Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Megjelentek a Szülőföldön magyarul program idei pályázati felhívásai, szerdától május 3-ig várják a jelentkezéseket – jelentette be Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szerdán Budapesten. A kérelmeket kizárólag elektronikusan, az újonnan létrehozott Mipont.hu oldalon lehet benyújtani.
2024. április 03., 14:262024. április 03., 14:26
2024. április 03., 14:272024. április 03., 14:27
Az államtitkár a programot ismertető sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: „a magyar gyermekek és fiatalok jelentik a magyar jövőt, bennük bízhatunk, ha nem jönnek újabb generációk, a nemzetpolitikának sincs értelme”. Kiemelte: a magyar kormánynak minden gyermek számít, ez így volt az elmúlt tizenegy évben és még inkább így lesz a jövőben.
A magyar oktatás a megmaradás legfontosabb alapja Magyarországon, a Kárpát-medencében és a diaszpórában egyaránt. Ezért a magyar kormány kiemelten figyel az oktatásra, a bölcsődétől a felsőoktatásig támogatást nyújtanak. Rámutatott: a magyar oktatási támogatás különböző csatornákon keresztül zajlik, ezek közül a legfontosabb a Szülőföldön magyarul program, ami még 2002-ben indult el. A program keretében óvodától a középiskoláig oktatási-nevelési támogatást, a felsőoktatásban hallgatói támogatást biztosít a magyar kormány a külhoni gyermekek, fiatalok számára.
A juttatást éves szinten mintegy 220 ezer erdélyi, felvidéki, vajdasági, kárpátaljai, horvátországi és muravidéki gyermekek, illetve felsőoktatási hallgató után biztosítják.
Az idei év újdonsága, hogy a Rákóczi Szövetség kiemelt partnerré vált a program lebonyolításában – idézte Potápi Árpád János bejelentését az MTI. Az államtitkár reményét fejezte ki, ezáltal a program hatékonysága tovább javul és még több magyar gyermek kapcsolódik be magyar nyelvű oktatásba.
Megjegyezte: az egész külhoni régióban bár csökkent az iskolások létszáma, de a nemzetpolitikai intézkedéseknek és fejlesztéseknek köszönhetően a kevesebb gyermekből nagyobb arányban választottak magyar nyelvű óvodát és iskolát.
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Kiemelte: mipont.hu oldal egyszerűbbé, kényelmesebbé teszi a kérelmek benyújtását és közvetlen kommunikációt biztosít a szülők, fiatalok számára. A szülők, illetve pályázó fiatalok a regisztráció után kiválasztják azt az oktatási intézménytípust, amelyet látogatnak és ezután országspecifikusan lehet kitölteni a szükséges pályázati dokumentumokat. Oktatóvideók, beépített mechanizmusok, chatbot is segítik a pályázókat – jelezte.
Csáky Csongor szerint ezzel egy olyan ügyhöz járulhatnak hozzá, amely a magyar nemzetpolitika egyik legfontosabb eszköze, segíti a külhoni magyar iskolaválasztást és a magyar megmaradást.
Változik ettől az évtől a magyar állam által biztosított oktatási-nevelési támogatás igénylési módja: április 3. és május 3. között kizárólag elektronikus formában nyújthatják be támogatási igényüket a szülők a www.mipont.hu felületen.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Raluca Turcan román művelődési miniszter szerint megvan az anyagi fedezet a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár és több jelentős romániai kulturális intézmény székhelyének felújításához.
Hetilappá alakul a Nagyváradon megjelenő Bihari Napló című napilap.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Két közlekedési baleset is történt csütörtökön késő este Arad megyében, nagyjából azonos időpontban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Portálunk kérdőíves felmérést indított a médiafogyasztási szokások megismerése érdekében. És ha már kutatunk, akkor a Krónikát is górcső alá vesszük.
szóljon hozzá!