Akár kézzel írjuk meg, akár kitöltjük az űrlapot, mindenképpen kézzel kell aláírnunk az igazolást
Fotó: Gábos Albin
A belügyminisztérium javaslata alapján kétezer lejre felsrófolt bírsággal lesz sújtható az a személy, aki hiányosan töltötte ki vagy otthon felejtette az otthona elhagyására feljogosító, saját felelősségre írt nyilatkozatot. Nem könnyíti a lakosság dolgát az sem, hogy a hatóságok csak a kézzel aláírt okiratokat fogadják el.
2020. április 01., 08:372020. április 01., 08:37
Nem április elsejei tréfa: a román hatóságok egyszerre két csapást mérnének azokra, akik mindössze részlegesen töltötték ki a saját felelősségre írt nyilatkozatukat, vagy számítógépes program segítségével írták alá. A szükségállapot idején hatályba lépett katonai rendeletek értelmében azon túlmenően, hogy minden egyes nyilatkozatot érvénytelennek tekintenek, amelyet nem tintával vagy golyóstollal írtak alá,
Az első katonai rendelet megszületése óta a rendőrség mintegy 35 ezer személyt büntetett kihágásért, összesen több mint 10 millió eurónak megfelelő összegre.
Míg a szigorítást a társadalom nagy része elengedhetetlen lépésnek tartja, sokan nem értik, hogy a digitális technika korszakában miért kell ragaszkodni a papíralapú és hagyományos módon aláírt nyilatkozatokhoz. Annál is inkább, mivel a kijárási tilalomhoz hasonló más fontos esetekben is el szokták fogadni az elektronikus aláírást. Arról nem beszélve, hogy nemcsak a kereskedelmi bankokon, hanem az államkincstáron keresztül is a vállalatok akár milliós nagyságrendű tranzakciókat bonyolíthatnak az illetékesek elektronikus aláírásával.
A március 23-án foganatosított éjjeli, majd 25-étől napközben is kiterjesztett kijárási tilalom első napjaiban még érvényesnek tekintett digitális aláírás a lehető legegyszerűbb módon történt: a nyilatkozatot számítógépen kitöltő személy ujjával a telefonján vagy egerével a számítógép képernyőjén „lerajzolta” a szignóját. Azonban
A rendőrség, csendőrség és katonaság mindkét esetben elfogadja a dokumentumok telefonon, táblagépen felmutatott fényképváltozatát is.
Fotó: Bíró Blanka
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) által a napokban elérhetővé tett Formular.sts.ro platformon elérhető az online kitölthető űrlap; ez egyébként az egyetlen hivatalos online felület, amelyet a saját felelősségre tett nyilatkozat kitöltésére használni lehet. Bár sokan úgy értelmezték, hogy a formanyomtatvány online is aláírható (majd lefényképezhető) különböző számítógépes programok segítségével, a bukaresti stratégiai kommunikációs törzs leszögezte, hogy ezt nem fogadják el a hatóságok.
A tintafestékhez való visszatérést nagyon sokan bírálják. Cătălin Drulă, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselőházi frakcióvezetője mérhetetlen butaságnak nevezte a kormány intézkedését.
– háborgott a hatóságok logikátlanságán Drulă. A politikus szomorúnak tartja, hogy ilyen nehéz helyzetben még akadnak olyan felelős személyek, akik a digitalizáció és innováció elutasításával, illetve a bürokrácia növelésével tovább nehezítik az amúgy is számos megpróbáltatásnak kitett állampolgárok életét. Hasonló álláspontot képvisel az RTPR ügyvédi iroda is, amelynek jogászai egyetértenek azzal, hogy a járvány terjedésének megfékezése érdekében a kormánynak jogában áll újabb és újabb szigorításokat hozni, csakhogy a papírhoz és a golyóstollhoz való visszatérés bürokrácianövelő megoldást jelent.
Ahhoz képest, hogy felsőbb szinteken a digitális aláírás törvényességéről folyik a vita, Adrian Pănescu, a Hargita megyei prefektúra sajtószóvivője lapcsaládunknak nyilatkozva kijelentette: az aláíratlan dokumentum is érvényes.
– fejtette ki a kormányhivatal illetékese.
A nyilatkozatok körüli bizonytalanságot tovább bonyolítja az is, hogy míg egyes megyékben a lakásukat 11 és 13 óra közt elhagyó, 65 éven felüli időseknek minden egyes alkalommal be kell mutatniuk a nyilatkozatot, a Hargita megyei prefektúra álláspontja szerint elegendő, ha a személyazonossági igazolványukkal igazolják magukat.
Fotó: Haáz Vince
A napi több mint másfél millió eurós összbírság alapján emberijog-védő szervezetek és jogászok arra a következtetésre jutottak, hogy a hatóságok az államkasszán próbálnak segíteni a rendkívül nehéz időkben. Felmerült, hogy
A Romániai Szövetség az Emberi Jogok Védelmére – Helsinki Bizottság (APADOR-CH) honlapján részletesen és közérthetően mutatja be, miként kell megóvni egy általunk igazságtalannak vélt pénzbírság jegyzőkönyvét. Az emberijog-védők formanyomtatványt is közzétettek, amely szükség esetén használható. Az APADOR-CH ugyanakkor arra biztat minden egyes érintett polgárt, hogy döntésétől függetlenül előbb a megadott 15 napos határidőn belül fizesse ki a minimális büntetés felét. „Ha a bíróság úgy dönt, hogy az illetőnek még sincs igaza, akkor egy minimális összeget veszít. Ha megnyeri a pert, a pénzt visszakapja” – olvasható a tájékoztatóban.
A Cuculiș & Asociaţii ügyvédi iroda képviselői szerint egyértelmű, hogy a hatóságok túlreagálták a katonai rendeleteket.
Adrian Cuculiș ügyvéd úgy véli, a napi 1,5 millió eurós bírságok egyértelműen arra utalnak, hogy az állami szervek számos esetben törvénytelenül és erkölcstelenül járnak el.
Míg az emberijog-védők és ügyvédek csak bizonyos hatósági túlkapásokra figyelmeztetnek, több, magát nyíltan nacionalistának valló román szervezet nyomást gyakorol az államapparátusra, követelve a görögkeleti templomok újranyitását.
Az aláírók úgy vélik, a hatóságok csak ürügyként használják fel a járványveszélyt, és a sajtó meg a civil társadalom egy részének hathatós segítségével valóságos támadást intéznek a román ortodox egyház ellen. A közlemény aláírói között találhatunk több olyan szélsőjobboldali, vasgárdista és xenofób elveket való szervezetet, mint például a Calea Neamului, a Frăţia Ortodoxă, Ion Gavrilă Ogoranu Alapítvány, Purtătorul de Biruinţă, amely az utóbbi időben számos magyarellenes megnyilvánulás kezdeményezőjeként, rendezőjeként hívta fel magára a figyelmet.
Szintén a gyülekezési tilalom megszegésére buzdított videóüzenetében az egyháza által felfüggesztett ortodox pap, Cristian Pomohaci, aki székelymosoni birtokán kiskorúakkal kezdett közös éneklésbe. A korábban pedofíliával vádolt pópa a kisfilmen arra kéri a gyerekeket, hogy „jöjjenek közelebb hozzá”, és úgy dicsérjék az Urat. A hatóságok 5000 lejes bírságot szabtak ki emiatt.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!