Fotó: Boda L. Gergely
Hetvennyolc éves korában elhunyt Fodor Imre, Marosvásárhely volt polgármestere, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) volt elnöke.
2015. szeptember 30., 14:162015. szeptember 30., 14:16
2015. szeptember 30., 21:002015. szeptember 30., 21:00
Fodor Imrét kedden marosvásárhelyi otthonában érte a halál. A volt elöljáró Csíksomlyón született 1937. június 16-án. A Bukaresti Műszaki Egyetemen tanult, ahol 1965-ben szerzett mérnöki diplomát. Tanulmányait derékba törte az 1956-os forradalom.
Édesapját a romániai megmozdulásokban való részvétele miatt 1958-ban 25 évi kényszermunkára ítélték, emiatt az akkor ötödéves Fodor Imrét kizárták az egyetemről. Csak hat évvel később végezhette el az egyetem utolsó évét, és szerezhette meg a diplomát. Marosvásárhelyen az Azomureş vegyipari kombinát mérnökeként dolgozott.
Az RMDSZ jelöltjeként 1996-ban választották Marosvásárhely polgármesterévé. A tisztséget 2000-ig töltötte be, amikor mindössze 168 szavazat hiányzott ahhoz, hogy újabb mandátumot nyerjen. 2004-ig a város alpolgármestereként tevékenykedett.
Fodor Imre 2006 októberétől 2008 februárjáig a Székely Nemzeti Tanács elnöki tisztségét töltötte be. Elnöksége idején szervezte meg az SZNT azt az egész Székelyföldre kiterjedő mozgóurnás népszavazást, amelynek során több mint kétszázezren igényelték Székelyföld területi autonómiáját. Az erdélyi magyarság érdekében végzett fáradhatatlan, sokoldalú tevékenysége elismeréseként Fodor Imrét 2011-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével tüntették ki.
Szerdán az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP), az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT), az RMDSZ és a Magyar Polgári Párt (MPP) is részvétet nyilvánított. A négy szervezet elnöksége megrendülve értesült Fodor Imre halálhíréről, aki „pótolhatatlan űrt hagyott maga után”.
„Az erdélyi politikus és közéleti szereplő pályája során számtalanszor bizonyította elkötelezettségét az erdélyi magyarság ügye és közösségünk széleskörű önrendelkezése mellett, tevékenysége pedig mindannyiunk számára példaértékű lehet” – olvasható a néppárt közleményében. Az EMNT ugyanakkor saját halottjának tekinti egykori aktív tagját, „aki az erdélyi magyar közélet következetes autonómiaharcosa volt”.
Biró Zsolt MPP-elnök arra tért ki, hogy „Marosvásárhely ez idáig utolsó magyar polgármestereként – számos megvalósítása mellett – olyan terveket álmodott meg, indított útjára, amelyek ma elválaszthatatlanul kapcsolódnak a város mindennapjaihoz”. Az RMDSZ honlapján közölte, hogy a szövetség kegyelettel búcsúzik az egykori marosvásárhelyi városvezetőtől.
Az elmúlt hétvégén Maros megyében megejtett rendőrségi razzia során több személyt is őrizetbe vettek az egyenruhások közúti közlekedési bűncselekmények miatt, akik részegen vezettek járművet.
A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.
Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
szóljon hozzá!