Fotó: Barabás Ákos
Hétvégén is sztrájkoltak a parajdi sóbánya alkalmazottai, akiknek képviselőit hétfőn délutánra Bukarestbe hívták, ők azonban visszautasították a kérést, ugyanis azt szeretnék, ha az illetékesek mennének el hozzájuk.
2018. február 26., 09:482018. február 26., 09:48
Hétvégén is folytatták a csütörtökön kirobbantott spontán sztrájkot a parajdi sóbányában: az alkalmazottak azt is visszautasították, hogy legalább a turistáknak lehetőséget biztosítsanak a bányalátogatásra.
A tiltakozók a vállalat vezetőtanácsának elnökével, az Országos Sótársaság vezérigazgatójával, valamint a gazdasági minisztérium „döntéshozóival” akarnak egyeztetni. Jean-Adrian Andrei Hargita megyei prefektus az Agerpres hírügynökségnek elmondta: arra kérték a sztrájkolókat, hogy legalább a turisztikai tevékenységet engedélyezzék, de a bányászok ebbe sem voltak hajlandóak belemenni.
Az alkalmazottak azonban ezt visszautasították, ezt Kelemen József is megerősítette. Leszögezte: elvárják, hogy az illetékes miniszterek küldjenek hozzájuk „döntéshozókat”, hiszen erre minden lehetőségük és hatalmuk megvan. „Hiába megyek én oda három munkatársammal, úgy fogok táncolni, ahogy ők fütyülnek. Ezt az akciót nem a szakszervezet szervezte, hanem az alkalmazottak spontán beszüntették a munkát, ez mindenkinek a saját döntése volt. Nem mehetek Bukarestbe 130 emberrel” – fogalmazott a szakszervezeti vezető.
Kelemen szombaton azt is elmondta: mintegy hatvanan – az aktuális műszakban dolgozó bányászok – várakoznak a bánya bejáratánál, és mindenekelőtt hosszú távú, hatékony bérezési stratégiát követelnek, hiszen a vájárok 80 százaléka szinte létminimumon él.
A parajdi sóbányában csütörtök reggel robbant ki spontán sztrájk, az 51 százalékban a gazdasági minisztérium, 49 százalékban a Proprietatea Alap tulajdonában levő vállalat alkalmazottai három pontban fogalmazták meg követeléseiket. A bányászok 20 százalékos béremelést, valamint a sóbánya vezetőségének lemondását követelik, továbbá azt is nehezményezik, hogy a tavalyi minimálbér-emelés miatt egyenlőtlenné vált a bérezés, ugyanis a szakképzetlen alkalmazottak majdnem ugyanannyit keresnek, mint szakképzett kollégáik.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!