Szétválnak útjaik. Berki Ferenc (balra) kilépett a Mezei János (jobbra) vezette Magyar Polgári Pártból
Fotó: Facebook/Berki Ferenc
Amit két nappal ezelőtt előrejeleztünk, be is következett: kenyértörésre került sor a Magyar Polgári Párt (MPP) Maros megyei szervezetében, amelynek éléről távozott Berki Ferenc.
2020. február 18., 12:512020. február 18., 12:51
2020. február 18., 12:572020. február 18., 12:57
A párttagságról is lemondó elnököt további tizenöt vezető követi. A maradók szerint Berki nélkül is van élet a politikai alakulatban, melynek Maros megyei szervezete hamarosan megújul.
Maros megyében a szakadás veszélye fenyegeti a Magyar Polgári Pártot (MPP) – számolt be az alakulat megyei vezetője a Krónikának. Berki Ferenc és kollégái az MPP országos elnöke, Mezei János diktatórikusnak nevezett politikáját bírálják.
A távozó elnök szerint Mezei János „diktatórikus és a magyar nemzetpolitikával szöges ellentétben álló” politikája olyan méreteket öltött, amelyek vállalhatatlanná váltak. Berki Ferencet és lemondó társait az zavarja a leginkább, hogy Mezei eltérítette jobbközép útjáról az MPP-t.
„A Fideszt szekuspártnak nevezte, miközben ellenlábasával, a Jobbikból kivált, a szélsőséges Mi Hazánk Mozgalommal paktált. A zsidó- és cigánygyűlölő szervezetnek, amely napi huszonnégy órán keresztül szidja a Fideszt, ennek az embereit hozta helyzetbe Mezei János” – sérelmezte Berki Ferenc. A Krónikának nyilatkozó politikus ugyanakkor hozzátette: az alakulaton belüli feszültségkeltés és érdekorientált intézkedések az MPP leépülését és végül a párt teljes megszűnését vetítik előre.
A megyei elnökkel együtt lemondók nevében Andrássy Árpád nyomatékosítani kívánta, hogy ők nem szálltak ki a polgári pártból, mindössze egy kényszermozdulatként „jegelték” magukat. Az árnyalatnyi különbség ellenére, a marosvásárhelyi szervezet elnöke úgy látja, a Mezei–Berki-harcban egyértelműen utóbbinak van igaza.
Andrássy nem érti, hogy az országos elnök, aki mindig dicsérte Berkit, most miért akarja térdre kényszeríteni. Mint kifejtette, legutóbb azzal alázta meg a Maros megyei vezetőt, hogy a párt bélyegzőjét egy újdonsült tagra, a nyárádszeredai iroda alkalmazottjára bízta.
A vezetőség Böjte András megyei alelnökre bízta azt, Mezei viszont másként döntött” – kifogásolta Andrássy Árpád, hozzátéve, hogy az országos elnök rossz úton halad, Székelyföld egyre több részén elégedetlenkednek a vezetői stílusával.
A pártban maradó nyárádszeredaiak és makfalviak az Erdélyi Magyar Szövetség szétszakítási kísérletét látják Berki és társai megnyilvánulásában.
Csak feltételezni tudjuk, hogy Berki Ferenc funkcióját félti, és korábbi bukott párttársai, az összefogás gáncsolói mozgatják. Mi, a megyei tagok többségének szószólójaként, szeretnénk, ha Maros megye is felzárkózhatna az összefogáshoz” – írják közleményükben az MPP-ben maradók.
Kátai Attila országos alelnök, Biró József Attila Maros megyei önkormányzati képviselő és Vass Imre, Makfalva polgármestere, a megyei szervezet alelnöke azt is Berki szemére veti, hogy állításuk szerint rendszeresen kirívó stílusban támadja saját párttársait és az összefogást, rendszeresen fenyegetőzik és sérteget.
Kérdésünkre, hogy miként fog működni az alapszervezetei zöme nélkül maradó Maros megyei MPP, Biró József Attila pontosítani kívánt. Mint hangsúlyozta, Berki Ferenc és társai távozásával nem sérült a párt megyei szervezete, hiszen „az említettek többsége egyszemélyes szervezetként” ténykedett. „Az utóbbi hónapunk építkezés helyett kötélhúzásra ment el. Szerettük volna elkerülni a cirkuszt, de, ha már megtörtént, talán jobb is, hogy ezek az emberek kiléptek a pártból.
– fejtette ki Biró. A hogyan továbbról a nyárádszeredai polgári aktivista – aki az RMDSZ színeiben jutott a megyei önkormányzatba – elmondta, hogy tíz nap múlva összehívják a Magyar Polgári Párt megyei gyűlését, ahol majd új elnököt és vezetőséget választanak. Berki Ferenc még nem döntött politikai jövőjéről; úgy fogalmazott, egyelőre pihenni szeretne.
Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és a Magyar Polgári Párt (MPP) fúziójáról döntött szombaton Csíkszeredában a két párt küldöttgyűlése. Az új párt az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) nevet fogja viselni.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Köröz a rendőrség egy ismeretlen gépkocsivezetőt, aki csütörtök este halálra gázolt egy 67 éves gyalogost Aranyosegerbegy (Viişoara) község területén, majd elhajtott a baleset helyszínéről.
szóljon hozzá!