Fotó: Kiss Gábor
A verespataki arany- és ezüstlelőhely kitermelésére vonatkozó, június 20-án lejáró koncessziós engedély ötéves meghosszabbítása iránti kérelmet nyújtott be Roșia Montană Gold Corporation (RMGC), a blokkolt verespataki aranybányászati projekt fejlesztője az Országos Ásványkincs Ügynökséghez (ANRM).
2024. május 01., 20:012024. május 01., 20:01
Ezenkívül az RMGC megújította az ANRM-hez benyújtott kérelmét a bányászati engedélyek kiadására a Rodu-Frasin és Tarnița lelőhelyekre vonatkozóan a Bucsony-lelőhelyen belül, amelyekre saját állításuk szerint 2007 óta jogosultak. A kanadai-román vegyes vállalat szerint az ANRM 16 éve halogatja a döntést a bucsonyi lelőhelyre vonatkozó engedélykérelmekről, noha törvényileg kötelessége lett volna meghozni azt. „Az RMGC nemrég kérte, hogy az ANRM a kérelmeknek megfelelően adja ki a két projekt működési engedélyét. Az ICSID választottbírósági eljárása során a román állam következetesen fenntartotta azt az álláspontját, hogy a Bucsony-projektekre vonatkozó engedélykérelmek még mindig az ANRM jóváhagyására várnak, és ezen az állásponton alapult a többségi választottbírósági határozat” – áll az RMGC-t ellenőrző Gabriel Resources közleményében.
Fontos történések, illetve megvalósítások nyomába eredtek a kolozsvári Mathias Corvinus Collegium legutóbbi rendezvényének meghívottjai.
A Gabriel Resources több befektetőtől bruttó 5,575 millió dollárig terjedő határozott finanszírozási kötelezettségvállalást tudott szerezni a vállalat által kibocsátott új részvények megvásárlására, 2 cent/részvény áron, ami megegyezik a torontói tőzsdei árral, a várhatóan május 23-a körül lezáruló tranzakciók során.
„A zártkörű forgalomba hozatalból származó nettó bevételt a vállalat folyamatban lévő stratégiai terveinek finanszírozására fogják felhasználni, beleértve a 2024. március 8-i ICSID-határozat (amely Románia javára döntött a verespataki beruházásra vonatkozó választottbírósági eljárásban – szerk. megj.) hatályon kívül helyezése érdekében tett lépések lehetőségét, a Gabriel Resources jogainak és érdekeinek fenntartását a verespataki bányászati koncesszióval és a bucsonyi projektekkel kapcsolatban, valamint a működőtőke-szükségletek finanszírozását″ – jelentette be a Gabriel Resources.
Újabb „csapás” érte a Gabriel Resources-t, miután a verespataki aranybánya-projektben érdekelt kanadai cég kanadai cég elvesztette a román állam ellen a kitermelés leállítása miatt indított pert: az Országos Adóhatóság zárolta a részvényeit.
Mint arról beszámoltunk,
A Gabriel Resources összesen mintegy 6,7 milliárd dollárt kért, kamatokkal együtt, de az ICSID úgy döntött, hogy Romániának nem kell semmit fizetnie. Az ítélet meglepő, mivel a döntést megelőzően mind a miniszterelnök, mind a pénzügyminiszter azt mondta, hogy Románia arra számít, hogy elveszíti az ügyet, és azt sugallták, hogy a román államnak 2 milliárd eurós kártérítést kellene fizetnie.
Mint megírtuk,
„Ez egy mélyen elhibázott döntés” – mondta a cég elnöke, Anna El-Erian, aki rámutatott, hogy a román kormány politikai szerepvállalásával megakadályozott „egy emblematikus bányaprojektet”, amelyről a román állammal kötött partnerségi szerződésben állapodtak meg.
Nincs pénze a Gabriel Resources-nak, hogy kifizesse Romániának az elvesztett Verespatak-per költségeit – jelentette be a kanadai bányaipari vállalat.
A cég még márciusban azt állította: nincs pénze arra, hogy kifizesse Romániának az elvesztett Verespatak-per költségeit.
A kanadai vállalat részvényei meredeken zuhantak az ítélet kihirdetése után. A kanadai vállalat a torontói tőzsdén közzétett közleményében bejelentette, hogy jelenleg mintegy kétmillió dollárnyi pénzeszközzel rendelkezik, és arra számít, hogy ezt a pénzt május végéig elkölti a folyó műveletekre.
A Gabriel Resources akkor azt közölte, hogy az elkövetkező időszakban felülvizsgálja jelenlegi és jövőbeli pénzügyi kötelezettségeit, valamint azt, hogy képes-e forrásokat szerezni adósságának törlesztésére.
Radu Miruță gazdasági, digitalizációs, vállalkozási és idegenforgalmi miniszter bejelentette: javasolta a részvényesek közgyűlésének, hogy hívják vissza a Salrom Országos Sótársaság igazgatótanácsának tagjait a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófát vizsgál&o
Erdőtűz ütött ki szerda este a Cibles-hegység Arcer-csúcsának oldalán, közel a csúcshoz.
A parajdi tragédia utáni második vagy harmadik napon 38 000 lejre emelték a Salrom Országos Sótársaság igazgatójának fizetését a részvényesek közgyűlésének határozatával – irányította rá a figyelmet Radu Miruță gazdasági miniszter szerdán.
Több százezer diák megélhetését és továbbtanulását veszélyezteti a kormány ösztöndíjrendszer-átalakító terve. A magyar diákszövetségek vezetői rámutattak, a tervezet ebben a formában visszalépést jelent a korszerű, európai szintű oktatás felé vezető úton.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
szóljon hozzá!