egymás szomszédságában felhúzott impozáns épületek eredetileg is oktatási célt szolgáltak. A Bernády-tériben a Polgári Fiúiskola, a másikban a Széchenyi István Felső Kereskedelmi Iskola működött.
Az impériumváltás után, 1921-ben az Apafi Mihály (Nicolae Iorga) utcai ingatlanba a Magyar Leánylíceum került át. Rá egy évre a román leánylíceumnak is helyet szorítottak, és 1925-ben a magyar osztályokat felszámolták. A második világháború alatt visszatért a magyar nyelvű oktatás, de Észak-Erdély újbóli Romániához való csatolása után 1961-ig, a főiskola létesítéséig, fokozatosan kikopott az intézményből. Később az épület dísztermét ékesítő festett ablak is odalett, amely az egykori iskola névadóját, Széchenyi Istvánt ábrázolta.
Öt napon át száz Szilágy megyei rendőr elsősorban a gyalogosokat ellenőrizte, hogy mennyire tartják be a közlekedésrendészeti szabályokat. Az április 22–27. között falun és városon megtartott megyei szintű razzia a megelőzésre helyezte a hangsúlyt.
Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen – tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.
A Fehér megyei Tövisen avatták fel kedden Románia legnagyobb napelemparkját. Az összesen 55 millió eurós napelempark-beruházás – ebből 15 millió euró vissza nem térítendő támogatás – az országos helyreállítási terv (PNRR) részét képezi.
A május elsejei hosszú hétvégén általában jó idő lesz, a sokéves átlagnál helyenként jóval magasabb hőmérsékletekkel, de a hegyekben és dombvidéken elszórtan átmeneti légköri instabilitás is előfordulhat.
Egy második világháborús repülőbombát találtak szerdán reggel az aradi Neuman Ferenc Aréna közelében, egy építkezésen.
Lelkiismeret szerinti voksolást javasol szimpatizánsainak a román elnökválasztás május 4-én, vasárnap tartandó első fordulóján az egyik kisebbik erdélyi magyar párt, a Magyar Polgári Erő (MPE).
A palántanevelés idénye van, amikor a gazdák igyekeznek megbízható emberektől vásárolni kiültetésre kerülő zöldségpalántákat. A Szilágy megyei Rátonban az Illés család palántakínálatát a megye több piacán is jól ismerik, sok visszajáró vásárlójuk van.
Szerdától folytatódhat az oktatás a nagyszebeni Samuel von Brukenthal Főgimnáziumban – közölte kedd este a Szeben megyei egészségügyi igazgatóság (DSP) döntését az intézmény sajtószóvivője.
Több mint 60 tűzoltó dolgozik a szászrégeni raktárépületnél kiütött tűz eloltásán.
Egy vízzel teli régi csatornába esett és meghalt két gyermek kedd délután a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
szóljon hozzá!