2010. december 06., 08:332010. december 06., 08:33
Az Igazságügyi Minisztérium, amely 1998 óta kezeli az épületet, közleményben tudatta: a több mint száz éves palotát nemcsak helyreállítják, hanem ki is bővítik – az egyik belső udvarban létesül két új épület –, így a meglévő csaknem 12 ezer négyzetméternyi hasznos területhez újabb 3390 négyzetméter adódik majd hozzá.
Az épületen főjavításokat és restaurálási munkálatokat egyaránt kell végezni. A felújítás és bővítés közel 108 millió lejbe kerül, a pénz az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Banktól érkezik. A tatarozási munka három évig tart. A szaktárca tájékoztatása szerint a váradi igazságügyi palota csak egy a húsz romániai épület közül, amelynek helyreállítását támogatja a kormány az igazságszolgáltatási rendszer reformja elnevezésű projekt részeként.
A palota az egykori Széchenyi (ma Traian) téren található. Megépítése előtt a Frimont-palota állt a helyén, amelyet Bihar vármegye 1868-ban vásárolt meg. Kiss István tervei alapján Guttmann József és Rendes Vilmos építette fel a helyén az eklektikus stílusú épületet, amelyet eredetileg is arra terveztek, hogy az igazságszolgáltatás fórumainak adjon otthont. 1898 augusztusában adták át a kész palotát, attól kezdve a vármegye törvényszéke működött benne. 1951-től 1989-ig aztán a kommunista párt székházaként szolgált, míg a rendszerváltás után a megyei kormánybiztosi hivatalt költöztették bele.
Egy 1998-as kormányrendelet alapján az Igazságügyi Minisztérium tulajdonába került, és 2000 óta kapta vissza eredeti rendeltetését, és vált újra gyakorlati értelemben is igazságügyi palotává. Közben állaga kívül-belül igen leromlott, tetőzetét két évvel ezelőtt védőhálóval vonta be a városi önkormányzat, és falára is több helyütt figyelmeztető táblákat helyezett ki, az épület ugyanis már a járókelők számára is veszélyessé vált.
Az elmúlt hétvégén Maros megyében megejtett rendőrségi razzia során több személyt is őrizetbe vettek az egyenruhások közúti közlekedési bűncselekmények miatt, akik részegen vezettek járművet.
A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.
Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.