Bartha Barna zsidózik, és afölött kesereg, hogy nem folyamodnak emberöléshez a székelyek
Fotó: Bartha Barna/Facebook
Nem esik a büntetőjog kategóriájába a Mi Hazánk szerint, hogy nemzetpolitikai kabinetjének vezetője erdélyi magyar újságíró felakasztásáról beszélt egy székelyföldi fórumon. Miközben a Bartha Barna akasztásos „eszmefuttatásáról” beszámoló Transtelex nem fedte fel, kiről beszélt a politikus, az anyaországi ellenzéki párt a Krónikának elárulta: Parászka Borókáról, a Marosvásárhelyi Rádió munkatársáról volt szó, és kivizsgálják az esetet. Az újságíró lapunkkal közölte, az illetékes hatóságokhoz fordul a történtek nyomán.
2022. november 03., 20:442022. november 03., 20:44
2022. november 03., 21:482022. november 03., 21:48
A Transtelex szerdán közölt cikkében számolt be arról, hogy ismert erdélyi újságíró akasztásáról beszélt székelyföldi szervezetépítő „turnéjának” sepsiszentgyörgyi fórumán Bartha Barna. A Mi Hazánk nemzetpolitikai kabinetének vezetője az esemény maroknyi részvevője előtt keményen ostorozta a magyarországi sajtót. Szerinte ha kétszer annyit élt volna, Nicolae Ceaușescu román kommunista diktátor akkor se tudott volna akkora kárt okozni a székely népnek, mint „az RTL Klub és a bandája”, valamint a Duna TV. Az erdélyi portál idézeteket közöl a Mi Hazánk politikusának kirohanásából, nem fedi fel azonban, hogy melyik magyar újságírót támadja Bartha.
„A naiv és tiszta székely nép óhajtotta a magyar szót, és akkor megjelent a Magyar Televízió a maga mocskával a zsidók által pontosan kitalált bomlasztó pusztító programokkal, mocsokkal. Vagy meg lehet hallgatni a Marosvásárhelyi Rádióból Parászka Borókát. Hát ha az ilyeneket a magyarok nem tudják felakasztani, nem tudják kiiktatni maguk közül, akkor nem csoda, hogy oda jutunk, ahova jutunk. És ő is székelynek vallja magát természetesen. Nem tudom, ki ismeri Parászka tevékenységét, nincsenek szavaim rá, nem lehet minősíteni” – hangoztatta Bartha a szentgyörgyi fórumon.
A szélsőségesként elkönyvelt magyarországi ellenzéki alakulat politikusa hozzátette, „ezeket” egy nép ki kell közösítse a maga köreiből. „Ki kell kérje magának az erdélyi magyarság, a székelyek, hogy ilyen emberek rádióban vagy bárhol is… Ez egy borzasztó intelligens újságírónő, de ennél nagyobb gazembert én életemben nem láttam” – fogalmazott Bartha, aki a Transtelex szerint marosvásárhelyi származású. A portál egyébként az érintett védelmére hivatkozva nem tárta fel az újságíró nevét, és az ügyben született második, a telexes anyagra hivatkozó cikkükben sem nevezik meg Parászkát.
Többek között azt kérdeztük tőle, valóban elhangzottak az idézett kijelentései, ha nem tőle származnak, kért-e helyesbítést, valóban felakasztatna egy újságírót a véleménye miatt, ki az a médiamunkás, akinek a meggyilkolását szükségesnek tartja, tisztában van-e azzal, hogy kijelentésével emberölésre bujtogatott, ezáltal a büntető törvénykönyvbe ütköző cselekedetet hajtott végre. Továbbá mindezek után tervezi-e, hogy lemond a Mi Hazánkban betöltött tisztségeiről.
Drótpostán kerestük az ügyben kérdéseinkkel az idén áprilisban rendezett magyarországi választáson országgyűlési képviselethez jutott pártot. Megkeresésünkre Kisberk Szabolcs kommunikációs igazgató feltárta, hogy alakulata vezető politikusa Parászka Borókára gondolt, de kikötötte: válaszaik közléséhez csak eredeti formájukban járulnak hozzá. Íme: „Az elhangzottak - ha valóban elhangzottak és valóban így hangzottak el - nem esnek a büntetőjog kategóriájába. A Transtelex által idézettek, amelyek Parászka Borókára vonatkoztak - aki egyébként egy magyar és nemzetellenes provokátor, nem pedig újságíró - biztosan nem esnek ebbe a kategóriába. Nyilvánvalóan nem tartjuk szükségesnek senki meggyilkolását. Kivizsgáljuk az esetet”.
Vagyis a Mi Hazánk szerint nem esik a büntetőjog kategóriájába, hogy Bartha Barna szerint szükséges és indokolt Parászka Boróka meggyilkolása. De mit mond erről a román büntető törvénykönyv? „Felbujtónak minősül az a személy, aki szándékosan rábír egy másik személyt a büntető törvénykönyvben szereplő cselekedet végrehajtására” – határozza meg a felbujtó fogalmát a román Btk. VI. fejezetének 47. cikkelye.
Parászka Boróka szerint Bartha Barna szavai nem kommentárra szorulnak, hanem igazságszolgáltatásra és jogvédelemre
Fotó: Facebook/Parászka Boróka
A Krónika csütörtökön ugyancsak e-mailen kérte ki a történtek kapcsán Parászka Boróka véleményét. Megkérdeztük a Marosvásárhelyi Rádió munkatársát, miként kommentálja a magyarországi politikus kijelentéseit, és tervezi-e, hogy feljelentést tesz a hatóságoknál a Bartha Barna által elmondottak miatt. Az újságíró csütörtök este megkeresésünkre közölte: Bartha Barna szavai nem kommentárra szorulnak, hanem igazságszolgáltatásra és jogvédelemre. „Ezekért, ahogy a korábbi bántalmazási ügyekben is, az illetékes hatóságokhoz folyamodom” – válaszolta lapunknak Parászka Boróka.
Cikkünk megírása előtt egyébként megtudakoltuk a Transtelex egyik munkatársától, hogy a kitámadott újságíróval közölték-e, miszerint róla beszélt az akasztással összefüggésben Bartha. Ez azért lényeges, mert így az érintettnek lehetőségében áll feljelentést tenni. Megtudtuk, hogy egyeztettek a marosvásárhelyi újságíróval, aki arra kérte őket, ne fedjék fel a kilétét, mert számos támadás érte az elmúlt időszakban.
Egyébként Parászka Boróka alaposan megosztja a közvéleményt írásaival, valamint rádiós műsoraiban kifejtett véleményével, ám ez természetesen nem indokolja a vele kapcsolatban ezúttal megfogalmazott fellépést. Ugyanakkor mint azt a Krónika megírta, az újságíró a Marosvásárhelyi Rádiót is megosztja, kibékíthetetlennek tűnő ellentétek feszülnek a csatorna magyar szerkesztőségében az újságírók többsége és Parászka Boróka között. Két évvel ezelőtt Parászka azzal vádolta meg kollégáját, Kiss Dénest, hogy fizikailag bántalmazta a stúdióban; utóbbi határozottan cáfolja a vádakat, az ügyben azóta sem fejezte be a kivizsgálást a nyomozó hatóság.
Kibékíthetetlennek tűnő ellentétek feszülnek a Marosvásárhelyi Rádió magyar szerkesztőségében az újságírók többsége és Parászka Boróka szerkesztő között.
Helyben topognak a nyomozó hatóságok a Marosvásárhelyi Rádió két munkatársa között két évvel ezelőtt történt incidens körülményeinek tisztázása kapcsán.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
3 hozzászólás