2011. március 30., 09:012011. március 30., 09:01
Az Erdély legnagyobb barokk kastélyaként számon tartott ingatlan egykori gyönyörű kertjében jelenleg egy biológiai kutatóállomás és egy botanikus kert is működik, azokat a területeket pedig hiába követelte a család a román államtól, nem jártak sikerrel. Az épület pedig pontosan a kastélykertből kialakított botanikus kert közepén áll.
Alapfokon a kolozsvári törvényszék tagadta meg ebbéli jogukat, most pedig a bukaresti bíróság megerősítette a kincses városiak döntését. Cosmin Sicora, a botanikus kertet is működtető biológiai kutatóállomás igazgatója elmondta, a kolozsvári törvényszék azért tagadta meg a teljes körű restitúciót, mivel a kastélykertben közintézmény működik, a törvény előírásai szerint pedig az ilyen területeket, illetve a rajtuk levő ingatlanokat nem lehet természetben visszaszolgáltatni. Sicora ugyanakkor úgy tudja, hogy a Wesselényi örökösök csak akkor kapják meg a kastély tulajdonjogát, ha visszafizetik a román államnak azt a pénzösszeget, amelyet annak ellenértékeként kaptak 1995-ben.
Ezzel szemben a kutatóintézet igazgatója azt mondja, hogy a család nem kérte olyan területek visszaszolgáltatását, amelyeken egyebek mellett a Wesselényiek kriptája, illetve egykori istállójuk található. Éppen ezért Sicora azt tervezi, hogy a régi fényképek alapján az általa vezetett intézmény restaurálja a kriptát, s már egy magyarországi alapítvánnyal is felvették a kapcsolatot, akik segítenék munkájukat. A korábbi feljegyzések szerint egyébként 12 sírkő volt a kriptában, ezekből kettő maradt fenn, azokat is 1995-ben átszállították a zsibói református templomba. A szóbeszéd szerint a többit a helyi lakosok házaik alapjának kialakításához használták fel. A kommunizmus idején egyébként a kastélyban általános iskola, gimnázium és kollégium működött.
Öt napon át száz Szilágy megyei rendőr elsősorban a gyalogosokat ellenőrizte, hogy mennyire tartják be a közlekedésrendészeti szabályokat. Az április 22–27. között falun és városon megtartott megyei szintű razzia a megelőzésre helyezte a hangsúlyt.
Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen – tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.
A Fehér megyei Tövisen avatták fel kedden Románia legnagyobb napelemparkját. Az összesen 55 millió eurós napelempark-beruházás – ebből 15 millió euró vissza nem térítendő támogatás – az országos helyreállítási terv (PNRR) részét képezi.
A május elsejei hosszú hétvégén általában jó idő lesz, a sokéves átlagnál helyenként jóval magasabb hőmérsékletekkel, de a hegyekben és dombvidéken elszórtan átmeneti légköri instabilitás is előfordulhat.
Egy második világháborús repülőbombát találtak szerdán reggel az aradi Neuman Ferenc Aréna közelében, egy építkezésen.
Lelkiismeret szerinti voksolást javasol szimpatizánsainak a román elnökválasztás május 4-én, vasárnap tartandó első fordulóján az egyik kisebbik erdélyi magyar párt, a Magyar Polgári Erő (MPE).
A palántanevelés idénye van, amikor a gazdák igyekeznek megbízható emberektől vásárolni kiültetésre kerülő zöldségpalántákat. A Szilágy megyei Rátonban az Illés család palántakínálatát a megye több piacán is jól ismerik, sok visszajáró vásárlójuk van.
Szerdától folytatódhat az oktatás a nagyszebeni Samuel von Brukenthal Főgimnáziumban – közölte kedd este a Szeben megyei egészségügyi igazgatóság (DSP) döntését az intézmény sajtószóvivője.
Több mint 60 tűzoltó dolgozik a szászrégeni raktárépületnél kiütött tűz eloltásán.
Egy vízzel teli régi csatornába esett és meghalt két gyermek kedd délután a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
szóljon hozzá!