Csángóföld: megosztó ajándékot hoz a Jézuska a moldvai Pusztinába

Csángóföld

December 29-én kezdődik a rendszeres magyar nyelvű misézés a csángóföldi Pusztinában

Fotó: Veres Nándor

December 29-én kezdődik a rendszeres magyar nyelvű misézés a moldvai Pusztinában, de a jászvásári püspök utasítására a magyar misét éppen a bákói magyar mise napján és időpontjában kell tartani. A misék elindítását péntek este beszélték meg a kezdeményezők a helyi pappal. A fejleményekről Nyisztor Tinka néprajzkutató, a csángóföldi magyar nyelvű misék bevezetéséért évtizedek óta küzdő pusztinai Szent István Egyesület elnöke tájékoztatta a Krónikát, és megszólaltattuk a csángó település plébánosát is.

Gazda Árpád

2024. december 22., 08:572024. december 22., 08:57

Nyisztor Tinka örömmel jelentette, hogy magyar misét hoz a Jézuska a csángóföldi Pusztinában, de egyben aggodalmának is hangot adott amiatt, hogy a pusztinai misét a bákóival egy időben kell tartani, és ez megosztja majd a magyar misék látogatóit. Felidézte: július 23-án audiencián fogadta a pusztinai magyar misék szorgalmazóit Iosif Păuleț jászvásári püspök, és teljes nyitottságot tanúsított a kérésük ügyében.

Heti rendszerességű magyar misét ígért, és azt is közölte, hogy a misék időpontját, a szervezési részleteket helyben beszéljék meg.

Egyetlen kikötése volt, hogy a magyar mise ne a vasárnapi nagymise időpontjában legyen. A püspök azt kérte, hogy vitassa meg a kérdést a helyi egyházi tanács, és miután ez a testület meghozza a szükséges döntéseket, írásban válaszol a pusztinai küldöttségnek.

korábban írtuk

Jóváhagyta a jászvásári püspök a pusztinai rendszeres magyar misét – nem mindenki örül neki
Jóváhagyta a jászvásári püspök a pusztinai rendszeres magyar misét – nem mindenki örül neki

Jóváhagyta Iosif Păuleț jászvásári római katolikus püspök, hogy heti rendszerességgel magyar misét tartsanak a Bákó megyei Pusztina római katolikus templomában – közölte a Krónikával Nyisztor Tinka néprajzkutató.

Az egyházi tanács augusztus 4-én ült össze, és többségi szavazással elfogadta a rendszeres magyar misék bevezetését.

Érzékelvén azonban, hogy a faluban feszültséget keltett a rendszeres magyar misézés elindítása, a kezdeményezők elfogadták azt a kompromisszumot, hogy indulásból csak havi egy mise legyen.

A szombaton telefonon elért Nyisztor Tinka kérdésünkre elmondta: azóta sem kaptak válaszlevelet a jászvásári püspökségről. De amikor a plébánosuknál, Anton Diacunál érdeklődtek, kiderült, hogy ő már szeptemberben eligazítást kapott, és a püspök megszabta, hogy a pusztinai magyar misét minden hónap utolsó vasárnapján 13:30 órakor, éppen a bákói magyar misék időpontjában kell tartani.

Hozzátette, azzal a gondolattal fogadták el az időpontot, hogy ilyen körülmények között is el kell indítani a rendszeres magyar misézést, és ha már mindenki megszokta, elfogadta az új helyzetet, tovább lehet majd lépni a heti rendszerességű magyar misék felé.

Anton Diacu plébános a Krónikának elmondta: azért kérte, hogy halasszák az év végére a rendszeres magyar misék elkezdését, mert érezte a feszültséget a faluban a kérdés kapcsán. Most azonban a házszentelés jó alkalom arra, hogy minden családdal beszélgessen, mindenki véleményét meghallgathassa. Vannak ugyanis olyanok, akik hevesen ellenzik a magyar liturgia bevezetését.

Csángóföld Galéria

A jászvásári püspöki tanács döntötte el, hogy ugyanazon a napon, ugyanabban az időpontban legyen magyar mise Bákóban és Pusztinán

Fotó: Veres Nándor

„Meg akarom nyugtatni a közösséget, hogy senkinek semmi baja senkivel, de mindenkinek jogában áll olyan nyelven hallgatni a liturgiát, amilyen nyelven akarja. Senki számára nem lesz kötelező a magyar misére jönni. Vasárnaponként a három román nyelvű mise mellett havonta egyszer egy negyedik mise is lesz, ez pedig magyarul” – nyilatkozta a csángóföldi plébános.

Anton Diacu azt is elmondta, hogy a püspökségi jóváhagyás szerint a pusztinai magyar misét a bákói magyar misével egy időben kell tartani.

