Minden válság magában hordozza a fejlődés lehetőségét – Az adventi készülődésről járványhelyzetben

Boldizsár Beáta: „a ma embere nincs hozzászokva, hogy párbeszédet folytasson érzéseivel” •  Fotó: nincs

Boldizsár Beáta: „a ma embere nincs hozzászokva, hogy párbeszédet folytasson érzéseivel”

Fotó: nincs

„A válság kezeléséhez mindannyiunknak fel kell nőni, ezt az életleckét senki sem spórolhatja meg. Ezért a lehetőségért én személy szerint hálás vagyok, mert hajlamos az ember elfelejteni, hogy minden krízis megküzdési lehetőség, ami magában hordozza a fejlődés lehetőségét is” – mondta el a Krónikának Boldizsár Beáta kolozsvári evangélikus lelkész, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház püspöki titkára, akit a járvány idején történő adventi lelki készülődés mikéntjéről kérdeztünk.

Kiss Judit

2020. december 20., 17:032020. december 20., 17:03

– Az idei év az életünket minden tekintetben meghatározó járványhelyzet miatt már március óta nagymértékben különbözik a korábbi évektől, így az ünnepvárás, az advent is gyökeresen más. Rendhagyónak ígérkezik a karácsony, az év vége is. Főleg, mert a szeretet ünnepén nem lehetnek egymás közelében a távol élő családtagok, az időseket óvni kell, sokan sajnos betegek is. Hogyan állhatunk hozzá ehhez a helyzethez úgy, hogy lélekben mégis gyümölcsöző lehessen?

– A pandémia hosszabb időre próbára teszi a tűrőképességünket, válságkezelésünket, mint azt a járvány kitörésekor reméltük. Visszatekintve a mögöttünk álló hónapokra, érdemes számadást tartani, milyen lelki hullámvasúton vagyunk túl mindannyian, ennek az utazásnak pedig korántsem látjuk a biztos végét. A tartós létbizonytalansággal, halálfélelemmel vagy egyszerűen a magánnyal való szembenézés kisebb vagy nagyobb mértékben megedzett minden embert lelkileg.

Idézet
A krízis kezeléséhez mindannyiunknak fel kell nőni, ezt az életleckét senki sem spórolhatja meg. Ezért a lehetőségért én hálás vagyok, mert az ember hajlamos elfelejteni, hogy minden krízis megküzdési lehetőség, ami magában hordozza a fejlődés lehetőségét is.

A ma embere nemigen van hozzászokva, hogy párbeszédet folytasson a saját érzéseivel. Ha a saját belső hangunkat nem halljuk meg, hogyan akarjuk meghallani Isten szavát? A félelemre, kétségekre, szorongásokra, de a pozitív érzésekre is – szeretet, öröm, hála, gondoskodás, remény – nagyon nagy szükségünk van, mert ezek lelkünk, emberi lényünk hajtómotorjai. Arra biztatok mindenkit, ne féljünk az érzéseinktől. Ha ezeknek a megélését, feldolgozását és értelmezését Isten kezébe helyezzük, biztosan erősödni és növekedni fogunk lélekben.

Az ünnepek valóban felerősítik a hiány érzését: szeretteink, egészségünk, biztonságunk, az anyagiak hiányával kell szembenézni. Ahogy húsvétkor, karanténmagányunkban erőt tudtunk meríteni Krisztus Urunk küzdelméből és győzelméből, úgy merítsünk most adventben is erőt abból, hogy szorosabbra fűzzük a köteléket Urunkkal.

– A mostani helyzetet sokan élik meg veszteségként, szomorúságként, holott az egyházak, lelkészek, pszichológusok immár hosszú hónapok óta igyekeznek arra irányítani a társadalom figyelmét, hogy az elszigetelt, sok tekintetben korlátozott vagy lebénított életformának meglehetnek a pozitív hozadékai. Lelkészként mit gondol, mik lehetnek ezek?

– A lebénított életforma bizonyára frusztrációval jár, ha nem társul mellé érték-újragondolás, rugalmasság és főként a befele fordulás képessége. Jelenlegi élethelyzetünk legnagyobb hozadéka, hogy olyan életkérdéseket kell saját magunknak megválaszolnunk, vagy elrendezzünk magunkban, amit eddig hárítottunk.

Vegyük például a halál kérdését. Olyan vírussal nézünk szembe, mellyel nem tudjuk, hogyan tud megbirkózni a szervezet, az immunrendszer. Természetes, hogy félünk, féltjük a családunkat. Vannak, akik a vírus szövődményei miatt elveszítették szerettüket. Immár nem lehet megkerülni a kérdést, hogy miként gondolkodunk a halálról. Mit hiszünk, a halál a vég? Vagy egy új kezdet megváltó Urunk oldalán? Bízunk-e egyáltalán Jézus Krisztusban? Hiszünk-e ígéreteiben?

