A gyógyszerészkamara illetékese szerint nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a gyártókat a profit hajtja
Fotó: Pál Árpád
A clawbackadó kiszámítási módjának módosítását sürgetik a romániai gyógyszergyártók, akik szerint több mint kétezer olcsó orvosságot lesznek kénytelenek kivonni a forgalomból. Szakértők szerint mindenképpen változtatásra szorul a gyógyszerellátás rendszere.
2018. október 12., 09:042018. október 12., 09:04
2018. október 12., 09:282018. október 12., 09:28
Miközben az elmúlt két évben már legalább kétezer terméket kivontak forgalomból, további 2300 generikus gyógyszer eltűnhet a romániai piacról – kongatják a vészharangot a hazai gyógyszergyártók.
A generikumokat (olyan gyógyszerek, amelyek ugyanazokat az aktív hatóanyagokat és ugyanolyan mennyiségben tartalmazzák, mint egy már engedélyezett gyógyszer) előállító romániai gyógyszergyártók arra kérik a bukaresti egészségügyi és pénzügyminisztériumot, hogy vezessék be a referenciaár alapján számolt differenciált clawbackadót (az adónem alapján a romániai gyógyszerforgalmazók negyedévente eladásaik függvényében többletadót kell fizessenek), hasonlóképpen azzal, hogy növelték, az inflációhoz igazították az egészségbiztosítási pénztár költségvetését. Arra figyelmeztetnek, az inflációs kiigazítás még nem elég arra, hogy kivédje az olcsó gyógyszerek eltűnését, melyeket 8,5 millió beteg használ, és amelyeknek a többségét az országban gyártják.
A gyógyszergyártók szerint a clawbackadó referenciaár szerinti differenciált kiszámítása gyakorlatilag semmilyen hatást nem gyakorolna az állam bevételeire, ellenben ösztönözné az olcsó orvosságok piacon tartását. A gyártók felhívják a figyelmet, hogy
A termelők szerint ki kell küszöbölni az általuk méltánytalannak tartott helyzetet, hogy az olcsóbb gyógyszer adója sokkal magasabb, mint a drágábbé: a 25 lejnél olcsóbb orvosság esetében például a clawback 34, míg a 3000 lejnél drágább termékek esetében már csak 24 százalékos.
Vass Levente, a bukaresti képviselőház egészségügyi szakbizottságának titkára szerint változtatni kell a rendszeren, hogy jobb legyen a gyógyszerellátás a betegek számára. Az RMDSZ Maros megyei képviselője kérdésünkre rámutatott, jogos a felvetés, miszerint a generikus gyógyszereket támogatni kell, hiszen azok olcsóbbak. A szakpolitikus úgy véli, az egészségügyi minisztérium és az egészségbiztosítási pénztár is tisztában van azzal, hogy a rendszer újragondolásra, átszervezésre szorul, az intézmények pedig szerinte rendelkeznek a megfelelő eszközzel és tudással, hogy ezt meglépjék. Vass Levente emlékeztetett, hogy
A képviselő ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a clawback világszerte olyan egészségpolitikai eszköz, amivel a termelők és a kereskedők által generált gyógyszertúlfogyasztást visszafogják. „Statisztikai adatok, betegségi mutatók alapján meg lehet határozni, hogy egy ország lakosságának mennyi gyógyszert kell fogyasztania, és mennyi felett minősül túlfogyasztásnak, amire a lakosságot reklámokkal késztetik, az orvosokat pedig az ügynökök próbálják rábeszélni. A clawback éppen arról szól, hogy ha megkétszereződik az eladás, nagyobb az államkasszába befizetett összeg” – részletezte az orvos-politikus. Vass Levente megismételte: újra kell gondolni a rendszert, hogy nyolc év elteltével immár gördülékenyebb legyen a gyógyszerellátás.
Eközben már nemcsak az olcsó gyógyszereket, hanem a drágábbakat is egyre nehezebb beszerezni Romániában. Szabó Péter, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke megkeresésünkre kifejtette, a gyártók a referenciaár és a clawbackadó miatt is egyre kevesebb terméket dobnak a piacra. „Arra panaszkodnak, hogy a Romániában meghatározott referenciaár sok esetben kétszer- háromszor alacsonyabb, mint a nyugat-európai országokban, gyakran veszteséges a forgalmazás, az előállítási árat sem tudják kihozni. Mi azt látjuk, hogy hetekre, akár egy hónapra is eltűnik egy-egy gyógyszer, minden kategóriában hiány mutatkozik” – részletezte a főgyógyszerész. Elmondta, hiába rendelnek, mert késve, vagy csak a töredékét kapják meg.
– mutatott rá Szabó Péter.
Ez a helyzet azzal jár, hogy a betegek kénytelenek sorra venni a patikákat, hogy megtalálják a szükséges orvosságot, és mindez vidéken még nagyobb erőfeszítéssel jár. Erdővidéken például húsz kilométeres körzetben található három gyógyszertár, ha pedig a beteg ezekben nem találja meg a felírt gyógyszert, kénytelen beutazni a legközelebbi városba, viszont ott sem biztos, hogy mindig sikerrel jár. A háromszéki főgyógyszerész szerint az a legsúlyosabb, hogy nem is körvonalazódik a megoldás. „Miközben a minisztérium és az egészségbiztosítási pénztár jelmondata az, hogy a beteg mindenekfelett, el kell fogadniuk, hogy a gyártók számára a profit van mindenek felett. Ezt muszáj figyelembe venni, hogy biztosított legyen az ellátás” – hívta fel a figyelmet a szakember.
A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte a besúgói sorába, helyzetét azonban a lelkésznek is „meggyónta”.
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.
Teljesen átépítik a temesvári Gyermekpark és a Ligeti út melletti gyalogoshidat Temesváron. Az építmény új környezetet is kap, emellett biciklisávot is kialakítanak az új hídon – közölte pénteken a bánsági nagyváros polgármesteri hivatala.
Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.
Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
szóljon hozzá!