Kérdésünkre, hogy mi indokolja a pusztinai mise rászervezését a bákóira, a plébános elmondta, a kérdést megvitatta a püspöki tanács is, és ez hozta az időpontra vonatkozó döntést.

Ez a testület határozta el, hogy ugyanazon a napon, ugyanabban az időpontban legyen, és ki-ki dönthesse el, hogy melyik misét választja: a bákóit, vagy a pusztinait. Kérdésünkre, hogy mi a logikája a döntésnek, a plébános kijelentette: nem kommentálhatja a felettesei határozatát. Arra a kérdésre, hogy felkészült-e a magyar misékre, elmondta: négy éven át Szatmárnémetiben szolgált káplánként, és magyarul is misézett. Hozzátette: nem tökéletes a magyartudása, de elboldogul a feladattal.

Anton Diacu elmondta: emellett különleges, ünnepi alkalmakon is tartanak magyar misét. Ezek közül az első január 7-én, a madéfalvi vérengzés évfordulóján lesz. A pusztinaiak ugyanis a Madéfalvi Veszedelem után telepedtek Moldvába.

Idézet
Fontos, hogy megemlékezzünk azokról, akik megszenvedték az igazságért folytatott harcukat, és kénytelenek voltak elhagyni szülőföldjüket, hogy megtalálják a békét és a nyugalmat”

– fogalmazott lapunknak a pusztinai plébános.

Csángóföld Galéria

2006-tól már alkalmanként a templomban is misézhettek magyarul Csángóföldön

Fotó: Veres Nándor

Évtizedekig elzárkózott az egyház a magyar misézéstől Csángóföldön

A római katolikus egyház moldvai vezetői évtizedeken át mereven elzárkóztak a magyar misék bevezetésétől. Ez idő alatt kihalt az a generáció, amelyik nem beszélt románul. Pusztinában az 1990-es években és a 2000-es évek elején vendégpapok tartottak házaknál magyar miséket az egyházi ünnepeken. A legtöbb ilyen misének éppen Nyisztor Tinka udvara volt a helyszíne. Ezeket a szertartásokat nem engedték be a Szent István királynak felszentelt egyetlen moldvai templomba. 2002 és 2004 között zajlott azonban a jászvásári zsinat, amelyiknek a zárórendezvényén nyilvánosan is felolvasták a pusztinai magyar misék kérését.

Ennek lett a következménye, hogy 2006-tól már alkalmanként a templomban is misézhettek magyarul.

Ha magyar turistacsoportok érkeztek a faluba, és pap is volt velük, a vendégeknek tarthattak magyar misét. Ezeket az alkalmakat nyilván a helyi közösség is magáénak érezte. 2013-ban történt újabb előrelépés. Ekkortól rendszeressé vált, hogy a bukovinai Kacsikán, Nagyboldogasszony ünnepén tartandó búcsú előtti napon zarándokmisét tartanak Pusztinában, amelyre más csángó falvak hívei is ellátogattak. Az augusztus 14-i zarándokmiséket rendszeresen magyarországi püspökök celebrálták magyar nyelven. Szintén 2013-ban engedték meg az egyházi elöljárók azt is, hogy a Nyisztor Tinka által vezetett Szent István Gyermekei imacsoport péntekenként 15 órától a templomban gyülekezzen, és ott magyar nyelven mondjon keresztutat. Ezeken az imákon azonban a pap nem vesz részt.

Ahhoz, hogy az egyház megértőbben viszonyuljon a magyar identitásukat mindmáig megőrző csángó hívekhez, Ferenc pápa romániai látogatása, továbbá a jászvásári egyházmegye élén, és a pusztinai plébánián történt személyi változás is kellett.

Pár hónappal Ferenc pápa látogatása előtt, 2019 januárjában engedélyezte a püspökség, hogy Bákóban tartsanak havonta egy magyar misét a moldvai csángóknak. Öt évvel ezelőtt, 2019. augusztus 6-án szentelték püspökké Iosif Păulețet, aki nyitottabbnak bizonyult a csángók kérése iránt. Petru Gherghel korábbi püspök – aki 1978 óta vezette az egyházmegyét – azt az álláspontot képviselte, hogy csak akkor engedélyezi a magyar misét, ha megbizonyosodik róla, hogy a hívek legkevesebb két százaléka nem érti a román nyelvet. Később arra hivatkozva utasította el a kérést, hogy a csángó nyelv nem magyar nyelv.