Idézet
Vállalnunk kell nyíltan, hogy ebben az évben árnyékunk lett a halálfélelem.

Árnyék, amitől nem lehet szabadulni. Menekülhetsz előle, tiltakozhatsz ellene, de ott van a sarkadban. Egy dolgot tehetsz, szembenézel vele és elfogadod. Aki nem úgy tekint a halálra, mint megérkezésre a mennyei hazába, vagy mint a beteljesedésre, az kétségbe van esve, és folyton menekül. Olyan korban élünk, amikor nem látjuk egymást sem megszületni, sem meghalni. Pedig mindkettő életünk természetes része, amitől nem félni kell, hanem tudatosan felkészülni rá. Mert nem tudjuk sem az órát, sem a percet, mikor hívja haza lelkünket a teremtő Isten – mondja a Szentírás.

Idézet
2020 nehézségei ellenére esélyt kapunk az élettől – hitem szerint ez a gondviselő Isten munkája –, hogy hárítás helyett szembenézzünk életünk legnehezebb kérdésével.

A halálhoz való viszonyulásunktól függ az is, hogy hogyan tekintünk az életre magára. Versenyt futunk a múló évekkel, azt érezzük, hogy a múló idő csak ellopja a fiatalságot, a lehetőségeket, vagy úgy tekintünk a múló időre, hogy kiteljesedünk minden egyes évvel, és egyre közelebb kerülünk az örökkévalósághoz? Előbbi szerint veszteség a halál, mert legyőz, utóbbi szerint nyereség. Nem mindegy, mert az egyik szerint leépülünk, elveszítünk számos dolgot, a másik gondolat szerint amíg élünk, tanulunk, haladunk a lelki fejlődés útján, hogy minél közelebb kerüljünk az istenképűséghez.

– A hívekkel való személyes találkozások lehetősége leszűkült, az élő, lüktető közösségi élet nagymértékben virtuális keretek közé szorult. Melyek a legfőbb következményei ennek a változásnak a közösségi életre, illetve mi az, ami tanulság, kamatoztatható előny lehet a jövőre nézve?

– Az ember teremtésétől fogva közösségi lény. Szükségünk van egymásra, József Attilával szólva: csak másban moshatod meg arcodat. A személyes találkozások mélységét, valódiságát nem lehet pótolni az online térben. Jelenlegi élethelyzetünkben viszont óriási ajándék, hogy a közösség tagjai hallhatják, láthatják a lelkipásztorukat vagy egymást. Erősíti a kötődést, a kapcsolatot. Bátorító, amikor a templomi imádságot és igehallgatást magunkkal vihetjük akár még a kórházba is.

Idézet
Az egyik legnagyobb hozadéka a tavaszi karanténállapotnak az volt, hogy rakétasebességűre kapcsolt az egyház digitális „üzemmódra” való átállása.

Nehéz volt, mert hiányzott a tudás és a tapasztalat, de sok lelkipásztor és gyülekezeti munkatárs képes volt szembenézni ezzel a kihívással. Természetesen nem egyszerű egyik napról a másikra kiismerni az új média műfaji és technikai követelményeit. Tudásra és szakmai támogatásra kell szert tenni, ez a jelenünk és a jövőnk kihívása.

Idézet
Összességében úgy gondolom, ha mi, lelkipásztorok nem vagyunk képesek kilépni a komfortzónánkból, nem fogunk tudni alkalmazkodni az új helyzethez.

Rengeteg kis- közép- és nagyvállalkozó, művész újra kellett hogy gondolja, hogyan biztosítsa megélhetését a megváltozott körülmények között. Kiléptek a rutinból, a kényelemből, mert az az út az éhezéshez vezetett volna. Ha a pandémia után üresek lennének a padok a templomokban, én nem csak a járványt okolnám...

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

– Evangélikus lelkész, unitárius lelkész felesége, édesanya. Mik a vegyes felekezetű lelkészcsaládban az ünnepre való készülődés legfőbb lelki összetevői?

– Mi egymás lelkiségéből nem arra helyezzük a hangsúlyt, ami elválaszt, hanem ami összeköt, gazdagít és megerősít. Legnagyobb személyes paradigmaváltásainkat, mély hitélményeinket szerelmünk által adta az Úristen.

Idézet
Az, hogy napi szinten megélhetjük egymás közt az ökumené mélységét és valóságát, maga a csoda.

