Cserélni kell. A nyári autógumik 7 Celsius-fok alatt elveszítik előnyös tulajdonságaikat
Fotó: Pál Emil
Nem kis összegre büntetik azokat a gépjármű-tulajdonosokat, akik nem cserélik le időben a nyári abroncsokat. Egresi András szatmári szakember lapunk megkeresésére összefoglalta, mikor és mire kell figyelni gumicserekor. Közben nagy áremelkedéssel kellett számolniuk azoknak, akik újonnan szerezték be idén autójukra a téli gumit – de nem minden esetben az a jó, ha a drágábbat választják.
2022. november 30., 09:002022. november 30., 09:00
A román gépjármű-nyilvántartási hivatal (RAR) ismét kénytelen volt megcáfolni azt az évről évre elterjedő „mítoszt”, miszerint a járművezetőket megbüntetik, ha november 1-jén nem szereltetik fel autójukra a téli gumiabroncsokat.
Ugyanakkor a hatóság felhívja a figyelmet, hogy a márkanevektől függetlenül minden olyan gumiabroncs, melyet az M és S (sár és hó) betűkkel jelölnek M+S, M. S. vagy M&S formában, megfelel a közúti jogszabályokban meghatározott, a téli körülmények közötti használatra vonatkozó követelményeknek.
Fotó: Pinti Attila
A megfelelő gumiabroncsok hiánya esetén a büntetés 1305 és 2900 lej közötti összeg, de a jármű forgalmi engedélye is bevonható.
Egresi András, a szatmári Ger Bog Kft. munkatársa a Krónikának úgy fogalmazott: a hőmérséklettől függ a gumiabroncsok lecserélése. Abban az esetben, ha a levegő 7 Celsius-fok alá hűl, a nyári autógumik elveszítik előnyös tulajdonságaikat: a futófelület megkeménykedik, a tapadás csökken.
Arra a kérdésre, hogy Romániában mennyire közkedvelt és ajánlott az „all seasons” (négy évszakos) gumiabroncs, a szakértő elmondta, a gumiszervizek körében ez nagyon kényes téma. Annak ellenére, hogy a négy évszakosak évről évre egyre jobbak, biztonság szempontjából a télit és a nyárit szezonhoz illően ajánlják azoknak a gépjármű-tulajdonosoknak, akik évente legalább 10 000 kilométert tesznek meg. Akik kevesebbet utaznak, azok nyugodtabb szívvel használhatják az all seasons gumiabroncsokat.
„Gyakran előfordul, hogy a kliens M+S gumiabroncsot kér, viszont ilyenkor érdemes figyelni a konkrétumokra, hiszen ugyanúgy a négy évszakoson és a télin is jelen van az M+S címke, annyi különbséggel, hogy utóbbin a hegynek és a hópihének is szerepelnie kell” – részletezte Egresi András.
Fotó: Pinti Attila
viszont olyanok is akadnak, akik nem megfelelő, balesetveszélyes gumiabroncsokkal közlekednek, és csak akkor cserélik le ezeket, amikor leesett a hó.
A szakember arra is kitért, hogy az üzemanyagár-növekedés miatt forgalom-visszaesést tapasztalnak, megcsappant a klienskör, viszont naponta akad munka. A gépjármű-tulajdonosok próbálják a végletekig „nyúzni” a régi abroncsokat; ha nagyon muszáj, olcsóbb variánst vesznek.
„Aki gyakran használja az autót, az karbantartja. A Németországból importált gépjárművekkel is gondok vannak. Az inflációval a gumicsere-szolgáltatás is drágult. Több szervizzel tartom a kapcsolatot, mindenhol árnövekedés volt” – összegzett a szakember, aki szerint a biztonságos közlekedés érdekében a gépkocsivezetőknek időben le kell cserélniük az abroncsokat, és áldozni kell a minőségre is.
Közben nagy áremelkedéssel kellett számolniuk azoknak, akik újonnan szerezték be idén autójukra a téli gumit – de nem minden esetben az a jó, ha a drágábbat választják. A téligumi-árak elsősorban mérettől függnek, de egységesen elmondható, hogy a tavalyhoz képest 20–25 százalékos emelkedéssel kell számolni, amennyiben új abroncsot szeretnének vásárolni a járműtulajdonosok – nyilatkozta lapcsaládunknak Benedek Sándor székelyudvarhelyi szerviztulajdonos.
Tapasztalata alapján – hasonlóan a korábbi évekhez – az emberek nagy többsége, nagyjából 80 százaléka az olcsóbb gumiabroncsokat vásárolja meg, a maradék húsz választja csak a közép- és felső kategóriás minőséget.
Elmondása szerint sokszor nem az a jó, ami drága: kevesebb pénzért is lehet jó gumikat vásárolni, „csak utána kell nézni”. Benedek továbbá felhívta a figyelmet az ADAC német autóklub idei tesztjeire, ahol a világhírű márkák mellett a top háromba egy kevesek által ismert termék is bekerült.
Fotó: Pinti Attila
Figyelni kell arra is – folytatta –, hogy ha a járműtulajdonosok használt téli gumit szerelnek fel, azok ne legyenek háromévesnél idősebbek. A téli gumiabroncsokon kopást mutató mélységjelző is van, viszont nem ajánlatos addig nyúzni a gumit, legalább 4 mm-nek kell lennie a fogazatvastagságnak – mondta.
Benedek szerint ezek a fajtájú gumik leginkább alföldön ajánlottak, ahol csekélyebbek a domborzati szintkülönbségek, és nincs nagy mértékű havazás. A négy évszakos abroncs minőségéről Benedek elmondta: ezek már vegyes keverésűek, hiszen mind a téli, mind a nyári időjárásnak meg kell felelniük – ez azonban csak enyhe tél esetén lehet elfogadható.
Az aradi magyar oktatás háttérintézményeként működő Alma Mater Alapítvány a diákság és a tanintézmény támogatása mellett idén is folytatja a közösségi programok szervezését, melyek az aradi magyarság egészéhez szólnak.
Az évszázad fagykáraként éli meg sok partiumi gazda az elmúlt egy hét éjszakai fagyhullámát, ami tönkretette az idei barack- és cseresznyetermést, de súlyosan károsította a szilva, alma, körte és egyéb gyümölcsfajta termését is.
A raklapokon vagy egyenesen a földön őrzött növényvédő szereket Barza (Bârsa) községben, egy cég telephelyén találták.
Egy nap alatt 115 ezer lejre bírságoltak meg gyorshajtókat a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai. A Speedmarathon nevű európai rendőrségi akció egész héten folytatódik.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
A barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne – nyilatkozta csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Hivatali visszaélés miatt vádat emelt az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Székelyudvarhely korábbi polgármestere, Gálfi Árpád ellen – közölte csütörtökön a vádhatóság.
Aláírták a Szilágynagyfalu–Vaskapu-sztrádaszakasz kivitelezési szerződését, amivel lezárult az észak-erdélyi autópálya közbeszerzési eljárása.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
1 hozzászólás