Fotó: Facebook/Băile Sărate Ocna Mureș
Több mint 10 millió lejes bevételről és 1,6 millió lejes nyereségről számolt be a Marosújváron tavaly májusban megnyitott kezelő- és üdülőközpontot működtető társaság. A 2023-as év Fehér megyei beruházásaként emlegetett sós gyógyfürdő így – legalábbis anyagilag – beváltotta a hozzá fűzött reményeket.
2024. január 02., 10:262024. január 02., 10:26
Amint arról beszámoltunk, az új létesítménytől „feltámadást” vártak az Osztrák–Magyar Monarchia, de még a Ceaușescu-diktatúra idején is pezsgő idegenforgalommal rendelkező, egykoron sóbányájáról és szódájáról is híres, ám az elmúlt évtizedekben „lerongyolódott” kisvárosban. Amely anno Magyarország legelső sós gyógyfürdőjének adott otthont – tehát volt mire alapozni.
Többek között sós és édes vizű, fedett és kültéri medencék, szaunák, korszerű berendezésekkel ellátott kezelőhelyiségek, konditerem, sportpályák, vendéglő, bár, játszótér, parkoló várta május 15-től a kikapcsolódni vágyókat az új marosújvári gyógyfürdőben, amely öt éven át épült, és 6,7 millió euróból valósult meg, a berendezésekre még egymilliót költöttek.
Az év Fehér megyei beruházásaként emlegetik a szombaton megnyíló marosújvári új sós gyógyfürdőt, amelytől „feltámadást” várnak az Osztrák–Magyar Monarchia, de még a Ceaușescu-diktatúra idején is pezsgő idegenforgalommal rendelkező városban.
A helyi és a Fehér Megyei Tanács még 2015-ben kötött megállapodása, közös anyagi erőfeszítései nyomán megvalósult beruházással a kezdeményezők legfőképpen a térség, a helyiek mellett kiemelten a szomszédos Kolozs és Maros megye lakóit célozták meg a Maros bal partján, Tordától 24 kilométerre délre, Nagyenyedtől 21 km-re északkeletre fekvő, mintegy 9 százalékban magyarlakta településen.
Fotó: Facebook/Băile Sărate Ocna Mureș
A létesítmény már 10 012 000 lejes (valamivel több mint 2 millió eurós) bevételt termelt a nemrég frissített adatok szerint – az új, megnövekedett számok miatt a Fehér Megyei Tanácsnak módosítania kellett a 2023-as évre vonatkozó költségvetési jelentését is.
A gyógyfürdőt működtető társaság szerint – melyet a helyi és a megyei önkormányzat közösen alapított – a bevételből 1 638 690 lej (330 ezer euró) a nyereség. Ennek ismeretében a korábban kért csaknem egymillió lejről 1,6 millióra növelték azt az összeget, melyet a komplexum további fejlesztésére szánnak. Ez már a második büdzsémódosítás volt, ugyanis novemberben is változtattak a keretösszegeken; eredetileg csupán fele ekkora éves bevétellel számoltak – közölte az Adevărul portálja.
Fotó: Facebook/Băile Sărate Ocna Mureș
ugyanakkor területrendezési, épületfelújítási munkálatokat is végzenének a környéken. Közben egy magánbefektető is hoteleket tervez a közelben: a nyolc, 3 és 4 csillagos épületben összesen 275 szoba kap helyet, spa, kül- és beltéri medencék, konferenciatermek, vendéglátóipari egységek állnak majd a turisták rendelkezésére.
Amint arról nyári helyszíni riportunkban beszámoltunk, rá is fér a további fejlesztés az új fürdőre. Ugyanis a létesítmény esetében is bebizonyosodott, ami oly sok beruházás során Romániában: pénzzel nem pótolható a tudás, egy fürdő kivitelezéséhez, működtetéséhez elengedhetetlen egy kis hozzáértés, és persze le kell számolni a hazai idegenforgalom fejlődését gátló butaságokkal.
Jelentős várakozások előzték, egyúttal nagy figyelem övezte Marosújvár közel 7 millió euróból megépült gyógyfürdőjének elkészültét és megnyitását, az azóta eltelt több mint két hónap pedig elégnek is bizonyult a hiányosságok feltárására.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
szóljon hozzá!