Adventi szokásainkat, családi rituáléinkat most főként három kisgyerekünk határozza meg. Adventi naptárunk egy fakorong, melyen Mária és József nemezbabák csillagról csillagra haladva érkeznek meg Betlehembe. Minden este meggyújtjuk az adventi koszorút, énekelünk, majd elolvasunk egy adventi verset. Ez az időszak annyira meghatározó a kicsiknek, hogy csak húsvétkor hajlandóak lecserélni a karácsonyi repertoárt, és végre mást is énekelni.

– Az Evangélikus Harangszónak, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház lapjának főszerkesztője is. Melyek voltak azok a legfőbb gondolati alappillérek a járványhelyzet immár kilenc hónapja alatt, amelyek mentén lelki kapaszkodót igyekeztek nyújtani híveiknek, olvasóiknak?

– Egyházi lapunkat 2020 elején újítottuk meg lelkiségi és kulturális magazinná. Amikor elkezdtük a lap újratervezését, nem gondoltam volna, hogy az újrakezdésnek – amely lapunk éves alaptémája 2020-ban – világszintű aktualitása lesz. Az újrakezdés témája nemcsak Trianon centenáriumával vagy egyházkerületünk 100 évvel ezelőtti kényszermegalakulásával csengett egybe, hanem többletüzenetet nyert a világjárvány okán. Lapszámainkban arra törekedtünk, hogy az ünnepek apropóján adjunk útmutatást és bátorítást az újrakezdéshez. Igyekeztünk megragadni az újrakezdés témáját húsvét, pünkösd, az őszi hálaadás, valamint advent és karácsony szemszögéből.

– Karácsony közeledtével erőteljesen előtérbe kerül a remény, a szeretet és öröm fogalma, a mostani helyzet miatt azonban ezzel párhuzamosan a reményvesztettség, elmagányosodás is. Mi lehet az emberek lelki kapaszkodója az ünnepen olyan körülmények közt, hogy a jelek szerint egyelőre koránt sincs vége a járványhelyzetnek?

– Adjunk hálát, hogy van fedél a fejünk fölött, van biztos betevő falatunk, nem fagyoskodunk, és nem menekülünk. A Szent Család számára egyik biztos körülmény sem volt adott Jézus születésekor.

Idézet
Adjunk hálát minden egyes percért, amit együtt tölthetünk szeretteinkkel. Adjunk hálát, hogy időt kaptunk rendezni a megoldatlan ügyeinket.

Ne azt nézzük, mitől vont meg ez a krízishelyzet, hanem hogy mit adott: lehetőséget arra, hogy leszámoljunk az önbecsapással, elvégezzük a szembenézés munkáját. Hogy helyére tegyünk dolgokat. Hogy változtassunk azon, aminek a megváltoztatásához eddig nem volt bátorságunk. Milyen jó, hogy ehhez az újrakezdéshez a jászolbölcső Gyermekétől meríthetünk erőt. A remény, a békesség, az öröm, amit ő ad, csak a szabad, megtisztult lélek vendége. Ha rendben vannak a dolgok, tartósan velünk is marad.

És adjunk hálát, hogy Isten annyira szeret minket, hogy kétezer évvel ezelőtt képes volt alapjaiban „újragondolni” megváltásunkat és az emberi elmét kimozdítva „komfortzónájából”, emberi testet öltött magára. Ha Isten ilyen szoros közösséget vállalt velünk a szeretetben, az éhezésben, a fájdalomban, a kitaszítottságban, a gyászban, az örömben, az áldozathozatalban, tegyük meg mi is saját magunkért az első lépést a változás útján.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 30., hétfő

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek

Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek
2025. június 30., hétfő

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk

A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk
2025. június 30., hétfő

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét

A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét
2025. június 30., hétfő

Orvhalász bűnbandára csaptak le a rendőrök

Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.

Orvhalász bűnbandára csaptak le a rendőrök
2025. június 30., hétfő

Mintegy 1500 helyre várják a felvételizőket a Sapientián

Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.

Mintegy 1500 helyre várják a felvételizőket a Sapientián
2025. június 30., hétfő

Minden megvolt az ünnephez a nagyváradi Szent László Napokon

Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.

Minden megvolt az ünnephez a nagyváradi Szent László Napokon
2025. június 30., hétfő

Rendőrségi razzia Bihar megyében: több száz szabálytalankodó sofőrt bírságoltak meg

Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.

Rendőrségi razzia Bihar megyében: több száz szabálytalankodó sofőrt bírságoltak meg
2025. június 30., hétfő

Újranyílt az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb túraútvonala

Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.

Újranyílt az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb túraútvonala
2025. június 30., hétfő

HPV-fertőzést megelőző koalíció alakult Kolozsváron

Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.

HPV-fertőzést megelőző koalíció alakult Kolozsváron
2025. június 29., vasárnap

Jelentések helyett a valóság: „igen, Parajdon valakik hibáztak”

Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.

Jelentések helyett a valóság: „igen, Parajdon valakik hibáztak”