Fotó: Facebook/Băile Sărate Ocna Mureș
Több mint 10 millió lejes bevételről és 1,6 millió lejes nyereségről számolt be a Marosújváron tavaly májusban megnyitott kezelő- és üdülőközpontot működtető társaság. A 2023-as év Fehér megyei beruházásaként emlegetett sós gyógyfürdő így – legalábbis anyagilag – beváltotta a hozzá fűzött reményeket.
2024. január 02., 10:262024. január 02., 10:26
Amint arról beszámoltunk, az új létesítménytől „feltámadást” vártak az Osztrák–Magyar Monarchia, de még a Ceaușescu-diktatúra idején is pezsgő idegenforgalommal rendelkező, egykoron sóbányájáról és szódájáról is híres, ám az elmúlt évtizedekben „lerongyolódott” kisvárosban. Amely anno Magyarország legelső sós gyógyfürdőjének adott otthont – tehát volt mire alapozni.
Többek között sós és édes vizű, fedett és kültéri medencék, szaunák, korszerű berendezésekkel ellátott kezelőhelyiségek, konditerem, sportpályák, vendéglő, bár, játszótér, parkoló várta május 15-től a kikapcsolódni vágyókat az új marosújvári gyógyfürdőben, amely öt éven át épült, és 6,7 millió euróból valósult meg, a berendezésekre még egymilliót költöttek.
Az év Fehér megyei beruházásaként emlegetik a szombaton megnyíló marosújvári új sós gyógyfürdőt, amelytől „feltámadást” várnak az Osztrák–Magyar Monarchia, de még a Ceaușescu-diktatúra idején is pezsgő idegenforgalommal rendelkező városban.
A helyi és a Fehér Megyei Tanács még 2015-ben kötött megállapodása, közös anyagi erőfeszítései nyomán megvalósult beruházással a kezdeményezők legfőképpen a térség, a helyiek mellett kiemelten a szomszédos Kolozs és Maros megye lakóit célozták meg a Maros bal partján, Tordától 24 kilométerre délre, Nagyenyedtől 21 km-re északkeletre fekvő, mintegy 9 százalékban magyarlakta településen.
Fotó: Facebook/Băile Sărate Ocna Mureș
A létesítmény már 10 012 000 lejes (valamivel több mint 2 millió eurós) bevételt termelt a nemrég frissített adatok szerint – az új, megnövekedett számok miatt a Fehér Megyei Tanácsnak módosítania kellett a 2023-as évre vonatkozó költségvetési jelentését is.
A gyógyfürdőt működtető társaság szerint – melyet a helyi és a megyei önkormányzat közösen alapított – a bevételből 1 638 690 lej (330 ezer euró) a nyereség. Ennek ismeretében a korábban kért csaknem egymillió lejről 1,6 millióra növelték azt az összeget, melyet a komplexum további fejlesztésére szánnak. Ez már a második büdzsémódosítás volt, ugyanis novemberben is változtattak a keretösszegeken; eredetileg csupán fele ekkora éves bevétellel számoltak – közölte az Adevărul portálja.
Fotó: Facebook/Băile Sărate Ocna Mureș
ugyanakkor területrendezési, épületfelújítási munkálatokat is végzenének a környéken. Közben egy magánbefektető is hoteleket tervez a közelben: a nyolc, 3 és 4 csillagos épületben összesen 275 szoba kap helyet, spa, kül- és beltéri medencék, konferenciatermek, vendéglátóipari egységek állnak majd a turisták rendelkezésére.
Amint arról nyári helyszíni riportunkban beszámoltunk, rá is fér a további fejlesztés az új fürdőre. Ugyanis a létesítmény esetében is bebizonyosodott, ami oly sok beruházás során Romániában: pénzzel nem pótolható a tudás, egy fürdő kivitelezéséhez, működtetéséhez elengedhetetlen egy kis hozzáértés, és persze le kell számolni a hazai idegenforgalom fejlődését gátló butaságokkal.
Jelentős várakozások előzték, egyúttal nagy figyelem övezte Marosújvár közel 7 millió euróból megépült gyógyfürdőjének elkészültét és megnyitását, az azóta eltelt több mint két hónap pedig elégnek is bizonyult a hiányosságok feltárására.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
szóljon hozzá!