Megtörhet a jég. Legfeljebb öt hónap alatt be lehetne fejezni a marosvásárhelyi sportlétesítményt
Fotó: Haáz Vince
Minden esély adott a 2008-ban elkezdett és évek óta félkész állapotban lévő marosvásárhelyi jégcsarnok befejezésére – állítja Cosmin Pop, a Maros Sportklub igazgatója. Az építkezés utolsó szakaszát az Országos Beruházási Társaság vállalná át. Közben az önkormányzat a második szabadtéri műjégpályát szerelte fel a napokban.
2019. január 12., 15:522019. január 12., 15:52
Évekig tartó huzavona, több füstbe ment ötlet és számos be nem váltott ígéret után úgy tűnik, idén mégiscsak kimozdul a holtpontról a marosvásárhelyi jégcsarnok ügye. Központi szinten az a döntés született, hogy miután sikerül tisztázni a jogi kérdéseket,
„A jövő héten egy újabb találkozónk lesz a sportminisztériumban a jelenlegi tulajdonos, azaz a szaktárca, a haszonélvező Maros Sportklub és az építkezést befejező CNI között. Ha minden jól megy, és megszületik a szerződés, három-négy, legfeljebb öt hónap alatt be lehet fejezni a műjégpályát” – adott hangot derűlátásának Cosmin Pop.
A minisztérium alárendeltségébe tartozó sportklub vezetője szerint az utolsó jogi akadályokat is sikerült elhárítani, és most már csak az országos beruházási társaságon múlik, mikor veszi át a félkész létesítményt, hogy aztán nekilásson a munkálatok befejezésének. Pop úgy tudja, a hatóságok befoglalták a marosvásárhelyi beruházást az idei költségvetési tervbe.
A beruházás 2008-ban kezdődött el, és a gazdasági válság beállta előtt még úgy tűnt, hogy az építőnek sikerül egy-két év alatt átadni a sportlétesítményt. Mivel a központi forrásból csak apránként és késéssel érkezett pénz, a munkálatok elhúzódtak, ráadásul az infláció miatt az árak egyre kerekedtek. A jégcsarnok építése mellett lobbizó RMDSZ-politikusok az első kapavágás előtt mindössze másfél millió eurós beruházást emlegettek. Aztán kiderült, hogy a párthoz közel álló építkezési fővállalkozónak,
Az építkezéssel 2009 végén leálltak, addig – a 2008-ban még Borbély László által vezetett – a fejlesztési minisztérium 4 millió euróval, az ifjúsági és sporttárca egymillióval, a kormány – a saját tartalékalapjából – 2,5 millióval járult hozzá a költségvetéshez. Eközben Miskolcon 4 millió euróból „húzták fel” a vásárhelyinél korszerűbb arénát. A vásárhelyi építkezéssel hosszú ideje nem haladtak – néhány munkás ugyan még megjelent a 2012-es helyhatósági választási kampány alatt, de mihelyt Frunda György polgármesterjelölt és a sajtó befejezte a ligeti „munkalátogatását”, a lézengő szakik csomagoltak, és hazamentek.
Az RMDSZ politikusa akkor azt ígérte, hogy amint megnyeri a választásokat, átveszi és befejezi a csarnok építését. Hasonlóan nyilatkozott a választásokon diadalmaskodó Dorin Florea is, aki az önkormányzat nevében el is indította a folyamatot, de a bukaresti bürokráciában elakadt. Közben a városba látogató sportminiszterek kivétel nélkül arról beszéltek, hogy – a tervezettnél lényegesen magasabb költségek ellenére – be szeretnék fejezni az építkezést.
Miután a tárcavezetők komolyabban beleásták magukat a vásárhelyi jégcsarnok ügyébe, kényelmesebbnek tartották, ha nem ártják bele magukat. Kiderült ugyanis, hogy egy sor jogi kérdés is tisztázatlan.
„Egy adott pillanatban arra ébredtünk, hogy a csarnok alatti terület tudtunk és beleegyezésünk nélkül átvándorolt a város tulajdonába – mutatott rá a furcsaságok egyikére Cosmin Pop. – Négy évbe tellett, amíg sikerült visszaszereznünk, és 2017-ben a Maros Sportklub nevére telekeltetnünk”. Ilyen körülmények közt a minisztérium még ha akarta volna, akkor sem tudta volna törvényes keretek közt folytatni az építkezést.
Miközben a csarnok épületének állaga napról napra romlik,
Idővel a kis hokisok közül számos gyermek úgy hagyta félbe kedvenc sportágát, hogy életében nem léphetett pályára szülővárosában. Hasonló helyzetben vannak a Maros SK élsportolói is: külföldön futamokat, bajnokságokat nyernek, a válogatott színeiben versenyeznek, de Vásárhelyen még senki nem látta őket korcsolyázni.
Nemcsak az élsportolók miatt lenne fontos a jégcsarnok átadása: Marosvásárhelyen évszázados hagyománya van a korcsolyázásnak. Valamikor éppen a jelenlegi pálya közelében, az Erzsébet ligetben csúszkáltak a téli sportok kedvelői, de a Maros, illetve a víkendtelepi csónakázómedence jegére is kimerészkedtek. Az önkormányzat az év elején a második szabadtéri műjégpályáját is megnyitotta. A Ligetben lévő, igencsak nagy népszerűségnek örvendő jégfelület után a város legnagyobb lakónegyedében, a Tudorban is felállított egy pályát. A Gyémánt parkba kimondottan a kisgyerekeket várják. A felső korhatárt 12 évre szabták meg, a másfél órás turnusok jegyárát pedig 8 lejben határozták meg. A városban nagy igény mutatkozik a csúszkálás iránt: egy hónap leforgása alatt a nagyobbik pályát több mint 12 ezren vették igénybe, közülük nyolcezren gyerekek. A csúcsot a január másodikai részvétel jelentette, amikor 1500-an látogattak ki a Ligetbe.
A Kolozsvártól bő húsz kilométerre fekvő Magyarfenesen áthaladó főúton sokan megállnak a László-Rigó porta előtt friss zöldségért. Videós riportunkban a gazdacsalád farmbéli teendőit jártuk körül.
Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.
Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.
Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
szóljon hozzá!