A 2023/2024-es tanévre vonatkozó pályázati év igényléseit kizárólag online lehet benyújtani
Fotó: Veres Nándor
Változik ettől az évtől a magyar állam által biztosított oktatási-nevelési támogatás igénylési módja: április 3. és május 3. között kizárólag elektronikus formában nyújthatják be támogatási igényüket a szülők a www.mipont.hu felületen.
2024. március 28., 12:022024. március 28., 12:02
2024. március 28., 13:162024. március 28., 13:16
Mint ismert, a Szülőföldön Magyarul Program – oktatási-nevelési támogatás minden olyan gyermeket, illetve diákot érint, aki a Kárpát-medence külhoni területein (így Romániában is) magyar tanítási nyelvű óvodát, alap- vagy középiskolát látogat, továbbá egyetemi hallgató. Minden érintett jogosult arra, hogy éves rendszerességgel kérelmezze a támogatást. A magyar kormány döntése értelmében a támogatás összege 2023 óta diákonként évi 22 400 forintról bruttó 100 000 forintra emelkedett. (Jelenlegi árfolyamon 1258 lej, ám ez változik annak függvényében, hogy az OTP Bank mikor utalja az összeget, és akkor milyen árfolyam érvényes).
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségére (RMPSZ) továbbra is fontos szerep hárul a támogatási igények érvényességének vizsgálatában és a lebonyolítás koordinálásában. Az RMPSZ és a Rákóczi Szövetség csütörtökön szerkesztőségünkhöz eljuttatott tájékoztatójából kiderül, hogy április 3. és május 3. között kizárólag elektronikusan nyújthatják be támogatási igényüket a szülők az oktatási-nevelési támogatásra vonatkozóan a www.mipont.hu felületen.
Az április 3-ától elérhető elektronikus felület – amelyen oktatóvideó és chatbot is segíti a kérelem benyújtását – adatmezőit a szülő és gyermeke adataival hivatalosan kell kitölteni. A kérelem benyújtásához (ami átlagosan 10 percet vesz igénybe) az adatok megadását követően fel kell tölteni a felhívásban megjelölt dokumentumokat lefotózott vagy beszkennelt formában.
Fotó: László Ildikó
A kérelmet okostelefonról vagy számítógépről is be lehet nyújtani; olyan email címet ajánlott megadni, amit használ a kérvényező, hiszen a regisztrációtól kezdve minden információ – legyen az a pályázat státusza, vagy a hiánypótlásról szóló üzenet – az itt megadott e-mail címre fog érkezni. A két szervezet azt tanácsolja mindazoknak, akik a regisztrációt és az elektronikus kérelem benyújtását illetően az oktatóvideó megtekintése után is bizonytalanok, hogy kérjenek segítséget gyermekük oktatási intézményétől.
Lényeges az is, hogy az esetleges hiánypótlás kizárólag elektronikusan történik; az erre vonatkozó üzenetet az igénylő regisztrált e-mail címére kapja. május 3. után a felület automatikusan lezár, ezt követően nem nyújtható be pályázat. A szülők közvetlen tájékoztatást kapnak kérelmük státuszáról, a támogatás kifizetéséről és a támogatás céljáról. A www.mipont.hu felületen a szülőknek a szükséges adatokat és dokumentumokat csak egyszer kell kitölteniük, feltölteniük, a későbbi években a felhívás közzétételét követően az elektronikus kérelem a www.mipont.hu felületen – csak az esetleges adatváltozásokat kell módosítani – egy kattintással újra benyújtható.
Ady-Kovács-Ferenczi Noémi, a Szülőföldön magyarul romániai programkoordinátora lapunkat arról tájékoztatta, hogy az egyetemi hallgatók ugyancsak a mipont.hu oldalon regisztrálva pályázhatnak, csak nem a szülői, hanem a hallgatói felületen. Számukra kötelező feltölteni az egyetemi tanulmányaikat bizonyító igazolást is, és az aláírt adatlapot az igazolással együtt postán kell eljuttatniuk a felhívásban megadott címre. A program felhívását április 3-án hirdeti meg a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság, és elérhető lesz a BGA Zrt. (www.bgazrt.hu) és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (www.szulofoldonmagyarul.ro) honlapjain, valamint a www.mipont.hu elektronikus felületen.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!