Kereskényi Gábor polgármester (trikolór-szalaggal) szerint a magyar áldozatok is megérdemeltek volna egy Miatyánkot az anyanyelvükön
Fotó: Kereskényi Gábor/Facebook
Megtagadták a szervezők Szatmárnémetiben, hogy magyarul is imádkozzanak az 1989-es forradalom hőseiért a rendszerváltó események 34. évfordulóján; a polgármester és a megyei tanácselnök szót emelt az eljárás ellen.
2023. december 23., 12:502023. december 23., 12:50
2023. december 23., 14:522023. december 23., 14:52
A szatmári megyeszékhelyen pénteken emlékeztek a forradalomra, a véres események áldozataira a város központjában 2019-ben felavatott Antikommunista Ellenállás Emlékművénél. Az eseményen részt vett Radu Roca prefektus, Kereskényi Gábor polgármester és Pataki Csaba, a Szatmár megyei önkormányzat elnöke is. Kereskényi később közösségi oldalán kifogásolta, hogy az 1989-es forradalomra emlékező esemény szervezői
Az RMDSZ-es polgármester hozzátette: Ioan Marinel Ciul, Grigore Zimbru és Raluca Sălăjan mellett a rendszerváltás magyar nemzetiségű szatmári mártírjai, Király Mihály, Sófalvi György, Szabó Antal és Gergely Csaba is „megérdemel egy Miatyánkot az anyanyelvén”. (Egyébként mind a négy magyar áldozat kötelező sorkatonai szolgálatát töltötte a rendszerváltás idején).
Bírálta a gesztust Pataki Csaba tanácselnök is, emlékeztetve, hogy 1989 decemberében Temesváron egy református lelkész volt az, aki hangosan kiállt a kommunista diktatúra elnyomásaival szemben. „Hangja az egész országhoz elért és elhozta a változást. Ma Szatmárnémetiben közösségünk lelkészei nem kaphatnak szót, nem szólhatnak anyanyelvükön a szabadságért életüket adó forradalmárokról a nekik szentelt megemlékezésen. Ilyenkor azt érezzük, hogy hősi haláluk hiábavaló volt, és a 89 előtti eszmék még ma is felütik fejüket” – írta ugyancsak közösségi oldalán a Szatmár megyei közgyűlés RMDSZ-es elnöke.
A Szatmár.ro portál szerint a forradalmi megemlékezést a Szatmár megyei prefektúra szervezte. Radu Roca prefektus különben betölti a román Szociáldemokrata Párt (PSD) szatmárnémeti szervezetének elnöki tisztségét, és a kormánypárt őt indítja polgármesterjelöltként a 2024-es helyhatósági választáson a megyeszékhelyen.
Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.
Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.
Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.
2 hozzászólás