A Bihar megyei kórház épülete
Fotó: Spitaljudetean-oradea.ro
A nagyváradi megyei és a városi kórházban is jelentős beruházásokra készülnek a következő években: a megyei intézmény a fejlesztések révén az első olyan kórház lehet az országban, ahol teljes mértékben automatizálják a laboratóriumi munkát, a városi intézményben eközben több osztályt is korszerűsítenek, illetve építkezni is fognak.
2018. január 30., 15:332018. január 30., 15:33
A két kórház vezetői a nagyváradi polgármesteri hivatalban közösen tartott sajtótájékoztatón számoltak be az elképzelésekről – írja az Ebihoreanul.ro helyi hírportál. Gheorghe Carp, a megyei kórház menedzsere elmondta: napokon belül
Carp kifejtette: Nagyváradon fogják létrehozni a központi labort, az új rendszer révén pedig a biológiai minták, valamint ezek elemzésének eredményei sokkal gyorsabban fognak elérni egyik helyszínről a másikig. Amellett, hogy ennek nyomán jócskán lerövidül a kivizsgálási procedúra, csökken az emberi hiba kockázata, például a minták beszennyezésének lehetősége, visszaesnek a kiadások, az alkalmazottak pedig nem lesznek túlterheltek.
Az Ebihoreanul.ro beszámolója szerint Gheorghe Carp bizakodó a kivitelezési idővel kapcsolatban, szerinte a projekt elfogadása után már néhány hónapon belül megvalósulhat a terv.
A sajtótájékoztatón arról is beszámoltak, hogy ugyancsak EU-s finanszírozásból, a határon átnyúló projekt keretében fogják felújítani a megyei kórház szülészeti-nőgyógyászati és intenzív terápiás részlegét.
Gavril Curteanu, a nagyváradi városi kórház menedzsere eközben a következő évek legfontosabb beruházásnak azt nevezte, hogy 2020-ig új, hatemeletes épületrészt építenek a gyermekgyógyászati osztálynak. Erre egyébként törvény kötelezi az intézményt, elvileg ugyanis 2020-tól a felnőtt és a gyermek pácienseket kötelező módon külön térben kell kezelni. A kórház másik menedzsere, Maria Silaghi és Dacian Foncea pénzügyi igazgató a leendő épületrész makettjét is bemutatták.
A 250 ágyas intézményben kifejezetten gyermeket fogadó sürgősségi osztály, neurológia és pszichiátria, általános gyermekgyógyászat, onkológia, sebészet, intenzív terápia, fertőző betegségeket kezelő osztály és hematológiai részleg is működne. A városi kórház ugyanakkor egy másik, négyemeletes ingatlan építését is tervezi, amelyben konyhát, étkezdét, irodákat és az orvosoknak szánt „néhány lakást” alakítanának ki. A 3 millió eurós beruházásra vonatkozó projektet február közepéig benyújtják a helyi önkormányzathoz.
A nagyváradi intézmény továbbá fontos orvosi eszközök beszerzését is tervezi. Már folyamatban van egy 1,2 millió lejbe kerülő CT-gép beszerzési procedúrája, ez lesz az első ilyen berendezés a városi kórházban, ehhez a költségek nagy részét – 1 millió lejt – a polgármesteri hivatal biztosította. A kórház vissza nem térítendő támogatást igényelne a román–magyar beruházási program keretében is: az összegből az intenzív terápiás részleg, a radiológia és a sebészeti osztály számára vásárolnának új felszereléseket.
Az elmúlt 24 órában 70 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 72 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott vasárnap a Facebook-oldalán a Salvamont.
Rendkívül súlyosnak nevezte az országos gyermekjogvédelmi hatóság (ANPDCA) vezetője a fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi központban feltárt rendellenességeket.
Egy 80 év körüli nő elszenesedett holttestére találtak rá a tűzoltók egy homoródi lakástűz eloltása után.
Megfelelő ellátásban részesülnek a gyermekek a Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság (DGASPC) négy központjában – jelentette ki Miklea Hajnal Katalin igazgató.
Kolozsvár önkormányzata azt tervezi, hogy milánói mintára betiltja a dohányzást bizonyos közterületeken, például parkokban, játszótereken és sportközpontokban.
Bezárt gyermekeket és lejárt gyógyszereket találták az illetékes felügyelőbizottság ellenőrei és a Jogi Forrásközpont képviselői szombaton reggel több marosvásárhelyi központban, ahol fogyatékkal élő gyermekeket gondoznak.
A mintegy 20 millió eurós összköltségvetésű, több mint 190 kilométer kerékpárút kialakításáról szóló projekt kettős célt szolgál: az árvízvédelmi infrastruktúra felújítását és megerősítését, továbbá az aktív turizmus feltételeinek bővítését.
Megtalálták a mentőcsapatok péntek este azt az 50 éves ukrán férfit, aki segítséget kért a román hatóságoktól, miután a Máramarosi-havasokon keresztül átlépte az ukrán-román határt.
Tavaly nem érkezett bejelentés medvék okozta károkról Tusnádfürdőn, mára az üdülőhely modellértékűvé vált az ember és nagyvad együttélése szempontjából – mondta Imecs István, a medvék okozta gondok megoldásával megbízott helyi munkacsoport koordinátora.
Télvíz idején is módfelett kedvelik a turisták a Szent Anna-tavat, a Mohos-tőzeglápot és a környéket, ahol pompásan lehet szánkózni, ha az időjárás engedi.
szóljon hozzá!![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)