A jászvásári püspök nem sokkal az előtt ígérte meg a pusztinaiaknak a heti rendszerességű magyar miséket, hogy a kacsikai búcsúra Kovács Gergely gyulafehérvári érseket, a budapesti Szent István-napi ünnepi misére pedig Aurel Perca bukaresti érseket hívták szónoknak.

korábban írtuk

Egyfajta nyitottság tapasztalható a magyar misék ügyében a csángó elöljáró szerint
Egyfajta nyitottság tapasztalható a magyar misék ügyében a csángó elöljáró szerint

A korábbi elutasító magatartáshoz képest már tapasztalni egyfajta nyitottságot a jászvásári római katolikus püspökség részéről a moldvai csángók magyar mise iránti igénye ügyében – jelentette ki a Moldvai Csángó Magyarok Szövetségének elnöke.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 21., szombat

Müncheni repülőjáratok üzemeltetésére írt ki pályázatot a Bihar megyei önkormányzat

Nagyvárad és München közötti menetrend szerinti repülőjáratok üzemeltetésére írt ki pályázatot a Bihar megyei önkormányzat.

Müncheni repülőjáratok üzemeltetésére írt ki pályázatot a Bihar megyei önkormányzat
2024. december 21., szombat

Szaloncukormustra az Erős Pistástól a dubai csokisig

A szaloncukor Erdélyben és Magyarországon egyaránt a karácsony mondhatni elengedhetetlen eleme.

Szaloncukormustra az Erős Pistástól a dubai csokisig
2024. december 20., péntek

Csomortányi: „megvan az első fontos bírósági győzelem a székelyhídi választási csalás ügyében”

„Megvan az első fontos bírósági győzelem a székelyhídi választási csalás ügyében!” – jelentette be pénteken Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) Bihar megyei politikusa, az alakulat országos ügyvezető elnöke.

Csomortányi: „megvan az első fontos bírósági győzelem a székelyhídi választási csalás ügyében”
2024. december 20., péntek

A szomszéd kutyája mentette meg egy idős nő életét Szatmár megyében

Szomszédja kutyájának riasztására menekítettek ki égő házából egy idős nőt péntekre virradóan – közölte a Szatmár megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

A szomszéd kutyája mentette meg egy idős nő életét Szatmár megyében
2024. december 20., péntek

Érezhető, hogy közeleg a karácsony, óriásit nőtt a forgalom a nagylaki határátkelőnél

Elkezdtek hazaérkezni a téli ünnepekre a külföldön dolgozó román állampolgárok; az elmúlt 24 órában mintegy 50 ezer személy lépett be az országba a nagylaki autópálya-átkelőnél, hétszer többen, mint egy átlagos napon.

Érezhető, hogy közeleg a karácsony, óriásit nőtt a forgalom a nagylaki határátkelőnél
2024. december 20., péntek

Temesvár: a fizikus, akinek megszólalása után százezer ember kiáltotta: „Van Isten!”

Balaton Zoltán első magyarként szólt 1989. december huszadikán a szabad várossá lett Temesvár főterén tüntető tömeghez. Megszólalása után százezren kiáltották: „Van Isten!” A vele készült interjúval a temesvári forradalomra emlékezünk a 35. évfordulón.

Temesvár: a fizikus, akinek megszólalása után százezer ember kiáltotta: „Van Isten!”
2024. december 19., csütörtök

Magyar alpolgármestere lesz továbbra is Nagybányának

Pap Zsolt István személyében továbbra is magyar alpolgármestere lesz Nagybányának. A magyar alpolgármester arról is beszélt, hogy reményei szerint az új önkormányzati ciklusban is megtarthatja eddigi feladatköreit.

Magyar alpolgármestere lesz továbbra is Nagybányának
2024. december 19., csütörtök

Érdekkonfliktussal gyanúsítják a szatmárnémeti repülőtér igazgatóját

Az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) csütörtökön közölte, hogy feljelentette az ügyészségen a szatmárnémeti repülőtér vezérigazgatóját, Mihai Pătraşcut, amiért saját magát nevezte ki egy uniós finanszírozású beruházás projektmenedzserének.

Érdekkonfliktussal gyanúsítják a szatmárnémeti repülőtér igazgatóját
2024. december 18., szerda

Dolgozni jönnek Romániába, de csábítóbbak a nyugati bérek

Az év első 11 hónapjában elfogott, Arad megyén keresztül az országot illegálisan elhagyni próbáló külföldiek többsége munkavállalás céljából érkezett Romániába.

Dolgozni jönnek Romániába, de csábítóbbak a nyugati bérek
2024. december 18., szerda

Márton Áron mostantól a Tiszteletreméltó címet viseli a pápai jóváhagyás nyomán

Ferenc pápa december 18-án engedélyezte annak a dekrétumnak a közzétételét, amely elismeri, hogy Márton Áron püspök az életszentséget hősies fokban gyakorolta.

Márton Áron mostantól a Tiszteletreméltó címet viseli a pápai jóváhagyás nyomán