Várhatóan két év múlva nyílik meg újra a gyógyszertörténeti múzeum, miután felújítják a Kolozsvár főterén álló Hintz-házat
Fotó: Kiss Judit
Felújítják a kincses városbeli patikatörténeti múzeumnak otthont adó Mauksch–Hintz-házat. A 16. században épült műemlék épület restaurálása a tervek szerint két évig tart, ekkor nyitják meg újra a gyógyszerészeti múzeumot.
2019. január 10., 16:222019. január 10., 16:22
2019. január 10., 16:472019. január 10., 16:47
Bezárt a kolozsvári gyógyszerészeti múzeum, mert felújítják az intézménynek otthont adó Mauksch–Hintz-házat, a város egyik patinás műemlék épületét.
A kincses városbeli Főtér északkeleti sarkán álló épületet októberben kezdték restaurálni, az Erdélyi Történeti Múzeum részeként működő patikatörténeti gyűjteményt
– közölte a történeti múzeum. Az egykori tulajdonos, a Hintz család visszakapta az ingatlant az államtól, az alagsort és földszintet megvette a városháza, és bérbe adta az Erdélyi Történeti Múzeumnak, amely a gyógyszertörténeti tárlatot működteti.
Az épület tulajdonosa, dr. Georg Hintz, a történeti múzeum, a tervező Planwerk Arhitectura & Urbanism építészeti iroda és a kivitelező cég közleménye rámutat, a felújítás várhatóan időbe telik, elkezdődött az egész ingatlan alapos kutatása, ugyanakkor a helyi közösség megértését kérik, hogy a Főtéren található épület környéke építőteleppé válik ebben a hónapban.
„Célunk, hogy a felújítást követően a város történelmi jelentőségű műemlék épülete, a történelmi központ egyik jelképe teljesen újjászülessen, és kulturális intézményként működjön továbbra is” – olvasható a közleményben.
A Mauksch–Hintz-ház valószínűleg a 15. század végén, 16. század elején épülhetett a tér északi oldalának többi házával együtt. A 16. század végére emelettel is bővült. A lakóház ma is őrzi az egykori középkori épület magvát.
Az épületet 1752-ben a gyógyszerész Mauksch család szerezte meg. Mauksch Tóbiás 1766-ban felújíttatta az épületet, és gyógyszertárat alakított ki benne. Ekkor készültek el a falakat borító festmények, valamint a ház északi szárnyában húzódó földszinti helyiség kagylódíszes stukkója. A házat a 19. század elején a Szláby család szerezte meg, majd 1851-ben a Hintz családé lett. A 19. század végén átépítették, ekkor veszítette el egykori barokkos arculatát.
Az 1949-es államosításáig gyógyszertárként működött. 1954-ben Valeriu Bologa orvosprofesszor gyógyszerészeti múzeumot létesített benne Orient Gyula gyűjteményét felhasználva. Orient gyűjteményét az Erdélyi Múzeum-Egyesületnek adományozta, a gyűjteményt az 1963-ban megalapított történeti múzeum gyűjteményébe olvasztottak. A gyógyszerésztörténeti múzeum több ezer kiállítási tárgyat őriz: edények, prések, mozsarak, mérlegek, laboratóriumi műszerek, gyógyszertári bútorok, gyógyszerek, középkori gyógyszertári pecsétek tartoznak a gyűjteményhez.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!